TÜRKİYE - PAKİSTAN İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-PAKİSTAN INTERCONNECTED BUSINESS

T.C. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN PAKİSTAN’A RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA “PAKİSTAN-TÜRKİYE İŞ VE YATIRIM FORUMU”, İSLAMABAD
T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde Pakistan'a gerçekleştireceği resmi ziyareti kapsamında, 13 Şubat 2020 tarihinde Serena Hotel Islamabad'da "Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu" düzenleneceği iletilmişti. İlgili İş ve Yatırım Forumu'nun 14 Şubat Cuma günü gerçekleştirileceği iletilmiş olup, program ve detaylar bilgilerinize sunulmaktadır.
 
Ziyaret kapsamında katılımcılarımızın otel ve uçuş rezervasyonlarının kendileri tarafından organize edilmesi gerekmekte olup, transfer detaylarına ilişkin not ekte paylaşılmıştır. Pakistan'a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabidir. Vize alım işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Vize formu ve gerekli evrakların yer aldığı doküman ekte bilgilerinize sunulmuştur. 
 
Bu çerçevede; anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1152/14375  bağlantısında yer alan kayıt formunu 12 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 12.00'ye kadar doldurmaları, katılım ücretini tamamlamaları rica olunur.
TÜRKİYE - PAKİSTAN EYLEM PLANI TOPLANTISI

Türkiye-Pakistan Eylem Planı Toplantısı, 17 Nisan 2019 tarihinde Ankara'da düzenlendi.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI DR. ARİF ALVI İLE TOPLANTI

Dr. Arif Alvi ile 30 Ekim 2018'de İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, firmaların Pakistan'da yaptıkları yatırımları ve Pakistan'da iş yaparken yaşadıkları sıkıntıları aktardı.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI DR. ARİF ALVI İLE TOPLANTI

Dr. Arif Alvi ile 30 Ekim 2018'de İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, firmaların Pakistan'da yaptıkları yatırımları ve Pakistan'da iş yaparken yaşadıkları sıkıntıları aktardı.

T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME

İş Konseyinin katıldığı görüşme, 4 Nisan 2018 tarihinde Ankara'da yapıldı.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI MEMNUN HÜSEYİN İLE TOPLANTI

Türkiye-Pakistan İş Konseyi, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'i makamında ziyaret etti. Söz konusu toplantıya T.C. İslamabad Büyükelçisi İ.Mustafa Yurdakul, Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya ve İş Konseyi Üyeleri katılım sağladı. Memnun Hüseyin, kardeş ülke olan Türkiye'den gelen heyeti karşılamaktan çok memnun olduğunu belirterek iki ülke arasındaki iş ortaklığının artırılmasının öneminin altını çizdi.

PENCAP BAŞBAKANI ŞAHBAZ ŞERİF İLE TOPLANTI

Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya, 14 Şubat 2018'de Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif'i ziyaret etti. Pakistan'da bir milyar doları aşan Türk yatırımlarından memnun olduğunu belirten Şerif, kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması'nı desteklediğini dile getirdi.

TÜRKİYE-PAKİSTAN İŞ KONSEYİ'NİN İSLAMABAD VE LAHOR TEMASLARI

Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından Pakistan'ın İslamabad ve Lahor şehirlerine 13-15 Şubat 2018 tarihleri arasında bir heyet ziyareti düzenlendi. 13 Şubat 2018 tarihinde BOI (Pakistan Yatırım Kurulu), Maliye Bakanlığı Sekreteri Arif Ahmad Khan, T.C. İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ile toplantılar gerçekleştirildi. 14 Şubat 2018 tarihinde İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya, Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif'i ziyaret etti. PBIT (Pencap Yatırım ve Ticaret Kurulu) ev sahipliğinde yaklaşık 60 Türk ve Pakistanlı iş insanının katılımlarıyla yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantı kapsamında Pencap'taki yatırım ve iş fırsatlarına ilişkin detaylı bilgi verildi. Ardından Pencap Sağlık Bakanı Khawja Salman Rafique ile toplantı gerçekleştirildi.

BOI (PAKİSTAN YATIRIM KURULU) İLE TOPLANTI

BOI (Pakistan Yatırım Kurulu) ev sahipliğinde 13 Şubat 2018'de gerçekleştirilen toplantıya BOI Başkanı Naeem Y. Zamindar, Genel Müdür M.Saleem Ahmed Ranjha, Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya ve İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri katılım sağladı. Toplantıda Türk katılımcılar kendilerini tanıtarak Pakistan'da hâlihazırda yapmış oldukları işlere ilişkin bilgi verdi.

MALİYE BAKANLIĞI SEKRETERİ ARIF AHMAD KHAN İLE TOPLANTI

Pakistan Maliye Bakanlığı Sekreteri Arif Ahmad Khan ile 13 Şubat 2018'de gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya; Türkiye ile Pakistan arasında güçlü bir kardeşlik bağının olduğunu, ancak bu durumun ticarete tam olarak yansımadığını belirtti. Yerlikaya; geçtiğimiz beş yıl içerisinde olumlu bir gelişme gösteren Pakistan'da enflasyon oranının yüzde 12'den 4'e, cari açığın ise yüzde 9'dan yüzde 5'e gerilediğini dile getirdi.

PENCAP’TA İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, 22-23 Mayıs 2017 tarihlerinde Lahor'da "Pencap'ta İş Fırsatları" konulu bir seminerin düzenleneceği ayrıca seminer kapsamında 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Lahor Expo Center'da ‘'Mega Expo Fuarı'' nın gerçekleştirileceği bildirilmektedir. 

Pakistan ve yurtdışından kamu ve özel sektör üst düzey temsilcilerin, yatırımcıların, sanayicilerin, ticaret odaları ve yatırım fonları temsilcilerinin katılımının beklendiği söz konusu etkinliğin, Pencap Hükümeti tarafından sunulan yatırım fırsatlarının tanıtılması ve bu noktada arz ve talep unsurlarının bir araya getirilmesi için etkin bir platform teşkil edeceği belirtilmektedir. Bunun yanısıra Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesi çerçevesinde özellikle tarım, enerji, imalat sanayi, madencilik, sağlık, eğitim, turizm alanlarında çok yoğun ve büyük ölçekli yatırımların gerçekleştirileceği , Pencap Hükümeti'nin de iyi yönetim, şeffaflık, liberal ve ilerici hükümet politikaları ve düzenleyici reformların uygulanması suretiyle gerek ülke içinden gerek yurtdışından yabancı yatırımcıları bahsekonu projeye katılmaya teşvik etmeyi amaçladığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda anılan etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin DEİK (E-mail: asyapasifikbolgesi@de ik.org.tr Tel: 0212 339 50 37) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Diğer İş Konseyleri