TÜRKİYE - K.K.T.C. İŞ KONSEYİ

KKTC'DE İŞ VE YATIRIM OLANAKLARI WEBİNARI

KKTC’NİN YENİLİKÇİ GİRİŞİMCİLERİ GLOBALLEŞİYOR

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) tarafından hazırlanan Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı hayata geçiyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) öncülüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri ve İTÜ Mezunlar Derneği Kuzey Kıbrıs desteği, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi ile İTÜ ARI Teknokent iş birliğinde Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı başlıyor.

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi'nin çalışmaları kapsamında hayata geçen "Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı" ile KKTC'de girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanıtılması ve girişimcilerin uluslararası pazarlarda yer almalarına destek olunması amaçlanıyor.

KKTC'de yenilikçi ürün ve fikir geliştiren girişimler İTÜ Çekirdek'e davet ediliyor

Üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk 5'te yer alan İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi'nde girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, satış koçluğu, teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkânı, laboratuvar sarf malzemeleri desteğinin yanı sıra aralarında alanında uzman iş dünyası ve akademiden 500'ü aşkın gönüllü mentor desteği sağlanıyor. Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı'na katılmak isteyen girişimciler, www.kktckulucka.comadresinden 18 Ekim 2021'e kadar başvuruda bulunabilecek.

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet, "DEİK/Türkiye – KKTC İş Konseyi olarak, karşı kanat kuruluşumuz Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile birlikte uzun zamandır iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknoloji ve yenilikçilik odaklı ürün ve fikirlerin geliştirilmesi ve bu fikirlerin yatırımcılar ve dış pazarlarla buluşturmasına destek olmak için hazırlanan proje ile 18-40 yaş arası, teknolojik ve yenilikçi iş fikirleri olan, Üniversite Öğrencilerini, Mezunları ve diğer Girişimcilerin programa katılmasını amaçlıyoruz. KKTC'de girişimcilik ekosistemini güçlendirmek, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanınmasını amaçlayan bu programda, katılımcıların "İTÜ Çekirdek Girişimcilik Eğitimi", "Mentor Görüşmeleri", "Yatırımcı Buluşmaları" ve "İTÜ Çekirdek Big Bang'e Katılım" fırsatını değerlendireceklerini öngörüyoruz. DEİK/Türkiye – KKTC İş Konseyimizin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde, tüm paydaşlar ile beraber uzun soluklu bir yola çıktık. Buradaki esas arzumuz ise projenin devamlılığını sağlayarak, gönül bağımız olan KKTC ile ilişkilerimizi daha da üst seviyeye çıkarmak" dedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz ise DEİK/Türkiye - KKTC İş Konseyi'nin çalışmaları kapsamında hayat bulan bu önemli projenin KKTC'de girişimcilik ekosisteminin güçlenmesine katkı sağlamasının yanı sıra,  ticari başarı potansiyeli yüksek iş fikirlerinin hayata geçirilmesine, yatırımcılara ve uluslararası pazarlara erişimlerine de destek olacağını belirterek, "Küreselleşen dünya düzeninde ülkelerin kalkınmasında ve ekonomisinde girişimciliğin önemli bir değer olduğuna" vurgu yapan Deniz, "teknoloji ve yenilikçilik odaklı girişimlere fikir aşamasından, kurumsallaşma safhasına kadar destekler sağlayacak olan bu projenin hayata geçmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Projeyle ilgili konuşan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş da,"Kıbrıs'ta yenilikçilik girişimcilik ekosistemi oluşturmak amacıyla iş ortaklarımızla birlikte çok önemli bir programı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. KKTC'de bir "kuluçka" projesini hayata geçirmek, girişimcilik ekosistemini güçlendirmek, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanımak ve girişimcilerin finansman ve yatırımcılara erişimini kolaylaştırmak, uluslararası pazarlarda yer almalarına destek olmak amacıyla çıktığımız bu yolda girişimcileri İTÜ Çekirdek'e davet ediyoruz. Programımız kapsamında seçilen girişimciler Big Bang sahnesinde 54 milyon TL'yi aşkın ödül, nakit ve yatırımdan faydalanma şansı elde edecek. Akabinde İTÜ Çekirdek Kuluçka Programına dahil olarak birebir koçluk, danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra İTÜ Çekirdek'te ofis gibi büyüme süreçlerini hızlandıracak haklara sahip olacak" dedi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (DAÜ-GİMER) adına Prof. Dr. Mustafa Tümer ise, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok önemli bir yere sahip olacak bu projede yer almak heyecan verici. Girişimcilik Merkezi kapsamında (GİMER) dünyadaki en iyi üniversitelerden birisi olarak en üst seviyede katkı sunacağız. Proje kapsamında verilecek bu önemli hizmet, yenilikçi fikir ve girişimlerin dünyaya açılması için önemli bir mihenk taşı olacak. Projenin, tüm ülke vatandaşı öğrencilerine açık olması, küreselleşen dünyada öğrencilerimize büyük katkı sağlayacak ve dünyadaki yerimize ayrı bir ivme kazandıracak" diye konuştu.

KKTC'NİN 36. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ RESEPSİYONU, 15 KASIM 2019, İSTANBUL

Türk ve Kuzey Kıbrıslı paydaşların katılımları ile 15 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da resepsiyon düzenlendi.

KUZEY KIBRIS TURİZM RESEPSİYONU, 30 TEMMUZ 2019

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel'in teşrifleriyle 30 Temmuz 2019'da gerçekleştirilen resepsiyonda aynı gün düzenlenen Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği Toplantısı değerlendirildi ve iki ülke ilişkileri, turizm sektöründe yaşanan sorunlar dile getirildi.

T.C. LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ A. MURAT BAŞÇERİ İLE GÖRÜŞME, 5 TEMMUZ 2019

DEİK'i temsilen Türkiye-K.K.T.C. İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet'in katılım sağladığı toplantı, 5 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşti. Söz konusu toplantı kapsamında, Kıbrıs'taki mevcut ekonomik sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı ve İş Konseyinin hazırlamış olduğu ekonomik öneri dosyası sunuldu.

TÜRKİYE-KKTC İŞ KONSEYİ İSTİŞARE TOPLANTISI, 18 HAZİRAN 2019, ANKARA

18 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sunulmak üzere KKTC'de ekonomik alanda gerçekleştirilmesi önerilen reformlar dile getirildi.

KKTC MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ İLE TOPLANTI, 25 NİSAN 2018, LEFKOŞA

Türkiye-KKTC İş Konseyi Lefkoşa temasları kapsamında KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile 25 Nisan 2018 tarihinde bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantı; İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet, Başkan Yardımcıları Serdar Eldemir, Servet Kaçamak ve İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı'nın katılımlarıyla düzenlendi.

KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI İLE TOPLANTI, 25 NİSAN 2018, LEFKOŞA

Türkiye-KKTC İş Konseyi, Lefkoşa temasları kapsamında KKTC Türk Ticaret Odası (KTTO) ile 25 Nisan 2018 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantıya KTTO Başkanı Turgay Deniz, İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet, Başkan Yardımcıları Serdar Eldemir, Servet Kaçamak ve İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı katılım sağladı.

KKTC BAŞBAKANI TUFAN ERHÜRMAN İLE TOPLANTI, 25 NİSAN 2018, LEFKOŞA

Türkiye-KKTC İş Konseyi Lefkoşa temasları kapsamında KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile 25 Nisan 2018 tarihinde bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet, Başkan Yardımcıları Serdar Eldemir, Servet Kaçamak ve İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı katılım sağladı.

KKTC EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI ÖZDİL NAMI İLE TOPLANTI, 24-25 NİSAN 2018, LEFKOŞA
Türkiye-KKTC İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet ile Başkan Yardımcıları Serdar Eldemir ve Servet Kaçamak, İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı 24-25 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Lefkoşa ziyareti kapsamında KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami ile bir toplantı gerçekleştirdi.
 
Türkiye ve KKTC arasında geniş katılımlı bir iş forumunun gerçekleştirilmesi önerilerek, Ekonomi ve Enerji Bakan Özdil Nami'nin bir İstanbul programı kapsamında söz konusu forumun gerçekleştirilebileceği değerlendirildi.
T.C. LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ DERYA KANBAY İLE TOPLANTI, 24 NİSAN 2018, LEFKOŞA

Türkiye-KKTC İş Konseyi Lefkoşa temasları kapsamında T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile 24 Nisan 2018 tarihinde bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya İş Konseyi Başkanı Nazım Hikmet, Başkan Yardımcıları Serdar Eldemir, Servet Kaçamak ve İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı katılım sağladı. Toplantı kapsamında Türkiye ve KKTC arasında gümrük sorunları ve tarife sınırları görüşüldü.

Diğer İş Konseyleri