TÜRKİYE - ALMANYA İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı:1995
Türkiye Tarafı Başkanı: Mehmet Ali Yalçındağ
Firma ve Unvanı: Mada Girişim Proje Yönetim ve Danışmanlık A.Ş. 
Karşı Kanat Kuruluşu: DIHK- Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği 
Karşı Kanat Başkanı: Peter Adrian
Firma ve Unvanı:

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi, Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi amacı ile 1996 yılında kurulmuştur. DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi'nin ana vizyonu Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacmini arttırmak, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere dair bilgi aktarımı ve ilişki yönetimi imkanı sunan muhatap bir kuruluş olarak tanınmak ve Alman firmalarının Türkiye'yi öncelikli bir yatırım ülkesi ve ortağı olarak algılamalarını sağlamaktır. Söz konusu vizyona erişebilmek için iki ülke ticari, ekonomik ve yatırım ilişkilerinin, sektörel işbirliği imkanlarının, ortak yatırımların ve üçüncü pazarlarda işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi, vizyonu çerçevesinde ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik bilgilerin aktarılmasını sağlayacak yeni ve yapıcı platformlar oluşturmayı kendine misyon edinmiştir. DEİK/Türkiye - Almanya İş Konseyi planlanan geniş kapsamlı faaliyet alanı ve uluslararası bağlantıları ile benzer hedefleri olan kuruluşlar için de emsal teşkil etmeyi amaçlamaktadır. İş Konseyi ayrıca Türk ve Alman firmalarını bilgilendirmek amacı ile sektörel ve bölgesel işbirliği imkanlarına dair araştırmalar yürütmektedir. Türkiye ile Almanya arasındaki yüksek seviyede iş birliği için enerji, altyapı projeleri, otomotiv, ulaştırma, makine, plastik, kimyasal, çevre teknolojileri, tarım, sağlık, turizm, inşaat, bilgi teknolojisi ve bankacılık, mali hizmetler öncelikli çalışma alanlarıdır.

DEİK/Türkiye - Almanya İş Konseyi, KOBİ'lerin global ekonomiye entegrasyonunun önemine paralel olarak, Türk KOBİ'lerine yönelik özel platform ve ihtiyaçlara uygun daha spesifik projeler geliştirmeyi planlamaktadır.

Türkiye-Almanya İş Konseyi faaliyetlerini bölgesel ve sektörel çerçevede yürütmektedir. 

Diğer İş Konseyleri