TÜRKİYE - ÇİN İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı: 1992
Türkiye Tarafı Başkanı: Korhan Kurdoğlu
Firma ve Unvanı: Ata Holding A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş: Çin Uluslararası Ticaret ve Tanıtım Konseyi (CCPIT)
Karşı Kanat Başkanı: Ren Hongbin
Firma ve Unvanı: CCPIT, Yönetim Kurulu Başkanı

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi 1992 yılında Türkiye ile Çin arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, Çin'de giderek önem kazanmaya başlayan özel sektörün oluşumu ile birlikte iki ülke iş dünyası arasındaki mesafenin azaltılması amacıyla kurulmuştur. Konseyin çalışmalarında İş Konseyi'nin Karşı Kanat Kuruluşu, Çin Uluslararası Ticaret ve Tanıtım Konseyi (CCPIT)  olmuştur. İş Konseyi bu süre zarfı içinde yılda ortalama 15 etkinlik gerçekleştirerek DEİK'in en yoğun İş Konseyleri arasında yerini almıştır.

Konsey ilk kurulduğu yıllardan itibaren öncelikle iki ülke arasında yasal altyapının oluşturulması, karşılıklı bilgi eksikliğinin giderilmesi ve firmaların, ticaret, yatırım finans ve bankacılık, taşımacılık, vize gibi konularda yaşadığı sıkıntıların azaltılması konusunda yürütülen faaliyetlere büyük destek vermiştir. İki ülke arasında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmalarında DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyinin önemli katkıları bulunmuştur.

Konsey bünyesinde kurulan sektörel Komiteler aşağıda yer almaktadır;

  • İnşaat-Müteahhitlik Komitesi
  • Enerji Komitesi
  • Turizm Komitesi
  • Tekstil-Sanayi Komitesi
  • Tarım-Gıda Komitesi
  • Finans Komitesi
  • Maden-Demir-Çelik Komitesi

Türkiye ile Çin arasında son yıllarda ticaret dengesinin Türkiye aleyhine giderek bozulmasından kaynaklanan dış ticaret açığının Çin'in Türkiye'ye gerçekleştireceği yatırımlar aracılığı ile kapatılması yönünde çalışmalar olacaktır. Ayrıca yerel ve iş dünyası örgütleri ile ilişkilerin geliştirilmesi ve Çin'in farklı eyaletlerinde daha fazla etkinliğin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Diğer İş Konseyleri