TÜRKİYE - ÖZBEKİSTAN İŞ KONSEYİ

T.C. CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI SAYIN CEVDET YILMAZ’IN TEŞRİFLERİYLE TÜRKİYE-ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU, ANKARA

Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 7. Dönem Toplantısı vesilesiyle 26 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğinde Türkiye-Özbekistan İş Forumu gerçekleştirilecektir.  

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Jamshid Kuchkarov'un teşrifleriyle TOBB İkiz Kulelerde (Adres:  Dumlupınar Bulvarı No:252 / Ankara) düzenlenecek olan bahse konu İş Forumuna katılmayı arzu eden üyelerimizin 25 Aralık 2023, Pazartesi günü saat 13:00'e kadar bağlantıda yer alan formu doldurarak ön kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

Etkinliğe katılması beklenen Özbek firma listesi ekte yer almaktadır.

İş Forumunun günün ilk yarısında düzenlenmesi öngörülmekte olup, ayrıntılı program kayıt yaptıran üyelerimize bilahare iletilecektir.

ÖZBEKİSTAN ANDIJAN VALİSİ VE BERABERİNDEKİ HEYETİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren DEİK/ Türkiye-Özbekistan İş Konseyi olarak, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Özbekistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Özbekistan'ın bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Özbekistan'ın üçünçü büyük şehri Andijan'a ev sahipliği yapan, Kırgızistan'ın Oş ve Celal-Abad bölgelerine sınırı olan, karayolu, demiryolu ve uluslararası havalimanı ile gelişmiş ulaşım altyapısına sahip, 3,25 milyon nüfusu ile Özbekistan'ın en yoğun nüfuslu bölgesi Andijan'ın tanıtım toplantısı, Andijan Valisi Şuhratbek Abdurahmanov ve beraberindeki kurum yetkilileri ve iş insanlarından müteşekkil heyetin katılımıyla 9 Haziran 2022, Perşembe günü saat 14.00'te DEİK yeni merkesinde (Skyland İstanbul Sky Office, B Blok Kat: 21) gerçekleştirilecektir.

Toplantıda, Andijan Bölgesinin iş ve yatırım olanakları tanıtılacak olup, Türkiye tarafından çiçekçilik, inşaat, tekstil, ilaç sanayi alanında faaliyet gösteren üyelerimizin katılımı beklenmektedir.

Anılan etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıda yer alan katılım formunu en geç8 Haziran 2022, Çarşamba günü saat 18.00'e kadar doldurmaları önemle rica olunur.

ÖZBEKİSTAN'IN YATIRIM POTANSIYELİ WEBİNARI

ÖZBEKİSTAN / FERGANA VALİSİ VE BERABERİNDEKİ HEYETİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren DEİK/Türkiye-Özbekistan İş Konseyi olarak, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Özbekistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Özbekistan'ın bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Başkent Taşkent'e 230 km mesafede, 3,9 milyon nüfuslu, karayolu, demiryolu ve uluslararası havalimanı ile gelişmiş ulaşım altyapısına sahip Fergana Bölgesinin tanıtım toplantısı, Fergana Valisi Hayrullo Bozarov, kurum yetkilileri ve bölgede faaliyet gösteren Özbek iş insanlarının katılımlarıyla 18 Şubat 2022, Cuma günü saat 16.00'da River Plaza'da gerçekleştirilecektir.

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği mensuplarının da hazır bulanacağı toplantıda, Fergana Bölgesinin iş ve yatırım olanakları tanıtılacak olup, ekte yer alan konuk heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş birliği tekliflerini anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların cevaplanması planlanmaktadır.

Gelen heyet profilinden anlaşılacağı üzere toplantıya, ağırlıklı olarak tekstil, inşaat ve sanayi sektörlerinden yatırımcı üyelerimizin katılımı beklenmektedir.

Anılan etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıda yer alan katılım formunu en geç17 Şubat 2022, Perşembe günü mesai bitimine kadar doldurmaları önemle rica olunur. 

 

TÜRKİYE-ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU, TAŞKENT

Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay'ın KEK 6. Dönem Toplantısı vesilesiyle yapacağı Özbekistan ziyareti kapsamında, 28 Haziran 2021, Pazartesi günü Taşkent'te Türkiye-Özbekistan İş Forumunun düzenlenmesi planlanmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı-Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Sardor Umurzakov'un teşrifleri ile gerçekleştirilecek İş Forumuna katılmayı arzu eden firma ve kurum temsilcilerinin 25 Haziran 2021, saat 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1284/17152 internet bağlantısından kayıt oluşturmaları gerekmektedir. Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önem arz etmektedir.

Uçak biletleri, konaklama ve Taşkent'te şehir içi ulaşım katılımcılar tarafından temin edilecek olup, toplantının gerçekleştirileceği yer bilgisi ve program katılımcılarımıza bilahare iletilecektir. 

Özbekistan Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Ülkeye seyahatlerde uçuştan en fazla 72 saat önce düzenlenmiş negatif sonuçlu PCR testi ibraz edilmesi zorunludur. Test raporunun İngilizce veya Rusça düzenlenmiş olması gerekmektedir.

TÜRKİYE - ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU

Türkiye-Özbekistan İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Özbekistan İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev'in teşrifleriyle, iki ülkeden yaklaşık 500 iş dünyası temsilcisinin katılımları ile 23 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı yaptığı açılış konuşmasında, İş Konseyinin tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin son beş yılda yüzde 26,8 artarak 2018 yılında 1,7 milyar dolara çıktığını ve bugün Türkiye'de iş insanlarımızın en çok merak duyduğu ve ilgi gösterdiği ülkelerin başında Özbekistan'ın geldiğini söyledi. DEİK Başkanı Nail Olpak, 1986 yılında kurulan DEİK'in kurumsal yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Olpak, iki ülke arasındaki çok boyutlu ilişkiyi; siyasi, ticari, askerî, eğitim, sağlık ve ulaştırma alanları başta olmak üzere 100'ün üzerinde anlaşma ve protokolden oluşan geniş bir hukuki zemin çerçevesinde sürdürdüklerini kaydetti. Özbekistan iş dünyası ile Türk iş hayatının mensuplarını bir araya getiren İş Forumu'nun, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin miladı olacağına inandığını söyleyen T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geçmişte kurulan gönül köprüleri üzerinde yükseldiğini ifade etti.

TÜRKİYE - ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU, ANKARA

İkili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Türkiye – Özbekistan İş Konseyi organizasyonunda, 23 Temmuz 2019 tarihinde Sheraton Ankara otelinde Türkiye – Özbekistan İş Forumu düzenlenecektir.

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev'in katılımcılara hitap edecekleri İş Forumunun açılış oturumunu, Özbekistan Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Shuhrat Vafayev, Özbekistan Enerji Birinci Bakan Yardımcısı Jurabek Mirzamahmudov ve diğer yetkililer teşrif edeceklerdir. Başta enerji, gıda, inşaat, tarım, kimya, otomotiv ve sağlık olmak üzere, çeşitli sektörlerden ekli listede yer alan resmi ve özel sektör temsilcilerinin katılacakları İş Forumu çerçevesinde düzenlenecek panel oturumlarında, Özbekistan ekonomisindeki son gelişmeler ve Türkiye ile Özbekistan arasındaki iş birliği fırsatları değerlendirilecek olup, programın son kısmında iş insanlarımızın ekteki taslak heyet listesinde bulunan Özbekistan özel sektör temsilcileri ile ikili iş görüşmelerinin organize edilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/969/13064 internet bağlantısındaki katılım formunu en geç 19 Temmuz 2019, Cuma günü saat 18.00'e kadar eksiksiz olarak doldurmaları, DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı 390 TL, DEİK üyesi olmayan firma temsilcileri için kişi başı 470 TL olan katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

DEİK HEYETİ’NİN ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ

Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı başkanlığında 51 iş insanının katılımıyla 15-16 Nisan 2019 tarihleri arasında Taşkent'e çalışma ziyareti gerçekleşti rildi. Ziyaret kapsamında; Özbekistan Sağlık Bakanlığı, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Turizm Geliştirme Komitesi ve Uztekstilprom Derneği ziyaret edildi. 15 Nisan 2019'da ise toplam 150 iş insanı ve kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımlarıyla Türkiye-Özbekistan İş Forumu gerçekleştirildi. İş Forumu çerçevesinde; Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İslom Jasimov, İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı ve T.C. Taşkent Büyükelçiliği Müşteşarı Sercan Evcin'in açılış konuşmalarını takiben Özbekistan Cumhuriyeti Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Laziz Kudratov "Özbekistan'da Ticaret ve Yatırım Potansiyeli" konulu, İnşaat Bakan Yardımcısı Erkin İskandarov ise "İnşaat Alanında Karşılıklı İşbirliğinin Geliştirilmesi Perspektifleri" konulu sunumlarını yaptı.

DEİK HEYETİNİN ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ, TAŞKENT

 Türkiye – Özbekistan İş Konseyi organizasyonunda  14 – 17 Nisan 2019 tarihleri arasında Taşkent'e özel sektör heyeti ziyaretinin düzenlenmesi planlanmaktadır. 

Orta Asya'nın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan Özbekistan hizmetler sektörü, turizm, tarım ve gıda sanayii, inşaat malzemeleri, gıda işleme ve tarım makineleri, otomotiv ana ve yan sanayii, tekstil, ilaç sanayii, temizlik malzemeleri ve diğer günlük tüketim ürünleri, enerji, kimya sanayii, madencilik ve birçok başka sektörde önemli ihracat ve yatırım potansiyeli barındırmaktadır. 2011 – 2016 yılları arasındaki dönemde ortalama yüzde 8 oranında büyüme performansı sergileyen Özbekistan'da ekonominin liberalleştirilmesi ve daha fazla dışa açılması süreci giderek ivme kazanmaktadır. Döviz piyasasında serbestleşmenin önünü açan 2 Eylül 2017 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bu anlamda etkili bir adım olup, Özbekistan'ın dünya ekonomisine hızla entegre olacağına dair ipucu vermektedir.

Taslak programı ekte sunulan, T.C. Taşkent Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimiz destekleriyle organize edilecek söz konusu ziyaret çerçevesinde, Özbekistan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, İnşaat Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Devlet Yatırım Komitesi, Taşkent Valiliği gibi yerel kurum ve kuruluşlarda görevli üst düzey yetkililerle görüşmelerin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Bu bağlamda, anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin 5 Nisan 2019 Cuma günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/886/12557 adresli internet bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca katılım durumlarına göre Paket Program veya Yerinden Katılım bedelini kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

Özbekistan'a seyahat edecek hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Ayrıca, söz konusu ziyaretin verimliliğini arttırmak amacıyla katılımcı firma temsilcilerinin Avrasya Bölge Direktörlüğü tarafından halihazırda yürütülen anket çalışmasına https://portal.deik.org.tr/Anket/876 internet bağlantısından ulaşarak anket sorularını yanıtlamaları faydalı olacaktır.

Katılım Koşulları:

1. Başvuru formu doldurulurken Google Chrome web tarayıcısının kullanılması önemle rica olunur.

2. Paket program ücreti 6.500 TL, yerinden katılım ücreti 1.500 TL'dir. 

• Paket programa İstanbul-Taşkent ve Taşkent-İstanbul ekonomi sınıfı uçak biletleri, Taşkent'te 3 gece konaklama, şehir içi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel giderler dahildir.

• Yerinden katılım seçeneğine şehir içi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel giderler dahildir.

3. Paket Program kontenjanı sınırlı olduğundan başvurularda öncelik sırası göz önünde bulundurulur.

4. Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Hesap Bilgileri:

Hesap Adı DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU/AVR

Banka – Şube TÜRKİYE İŞ BANKASI- Galatasaray / Beyoğlu Şubesi, 1011

IBAN  (TL) TR56 0006 4000 0011 0111 7014 85

5. Başvuru ve ödemeler için son tarih: 5 Nisan 2019, Cuma günü saat 18:00

6. Katılımcıların, 5 Nisan 2019 tarihinden sonra başvurularını iptal etmeleri durumunda, ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

7. Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ BAŞBAKANI ABDULLA ARIPOV'UN TÜRK FİRMA TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTISI

Özbekistan'da faaliyet gösteren veya iş yapmayı planlayan firma temsilcilerinin, Özbekistan Cumhuriyeti'nin üst düzey makamları ile biraraya gelerek projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi sunmaları ve beklentilerini iletmeleri amacıyla, T.C. Taşkent Büyükelçiliği koordinasyonunda, 1 Aralık 2018'de Taşkent Hükümet Binası'nda Özbekistan Cumhuriyeti Başbakanı Abdulla Aripov'un Türk iş insanları ile birebir görüşmesi organize edildi.

ÖZBEKİSTAN CUMHURIYETİ SIRDERYA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

Özbekistan Sırderya Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 23 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ruşen Çetin ve Sırderya Valisi Birinci Yardımcısı Muradulla Eşmatov'un açılış konuşmaları ile başladı. Ruşen Çetin, Özbekistan ile ikili ticaretimize ilişkin verilere değinerek 2010 yılında 1 milyar doların üzerine çıkan ikili ticaret hacminin aradan geçen yıllar içerisinde stabil bir çizgi yakaladığını, 2017 yılında Özbekistan'da uygulanan ekonomik reformlar ve T.C. vatandaşlarına uygulanan vize rejiminin kaldırılmasıyla ticaret hacminin 1,5 milyar dolar seviyesini aştığını belirtti. TÜİK'in açıkladığı 2018 yılı verilerine vurgu yapan Çetin, iki ülke Cumhurbaşkanlarının katılımlarıyla 30 Nisan 2018 tarihinde Taşkent'te gerçekleştirilen Özbekistan-Türkiye İş Forumu'nda verilen birlik, beraberlik mesajlarından yola çıkılarak gelecek dönemde ticaret hacminin katlanarak büyümesinin beklendiğini dile getirdi.

ÖZBEKİSTAN / SIRDERYA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI

ÖZBEKİSTAN SIRDERYA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

23 Temmuz 2018, River Plaza, İstanbul

Özbekistan Sırderya Bölgesi Tanıtım Toplantısı 23 Temmuz 2018, Pazartesi günü saat 14:30'da Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ruşen Çetin ve Sırderya Valisi Birinci Yardımcısı Muradulla Eşmatov'un açış konuşmaları ile başladı.

DEİK/ Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ruşen Çetin yaptığı açış konuşmasında, Özbekistan ile ikili ticaretimize ilişkin verilere değinerek; 2010 yılında 1 milyar ABD Dolarının üzerine çıkan ikili ticaret hacminin aradan geçen yıllar içerisinde stabil bir çizgi yakaladığını, 2017 yılında Özbekistan'da uygulanan ekonomik reformlar ve T.C. vatandaşlarına uygulanan vize rejiminin kaldırılmasıyla ikili ticaret hacmi 1.5 milyar ABD Doları seviyesini aştığını belirtti.  TÜİK'in açıkladığı 2018 yılı ikili ticaret hacmi verilerine vurgu yapan Çetin, 750 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşen ilk 5 aylık ikili ticaret hacminin ve iki ülke Cumhurbaşkanlarının katılımlarıyla 30 Nisan 2018 tarihinde Taşkent'te gerçekleştirilen Özbekistan-Türkiye İş Forumunda verilen birlik, beraberlik mesajlarından yola çıkılarak gelecek dönemde ticaret hacminin katlanarak büyümesinin beklendiğini belirtti.

Vali Yardımcısı Muradulla Eşmatov ise Sırderya Bölgesinin Türkiye'den gelecek yatırımlara açık olduğunu, karşılıklı kurulacak ortaklıklarda her türlü kolaylığı sağlayabileceklerini aktardığı konuşmasında, Sırderya Serbest Bölgesinde yapılacak yatırımların bölgenin tamamının kalkınması önemli rol oynayacağı ifade etti.

Toplantı sırasında, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Ulugbek Azamov ve Sırderya  Bölgesi Yatırım, İnovasyon ve Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Avaz Hocayev, bölgedeki iş ve yatırım olanaklarına ilişkin birer sunum yaptılar ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Aralarında Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şuhrat Aminov ve Sırderya Bölgesinden gelen iş dünyası temsilcilerinin de bulunduğu Tanıtım Toplantısı  yaklaşık 80 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Türkiye-Özbekistan İş Konseyi olarak, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Özbekistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Özbekistan'ın bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Başkent Taşkent'in 80 km güneybatısında yerleşmesi sebebiyle bölge için stratejik konumda olan kara ve tren yollarının kesiştiği Sırderya Bölgesi Valisi Gafurcan Mirzaev, Tarım ve Su İşlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Kamilcan Sabirov, Yatırım, İnovasyon ve Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Avaz Hocayev, Bölge Yatırımlar Dairesi Başkanı Bahadır Batirov ve bölgeden gelen özel sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü, 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza'da bir Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şuhrat Aminov ve Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ulugbek Azamov'un katılımlarıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında, ekte yer alan konuk heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Sirderya Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17041 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/688/11162 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 20 Temmuz 2018, Cuma günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir. 

T.C. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ÖZBEKİSTAN VE KORE'YE RESMİ ZIYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan ve Kore'ye resmî ziyaretleri kapsamında düzenlenen iş forumları, Taşkent ve Seul kentlerinde 29 Nisan-3 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapıldı. T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye-Özbekistan İş Konseyi ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Yatırımlar Komitesi işbirliğinde 30 Nisan 2018, Pazartesi günü Uzexpocentre'de Türkiye ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının katılımları ile Türkiye - Özbekistan İş Forumu düzenlendi. Foruma her iki ülkeden Bakanlar ve üst düzey devlet yetkililerinin yanı sıra, özel sektörü temsilen 500'den fazla kişi katıldı.

TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU, İSTANBUL

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev'in Türkiye resmi ziyareti çerçevesinde, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Cemşid Kuçkarov ve Özbekistan'ın en büyük devlet işletmelerinin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla, 26 Ekim 2017 tarihinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Yatırım Komitesi işbirliğinde Swissotel The Bosphorus Istanbul'da (Adres: Vişnezade Mahallesi, Acısu Sokaği No:19, Beşiktaş / İstanbul) Türkiye – Özbekistan İş Forumu düzenlenecektir. 

Orta Asya'nın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan Özbekistan hizmetler sektörü, turizm, tarım ve gıda sanayii, inşaat malzemeleri, gıda işleme ve tarım makineleri, otomotiv ana ve yan sanayii, tekstil, ilaç sanayii, temizlik malzemeleri ve diğer günlük tüketim ürünleri, enerji, kimya sanayii, madencilik ve birçok başka sektörde önemli ihracat ve yatırım potansiyeli barındırmaktadır. 2011 – 2016 yıllar arasındaki dönemde ortalama yüzde 8 oranında büyüme performansı sergileyen Özbekistan'da ekonominin liberalleştirilmesi ve daha fazla dışa açılması süreci giderek ivme kazanmaktadır. Döviz piyasasında serbestleşmenin önünü açan 2 Eylül 2017 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bu anlamda etkili bir adım olup, Özbekistan'ın dünya ekonomisine hızla entegre olacağına dair ipucu vermektedir. 

Bahse konu Forumda Özbekistan ekonomisindeki son gelişmeler, ülkenin yatırım mevzuatı ve yatırımcılara sağlanan teşvikleri konu alan oturumlar sunum ve soru-cevap şeklinde gerçekleştirilecek, arzu eden katılımcılara Özbekistanlı yetkililerle birebir görüşme imkanı sağlanacaktır. 

Söz konusu Foruma katılmak isteyen üyelerimizin 24 Ekim 2017, Salı günü saat 18:00'e kadar aşağıdaki internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir:  

https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/499/9347

Program ve Özbekistan heyet listesi ekte sunulmaktadır. 

XIII. ULUSLARARASI ÖZBEK PAMUK VE TEKSTİL FUARI, ÖZBEKİSTAN

Dünya pamuk pazarının önde gelen merkezlerinden birisi olan Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 23 – 24 Ekim 2017 tarihleri arasında "XIII. Uluslararası Özbek Pamuk ve Tekstil Fuarı" düzenlenecektir. Söz konusu fuara katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 1 Ekim 2017 tarihine kadar www.cottonfair.uz bağlantısında bulunan kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir. 

Soru ve ayrıntılı bilgi için;

Shakhzoda Kuchkarova (Mrs.)
Joint-Stock Company "O'zbekyengilsanoat"
Dept. of Attracting Investment and
Monitoring of Investment Projects.

Tel.: +998 71 202 2244 dah.:103
Faks: +998 71 253 9291
E-posta: info@legprom.uz

T.C. BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ’İN ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU, TAŞKENT

Türkiye – Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) IV.Dönem Toplantısının T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Sayın Rustam Azimov eşbaşkanlıklarında 24 - 25 Mayıs 2017 tarihlerinde Taşkent'te gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

İkili ilişkilerimizin yeni dönemde ivme kazandığı Özbekistan ile işbirliği, başta inşaat müteahhitlik, inşaat malzemeleri üretimi, tekstil, ilaç sanayi, kimya ve petrokimya, değerli madenler, deri ve deri ürünleri, meyve sebze, et ve süt ürünleri başta olmak üzere, birçok alanda potansiyel arz etmektedir. Son olarak İş Konseyimiz evsahipliğinde 27 Şubat 2017 tarihinde İstanbul'da düzenlenen İş Forumu çerçevesinde anılan sektörlerle ilgili bilgi katılımcılarla paylaşılmış olup, etkinliğin kısa raporu ilişikte sunulmaktadır.

Bu çerçevede, DEİK / Türkiye-Özbekistan İş Konseyi organizasyonunda 25 Mayıs 2017, Perşembe günü KEK Eşbaşkanlarının katılımıyla Türkiye – Özbekistan İş Forumunun düzenlenmesi öngörülmektedir. 

Kurulumuz organizasyonunda yapılacak Taşkent ziyaretine katılmayı arzu eden üyelerimizin, en geç 13 Mayıs 2017, Cumartesi günü saat 18:00'a kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/399/8745 adresli internet bağlantısı üzerinden kayıt yaptırarak katılım bedeli avansını kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. 

Seyahat özel uçakla gerçekleştirilecek olup, İstanbul – Taşkent – İstanbul uçuşları, konaklama, transfer, tercüme hizmetleri ve diğer organizasyon giderleri katılım bedeline dahildir. Taslak programı ekte sunulan etkinliğe ilişkin her türlü  güncelleme ve detay bilgi, katılım teyidi veren firma temsilcilerine bilahare iletilecektir.

Özbekistan, diplomatik pasaport sahipleri hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Vize işlemlerinin ortalama 10 iş günü zarfında sonuçlanmasından dolayı, Taşkent ziyaretine katılım başvurularının mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir. Vize işlemlerine ilişkin bilgi ekte sunulmaktadır.

Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Heyetinin Taşkent Ziyareti, Mayıs 2016

1993 yılında kurulduğundan bu yana İş Konseyimiz tarafından,  Türkiye ile Özbekistan arasında ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla çeşitli faaliyetler düzenlemekte olup, son dönemde durgunluk yaşayan ilişkileri tekrar canlandırmak, ülkelerimiz arasındaki ikili ticaret hacmini arttırmayı teşvik etmek, Özbekistan'daki iş ve yatırım ortamını Türk iş çevrelerine tanıtmak amacıyla Mayıs 2016 döneminde Taşkent'e bir ziyaret düzenlenmesi planlamaktadır.

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği destekleri ile Türkiye-Özbekistan İş Konseyi organizasyonunda gerçekleştirilecek söz konusu ziyaret çerçevesinde başta İş Konseyimizin karşı kanadı görevini yürüten Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere; Dış İlişkiler, Yatırım ve Ticaret Bakanlığı, Devlet Mülkiyetini İdare Komitesi, Yabancı Yatırımlar Ajansı (Uzinfoinvest) yetkilileri ile toplantılar ve temaslar, ayrıca T.C. Taşkent Büyükelçiliği, Ticaret Müşavirliği ve ülkede faaliyet gösteren Özbekistan-Türkiye İşadamları Derneği (UTİD)  yönetimi ile görüşmelerin yanı sıra Özbek işadamları ile ikili görüşmelerin yapılması öngörülmektedir.

Taslak programı, katılım koşulları vd. gerekli bilginin ön teyit verenlere bilahare iletileceği söz konusu ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/159/6483 internet adresinden en geç 21 Mart 2016, Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:
Nurengiz Eşki, İş Konseyi Koordinatörü 
Tel.: 0212-339 50 54  / e-posta: neski@deik.org.tr

Diğer İş Konseyleri