TÜRKİYE - ÇAD İŞ KONSEYİ

YENİ ATANAN T.C. ENCEMİNE BÜYÜKELÇİSİ KEMAL KAYGISIZ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 16 ARALIK 2019, ANKARA

Türkiye-Çad İş Konseyi organizasyonu ile 16 Aralık 2019 tarihinde yeni atanan T.C. Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız ile Çad İş Konseyi üyelerinin bir araya geldiği çalışma yemeği gerçekleştirildi. Ankara'da gerçekleştirilen tanışma yemeğinde, geleceğe yönelik planlamalara ve faaliyetlere dair konuşmalar da gerçekleştirildi.

ÇAD'IN MADENLER VE JEOLOJİ ULUSAL ŞİRKETİ (SONAMIG) İLE TOPLANTI, 12 ARALIK 2019, İSTANBUL

Türkiye-Çad İş Konseyi organizasyonu ile 12 Aralık 2019 tarihinde Çad'ın Madenler ve Jeoloji Ulusal Şirketinin (SONAMIG) Türkiye'yi ziyaret etmesi vesilesiyle Türkiye-Çad İş Konseyi ile Enerji İş Konseyinin ortak toplantısı gerçekleştirildi. Çad'ın yeni kurulan milli şirketi olan Madenler ve Jeoloji Ulusal Şirketi'nin, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye ziyareti kapsamında DEİK İstanbul ofisinde özel sektör temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıyı; Madenler ve Jeoloji Ulusal Şirketini Genel Direktörü Abderahman Hamdane Outhman ile İletişim Sorumlusu Ahmat Baba Habib temsil etti.

Toplantıda Türkiye-Çad İş Konseyi adına Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Ertaç Bulut, DEİK'i tanıtarak İş Konseyinin çalışmaları ve Çad karşı kanat kuruluşları hakkında bilgi verdi. Madenler ve Jeoloji Ulusal Şirketi Genel Direktörü Abderahman Hamdane Outhman, Sonamig'i tanıttıktan sonra, yabancı yatırımcılara vergi muafiyeti başta olmak üzere her türlü desteğe hazır olduklarını ve Çad Devleti'nin yatırımcıların güvenliğinden sorumlu olduğunu vurguladı. Ana görevlerinin jeoloji ve maden sektörlerinin geliştirilmesi ve ülkenin refaha kavuşması olduğunu sözlerine ekleyen Hamdane Outhman; Sonamig'in 13 ruhsatı olduğunu, kıymetli madenlerin satın alımında ve satılmasında uluslararası ortaklar ile hareket etmeyi arzu ettiklerini, Çad'da endüstriyel anlamda altın rafinerilerinin bulunmadığını belirtti. Katılımcıların, güvenlik başta olmak üzere kıymetli madenlerin ülkenin dışına sevk edilmesi ve işlenmesi konularında sorularını cevaplayan Hamdane Outhman; her türlü iş birliğine hazır olduklarını yineledi.

TÜRKİYE-ÇAD IŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 27 ŞUBAT 2019, ANKARA

Türkiye-Çad İş Konseyi, 27 Şubat 2019 tarihinde Türkiye-Çad İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçek- leştirdi. Çad Cumhurbaşkanı Idriss Déby'nin Türkiye resmi ziyareti kapsamında kendisine eşlik eden Türkiye-Çad İş Konseyi karşı kanat kuruluş başkanları ile düzenlenen ve Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya; Çad Ticaret Odası Başkanı Amir Adoudou, Çad Ulusal İşverenler Konseyi Başkanı Bichara Doudoua, Türkiye-Çad İş Konseyi Başkanı Can Hakan Karaca, T.C. N'Djamena Büyükelçisi Erdal Sabri Ergen, Çad Ankara Ticaret Müsteşarı Ekonomi Müsteşarı Adanao Saleh Moussa katılım sağladı.

Toplantıda, Türkiye ile Çad arasında mevcut ticari ilişkileri kuvvetlendirme ve iki ülke ortak yatırımlarını teşvik etme hususunda görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantının sonucunda Kasım veya Aralık 2019 yılı içerisinde Çad'a Yatırım ve Ticaret Heyeti oluşturulmasına karar verildi.

TÜRKIYE - ÇAD İŞ FORUMU, 18 ARALIK 2014, ISTANBUL

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ev sahipliğinde,  Çad Cumhuriyeti Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım'ın  konuk olduğu ve yaklaşık 100'e yakın Türk ve Çad'lı  iş adamının katıldığı, Türkiye-Çad İş Forumu, 18 Aralık 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Çad Cumhuriyeti Başbakanı Kalzeube Deubet ülkesindeki iş ve yatırım imkânları hakkında katılmcılara bilgi verirken,  Çad'da gıda, maden endüstrileri, petrol dönüşüm ürünleri, ulaşım ve yenilenebilir enerji gibi birçok alanda yatırım fırsatları mevcut olduğunu ifade etti.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım da Türkiye'nin Afrika'ya yönelik ekonomik işbirliği hamlesi hakkında açıklamalarda bulunarak bu konudaki son gelişmeleri izah etti.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada DEİK'i kapsamlı bir şekilde tanıttıktan sonra, İş Konseylerinin önemine değindi ve Çad ile ekonomik ve ticarî münasebetlerimizin daha da ileriye götürülmesi için en kısa zamanda Çad ile de bir İş Konseyi kurulması gerektiğini vurguladı.

İş Forumu esnasında, T.C. Başbakanlığı ile  Dışişleri Bakanlığımızın taleplerine binaen, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği yetkilisi Kerem Erşen, Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Alaattin Metin ve Koç Holding AŞ Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Çad Ekonomi, Ticaret ve  Turizmi Geliştirme Bakanı Aziz Mahamat Saleh ile ikili görüşmelerde bulunarak işbirliği olanaklarını değerlendirdiler. 

Diğer İş Konseyleri