TÜRKİYE - YUNANİSTAN İŞ KONSEYİ

DEİK VE SEVE YUNANİSTAN İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ARASINDA İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALANDI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi ve SEVE Yunanistan İhracatçılar Birliği tarafından Selanik'de düzenlenen Türkiye- Yunanistan Yuvarlak Masa Toplantısı, Türk ve Yunan iş dünyasını bir araya getirdi. Toplantıda DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi ve SEVE Yunanistan İhracatçılar Birliği arasında İyi Niyet Anlaşması (MoU) imzalandı.

SEVE ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye- Yunanistan Yuvarlak Masa Toplantısı, Yunanistan İçişleri Bakanlığı Makedonya Trakya Bakan Yardımcısı Theodor Karaoglou, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı Alexandros Alexiadis, T.C. Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan, DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, SEVE Başkanı Georgios Konstantopoulos'un yanı sıra Yunanistan ve Türkiye'nin önde gelen iş insanlarının katılımlarıyla 4 Mart 2020 tarihinde Selanik'de gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşanYunanistan İçişleri Bakanlığı Makedonya Trakya Bakan Yardımcısı Theodor Karaoglou, toplantının günümüzde yaşanan problemler ışığında ertelenmemiş olmasını çok olumlu ve umut verici bulduğunu belirtti. Ticaretin, bütün yolları açtığını vurgulayan Karaoglou, "Bu doğrultuda ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı" dedi ve Türk-Yunan özel sektörü yakınlaşmasının mutlaka devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı Alexandros Alexiadisise, 7 ay önce göreve gelmiş olan Yunanistan Hükümeti'nin ekonomi ve ticarette dışa açılıma verdiği öneme değindi. Yunan firmalarının gelişmesi ve rekabetçi hale gelmesinin, ülkeye yatırımcıları davet etmek açısından önem taşıdığını ve bu durumun Türkiye için de aynı olduğunu söyleyen Alexiadis, iki ülke iş dünyasının yakınlaşmasının doğru bir yaklaşım olduğunu belirterek, SEVE'e ve DEİK'e başarılar diledi.

T.C. Selanik Başkonsolosu Efe Ceylanyaptığı konuşmada, Türk ve Yunan ekonomilerinin bir rekabet içinde bulunduğunu aynı zamanda da birbirini tamamladığını belirtti. İmzalanan İyi Niyet Anlaşması'nın iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çok doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ve bu gelişim adına Başkonsolosluk olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet ise, kazan kazan anlayışıyla ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek adına imzalanan İyi Niyet Anlaşması'nın iki ülke ticaret hacmini iki katına çıkarmak için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. İş dünyası olarak yakınlaşmanın her iki ülke menfaatine olduğunu belirten Ahmet, ortak değerlere odaklanarak üçüncü ülkelerde birlikte projeler ve yatırımlar gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu iletti. İki kurum arasında kurulan bu ortaklığın ve iki ülke iş dünyasının yakınlaşmasının öneminden bahseden Ahmet, "Yunan iş dünyasının yaşadığı sorunlara kendi sorunlarımız gibi davranacağız" dedi.

SEVE Başkanı Georgios Konstantopoulos da kritik bir dönemde refah, barış ve karşılıklı güven ortamını inşa etmek adına bir araya gelindiğini belirterek, "İyi kaptanlar, büyük fırtınalarda belli olur" dedi. Önümüzdeki dönemde SEVE ve DEİK'in ticari diplomasi alanındaki eylemlerinin iki taraf arasındaki ticaret ve iş ilişkilerinin genişlemesine katkıda bulunacağını umduğunu belirten Konstantopoulos, Kuzey Yunanistan'da Yunan ve Türk şirketleri arasında birçok yatırım ve iş birliği fırsatı bulunduğunun altını çizdi.

AGROFEST-YUNANİSTAN TARIM VE HAYVANCILIK FESTİVALİ, 26 EKİM 2019, GÜMÜLCİNE

Türkiye-Yunanistan İş Konseyi katılımıyla Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde yer alan Kozlubekir Köyü Belediye Meclisi ve Futbol Sahasında 26 Ekim 2019 tarihinde Agrofest-Yunanistan Tarım ve Hayvancılık Festivali gerçekleştirildi.

TÜRKİYE – YUNANİSTAN İŞ KONSEYİ RESEPSİYONU, 21 MART 2019, SELANİK

Yunanistan ve Türkiye iş dünyasını bir araya getirmek amacıyla, DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi tarafından, Enterprise Greece iş birliği ile 21 Mart 2019 Perşembe günü Selanik'te saat 18:30'da "Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Resepsiyonu" gerçekleştirilecektir.

T.C. Selanik Başkonsolosu Sayın Orhan Yalman Okan'ın onurlandırmasıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıya, çeşitli sektörlerden Yunan firmalarının ve kurum temsilcilerinin katılımı beklenmekte olup, katılımcı listeleri hakkında bilahare bilgi verilecektir.

Yunanistan, ülkedeki sınırlı üretim nedeniyle ithalata bağımlı bir ülkedir. Fiyat ve kalite gibi faktörler dikkate alınarak uygulanacak rekabetçi politikalarla ihracatçılarımızın pazara  her sektörde hitap etmesi imkan dahilindedir. Yunanistan'ın ithalat profili incelendiğinde otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, televizyon, sağlık ekipmanları, yenilenebilir enerji, tekstil ve konfeksiyon, deri, mobilya, otel ekipmanları, seramik ihracat potansiyeli olan başlıca sektörlerdir.

Şu anda yaklaşık 300 milyon dolarlık Türk yatırımının olduğu Yunanistan'da turizm, tarım, enerji, denizcilik, havacılık, lojistik, inşaat ve yapı malzemeleri, altyapı alanlarında yatırım ve işbirliği fırsatları bulunmaktadır.  

Çeşitli sektörlerden Yunan firmalarının katılacağı İş Konseyi Resepsiyonu programını ekte bulabilirsiniz.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere önemli ivme katacak İş Konseyi Resepsiyonu'na katılımınızı diler, katılım için aşağıda yer alan kayıt formunu 14 Mart 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar doldurmanızı rica ederim.

Kayıt formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/873/12480

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Başak Doyum, DEİK Avrupa İş Konseyleri Koordinatörü

bdoyum@deik.org.tr

0212 339 50 90

YUNANİSTAN İLE TİCARETTE 8 MİLYAR DOLARLIK HEDEF

YUNANİSTAN İLE TİCARETTE 8 MİLYAR DOLARLIK HEDEF
Türkiye ile Yunanistan Ticarette Yeni Bir Sayfa Açacak

DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi ve Enterprise Greece iş birliğinde düzenlenen Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Networking Toplantısı, T.C Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, Enterprise Greece Başkan ve CEO'su Grigoris Stergioulis, Yunanistan Sanayicileri Federasyonu (SBE) Başkan Yardımcısı Yanis Stavrou ve Yunanistan İhracatçılar Birliği (SEVE) Başkanı Giorgos Konstantopoulos ile Türk ve Yunan iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla 21 Mart 2019 tarihinde Yunanistan'ın Selanik şehrinde gerçekleştirildi.

"Gayemiz, Türk-Yunan iş birlikleri ve ortaklıklarının önünü açabilmektir"

T.C Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Türk-Yunan ekonomik, ticaret ve yatırım ilişkilerini daha da geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, "Gayemiz iki ülke iş dünyası arasındaki etkileşimi ve iş birliğini arttırmak; sadece ikili düzeyde değil üçüncü ülkelerde ve diğer kıtalarda da Türk-Yunan iş birliklerinin ve ortaklıklarının önünü açabilmektir" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın geçen aybaşında Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Okan, "Liderlerimiz tarafından ikili ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ortak hedefi bir kez daha vurgulanmıştır. Bizim de hükümetlerimizin bu ortak direktifi doğrultusunda, Türk ve Yunan iş insanlarına her türlü desteği memnuniyetle vermeye devam edeceğimizi burada vurgulamak isterim" dedi.

"Burada bir "restart" yaptığımıza ve yeni bir sayfa açtığımıza inanıyorum"

Türkiye'nin ekonomik ve sanayi gücünün Yunanistan için muazzam fırsatlar barındırdığını ifade eden Okan, Yunan ticaret erbabını ve yatırımcılarını daha fazla Türkiye'de görmek istediklerini vurguladı. Türkiye'nin ekonomik büyüklüğü hakkında bilgi veren Okan, 2018-2030 yılları arasında da Türkiye'nin ortalama yüzde 4,3 büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmasının beklendiğini kaydetti. Türk-Yunan ikili ticaret rakamlarını değerlendiren Okan, "2018 yılı verilerine göre Yunanistan ile ticaret hacmimiz 4,22 milyar dolar. Aslında, 2014 yılından bu yana ikili ticaret hacminin ilk kez 4 milyar dolar seviyesini tekrar geçmesi sevindiricidir. Ancak, ortak hedefimiz ticaret hacmini 8 ve hatta 10 milyar dolara çıkarmak olmalıdır. Bu akşam da burada bir "restart" yaptığımıza ve yeni bir sayfa açtığımıza inanıyorum. Ayrıca "restart"ın vereceği ivmeyle, iki yıldır toplanmasını bekledikleri Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının da en kısa zamanda Selanik'te gerçekleştirilmesine yönelik temennisini dile getirdi.

"Amacımız, ticaret hacmini 8 milyar dolara çıkarmak"

DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet ise, 1988'den bu yana faaliyet gösteren Türkiye-Yunanistan İş Konseyi'nin, Türkiye'nin Yunanistan'a ihracatını arttırmak ve Yunan yatırımlarını Türkiye'ye çekmek için uygun platformlar oluşturduğunu söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos'un Antalya'da bir araya geldiğini hatırlatan Ahmet, "İnanıyorum ki, onlar tarafından ilişkilerimiz hakkında verilen olumlu mesajlar, iş dünyası için önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir ekonomik iş birliğinin olacağına dair işaretlerdir" dedi. Türk ve Yunan şirketleri ve kurumları arasındaki iş birliğinin arttırılmasının ana önceliklerinden biri olduğunu ifade eden Ahmet, "2018 yılında ticaret hacmimiz yaklaşık 4 milyar dolardı. Amacımız daha çok çalışarak bu rakamı 8 milyar dolara çıkarmak" dedi.

"Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerekiyor"

2019'un ilk çeyreğinde Yunanistan'a yapılan ihracatın yüzde 21,3 arttığını ve 2019 Şubat'taki ihracat rakamının 216 milyon dolar olduğunu aktaran Ahmet, "Şubat 2018 için aynı rakamı kontrol ettiğimizde, artış oranının yüzde 40,5 olduğunu görüyoruz. Bu rakamlar 2019'da ticaretimizin 4 milyar dolardan fazla olacağı mesajını veriyor" değerlendirmesinde bulundu. Tarım, turizm ve enerji sektörü için birçok fırsat olduğunu ifade eden Ahmet şöyle devam etti: "Toplantıların sektöre yönelik olmasının daha verimli olacağına inanıyorum. Komşu ülkeler olarak, Türk-Yunan ortaklıklarında daha da hızlanabilmek için üçüncü ülkelerde ortak projeler de oluşturabiliriz. Ticaret hacmimizi ve ikili yatırımlarımızı daha da artırabiliriz, ancak eski Gümrük Birliği engel teşkil ediyor. Ekonomik ilişkilerimizi güçlendirmek ve derinleştirmek için bir güncelleme yapılması gerektiğine inanıyorum. Yunan dostlarımızın Gümrük Birliği ve ayrıca Avrupa Birliği üyelik sürecimiz için desteğini görmekten mutluluk duyarız" dedi.

 "Sizinle birlikte çalışmaya ve destek olmaya hazırız"

Enterprise Greece Başkan ve CEO'su Grigoris Stergioulis ise, Selanik'in tüm bölge için önemli bir merkez olduğunu söyledi. Kuzey Yunanistan'ın tarım, tekstil ve ağır sanayide üretim santrali olduğunu belirten Stergioulis, "Aslında, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ikili ticaretin yüzde 70'i burada gerçekleşiyor. Bu, Selanik'i iki ülke arasındaki ticareti daha da geliştirmeyi amaçlayan iş toplantılarına ev sahipliği yapan doğal bir mekân haline getiriyor" dedi. Başbakan Çipras'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği son ziyaretinde iki ülke arasındaki malların ve insanların hareketini geliştirmek için önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Stergioulis sözlerine şöyle devam etti: "Selanik ile İzmir arasında bir feribot hattı, Selanik'ten İstanbul'a yüksek hızlı tren bağlantısı ve İpsala sınır kapısında ikinci bir köprü. Bu bağlantılar büyük ölçüde mal alışverişi ve turizm için yeni yollar sağlama yeteneğini artıracaktır. Bu ticaret ve yatırımın iki ülke arasında daha fazla iş birliği oluşturmak için mükemmel bir temel olduğunu düşünüyorum. Enterprise Greece'de sizinle birlikte çalışmaya ve iş projelerinizi hayata geçirmede size destek olmaya hazırız."

T.C. ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ VE T.C. SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARETİ, 30 OCAK - 1 ŞUBAT 2019, ATİNA VE SELANİK

Türkiye-Yunanistan İş Konseyi, Yunanistan'ın Atina ve Selanik şehirlerinde 30 Ocak - 1 Şubat 2019 tarihlerinde T.C. Atina Büyükelçiliği ve T.C. Selanik Başkonsolosluğu ziyareti gerçekleştirildi.

KEŞAN EKONOMİ FORUMU, 26 EKİM 2018

26 Ekim 2018 tarihinde Keşanlı Yönetici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 6. Keşan Ekonomi Forumu'nda DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet,  Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, DEİK/Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi Başkanı Pınar Eczacıbaşı ve BigChefs kurucusu Gamze Cizreli konuşmacı olarak yer aldı. Finansmanla ilgili deneyimlerinden bahseden Levent Sadık Ahmet, 2007 yılında Brezilya'daki temasları neticesinde vakıf olduğu "sözleşmeye dayalı kredi" seçeneğinin detaylarını aktardı.

83. ULUSLARARASI SELANİK FUARI, 19 EYLÜL 2018, SELANİK

83. ULUSLARARASI SELANİK FUARI

Tarih:10 Eylül 2018

Yer: Selanik

Kuzey Yunanistan Yunan – Türk Ticaret Odası, 83. Uluslararası Selanik Fuarı'nda (DET), Türk şirketlerin yer aldığı bir resmi açılış töreni gerçekleşti. Açılışa Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Ticaret Ataşesi Serkan Buralı, Selanik Belediyesi Turizm İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Spiros Pengas, Selanik Ticaret Odası Temsilcileri, DEİK Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, HELEXPO CEO'su Kiriakos Pozkiridis ve Selanik Turizm Kalkınma Komitesi Başkanı Nikolaos Nikolopoulos, Kuzey Yunanistan Yunan – Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Stefanos Hacımanolis, değişik ülkelerin Fahri Konsolosları, Ziraat Bankası temsilcileri, THY Selanik Temsilcileri, Makedonya -  Trakya Gökçeadalılar Birliği Başkanı Pavlos Stamatidis, Yunanistan – Azerbaycan Dostluk Derneği Başkanı Mammadov Rashid ve Yunanlı işadamları katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Türk ve Yunan iş çevreleri birbirlerine ticaret ve yatırım ilişkileriyle ne kadar fazla entegre olabilirler ise bundan hem Türkiye ve Yunanistan hem bölge ülkelerinin beraber kazançlı çıkacağının altını çizdi.

Fuarda konuşma yapan bir diğer isim DEİK Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, Türk ekonomisinin tüm saldırılara rağmen ayakta kaldığını, Yunan işadamları için de yatırım açısından güvenli bir ülke olarak fırsatlar sunduğunu belirtti. Karşılıklı ticaret hacmini geçmişte olduğu gibi yeniden yukarılara çekmek için çalışmalar yapmaya hazır olduklarını dile getiren Levent Sadık Ahmet amaçlarının iki ülke arasındaki pozitif gündemi geliştirmek, dayanışma ve işbirliğini diğer ülkelere örnek olacak seviyelere getirmek olduğunu ifade etti.

Ayrıca Birlik Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede, iki ülke arasında karşılıklı güven ve işbirliğinin olduğunu hatırlatan Levent Sadık Ahmet, 3.1 milyar dolar olan ticaret hacmini de, 5 milyar dolara çıkarmak için işadamlarını bir araya getirerek hedefe en kısa zamanda ulaşmak istediklerini bildirdi.

TÜRKİYE'DE YERLEŞİK YUNAN FİRMALARIN KATILIMLARIYLA TÜRKİYE-YUNANİSTAN NETWORKİNG TOPLANTISI, 21 ŞUBAT 2018, İSTANBUL

Türkiye-Yunanistan İş Konseyi tarafından, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğı iş birliğiyle 21 Şubat 2018 tarihinde İstanbul'da "Türkiye-Yunanistan Networking Toplantısı" düzenlendi. Anılan toplantıyı Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis katılımıyla onurlandırırken, İstanbul Başkonsolosu Evangelos Sekeris, Başkonsolosluk Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Doukas Marinopoulos de etkinliğe katılım sağladı. Toplantının açılış konuşmasında söz alan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, resmi ziyaretler kapsamında gerçekleşen İş Forumları ve ikili görüşmeler neticesinde olumlu neticeler alındığını, İş Konseyi olarak daha aktif olunmak istendiğini ve sektörel, bölgesel toplantılara ağırlık verilmesinde fayda görüldüğünü ifade etti. Türkiye'de yerleşik Yunan firmaların yatırımlarına ilişkin görüşlerine İş Konseyi olarak büyük önem atfedildiğini belirten Ahmet, yatırım süreçlerinde yaşanan sorunların iletilmesi ve çözüm bulunmasına yönelik olarak aracı olunabileceğini ifade etti. İş Konseyi olarak belli periyotlarda Yunan firmaları ile bir araya gelinmesinin arzu edildiğini belirten Ahmet, üçüncü ülkelerde iş birliklerine yönelik çalışmalar yapılabileceğini de sözlerine ekledi. İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erol User toplantıda Delphi Economic Forum hakkında bilgi verdi, kendisinin de anılan etkinliğe konuşmacı olarak katılacağını belirtti.

Diğer İş Konseyleri