TÜRKİYE - SUUDİ ARABİSTAN İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ VE YATIRIM FORUMU

START-UP EXPO ve INVEST UP

Türkiye Suudi Arabistan Teknoloji Hızlandırma Programı Final etkinliği 10 Nisan 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi iş birliğiyle gerçekleştirildi. Start-Up'lar için hazırlanan 8 haftalık hızlandırma programından sonra 40'dan fazla start-upın yatırımcılarla bir araya geldiği etkinlikte Suudi Arabistan'dan gelen yatırımcılar ağırlıklı olmak üzere diğer Orta Doğu ülkelerinden gelen yatırımcılarla Türkiye'deki girişimcilik ekosistemi buluştu.DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak'ın açılış konuşmalarında ''DEİK tarihinde girşimcilik ve start-up temalı ilk program olması açısından önemli'' dediği etkinlik, DEİK üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN TEKNOLOJİ HIZLANDIRMA PROGRAMI'NIN FİNAL ETKİNLİĞİ ''INVEST UP'' ve ''STARTUP EXPO''

DEİK/Türkiye- Suudi Arabistan İş Konseyi tarafından Türkiye-Suudi Arabistan Teknoloji Hızlandırma Programı'nın final etkinliği ''INVEST UP'' ve ''STARTUP EXPO'' 10 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Shangri La Hotel'de gerçekleştirilecektir. 

Programda 20 Startup katılımcılara yatırımcı sunumlarını icra edecektir. Aynı zamanda 40 civarında Startup ekipleriyle birlikte ''Startup Expo'' alanında yatırım ve B2B görüşmeler gerçekleştirecektir.

Yerli ve Yabancı yatırımcılarla birlikte girişimcilik ekosisteminin paydaşlarının da katılacağı bu etkinlikte, startuplar hem yatırım alma hem de ürün ve servislerini yurtdışına ihraç etme noktasında nitelikli ve sürdürülebilir bir ortamda yer alacaklardır.

Bu çerçevede, etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/892/12635 bağlantısından 1 Nisan 2019 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

 

İletişim:

Aziz Toprak  atoprak@deik.org.tr / 0212 339 50 29

Muhammed Ammash  mammash@deik.org.tr / 0212 339 50 43

TURSAC START-UP YATIRIMCILIĞI SEMİNERİ

Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi öncülüğü ve Borsa İstanbul Özel Pazar iş birliğinde, Türkiye-Suudi Arabistan Teknoloji Hızlandırma Programı kapsamında "Start-up Yatırımcılığı" semineri düzenlendi.

SUUDİ ARABİSTAN TİCARET MÜŞAVİRİ İLE TOPLANTI

Suudi Arabistan Krallığı'nın İstanbul Ticaret Ateşesi Fawaz Al Ghamdi; 12 Mart 2019'da İstanbul'da İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ile bir araya geldi. Toplantıda Mayıs ayı öncesinde yapılması düşünülen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu organizasyonu hakkında görüş alışverişinde bulunarak yol haritası çizildi.

RİYAD VE CİDDE ZİYARETİ

Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ve Yemen İş Konseyi Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, 24- 26 Şubat 2019'da Riyad ve Cidde'yi ziyaret etti. Ziyaret, Suudi Arabistan ve Yemen özel sektörü ile yapılabilecek ticari iş birliği imkânlarını belirlemek, sorunları tespit etmek ve çözüme yönelik yol haritası çıkarmak için gerçekleştirildi. Program kapsamında; T.C. Riyad Büyükelçisi Erdoğan Kök, T.C. Sana Büyükelçisi Faruk Bozgöz, T.C. Cidde Başkonsolosu Akif Menevşe, T.C. Ziraat Bankası Bölge Müdürü Atilla Mermer, Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Mazen Recep, Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ziad Al Bassam ve Zamil Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Al Zamil Ziyar gibi isimlerle temaslarda bulunulmasının yanı sıra T.C. Sana Büyükelçiliği koordinasyonunda Riyad'da bulunan Yemenli iş insanları ile de toplantı gerçekleştirildi.

ORTAK YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı ve çalışma yemeği, DEİK Başkanı Nail Olpak, İş Konseyi Eşbaşkanı Mazen Rajab ve Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Üyelerinin katılımlarıyla, 27 Nisan 2018'de İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy'un İstanbul ofisinde gerçekleştirildi.

KARŞI KANAT ZİYARETİ

Suudi Arabistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Konsey Başkanı Fatih Gürsoy'un liderliğinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı ziyaret etti. 25 Şubat 2018'de gerçekleştirilen ziyaret kapsamında; Suudi Arabistan İş Konseyi Karşı Taraf Başkanı Maazen İbrahim Rajab ve Yürütme Kurulu Üyeleri ile görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşme neticesinde; iki ülke arasında ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla ortak bir girişimde bulunulması fikri ortaya çıktı.

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ KONSEYİ RİYAD TEMASLARI

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ KONSEYİ RİYAD TEMASLARI,  25 ŞUBAT 2018

Türkiye – Suudi Arabistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy'un başkanlığında bir heyetle 25 Şubat 2018 tarihinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a bir ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında, Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi karşı taraf Başkanı Maazen İbrahim Rajab ve yürütme kurulu üyeleri ile yapılan görüşme neticesinde, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla  ortak bir girişim (proje veya yatırım) yapılması fikri ortaya çıktı.

Görüşmede, başta sağlık sektörü olmak üzere 16 farklı sektörde özelleştirme yapılacağının bilgisi verildi. Özelleştirmelerle ilgili ''Roadshow'' yapmak üzere Nisan ayı sonunda Suudi Arabistan'dan bir heyetin Türkiye'ye geleceği ifade edildi.

Sadece NEOM projesiyle sınırlı kalmayarak,Riyad çevresinde yeni yaşam ve eğlence alanlarının yapılacağı bilgisi verildi.

Riyad'a ayrıca bir ziyaret planlanarak T.C. Riyad Büyükelçiliği'nin belirttiği kamu ve özel yatırım fonlarıyla görüşmeler yapılmasının faydalı olacağı görüldü.

Görüşmeler sonucunda yapılması planlanan ortak girişimle (proje ve yatırım) alakalı tüm İş Konseyi üyelerinin önerilerinin alınması ve bu doğrultuda öncelikle özelleştirmeler hakkında Suudi Arabistan tarafından detaylı bilgilerin gelmesi neticesinde bir sonraki İş Konseyi toplantısında bu konular hakkında tüm İş Konseyi üyeleriyle istişare edilerek kararlar alınması planlandı.

SUUDİ ARABİSTAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN WALEED A. ELKHEREIJI ZİYARETİ

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ KONSEYİ'NİN SUUDİ ARABİSTAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN WALEED A. ELKHEREIJI ZİYARETİ, 13 ŞUBAT 2018, ANKARA

Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Yürütme Kurulu, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Waleed A. Elkhereiji'ye 13 Şubat 2018 tarihinde ziyaret etti.

Türkiye – Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy, Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerinin bölgedeki iki siyasi ve ekonomik güç olmaları hasebiyle önem arz ettiğini, iki ülke ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde devam ettirilebilmesi için ticaret ataşeleri, başkonsoloslar, büyükelçiler ve iş konseyi olarak bir takım halinde çalışılması gerektiğini söyledi. Gürsoy, 24 Şubat 2018 tarihinde yapacakları Suudi Arabistan Ziyareti kapsamında, İş Konseyi olarak yeni dönemde ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da ilerlemesi amacıyla bir temel oluşturacağını, bu süreçte Büyükelçiliğin ve Suudi Arabistan resmi makamlarının desteklerini talep etti.

Toplantıda, katılımcılar kendilerini ve Suudi Arabistan ile olan ticari münasebetleri hakkında Büyükelçi'ye bilgi verdi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Waleed A. Elkhereiji ise, tarihten bu yana gelen Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinin kuvvetli olduğunu, ortak paydaların yüksek olduğunu ileterek, Suudi Arabistan'da iş yapacak Türk firmalarının artmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Bununla beraber 24 Şubat 2018'de yapılacak ziyaret için gereken destekleri vereceklerini söyleyerek, ticari fonksiyonlu makamlardan randevu alınması hususunda yardım edecekleri iletti. Ziyaretten dolayı memnuniyeti dile getiren Büyükelçi, herhangi bir konuda her zaman ulaşılabilir olduğunu iletti.

TÜRKİYE – SUUDİ ARABİSTAN İŞ VE YATIRIM FORUMU, İSTANBUL

DEİK/Türkiye - Suudi Arabistan İş Konseyi tarafından, 22 Kasım 2017 tarihinde, Ceylan Intercontinental Otel'te Suudi Arabistanlı işadamlarının katılımlarıyla "Türkiye – Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu" düzenlenecektir. Söz konusu foruma, Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Sayın Majid Abdullah Alkasabi ile T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin katılımları öngörülmektedir.

Dünyanın en önemli petrol ekonomisi olan ve bugün sahip olduğu rezervler ile 90 yıl süre ile petrol gelirlerini sürdüreceği tahmin edilen Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda gösterdiği iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilenmektedir. 2016 yılında ortalama 44 ABD Doları seviyesinde seyreden petrol varil fiyatlarından olumsuz etkilenen Suudi Arabistan ekonomisi, 2017 yılı itibariyle ortalama varil başı 53 ABD Dolarına yükselen fiyatlar ile birlikte (Ekim 2017 itibariyle varil başı 57 ABD Doları) ekonomik durumunu toparlayarak borçlarını ödemeye ve yeni projeleri finanse etmeye başlamıştır.

Türkiye'nin 2016 yılında Suudi Arabistan'a ihracatı 3,2 milyar ABD Doları'nı geçmiş olup iki ülke arasındaki ticaret hacmi 5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatında başta gelen kalemler; Halılar, makinalar ve mekanik cihazlar, mobilyalar, tekstil ve konfeksiyon ürünleri, inşaat malzemeleri, meyve, demir ve çelik ürünleri, plastik mamulleri şeklindedir.

Bu kapsamda, Suudi Arabistan heyet listesi ve taslak program ekte sunulmuştur.

Bahsedilen toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/527/9732 adresinden katılım bedelini ödeyerek (katılım bedelleri katılım formunda belirtilmiştir) en geç 20 Kasım 2017, Pazartesi günü mesai bitimine kadar kayıt gerçekleştirmeleri rica olunur.

“Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Toplantısı” 30 Kasım 2016, Conrad Otel, İstanbul

DEİK / Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi tarafından Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Majid Abdullah Alkasabi'nin başkanlığında, ekte listesi yer alan Suud İş Heyeti ile 30 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Conrad Otel'de 10:00-13:00 saatleri arasında "Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Toplantısı" düzenlenecektir. 

Dünyanın en önemli petrol ekonomisi olan ve bugün sahip olduğu rezervler ile 90 yıl süre ile petrol gelirlerini sürdüreceği tahmin edilen Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda gösterdiği iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilenmekte olup, kamu gelirlerinin %85'i ihracat gelirlerinin ise %90'ı petrol sektöründen elde edilmektedir. Petrolün hammadde olarak kullanıldığı sanayi tesisleri kurularak çoğu ürünün düşük maliyetle üretilmesinin mümkün olduğu Suudi Arabistan'da petrol dışındaki sektörler, ekonominin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalarla birlikte giderek önem kazanmaya başlamıştır. Petrol dışında özellikle ithalat, toptancılık ve perakendecilik, finans, inşaat, ziraat, madencilik ve hizmet sektöründe yoğunlaşmış olan özel sektörün Suudi Arabistan ekonomisinde 2/3 oranında ağırlığı vardır.

2015 yılı itibariyle Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 5,6 milyar dolardır. Türkiye'den S.Arabistan pazarına 3.5 milyar dolarlık ihracat ve bu pazardan 2,1 milyar dolarlık ithalat gerçekleşmiştir. 2016 yılının ilk 6 ayında ihracatımız 1,7 milyar dolar, ithalatımız ise 933 milyon dolar olmuştur.

Bu çerçevede, Suudi Arabistan'ın önde gelen işadamlarının katılacağı söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/297/7791 adresinden 28 Kasım 2016 saat 12:00'a kadar kayıt ve ödeme yapmaları gerekmektedir.        

"Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu" 14 Nisan 2016, İstanbul, Grand Cevahir Otel

DEİK / Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi tarafından Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Toufiq Bin Fawzan Al Rabiah'ın katılımlarıyla 14 Nisan 2016 tarihinde  İstanbul Grand Cevahir Otel’de 09:00-17:00 saatleri arasında (kayıt: 08:00-09:00) "Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu" düzenlenecektir. Söz konusu forum kapsamında konut, sağlık, turizm, sanayi ve madencilik sektörlerinde işbirliği imkanlarını değerlendiren paneller düzenlenecektir.

Suudi Arabistan'ın önde gelen işadamlarının katılacağı mevzubahis Forum'a katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/179/6640 linkinden 13 Nisan 2016 saat 12.00’a kadar kayıt ve ödeme yapmaları gerekmektedir.   

Diğer İş Konseyleri