TÜRKİYE - BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İŞ KONSEYİ

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ÜLKE ANALİZ SUNUMLARI

BAE İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yalçın Yılmazkaya, 15 Kasım 2019'da Orta Doğu ve Körfez ülkeleri hakkında öğrencilere bir sunum gerçekleştirdi. Yılmazkaya; Özyeğin Üniversitesinde gerçekleştirilen etkinlikte, sunumun yanı sıra bölge tecrübelerini de katılımcılarla paylaştı.

AL MARWAN GROUP İLE TOPLANTI VE TILAL MALL PROJECT SUNUMU

İş Konseyinin yanı sıra tüm üyelere açık olarak 19 Mart 2019'da gerçekleştirilen toplantıda; Khalifa Al Sheban Sahrjah Emirliği Özel Ofis Müdürü, Ziad Al Attar Al Marwan Holding Direktörü ve Pedro Santos Colliers International Direktör Yardımcısı sunum gerçekleştirerek üyelerin sorularını cevaplandırdı. Sunumunda 100 bin metrekare alanda inşa edilecek projenin tüm altyapısının hazır olduğunu belirten Pedro Santos, projenin yarısının devlet, yarısının da özel sektör ortaklığında vücut aldığını söyledi. Yapının; BAE'de bulunan Dragon AVM gibi bir tarza sahip olmasını istediklerini de dile getiren Santos, kalite ve hizmet seviyesinin Çin mallarının satıldığı AVM'ler gibi değil, daha üst seviye bir düzene sahip bir yaşam alanı olması hususunda görüş belirtti. Hâlihazırda çalışılmış olan projenin esnek olduğunu ve Türk tarafıyla bir anlaşma olması hâlinde tekrardan tasarlanabileceği de ekleyen Santos, projede sadece Türk perakende mağazaları değil; hizmet, sağlık, mobilyacılık ve diğer tüm sektör çeşitlerinin de bulunmasını, böylelikle buraya gelen bir misafirin tam anlamıyla bir Türk kültürü deneyimi yaşamasını istediklerini belirtti. Etkinlikte söz alan Khalifa Al Sheban ise Türk tarafının istekleri doğrultusunda tüm kolaylığı sağlamak adına "kefil" düzeninde de Türklere özel bir konum sağlanması için Emirlik üst kademe ile görüşebileceğini ileterek, projenin hemen üst tarafında Osmanlı tarzı ile bir caminin inşa edildiğini ve mayıs başında hizmete açmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

DUBAİ’YE YENİ ATANAN T.C. BAŞKONSOLOSU SAYIN İLKER KILIÇ İLE TANIŞMA YEMEĞİ

DUBAİ'YE YENİ ATANAN T.C. BAŞKONSOLOSU SAYIN İLKER KILIÇ İLE TANIŞMA YEMEĞİ

Türkiye-BAE İş Konseyi olarak, Abu Dubai'ye yeni atanan Başkonsolos İlker Kılıç onuruna 5 Eylül 2018 tarihinde İstanbul'da bir tanışma yemeği düzenlendi. Tanışma yemeğine, Türkiye-BAE İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, Başkan Yardımcısı Yalçın Yılmazkaya, Yürütme Kurulu Üyeleri, Şeyda Sağlamlar, Adnan Nas, Tuncer Köklü, İdris Demircan, Ender Çolak, Cihat Sayacı, Derya Özcan ve DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Ayşegül Arıcan'ın yanısıra Beta Kimya temsilcileri katıldılar. Ayrıca, Emekli Büyükelçiler Hakkı Akil ve Mithat Rende de yemeğe iştirak ettiler.

Yemekte katılımcılar kendilerini tanıttıktan sonra, İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab Türkiye-BAE İş Konseyi'ne dair kısa bilgi verdi. Emekli Büyükelçi Hakkı Akil, yeni atanan Başkonsolos İlker Kılıç'a iki önemli husus hakkında bilgilendirmede bulundu. Buna göre,  Abu Dhabi ve Dubai Emirlikleri arasındaki rekabete dikkat çeken Büyükelçi Akil, her iki Emirliğinde bağımsız hareket ettiklerini, siyasi ilişkilerde Dubai Emirliği'nin daha rahat ve daha esnek politika izlediğini dile getirdi. İkinci husus olarak, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Dubai'de çok fazla Türk restaurantlarının ve Türk işadamlarının olduğunu ve bu hususun rahatlık sağlayacağını ifade etti. Sharjah Emirlikleri  ve Ajman Emirliklerinin Türkiye'ye daha müspet baktıklarını ve söz konusu Emirlikler ile ilişki kurulabileceğini, NBC kanalının da Türkiye'ye müspet baktığını ve Türk dizilerini yayınladıklarını, söz konusu kanal ile de gazeteci ziyaretleri düzenleyerek yakın temas kurulabileceğini sözlerine ekledi.

Başkonsolos İlker Kılıç, işadamlarının bu aşamada Dubai'yi kendisinden daha iyi tanıdıklarını gözlemlediğini ve tecrübelerini dinlemekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, yeni görevine başlamasının ardından tüm iş dünyasına elinden gelen desteği vereceğinin altını çizdi ve düzenlenen çalışma yemeğinden dolayı DEİK/ Türkiye – B.A.E. İş Konseyine teşekkürlerini sundu.

 

Çalışma Yemeği sonunda yapılan değerlendirmede Türkiye – B.A.E. İş Konseyi'nin hedeflerinin aşağıda şekilde düzenlenebileceği görüşüldü;

Türkiye – B.A.E. İş Konseyi Hedefleri

1. BAE ile ilişkilerin Abu Dhabi ve Dubai dışında diğer Emirlikler (SHARJHAH, FUJAIRAH ve RAS EL KHAIMAH) ile geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması.

2.İkili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik turizm ve kültür alanlarında çalışmalar yapılması.

3.Daha çok Türk markasının BAE pazarına girmesi için adımlar atılması.

4.BAE'de yaşayan etkin Türk iş insanları ile ortak, ülke ilişkilerini ekonomik düzlemde geliştirilmesine dönük girişimlerde bulunulması.

5.Türkiye ile ilgili BAE'de olumlu ve tanıtıcı medya çalışmalarının yapılmasına yönelik BAE'den Türkiye'ye bir medya heyeti ziyaretinin düzenlenmesi.

T.C. DUBAi BAŞKONSOLOSU İLKER KILIÇ İLE TANIŞMA YEMEĞİ

BAE İş Konseyi, Dubai'ye yeni atanan Başkonsolos İlker Kılıç onuruna 5 Eylül 2018'de İstanbul'da bir tanışma yemeği düzenledi. Tanışma yemeğine; BAE İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, Başkan Yardımcısı Yalçın Yılmazkaya, Yürütme Kurulu Üyeleri; Şeyda Sağlamlar, Adnan Nas, Tuncer Köklü, İdris Demircan, Ender Çolak, Cihat Sayacı, Derya Özcan ve DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Ayşegül Arıcan'ın yanı sıra Beta Kimya temsilcileri katıldı. Ayrıca, emekli Büyükelçiler Hakkı Akil ve Mithat Rende de yemeğe iştirak etti. Yemekte katılımcıların kendilerini tanıtmasının ardından; İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, BAE İş Konseyine dair bilgi verdi. Aynı zamanda toplantıda Emekli Büyükelçi Hakkı Akil, yeni atanan Başkonsolos İlker Kılıç'a ülkeyle ilgili önemli hususlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Başkonsolos İlker Kılıç, iş insanlarının bu aşamada Dubai'yi kendisinden daha iyi tanıdığını ve tecrübelerini dinlemekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, yeni görevine başlamasının ardından tüm iş dünyasına elinden gelen desteği vereceğinin altını çizdi.

Diğer İş Konseyleri