TÜRKİYE - KUZEY MAKEDONYA İŞ KONSEYİ

DEİK BALKAN TALKS: KUZEY MAKEDONYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI

KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSU AKTAN AGO İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 23 ARALIK 2019, İSTANBUL

İstanbul'da 23 Aralık 2019 tarihinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago ile çalışma yemeği düzenlendi.

KUZEY MAKEDONYA ÜLKE GÜNÜ & YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ, 12 KASIM 2019, İSTANBUL

Kuzey Makedonya Ülke Günü & Yatırım Fırsatları Semi- neri, İstanbul Ticaret Odasında 12 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

"KUZEY MAKEDONYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI" KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI, 3 MAYIS 2019, BURSA
Kuzey Makedonya'da İş ve Yatırım Fırsatları" konulu bilgi- lendirme toplantısı Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iş birliğinde 3 Mayıs 2019 Cuma günü Kuzey Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski'nin onurlandırmalarıyla BTSO Altıparmak Hizmet Binasında gerçekleştirildi. BTSO tanıtım videosuyla başlayan toplantının ilk açılış konuşma- sı BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit tarafından yapıldı.
 
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak da yaptığı konuşmada Bursa'nın Balkanlarla olan tarihi, ekonomik ve sosyal ilişkilerine ve Kuzey Makedonya'nın Türkiye için önemine değindi. Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi Başkanı Bilal Kara ise yaptığı konuşmada Türkiye-Kuzey Makedonya ekonomik ilişkilerinin potansiyelin altında olduğunu, bu hızla gelişen ülkede Türkiye'nin fırsatları yakalayarak, konumunu güçlendirmesi gerektiğini belirtti.
 
Son olarak; Kuzey Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Kuzey Makedonya'daki iş ve yatırım ortamı, yabancı yatırımcıya sunulan teşvikler ve ülkenin ti- cari mevzuatı gibi konuları içeren bir sunum gerçekleştirdi.
 
MAKEDONYA'YA ÖZEL SEKTÖR HEYETİ ZİYARETİ, 12 ŞUBAT 2019, MAKEDONYA

İş Konseyinin Karşı Kanat temasları ile resmi temasların ve ayrıca Türk firmalar ile Makedonyalı firmalar arasındaki iş birliğinin artırılması hedefiyle 12 Şubat 2019 tarihinde ziyaret gerçekleştirildi.

MAKEDONYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZVONKO MUCUNSKI İLE ÇALIŞMA ÖĞLE YEMEĞİ, 5 KASIM 2018, İSTANBUL

5 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenen organizasyon Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski ile Yürütme Kurulu üyelerinin tanışması ve gelecek dönem faaliyetlerinin istişare edilmesi amacıyla gerçekleştirildi.

MAKEDONYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZVONKO MUCUNSKI İLE TOPLANTI, 15 AĞUSTOS 2018, ANKARA

Makedonya Ankara Büyükelçiliğinde 15 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, Büyükelçi Mucunski'nin Makedonya İş Konseyinin gelecek dönem faaliyetleri ve iki ülke arasındaki ekonomik ve yatırım ilişkilerinin geleceğine dair görüş ve önerileri alındı ve İş Konseyine dair bilgilendirme yapıldı.

MAKEDONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU SINISA IVANKOVIC İLE TOPLANTI, 6 TEMMUZ 2018, İSTANBUL

Makedonya İstanbul Başkonsolosu Sinisa Ivankovic ile 6 Temmuz 2018 tarihinde Makedonya İstanbul Başkon- solosluğu'nda bir araya gelindi. Toplantıda Başkonsolos Ivankovic'in Makedonya İş Konseyinin gelecek dönem faaliyetleri ve iki ülke arasındaki ekonomik ve yatırım ilişkilerinin geleceğine dair görüş ve önerileri alındı ve İş Konseyine dair bilgilendirme yapıldı.

MAKEDONYA MECLİS BAŞKANI TALAT CAFERI İLE AKŞAM ÇALIŞMA YEMEĞİ, 20 NİSAN 2018, İSTANBUL

Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ile gerçekleştiri- len çalışma yemeği, 20 Nisan 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

Türkiye-Makedonya İş Konseyi Ortak Toplantısı: “Afrika Pazarında İşbirliği Fırsatları”, 23-24 Mart 2015, Üsküp

DEİK/Türkiye-Makedonya İş Konseyi olarak 23-24 Mart 2015 tarihlerinde, Makedonya’daki işbirliği fırsatlarını ve iki ülkenin Afrika pazarında ortak iş yapma hususlarını değerlendirmek üzere heyet ziyaretinde bulunulacaktır.

Ziyaret kapsamında, Makedonya Ekonomi Odası ev sahipliğinde “Afrika Pazarında İşbirliği Fırsatları” konulu bir toplantı düzenlenecek olup DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Sn. Tamer Taşkın Afrika’daki yatırım ve iş atmosferine dair bilgi ve tecrübelerini paylaşacaktır. Söz konusu toplantının Makedonya tarafından katılımcılarının şirket profilleri linkteyer almaktadır. Heyet programı dahilinde, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO), Kalkandelen Belediyesi ve çeşitli ziyaretlerde bulunulacak olup kesin program bilahare iletilecektir.

Makedonya’da yabancı yatırımlarla ilgili hukuki altyapı “Ticari Şirketler Kanunu” ile düzenlenmekte olup kanun çerçevesinde yerli ve yabancı işadamları eşit haklara sahiptir. Makedonya hükümeti ülkeye yabancı yatırım çekmek amacıyla çeşitli Serbest Ticaret Bölgeleri kurmuş ve teşvikler uygulamaktadır. Ülkenin işbirliği, ticaret ve yatırım anlamında öne çıkan sektörleri arasında metal, işlenmiş gıda, tarım ürünleri, inşaat, tekstil ve farmasötikal ürünler yer almaktadır.

Söz konusu heyette yer alma hususunda ilgisi olan üyelerimizin ekli formu doldurup 13 Mart 2015 günü saat 14.00’e kadar DEİK’e (A. Nil Osmanoğlu; e-mail: nosmanoglu@deik.org.tr, Fax: 0212 339 5065) iletmeleri gerekmektedir.

 

Saygılarımla,

 

Ek: Heyet Başvuru Formu

 Link:http://www.deik.org.tr/6036/Türkiye_Makedonya_İş_Konseyi_Ortak_Toplantısı_Afrika_Pazarında_İşbirliği_Fırsatları_23_24_Mart_2015_Üsküp.html

Diğer İş Konseyleri