TÜRKİYE - TÜRKMENİSTAN İŞ KONSEYİ

TÜRKMENİSTAN’DA DÜZENLENECEK “BİRİNCİ HAZAR EKONOMİK FORUMU”, AVAZA

12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan'ın Aktau şehrinde yapılan V. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi sırasında düzenlenmesi kararlaştırılan Birinci Hazar Ekonomik Forumu, 12 Ağustos 2019 Türkmenistan'ın Avaza turizm bölgesinde, Hazar bölgesi ülkelerinden bakanlar, diplomatik misyonlar, sanayi birlikleri ve iş çevreleri temsilcilerinin geniş katılımı ile gerçekleştirilecektir.

Anılan etkinliğin Organizasyon Komitesi Başkanlığını yürüten Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov'un davet yazısına istinaden, Birinci Hazar Ekonomik Forumuna Türkiye-Türkmenistan İş Konseyimiz organizasyonunda iş insanları heyetinin katılımı planlanmaktadır.

İş Konseyimiz tarafından düzenlenmesi planlanan iş insanları heyetine katılmayı arzu eden üyelerimizin bilgileri Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ile paylaşılacak olup, katılımı onaylanan firma temsilcileri ile ulaşım, konaklama vd. program detayları bilahare paylaşılacaktır. Söz konusu programa katılım için https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/963/13112 adresli internet bağlantısında bulunan online kayıt formunun en geç 29 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 18:00'e kadar doldurulması gerekmektedir.

Ayrıca, söz konusu Forum kapsamında ayrıca 11 Ağustos 2019 Pazar günü "Hazar Yenilikçi Teknolojiler" temalı; yakıt ve enerji sektörü, ulaştırma ve lojistik, sanayi, ticaret ve turizm alanlarında yeni teknolojilere dair fuarın düzenleneceği, fuara katılmayı düşünen firmalara kargolarının gümrük işlemleri, stant kurulumu, vize ve otel rezervasyonu konularında destek ve hizmet verileceği Türkmenistan yetkililerince tarafımıza bildirilmiştir. Bahse konu fuara katılıma ilişkin bilgi ekte sunulmaktadır.

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ın Türkmenistan’ı Resmi Ziyareti Kapsamında Özel Sektör Heyeti ve Türkiye–Türkmenistan İş Forumu, 9 – 10 Şubat 2016, Aşkabat

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ın 9 – 10 Şubat 2016 tarihlerinde Türkmenistan’a yapacağı resmi ziyaret kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda özel sektör heyeti oluşturulacaktır. 

Ziyaret programı çerçevesinde, 9 Şubat 2016 tarihinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta her iki ülke Ekonomi Bakanlarının onurlandırmasıyla Türkmenistan’da yatırım olanakları ve iş fırsatlarının ele alınacağı “Türkiye – Türkmenistan İş Forumu” düzenlenecektir. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde başlıca sektörler olarak inşaat, inşaat malzemeleri, turizm, tekstil, enerji, tarım ve gıda sektörleri öne çıkmaktadır. 

Programda ayrıca, Türk İhraç Ürünleri Fuarı açılışına katılım, ikili görüşmeler, tesis ziyaretleri ve kültürel programların gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.   

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımı arzu eden üyelerimizin, 25 Ocak 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/133/6126 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Aşkabat-İstanbul uçak biletleri, Aşkabat’ta 5 yıldızlı otelde 3 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehiriçi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel masraflar dahil olmak üzere  1.750 USD tutarındaki avans ücretinin ödendiğine dair banka dekontunu DEİK’e (H. Çağla Mazlum; Tel. 0212.3395010; e-posta: cmazlum@deik.org.tr) iletmelerini rica ederim.  

Türkmenistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vizesi bulunmayan katılımcılar için gerekli işlemler tarafımızdan yapılacaktır. Vizelerin alınması için; pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli olarak taranmış örneği (jpg formatında), 5x6 cm vesikalık fotoğrafın renkli taranmış hali (jpg formatında), ekte verilen dilekçe örneğinin doldurulmuş halinin taranmış nüshası (jpg formatında), Türkmenistan’dan davet yazısı alınması için ekte gönderilen formun eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması (word formatında) önem arz etmektedir.

Diğer İş Konseyleri