TÜRKİYE - KOLOMBİYA İŞ KONSEYİ

COLOMBIA: A HUB FOR TURKISH COMPANIES IN THE AMERICAS

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Latin Amerika ülkeleri; Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Orta Amerika Ve Karayipler, Peru, Şili ve Venezuela'nın büyükelçi, başkonsolos ve ilgili temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen Latin Ameirka buluşması, 13 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşti

KOLOMBİYA ARMENIA KENTİ BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİ İLE TOPLANTI

Kolombiya-Armenia kenti Belediye Başkanı Oscar Castellanos Tabares ve beraberindeki meclis üyelerinin Türkiye ziyaretleri vesilesiyle 12 Şubat 2019 tarihinde İstanbul'da bir toplantı düzenlendi. Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Başkanı Yüksel Yıldırım adına Yıldırım Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Özer Öz'ün başkanllık ettiği toplantıda, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tacettin Tan adına Tanış Değirmen Makina San. Latin Amerika Direktörü Louis Oyono, DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatörleri Neslihan Damalı ve Melike Hocaoğlu Çağlıöz hazır bulundu. Özer Öz toplantının başında yaptığı konuşmasında Türkiye- Kolombiya İş Konseyi Yürütme Kurulunda inşaat, gıda, enerji, makina, lojistik, madencilik ve gübre sektörlerinde faaliyet gösteren 11 firma olduğunu belirtti. İş Konseyi olarak çeşitli sektörlerde ikili ticaretin geliştirilmesinin hedeflendiğini belirten Öz, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerindeki fırsatların doğru aktarılmasının önemine değindi. Armenia kenti Belediye Başkanı Oscar Castellanos Tabares konuşmasında kentlerini turizm, kahve, kültür, eğitim, inşaat/ mimari alanlarında geliştirmek ve tanıtmak istediklerini ifade etti. Bölgede ürettikleri kahvenin UNESCO Dünya Mirası listesine alındığını belirten Tabares, ayrıca öğrenci değişim programları ile de ilgili olduklarını ifade etti.

KOLOMBİYA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI FORUMU

ProColombiya heyetinin ülkemize ziyareti vesilesi ile gerçekleştirilen İş ve Yatırım Fırsatları Forumu, 17 Ekim 2018'de İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Etkinlik kapsamında sektörel oturumlara ev sahipliği yapıldı.

T.C. BOGOTA BÜYÜKELÇİSİ İLE AKŞAM YEMEĞİ

T.C. Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk Çil'in İstanbul ziyareti vesilesi ile bir akşam yemeği etkinliği düzenlendi. Toplantıda, Kolombiya'daki güncel ekonomik durumun analizi yapıldı ve heyet ziyareti için Türk firmalarının beklendiği bilgisi verildi.

KOLOMBİYA RISALDA BÖLGESİ RESMİ HEYETİNİN İSTANBUL ZİYARETİ

Kolombiya Risalda Bölgesi resmi heyetinin 17 Nisan 2018'deki ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen toplantı kapsamında, yüksek kalite kahvesi, gıda ve giyim alanlarında gelişmekte olan endüstrisi ile bilinen Risalda Bölgesi'ndeki potansiyel iş alanları Türk firmalarına tanıtıldı.

TÜRKİYE - KOLOMBİYA İŞ KONSEYİ KOLOMBİYA - PANAMA ZİYARETİ

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Başkan Vekili ve Yıldırım Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Özer Öz, İş Konseyi YK Üyesi Tansel Tugal, GAP İnşaat İş Geliştirme Direktörü Orçun Ekim, Kalyon İnşaat İş Geliştirme Direktörü Salih Levent Kaçar ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu'nun katılımlarıyla 5-12 Mart 2017 tarihleri arasında Kolombiya'da başkent Bogota ve Medellin, Panama'da başkent Panama şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretler kapsamında;  her iki ülkenin önde gelen kamu ve özel kurum temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Kolombiya ve Panama'ya yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması ve Pazar payımızın artması amacıyla düzenlenen ziyarette, özellikle inşaat, altyapı, kara yolu, demir yolu, liman ve havayolu yatırım projeleri değerlendirildi.

Kolombiya İle İş Fırsatları Ve Proje Bilgilendirme Toplantısı

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından tarafından, ProColombia ile işbirliğinde, 20 Haziran 2016 tarihinde saat 09:00’da İstanbul St. Regis Hotel’de ProColombia heyeti ile “Kolombiya ile İş Fırsatları ve Proje Bilgilendirme” toplantısı gerçekleştirilecektir.

Dünya Bankası değerlendirmelerine göre, Kolombiya, son dönemde ekonomik alanda gerçekleştirdiği reformlarla Latin Amerika’daki en liberal ekonomilerden biri haline gelmiştir. Son 5 yılda, 200’den fazla farklı sektörlerden uluslararası firma Kolombiya pazarına giriş yapmıştır. Kolombiya, Latin Amerika pazarına girmek ve iş geliştimek için Türkiye’nin önemli bir ortağı haline gelmektedir. Kolombiya, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından da 2016-2017 döneminde öncelikli ülkelerden birisi olarak belirlenmiştir. Latin Amerika’daki 5. büyük ülke ve 4. büyük ekonomi olup, yaklaşık 47 milyon nüfusa sahiptir. Politik ve ekonomik açıdan da bölgedeki ülkeler arasında en istikrarlı ülkelerden biridir. Özellikle altyapı ve konut inşaatı, inşaat malzemeleri, inşaat ekipmanları, denizcilik, lojistik, IT hizmetleri, temizlik teknolojileri, otomotiv, ulaştırma, kozmetik, tıbbi ekipmanlar ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizin bu seminere katılmasında fayda görülmektedir.

Türkiye ve Kolombiya arasındaki potansiyel iş birlikleri, yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinmek üzere toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 17 Haziran 2016 Cuma gününe kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/215/6991 adresindeki formu doldurmaları gerekmektedir.

THY Kolombiya-Bogota İlk Uçuş Vesilesiyle Heyet Ziyareti

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mithat Cansız, Yürütme Kurulu Üyeleri Tansel Tugal, İbrahim Yıldırım ve Özer Öz ile İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu’nun katılımlarıyla, THY’nin Bogota, Kolombiya’ya ilk direkt uçuşu vesilesiyle bir Kolombiya ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret Kapsamında, Invest in Bogota, Kolombiya Ulaştırma Bakanlığı, Bogota Belediyesi, Kolombiya Kamu Yatirim Ajansi (FDN) temsilcileri ile toplantılar gerçekleştirildi.

Diğer İş Konseyleri