TÜRKİYE - BURKİNA FASO İŞ KONSEYİ

BURKİNA FASO ÖZEL SEKTÖR HEYET ZİYARETİ, VAGADUGU

Eş başkanlığı Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından deruhte edilecek Türkiye-Burkina Faso KEK (Karma Ekonomik Komisyon) 2. Dönem Toplantısı'nın 2-4 Ekim 2019 tarihlerinde başkent Vagadugu'da gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Bu minvalde; Kurulumuz organizasyonu ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde 2-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Burkina Faso'ya yönelik bir ticari heyet programı düzenlenecektir. Başkent Vagadugu'ya gerçekleştirilecek ziyaret kapsamında Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi Ortak Toplantısı ve CEO Yuvarlak Masa Toplantısı, iş görüşmeleri, proje sunumları ve ilgili kurum kuruluşlar ile toplantılar gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bahse konu heyet programına gıda, inşaat, enerji, tarım, madencilik, tekstil ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizin katılımında fayda görülmekte olup, kısıtlı katılımla düzenlenecek ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin;

12 Eylül 2019, Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1013/13487 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak,  ödeme dekontunu DEİK'e (Saadet Gülmez & Talha Usluoğlu, e-posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 46-61) iletmeleri rica olunur.

İletişim:

Saadet Gülmez, İş Konseyleri Koordinatörü

Talha Usluoğlu, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı  

E-posta: africa@deik.org.tr

Katılım Koşulları:

•     Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

•     DEİK Paket Program Bedeli 7.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. (Paket programına dahil hizmetler; uçak bileti, konaklama, şehiriçi transfer ve tercüman)

•     Katılımcıların başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

•     Türkiye içerisindeki bağlantı uçuşları ödemeye dâhil olmamaktadır.

•     Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya kredi kartı ile yapılabilmektedir.

•     Başvuru ve ödemeler için son tarih: 12 Eylül 2019, Perşembe. Heyet katılımcılarının meslektaşlarıyla gezi öncesinde iletişim kurarak ön görüşme yapması hedeflenmektedir.

•     Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

•     Havale yoluyla ödeme yapıldığı takdirde, ödeme dekontlarının DEİK'e (Saadet Gülmez'e, africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)

•     Burkina Faso Vizesi: Katılımcılarımızın  vize başvurularını Panama Tur üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Vize takibi katılımcıya ait olup, vize alınamaması durumunda gezi ücreti iade edilemeyecektir.

Panama Tur İletişim:

Meltem Karaca / Vize Departman Müdürü

GSM: 90 553 807 92 34 / E-posta: meltem@panamatur.com.tr

Uğur Mert, Genel Müdür / Tel: 90 312 419 09 22 / GSM: 90 544 332 21 55

TÜRKİYE - BURKİNA FASO İŞ KONSEYİ BAŞKANI’NIN BURKİNA FASO’NUN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ

Burkina Faso Hükümetinden Ulusal Meclis Başkanı Alassane Bala Sakande, devamında da Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'nin 2019 yılı içerisinde gerçekleştirmiş oldukları Türkiye ziyaretlerinde yapılan istişareler sonucu gelinen noktayı görüşmek üzere DEİK / Türkiye – Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal, Burkina Faso Ankara Büyükelçisi  Brahima Sere'yi Ankara'da makamında ziyaret etti.

Görüşmede, karşılıklı işbirliği olanaklarının önemine değinildi. Buna göre Büyükelçi, Burkina Faso'da gerçekleştirilen reformlar sayesinde gitgide büyüyen bir ekonomiye sahip olduklarını ve ülkenin yerli ve yabancı yatırımcı dostu bir politika izlediğini belirtti. Burkina Faso'nun yapısal düzenlemeler aracılığı ile KOBİ'lerin kolayca iş yapabileceği bir ülke haline geldiğini ve yakında Türkiye ile yeni bir ticaret anlaşmasına imza atılması niyetinde olduklarını kaydetti. Büyükelçi, iki ülke arasında bir sonraki Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısının Ekim ayı içerisinde Ouagadougou'da gerçekleştirilmesinin beklendiğini, ülkesinin söz konusu toplantı için 2-4 Ekim 2019 tarihlerini önerdiğini, Türk tarafından yanıt beklendiğini belirtti.

Türkiye – Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal, Burkina Faso - Türkiye İş Forumu'nun KEK Toplantısı ile eş zamanlı olarak düzenlenmesinin daha faydalı olacağı görüşünde olduğunu ifade etti. DEİK Başkanı Nail Olpak'ın Türkiye – Burkina Faso İş Forumu esnasında dile getirdikleri gibi olumlu seyreden ikili iş birliğinin ilerletilmesi için Türkiye ile Burkina Faso arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması gerektiğini, söz konusu KEK Toplantısının buna vesile olabileceğini sözlerine ekledi.

Son olarak, Büyükelçi, BFA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile görüşerek bahse konu tarihlerde   Burkina Faso - Türkiye İş Forumu'nun düzenlenmesi gerektiğini vurgulayacağını ve gerekli hazırlıklara başlamasını rica edeceğini belirtti. İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal, forumun tüm detaylarını yüz yüze görüşmek amacıyla, BFA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanını iki günlüğüne Türkiye'ye davet edebileceklerini açıkladı.

Diğer İş Konseyleri