TÜRKİYE - LİTVANYA İŞ KONSEYİ

T.C. TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN RESMİ ZİYARETİ VESİLESİYLE LİTVANYA-TÜRKİYE İŞ FORUMU, 30-31 OCAK 2020, VİLNİUS

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın 31 Ocak 2020 tarihinde Litvanya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında Litvanya- Türkiye İş Forumu gerçekleştirilecektir. 30 Ocak 2020 Perşembe günü İstanbul'dan çıkışlı program kapsamında 31 Ocak 2020 Cuma  günü Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Litvanya Enerji Bakanı ve vekaleten Ekonomi ve İnovasyon Bakanlığını yürüten Sayın Zygimantas Vaiciunas'ın onurlandırmalarıyla gerçekleştirilecek Litvanya-Türkiye İş Forumu'na önde gelen iş dünyası kuruluşları ve temsilcileri katılım sağlayacaktır.

Litvanya2018 yılı itibariyle 19.000 doları aşan kişi başına düşen milli gelire sahiptir. Türkiye ile ikili ticaret hacmi 700 milyon dolar seviyesinde olup ikili ticarette öne çıkan ürünler tekstil, otomotiv tedarik zinciri, hayvan ve hayvani ürünler, gıda, işlenmiş metaller, makine ve teçhizat,  kimyasallardır. Litvanya, İskandinav ve BALTIK ülkeleri arasında bir köprü görevi görmekte olması sebebiyle ulaştırma altyapısını Trans – Avrupa şebekesine ekleyerek, ülkeyi bir lojistik merkez haline dönüştürmeyi hedeflemektedir. Litvanya'nın dış ticaretinde önde gelen ülkeler Rusya, İskandinavülkeleri, Polonya ve ABD'dir.

Litvanya, biyoteknoloji, bilgi iletişim teknolojileri(ICT), fintech, makine ve makine ekipmanları, ağır vasıtalar, otomotiv ve yan sanayi, lojistik, metal işleme, ağaç işleme, mobilya ve kağıt sanayi, tekstil ve hazır giyim, müteahhitlik ve gayrimenkul, gıda ve tarım (yaş meyve ve sebze), tekstil ve hazır giyim, ormancılık ve orman ürünleri, yenilenebilir enerji ve turizm sektörlerinde önemli ticaret ve yatırım imkânları sunmaktadır.  Orta-Doğu Avrupa  (CEE) Bölgesinde sanayi ve üniversite işbirliği açısından 2017-18 döneminde ilk sırada bulunan Litvanya, 2006-2013 döneminde ar-ge altyapısı ve bilim vadilerine 411 milyon avro yatırım yapmış olup, gelecek dönemde 600 milyon avroyu aşan yatırımlara devam edecektir. Özellikle kalifiye iş gücü ve sanayi-üniversite işbirliğiyle yoğun inovasyon gerektiren sektörlerde Litvanya önemli bir potansiyel bulunmaktadır.

Anılan ülkelere seyahat edenlerin geçerli Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması gerekmektedir. Toplantıya katılım ücreti ve ziyaret programına ilişkin detaylar kesinleşmesini takiben iletilecektir. Katılımcıların konaklama ve uçuş düzenlemelerinin kendileri tarafından gerçekleştirilmesi beklenmektedir.  

Türkiye ve Litvanya arasında ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni fırsatlar yaratılması açısından önem arz eden programa katılmak isteyen üyelerimizin, 27 Ocak 2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak başvurmaları önemle rica olunur.

Katılım formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1130/14174

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, İş Konseyi Koordinatörü (adamali@deik.org.tr; 0212 339 5074)

BALTIK ÜLKELERİNİN ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ İLE ÖĞLE YEMEĞİ, 25 KASIM 2019, İSTANBUL
Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Annely Kolk, Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Elferts ve Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga ile 25 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da bir çalışma yemeği gerçekleştirildi. Söz konusu yemeğe Letonya İş Konseyi Başkanı Galip İlter, Litvanya İş Konseyi Başkanı Oktay Gözüdok, Letonya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Serkan Kaptan, Avrupa Bölge Direktörü Dilek Tuna ve İş Konseyleri Koordinatörü Aycan Damalı katılım sağladı.
 
İlgili ülkelerle Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin değerlendirildiği toplantıda, 2020 döneminde İş Konseyleriyle ilgili yapılabilecek faaliyetler değerlendirildi. Litvanya için biyoteknoloji ve yaşam bilimleri ve girişimcilik alanında potansiyel olduğu dile getirilerek bir etkinlik gerçekleştirilebileceği ifade edildi. Estonya için İş Konseyinin gündeminde olan girişimcilik heyeti ziyareti ve Latitude 59 katılımı hakkında Büyükelçi Kolk'a bilgi aktarıldı. Ayrıca DEİK'in Ticari Diplomasi dergisinde ileride bu konunun ele alınabileceğinin Enterprise Estonia ile değerlendirileceği ifade edildi.
 
Letonya tarafında ise Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın planladığı ancak yeni tarihin henüz kesinleşmediği ifade edilerek, KEK toplantısı vesilesiyle bir de iş forumu veya yuvarlak masa toplantısının gerçekleştirilebileceği aktarıldı. Gerçekleştirilen ortak yemeğin ilk defa düzenlendiği vurgulanarak bir kere daha ortak bir yemeğin Mayıs-Haziran döneminde tekrar gerçekleştirilmesi önerildi.
 
Yeni dönemde İş Konseylerinin yeni seçilecek yürütme kurulu üyeleriyle birlikte Ankara'da Büyükelçilerin ziyaret edilmesi kararlaştırıldı.
 
KAUNAS BELEDİYE BAŞKANI VISVALDAS MATIJOSAITIS ZIYARETİ, 22 MART 2019, KAUNAS

Kaunas Belediyesi ile Türk iş dünyası arasında etkileşimi arttırmak amacıyla İş Konseyi Başkanı Oktay Gözüdok tarafından 22 Mart 2019 tarihinde Kaunas Belediye Başkanı Visvaldas Matijosaitis'e ziyaret gerçekleştirildi.

KAUNAS TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI BENJAMINAS ZEMAITIS ZİYARETİ, 22 MART 2019, KAUNAS

DEİK ile Kaunas Ticaret ve Sanayi Odası arasında ilk temasın sağlanması amacıyla 22 Mart 2019 tarihinde Litvanya'nın Kaunas şehrine ziyaret gerçekleştirildi.

Diğer İş Konseyleri