TÜRKİYE - NAMİBYA İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-NAMİBYA İŞ VE YATIRIM TOPLANTISI, ÇEVRİM İÇİ

“COVID-19’UN NAMİBYA TURİZMİNE POTANSİYEL ETKİLERİ” WEBİNARI

22 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen "COVID-19'un Namibya Turizmine Potansiyel Etkileri" başlıklı online seminerde DEIK Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı ve Eurasia Turizm Genel Müdürü Günnur Diker, Namibya Çevre ve Turizm Bakanlığı Turizm Direktörü Dr. Sam Shikongo ve ekibine yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde ve salgından sonra Namibya turizminin nasıl şekilleneceği ve odaklanılacak yeni stratejiler konularında bir sunum yapmış ve sonrasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.

NAMİBYA KHARAS BÖLGESİ TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTI, 10 ŞUBAT 2020, ANTALYA

NAMİBYA KHARAS BÖLGESİ TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTI

10 Şubat 2020, Antalya

Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı Günnur Diker, Namibya'nin Kharas Bölgesi Belediye Başkanı Gaudentia Kröne ve beraberindeki heyetin yanırısa Berlin'den gelen Namibya'nın Türkiye'ye akredite Büyükelçisi  Andreas Guibeb ile birlikte 10 Şubat 2020 tarihinde Antalya Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Antalya'da bir takım temaslar gerçekleştirdi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar'ın makamında gerçekleşen görüşmede, Namibya'nin 1/5 ini  kaplayan Kharas Bölgesinden Keetmanshoop Kasabası temsilcilerinden oluşan heyetten bazı muhtemel yatırımcılar, Keetmanshoop'ta pilot iş kurma arzularını dile getirdiler. AOSB Başkanı Ali Bahar'da kendilerine bu konuda destek olacaklarını belirtti.

NAMİBYA TÜRKİYE IŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 20-25 TEMMUZ 2019, NAMİBYA

Türkiye-Namibya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 20-25 Temmuz 2019 tarihleri arasında Namibya-Türkiye İş Konseyi ortak toplantısı gerçekleştirildi. Eş Başkanlığı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Namibya Sanayileşme, Ticaret ve KOBİ Kalkınma Bakanı Tjekero Tweya sorumluluğunda Türkiye-Namibya KEK (Karma Ticaret ve Ekonomik Komitesi) 1. Dönem Toplantısı düzenlenmesi vesilesiyle; ikili ilişkilerin geliştirilmesi adına bir heyet programı organize edildi. Program kapsamında, 21 Temmuz tarihinde Milletvekili Zeynep Yıldız ve İş Konseyi Başkanı Günnur Diker, Namibya'nın liman kenti Swakopmund'u ziyareti ederek liman ve ulaşım altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. 22 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen KTEK teknik toplantılarında ise; İş Konseyinin hedefleri ve ortak faaliyetleri ile eğitim ve sağlık, enformasyon, bilim ve teknoloji, tarım ve hayvancılık, enerji ve maden kaynakları, kalkınma yardımları ve ilgili diğer alanlarda müzakereler yapıldı.

23 Temmuz tarihinde, KTEK kapanış oturumunda Komite Toplantı Tutanağı imzalandı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, imzalanan tutanağın iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilebilmesi için önemli bir dönüm noktası olacağını belirtti.

TÜRKİYE-NAMİBYA 1. DÖNEM KEK HAZIRLIK TOPLANTISI, 12 TEMMUZ 2019, ANKARA

Türkiye-Namibya İş Konseyi katılımıyla 12 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye-Namibya 1. Dönem KEK Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi. Hazırlık toplantısı kapsamında; Namibya'nın başkenti Windhoek'te gerçekleştirilecek Türkiye-Namibya 1. Dönem KEK Toplantısı'nda imzalanacak metin üzerinde ilgili kurumların görüşleri değerlendirildi. KEK Toplantısı vesilesiyle Türk tarafının ikinci kez heyet programı düzenleyeceğini ve bundan sonraki aşamada Namibyalı iş insanlarının ülkemize ziyaret gerçekleştirmesi sayesinde Türkiye-Namibya İş Forumu'nun gerçekleştirilmesinin önemine değinilen toplantı Ankara'da gerçekleştirildi.

NAMİBYA CUMHURİYETİ BERLİN BÜYÜKELÇİSİ ANDREAS GUİBEB İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 5 TEMMUZ 2019, BERLİN

Türkiye-Namibya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 5 Temmuz 2019 tarihinde Namibya Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Andreas Guibeb ile tanışma toplantısı gerçekleştirildi. 22-23 Temmuz tarihlerinde Namibya'da gerçekleştirilecek olan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı ile eş zamanlı düzenlenecek heyet programının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda; Namibya Hükümeti tarafından düzenlenecek olan Namibya Ekonomi Zirvesi kapsamında ele alınacak PPP projeleri de değerlendirildi. Büyükelçi Guibeb, ülkede gerçekleştirilmek istenen PPP projelerine ilişkin detaylar aktararak Türk iş insanlarının ülkede yatırım yapmalarının önemine değindi.

NAMİBYA TİCARET HEYETİ PROGRAMI, 31 MAYIS-3 HAZİRAN 2018, NAMİBYA

Türkiye-Namibya İş Konseyi organizasyonu ve Türk Hava Yolları iş birliği kapsamında 31 Mayıs-3 Haziran 2018 tarihinde Namibya Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirildi. Başkent Windhoek ve Swakopmund'a düzenlenen ziyaret kapsamında; Türkiye-Namibya İş Konseyi ortak toplantısı, iş görüşmeleri, turizm networking konferansına ve fuarına katılım gösterildi.

Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Yalçın Kıroğlu ve Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı Günnur Diker'in başkanlığında gerçekleştirilen ziyarette; yenilenebilir enerji, turizm, inşaat ve müteahhitlik, beyaz eşya ve küçük ev aletleri, boru sanayi, tarım ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren 10 firma temsilcisi yer aldı. Heyet kapsamında, pazar ve ticaret-yatırım fırsatları hakkında detaylı bilgiler edinildi ve ilgili alanlarda firma temsilcileriyle ikili iş görüşmelerinde bulunuldu. 

Diğer İş Konseyleri