TÜRKİYE - VİETNAM İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı: 2005
Türk Tarafı Başkanı: Abdülkerim Murat Atik
Firma ve Ünvanı: Sun Sinyalizasyon Telekomünikasyon Sis. Üre. San. Tic. Ltd. Şti., CEO
Karşı Kanat Kuruluş: Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Do Quy Dung
Firma ve Ünvanı: Vietraco

Türkiye ile Vietnam arasında son derece sınırlı olan ticari ve ekonomik ilişkilerin önderlik yapabilecek kurumsal bir çatıdan yoksun olması nedeniyle Haziran 2005'de Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Vietnam Dışişleri Bakanı'nın dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Ali Coşkun'u ziyareti sırasında gündeme gelmiş ve ziyareti takiben DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi kuruluş çalışmalarına başlanmıştır.

25 Ekim 2005 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı ile kuruluş çalışmaları tamamlanmıştır. Konsey'in Karşı Kanat Kuruluşu olarak belirlenen Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası ile ön temaslar tamamlanmış ve 2011 yılında DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi kurulmuştur.

DEİK bünyesinde göreceli olarak yeni kurulan iş konseylerinden biri olmasına karşın deik/Türkiye-Vietnam İş Konseyi 2005 yılından itibaren son derece yoğun bir gündem ile iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin arttırılması, her türlü kurumsal ve bireysel diyalogun geliştirilmesi, firmaların karşılıklı işbirliği yapmalarının teşviki konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Diğer İş Konseyleri