TÜRKİYE - ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER İŞ KONSEYİ

PRODOMINICANA İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI, DEİK MERKEZİ

Dominik Cumhuriyeti İhracat ve Yatırım Ajansı (Prodominicana) Direktörü Biviana Riveiro'nun katılımlarıyla, 14 Kasım 2022 Pazartesi günü 14:00'de, DEİK Skyland Ofis'te bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilecektir. Toplantıda, Sayın Riveiro Dominik Cumhuriyeti'nde iş ve yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum yapacaktır. Anılan toplantıya özellikle turizm, enerji, çelik ve balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımında fayda görülmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin bağlantıda yer alan kayıt formunu en geç 11 Kasım 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurarak DEİK'e iletmeleri rica olunur.

BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES IN COSTA RICA AND TURKEY

BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES IN EL SALVADOR

YENİ ATANAN ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Orta Amerika ve Karayipler Büyükelçisi ile tanışmak amacıyla düzenlenen toplantı, 4 Aralık 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

BÜYÜKELÇİLERLE TANIŞMA TOPLANTISI

Yeni atanan Guatemala Cumhuriyeti, Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti, Kosta Rika ve Dominik Cumhuriyetleri Türk büyükelçileri ile tanışma amacıyla düzenlenen toplantı, 4 Aralık 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

EL SALVADOR DIŞIŞLERI BAKANI ALEXANDRA HILL İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Türkiye'nin, El Salvador iş dünyası ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve iki ülke bazında daha yakın temasların gerçekleştirilebilmesi amacıyla düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantısı, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ve Türk iş insanlarının katılımı ile 21 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-PARAGUAY İŞ FORUMU, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyleri tarafından, Paraguay Devlet Başkanı Sn. Mario Abdo Benítez'in Türkiye ziyareti vesilesiyle 30 Temmuz 2019 tarihinde 09.30-14.00 saatleri arasında Conrad Hotel İstanbul'da bir toplantı düzenleneceği duyurulmuştu. Paraguay Devlet Başkanı'nın şahsi programının İstanbul ayağının iptal olması nedeniyle, "Türkiye-Paraguay İş Forumu" T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Paraguaylı mevkidaşı Sayın Liz Cramer, Paraguay Dışişleri Bakanı Sayın Luis Alberto Castiglioni, Paraguay Çevre Şehircilik ve Toplu Konut Bakanı Sayın Dany Durand ve beraberindeki iş dünyası heyetinin katılımlarıyla, 10.30-12.30 saatleri arasında River Plaza 1. Kat toplantı salonunda (Adres: River Plaza, Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No:13/1, 34394 Levent İstanbul) gerçekleştirilecektir. Toplantı programı ve Paraguay iş heyetinin listesi ekte yer almaktadır.

KOSTA RİKA'DA İŞ YAPMA & TÜRK İŞ DÜNYASI İÇİN FIRSATLAR SEMİNERİ

Türk iş dünyasını Kosta Rika'daki iş ve yatırım fırsatlarından haberdar etmek, ihracatı arttırmak, ikili ticaretin gelişimine katkı sağlamak ve yeni ortaklıklara vesile olmak amacıyla düzenlenen Türk İş Dünyası İçin Fırsatlar Semineri, 29 Mayıs 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

PARAGUAY DIŞİŞLERİ BAKANI SN. LUİS A. CASTİGLİONİ’NİN KATILIMLARI İLE PARAGUAY İLE TİCARET VE YATIRIM OLANAKLARI TOPLANTISI,

DEİK VE PARAGUAY SANAYİCİLER BİRLİĞİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE İLE PARAGUAY TİCARETTE YENİ DÖNEMİN KAPISINI ARALADI

Türkiye ile Paraguay arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Amerika İş Konseyleri organizasyonuyla Paraguay Yatırım ve İş Olanakları Toplantısı, İstanbul'da gerçekleştirildi. Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni ve DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı İbrahim Yıldırım'ın katıldığı toplantıda, iki ülke iş dünyasının önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

DEİK ve Türk iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinde yeni bir başlangıç hedeflediklerini belirten Paraguay Dışişleri BakanıLuis Alberto Castiglioni, "Türkiye ve Paraguay, ortak vizyona sahip iki kıymetli ülke. Buna paralel olarak siyasi açıdan da birlikte hareket etme kararı aldık. İki ülkenin ekonomi  ve ticaret alanlarında birlikte gelişmesi adına atılan siyasi adımların iş insanlarına da çok büyük bir katkısı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz Aralık ayında ülkemizi ziyaret etmesiyle başlayan olumlu süreç, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez'in 15 Haziran tarihinden Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretle de yeni bir ivme kazanacak. Türkiye'ye bir sonraki ziyaretimizde çok geniş bir iş heyetiyle geleceğiz. Kıymetli mevkidaşım Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü görüşmemizde belirttiği gibi, kaybedecek zamanımız yok. Bugün o yüzden iki ülkenin iş dünyası temsilcileriyle bir aradayız. Siyasi alanda mükemmel seviyede ilerleyen diplomatik ilişkilerimizi ekonomi, ticaret, yatırım ve kültürel alanlarda da en üst seviyeye taşımak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Castiglioni: "Türk iş dünyasını, Paraguay'da yatırım yapmaya davet ediyoruz"

Paraguay'ın son 15 yılda yüzde 4 ila 5 oranları arasında düzenli bir büyüme yakaladığını belirten Castiglioni, "Paraguay'da 15 yılı aşkın süredir ekonomik reformlar gerçekleştiriliyor ve büyük bir kalkınma süreci yaşanıyor. 2003 yılından bu yana makroekonomik ve mali alanda gerçekleştirilen reformlarla birlikte sürdürülebilir bir ekonomi politikası izlendi. GSMH ise son 10 yılda 7 kat büyüdü. Tüm Latin Amerika Bölgesi'ne baktığımızda en istikrarlı ekonomiye sahip ülkenin Paraguay olduğunu görüyoruz. Ekonomik parametrelerimiz diğer bölge ülkeleri için de örnek teşkil ediyor. Bu sistem ‘Paraguay Modeli' olarak adlandırılıyor. Güvenilir, vergi oranları düşük, sürdürülebilir büyümenin mümkün olduğu açık bir ekonominin yanı sıra uygun yatırım ortamı ile tüm ekonomik sektörlerde yatırımı teşvik eden bir model. Paraguay'da şirket açmak ve yatırım yapmak oldukça kolay. Sermayeye erişim de çok basit olduğu için bölgenin en fazla dış yatırımcı çeken ülkesiyiz. Türk yatırımcılar için de gerekli yatırım ortamı hazır. Türkiye ile önemli anlaşmalar için özel çalışmalar yapıyoruz. Yatırımların Korunması Anlaşması ile birlikte Çift Vergiden Korunma ve Muafiyet Anlaşması gibi konularda son aşamadayız. Bu anlaşmaları 15 Haziran'daki Türkiye ziyaretimizde imzalayacağız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için Türk iş insanlarını Paraguay'a bekliyoruz. Nüfusumuzun yüzde 70'ini, 35 yaşın altındaki gençlerimiz oluşturuyor. Fırsatlar, teşvikler ve desteklerle Türk iş dünyasının yanında olacağız." dedi.

Satıcı: "Serbest Ticaret Anlaşması ile hızla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabiliriz"

DEİK'in 146 İş Konseyi ile faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler  İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, "Gelişmekte olan Türkiye-Paraguay ekonomik ilişkileri vesilesi ile kısa bir süre sonra Türkiye-Paraguay İş Konseyinin kurularak bu sayının 147'ye ulaşmasını temenni ediyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018'in Aralık ayı içerisinde Paraguay'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Satıcı, "Karşılıklı üst düzey ziyaretler ve iki ülkenin bölgede artan stratejik öneminden ötürü Paraguay ile ikili ilişkilerimizin son dönemde ivme kazanmış iş dünyamız açısından çok umut verici. Bugün ülkelerimiz arasında gelinen seviyede 147 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Yatırımlarda ve ticarette daha yüksek seviyeleri hedeflemek ve yeni iş birliklerini en kısa sürede hayata geçirmeliyiz. Türkiye ile Paraguay arasında altyapı yatırımları, müteahhitlik hizmetleri, enerji, tarım, hayvancılık ve sağlık sektörlerinde iş birliği potansiyeli bulunuyor, İki ülke arasında gerçekleştirilecek yakın iş birliğiyle karşılıklı kazanım sağlayacağımıza inanıyoruz. Yatırımların Uluslararası Tahkim'e açık olması ve Serbest Ticaret Anlaşması ihtiyacımız bulunuyor. Serbest Ticaret Anlaşması hayata geçtiğinde, 147 milyon dolarlık ticaret hacmimiz hızla 1 milyar dolara yükselecektir. Öncelikli olarak iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını temenni ediyoruz. Bu sayede iki ülke iş dünyasının temsilcileri, çok daha yüksek bir ticaret hacmine ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Toplantının açılışından önce DEİK ve Paraguay Sanayiciler Birliği Arasında İş Birliği Anlaşması imzalandı.

 

Toplantıda gösterimi yapılan videolar için linke tıklayınız. https://drive.google.com/open?id=1r1yEeepID6Yjf0tCsVflDg-QVDTSACAo

KOSTARİKA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Kosta Rika'nın Ankara Büyükelçisi ile tanışmak ve gelecek dönemlerdeki ekonomik ile ticari faaliyetler hakkında istişarede bulunmak amacıyla düzenlenen çalışma yemeği 19 Mart 2019'da İstanbul'da gerçekleşti.

GUATEMALA DIŞ TİCARET BAKAN YARDIMCISI İLE TOPLANTI

Türk firmalarını Guatemala pazarı ile ilgili bilgilendirmeyi ve ülkedeki iş ile yatırım fırsatlarını anlatmayı amaçlayan toplantı, Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi üyeleri ve Guatemala Dış Ticaret Bakan Yardımcısı'nın katılımı ile 23 Kasım 2018'de İstanbul'da gerçekleşti.

KOSTA RİKALI SAĞLIK EKİPMANLARI FİRMALARI İLE B2B GÖRÜŞMESİ

Kosta Rika ve Türkiye'nin sağlık sektöründe hizmet gösteren sağlık ekipmanları firmaları, sektördeki iş birliğini artırmak amacıyla 29 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da B2B görüşmeler gerçekleştirdi.

PANAMA COLON SERBEST BÖLGE HEYETİ İLE TOPLANTI

Panama Colon Serbest Bölge Heyeti ile gerçekeleştirilen toplantı 18 Nisan 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

TÜRKİYE NİKARAGUA TİCARİ İLİŞKİLERİNDEN SORUMLU NİKARAGUA İRAN BÜYÜKELÇİSİ MARIO BALTODANO İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Türkiye-Nikaragua Ticari İlişkilerinden Sorumlu Nikaragua İran Büyükelçisi Mario Baltodano ile Nikaragua'da hâlihazırda iş yapan firmaları bir araya getirilmek amacıyla bir tanışma toplantısı tertip edildi. 15 Mart 2018'de İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Nikaragua ticari ilişkileri değerlendirildi. Ayrıca ülkede tamamlanması planlanan altyapı ve müteahhitlik hizmetleri kapsamında firmalar bilgilendirildi.

DEİK Panama,Kosta Rika, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti Ziyareti, 23 Ocak-2 Şubat 2016

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından, 23 Ocak-2 Şubat 2016 tarihlerinde, Panama, Kosta Rika, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti'ne bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Murat Can Menteş

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail   : mmentes@deik.org.tr 

Telefon : 0212 339 50 06

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn.Rodrigo Vielman ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 18 Aralık 2015, River Plaza

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Rodrigo Vielmann, Guatemala Büyükelçisi Lars Pira, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, özel sektör temsilcileri, İş Konseyi Koordinatörü Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun katılımları ile bir toplantı gerçekleştirildi. Guatemala’nın ekonomik ve sosyal verileri ile ilgili detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantıda Guatemala’nın makro ekonomik göstergeleri açısından Orta Amerika ve Karayipler’de iş yapma hususunda ideal bir ülke olduğu vurgusu yapıldı. Guatemala ve Türkiye arasındaki iş potensiyelinin yüksek olduğu sektörlerin; gıda, beyaz eşya ve tekstil olduğu belirtildi. Toplantı hediye takdiminin ardından sona erdi.

Türkiye-Kosta Rika Çalışma Kahvaltısı, 16.06.2015

DEİK/Türkiye Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından düzenlenen Türkiye-Kosta Rika çalışma kahvaltısı sırasında paylaşılan film ve sunuma aşağıda ulaşabilirsiniz.

Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist ile Toplantı

Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist Kelly ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 26 Mart 2015, TOBB Plaza

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından düzenlenen Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist Kelly ile toplantı, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken’in evsahipliğinde, Nikaragua İstanbul Fahri Konsolosu Önder Yücer, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Tolga Eken ve YK Üyesi Alp Arbatlı, Türkiye-Tayvan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, UTM İş Konseyi YK Üyesi ve BOTEK Danışmanlık Başkan Vekili Levent Gelgin, ENKA Yönetim Kurulu Üyesi Özger İnal, STFA Başkan Vekili Halil Dilik, DEİK Amerika İş Konseyleri Koordinatörü Merih Kepez Örnek ve Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda Bakan Oquist tarafından Nikaragua genel ekonomik verileri ve Atlantik ile Pasifik Okyanuslarını birbirine bağlayacak olan kanal çalışması hakkında geniş çaplı bir sunum yapıldı. Nikaragua’nın istikrarlı bir ekonomik görünüme sahip olduğu ortaya konarken, şuanda Nikaragua’ya yatırım yapmak için doğru bir zaman olduğu ve yatırım fırsatlarının hükümet tarafından desteklendiği belirtildi. Söz konusu Kanal Projesinin, 77 km uzunluğundaki Panama Kanalının en az üç katı uzunluğunda olacağı, 9,153 adet yıllık gemi taşıma kapasitesine sahip olması ve diğer bir çok fiziki kapasite özellikleri ile Panama Kanalı’ndan iyi bir alternatif olacağı belirtildi. Kanalın, ülkenin ihracat ve ithalat lojistik maliyetinin azaltacağının altı çizildi. 2019 yılında tamamlanması beklenmekte olan proje ile ilgili STFA ve ENKA’nın irtibatta kalacağı belirtildi. Toplantı soru cevap bölümü ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira ile Toplantı

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira’nın, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan Ziyareti

Guatemala Kahire Büyükelçisi Lars Pira, beraberinde Guatemala Türkiye Fahri Konsolosu Prof. Dr. Hayri Ülgen ile DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan’a nezaket ziyaretinde bulundu. (Guatemala nazarında, Türkiye Cumhuriyeti, Guatemala Mısır Büyükelçiliği’ne akreditedir) Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, DEİK Genel Sekreteri Mustafa Mente, Amerika İş Konseyleri Koordinatörü Merih Kepez, Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun da katılım sağladıkları toplantıda, DEİK Başkanı Vardan tarafından DEİK’in yapısı ve İş Konseylerinin işleyişi hakkında bilgi verildi. Türkiye’deki ekonomik yapıya değinen Vardan, öne çıkan sektörlerin ve işbirliği yapılabilecek alanların altını çizdi. Büyükelçi Lars Pira tarafından, Guatemala hakkında bir sunum gerçekleştirilerek video gösterimi yapıldı. Pira, dünyanın en büyük 8. kahve üreticisi olan Guatemala’nın ihracatındaki en önemli diğer tarım ürünlerinin şeker ve muz olduğunu ifade etti. Guatemala’da en çok yatırım çeken sektörler arasında endüstriyel tarım, turizm, çağrı merkezleri, doğal kaynaklar, enerji ve madencilik sektörlerinin yer aldığı, Büyükelçi Pira tarafından aktarılan bilgiler arasındadır. Guatemala’nın turizme çok elverişli olduğu vurgulayan Pira, en fazla ABD ve Honduras’tan turist çektiklerini aktardı. Büyükelçi, Türkiye’nin gözlemci statüsünde olduğu SICA (Orta Amerika Entegrasyon Sistemi) yapılanması hakkında bilgi verdi ve Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama ve Dominik Cumhuriyeti’nin üye olduğunu ifade etti. Büyükelçi tarafından Guatemala’dan Bakan Yardımcısı düzeyinde bir heyet geleceğininin belirtilmesi ve bu toplantının DEİK tarafından organize edilmesinin önerilmesiyle toplantı sona erdi.

Diğer İş Konseyleri