TÜRKİYE - İSVEÇ İŞ KONSEYİ

İSVEÇ BAŞKONSOLOSU NEZAKET ZİYARETİ, 28 ŞUBAT 2018, İSTANBUL

Türkiye-İsveç İş Konseyi üyeleri, 28 Şubat 2018 tarihinde İsveç Başkonsolosu Therese Hyden ile bir araya geldi.

Toplantının başlangıcında bir konuşma yapan Başkonsolos, İsveç'in ülke olarak algısının Türkiye'de yenilikçi ve transparan olmasının mutluluk verici olduğundan ve Türkiye gibi dinamik bir pazarda görev yapmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Türkiye'nin İsveç için gelişmekte olan bir pazar olması ve İsveç'te üretilen malların Türkiye pazarında çok tercih edildiği için Türkiye'nin bir ticaret merkezi olarak önemini vurguladı. Hyden, Sadece ekonomi ile değil fakat aynı zamanda kültür, siyaset ve üniversite alanlarında içiçe geçmiş bir politika izlemenin iki ülke ilişkilerini daha da geliştireceğine değindi.

Toplantıda aynı zamanda İsveç'te yapılacak seçimlerden sonra Eylül sonunda Stockholm'de gerçekleştirilecek bir iş forumunun Türkiye'yi ve Türk firmaları tanıtmak açısından çok faydalı olacağı tartışıldı. 15 Temmuz sonrasında hâlâ Türkiye'ye yatırım yapmak konusunda tereddütte olan firmaları ikna etmenin en verimli yolunun böyle bir iş forumu olacağına karar verildi.

Ayrıca Başkonsolos, seçim sonuçlarından hangi partinin çıkacağından bağımsız olarak Türkiye-İsveç ilişkilerinde olumsuz yönde bir gelişme olmayacağını ve İsveç'in Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklemeye devam edeceğini belirtti. Türkiye-İsveç İş Konseyi olarak öncelik verilmesi gereken sektörlerin bilişim ve teknoloji, yaşam bilimleri, tekstil, dijital teknolojiler ve akıllı şehirler olabileceği tartışıldı. İsveç'in özellikle KOBİ seviyesindeki firmalarını sağladığı özel teşviklerle Türkiye'ye yatırım yapmaları konusunda yönlendirdiğinden bahseden Başkonsolos, İtkib ile tekstil alanında büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Özellikle belediyelere yenilenebilir enerjinin son teknolojisini anlatmak ve bu konuda kendilerine çözüm ortağı olmak isteklerini belirten Başkonolos, DEİK ile ortaklaşa etkinlik düzenleyerek ilgilenen belediye başkanlarından oluşan bir heyet ile Stockholm'e sadece bu konuyla ilgili bir ziyaret planlamak istediklerini belirtti.

Türkiye-İsveç İş Konseyi Başkanı Çağatay Özdoğru, DEİK'in böyle bir projeye çok sıcak bakacağını ve gerçekleşmesi için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Diğer İş Konseyleri