TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı: 1993
Türkiye Tarafı Başkanı: Necmettin Uzun
Firma ve Unvanı: Netelsan Elektrik Elektronik Sis. San. Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Çin Uluslararası Ekonomi İşbirliği Kurumu
Karşı Kanat Başkanı: Jimmy C.Y. Chu 
Firma ve Unvanı: Chairman of Fair Friend Group (FFG)

Çin Sanayi ve Ticaret Birliği (Chinese Association of Industry and Commerce –CNAIC) ile imzalanan bir anlaşma ile kurulan Türkiye -Tayvan İş Konseyi'nin kuruluşu 14 Aralık 1993'de Taipei'de yapılan toplantıda gerçekleşmiştir. Konsey'in Karşı Kanadını, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Kurumu oluşturmuştur.

Türkiye'nin Tayvan'ı diplomatik olarak tanımaması nedeni ile Tayvan ile aramızda herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır. İki ülke özel sektörleri arasındaki ilişkilerin ticari, ekonomik ve kültürel anlamda geliştirilmesi amacıyla Ankara ve İstanbul'da Tayvan Ticaret Merkezi, Taipei'de Türk Ticaret Ofisi faaliyet göstermektedir.

Tayvan'da ülkemizin başta ekonomisi olmak üzere, turizm ve yatırım fırsatlarını konularında tanıtılmasına yönelik kapsamlı çalışmaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bölgenin en önemli yatırımcılarından biri haline gelen Tayvan Türkiye'deki yatırımları henüz istenen seviyede olmamakla birlikte, yakın dönemde özellikle yenilenebilir enerji, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda işleme sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmesi ve bu yönde Tayvanlı girişimcilere yol gösterilmesi konusunda özel çalışmalarda bulunacaktır.

Diğer İş Konseyleri