TÜRKİYE - TÜRKMENİSTAN İŞ KONSEYİ

T.C. CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI SAYIN FUAT OKTAY’IN TEŞRİFLERİYLE TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN İŞ FORUMU

Türkiye-Türkmenistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (HEK) Eş Başkanı T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay'ın HEK 6. Dönem Toplantısı vesilesiyle 30 Haziran - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapacağı Türkmenistan ziyareti kapsamında 1 Temmuz 2022, Cuma günü Türkiye-Türkmenistan İş Forumu'nun Aşkabat'ta düzenlenmesi planlanmaktadır.

İki ülke HEK Eş Başkanlarınıın teşrifleri ile gerçekleştirilmesi planlanan İş Forumuna katılmayı arzu eden üyelerimizin 24 Haziran 2022, Cuma günü saat 18:00'e kadar bağlantıda yer alan formu doldurarak ön kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

Başvuru ve Katılım Koşulları:

  • Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önem arz etmektedir.
  • İş Forumuna katılım ücretsizdir.
  • Uçak biletleri ve Aşkabat'ta konaklama katılımcılar tarafından münferit olarak organize edilecektir. Toplantının gerçekleştirileceği yer ve program kayıt yaptıran firma temsilcilerine bilahare iletilecektir. 
  • Türkmenistan Türk vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vize işlemleri DEİK tarafından gerçekleştirillecektir. Bu çerçevede, diplomatik notaya işlenecek pasaport bilgilerininkatılım formuna eksiksiz eklenmesi önem arz etmektedir.
  • Halihazırda Türkmenistan'a tarifeli seferlerin mevcut olmaması sebebi ile İstanbul-Aşkabat ulaşımı THY özel seferi olarak gerçekleştirilecektir.

Planlanan uçuş tarihleri aşağıdaki gibidir:

Türkmenistan'a gidiş: 30 Haziran 2022

Türkiye'ye dönüş: 3 Temmuz 2022

Uçak bilgisi bilahare iletilecektir.

  • Kovid-19 tedbirleri kapsamında ülkeye girişte istenen aşı koşulları, PCR testi ibrazı vb. şartlar konusunda katılımcılar ayrıca bilgilendirilecektir.

Detaylı bilgi için:

Tuğba Bal Bahar, Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü

E-posta: tbal@deik.org.tr

Tel.: 0212 339 50 55

TÜRKMENİSTAN’DA DÜZENLENECEK “BİRİNCİ HAZAR EKONOMİK FORUMU”, AVAZA

12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan'ın Aktau şehrinde yapılan V. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi sırasında düzenlenmesi kararlaştırılan Birinci Hazar Ekonomik Forumu, 12 Ağustos 2019 Türkmenistan'ın Avaza turizm bölgesinde, Hazar bölgesi ülkelerinden bakanlar, diplomatik misyonlar, sanayi birlikleri ve iş çevreleri temsilcilerinin geniş katılımı ile gerçekleştirilecektir.

Anılan etkinliğin Organizasyon Komitesi Başkanlığını yürüten Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov'un davet yazısına istinaden, Birinci Hazar Ekonomik Forumuna Türkiye-Türkmenistan İş Konseyimiz organizasyonunda iş insanları heyetinin katılımı planlanmaktadır.

İş Konseyimiz tarafından düzenlenmesi planlanan iş insanları heyetine katılmayı arzu eden üyelerimizin bilgileri Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ile paylaşılacak olup, katılımı onaylanan firma temsilcileri ile ulaşım, konaklama vd. program detayları bilahare paylaşılacaktır. Söz konusu programa katılım için https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/963/13112 adresli internet bağlantısında bulunan online kayıt formunun en geç 29 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 18:00'e kadar doldurulması gerekmektedir.

Ayrıca, söz konusu Forum kapsamında ayrıca 11 Ağustos 2019 Pazar günü "Hazar Yenilikçi Teknolojiler" temalı; yakıt ve enerji sektörü, ulaştırma ve lojistik, sanayi, ticaret ve turizm alanlarında yeni teknolojilere dair fuarın düzenleneceği, fuara katılmayı düşünen firmalara kargolarının gümrük işlemleri, stant kurulumu, vize ve otel rezervasyonu konularında destek ve hizmet verileceği Türkmenistan yetkililerince tarafımıza bildirilmiştir. Bahse konu fuara katılıma ilişkin bilgi ekte sunulmaktadır.

1.HAZAR EKONOMİ FORUMU TANITIM TOPLANTISI

Türkmenistan 1. Hazar Ekonomik Forumu İstanbul Tanıtım Toplantısı; 30 Nisan 2019 tarihinde Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Murad Sayyitmamedov ve Afganistan İstanbul Başkonsolosu Zekria Barakzai'nin katılımları ile TOBB Plaza'da gerçekleşti. 12 Ağustos 2019 tarihinde Türkmenistan'ın tatil ve turizm merkezi olan Awaza'da bölge ülkelerinden (Azerbaycan, Kazakistan, Rusya ve İran) üst düzey iş adamlarının da katılımı ile düzenlenmesi öngörülen 1. Hazar Ekonomik Forumu hakkında detaylı bilgi veren Büyükelçi İşankuli Amanlıyev, söz konusu forum çerçevesinde ticari ve ekonomik ilişkilerin, yatırımların, büyük ölçekli projelerin geliştirilmesi, sanayi, enerji ve turizm gibi konularda oturumların yapılması ve bir sergi düzenlenmesinin planlandığını belirtti. Hazar'a kıyıdaş ülkelerin hükümet başkanları, üst düzey yöneticiler, bankacılık sektörü ve iş dünyası temsilcileri ile bilim insanlarının davet edileceğini belirten Amanlıyev, Türkiye'den de özel sektör temsilcilerinin katılımı konusunda açık çağrıda bulundu.

TÜRKMENİSTAN TİCARET VE HİZMETLER 2019 FUARI VE ULUSLARARASI KONFERANS

İş Konseyi, Aşkabat'ta düzenlenen fuar ve konferansa katılım gösterdi. Söz konusu etkinlikler, 13-14 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN İŞ KONSEYİ HEYETİ’NİN TÜRKMENİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ZİYARETİ

Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi tarafından, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin mevcut durumu ve ilişkilerin geliştirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması için çözüm yollarının araştırılması gibi güncel konular hakkında fikir teatisinde bulunmak üzere, 14 Ocak 2019 tarihinde Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ziyaret edildi. Söz konusu ziyarete İş Konseyi Başkanı Halil Avcı, Yürütme Kurulu Üyeleri Yavuz Selim Urkaç, Bedri Yaşar, Mahmut Er, Şafak Kolay ve Avrasya Bölge Direktörü Nurengiz Eşki katıldı. Ziyaret sırasında Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde son iki yılda yaşanan durgunluğun nedenlerinin yanı sıra ilişkilerin daha aktif hale getirilmesi amacıyla nelerin yapılabileceği konuları da müzakere edildi. Ayrıca Türkmenistan'ın önemli ihracat kalemlerinden olan doğal gazın satış kanallarının çeşitlendirilmesi gerektiği; bu bağlamda Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan arasında üçlü iş birliğin geliştirilmesinin faydalı olabileceği, bunun için öncelikle Dışişleri, Enerji ve Ulaştırma Bakanları arasında çalışma toplantılarının yapılmasının hasıl olacağı ifade edildi.

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN İŞ KONSEYİ HEYETİ’NİN AŞKABAT ZİYARETİ

Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Heyeti, 15-18 Aralık 2018 tarihleri arasında 9. Türk İhraç Ürünleri Fuarı açılışı vesilesiyle T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Türkmenistan Aşkabat ziyareti programına eşlik etti. Açılışı T.C. Ticaret Bakanı Pekcan ve Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orazmurat Gurbannazarov tarafından yapılan fuara Türkiye'den 56 firma katılımsağladı. T.C. Ticaret Bakanının programı çerçevesinde, T.C. Aşkabat Büyükelçiliği tarafından çini ve seramik sergileri gibi kültürel faaliyetler icra edildi. Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi adına programa İş Konseyi Başkanı Halil Avcı ve İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinden Kazım Gündoğan ve Sefa Gömdeniz katılım sağladı.

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ın Türkmenistan’ı Resmi Ziyareti Kapsamında Özel Sektör Heyeti ve Türkiye–Türkmenistan İş Forumu, 9 – 10 Şubat 2016, Aşkabat

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ın 9 – 10 Şubat 2016 tarihlerinde Türkmenistan’a yapacağı resmi ziyaret kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda özel sektör heyeti oluşturulacaktır. 

Ziyaret programı çerçevesinde, 9 Şubat 2016 tarihinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta her iki ülke Ekonomi Bakanlarının onurlandırmasıyla Türkmenistan’da yatırım olanakları ve iş fırsatlarının ele alınacağı “Türkiye – Türkmenistan İş Forumu” düzenlenecektir. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde başlıca sektörler olarak inşaat, inşaat malzemeleri, turizm, tekstil, enerji, tarım ve gıda sektörleri öne çıkmaktadır. 

Programda ayrıca, Türk İhraç Ürünleri Fuarı açılışına katılım, ikili görüşmeler, tesis ziyaretleri ve kültürel programların gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.   

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımı arzu eden üyelerimizin, 25 Ocak 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/133/6126 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Aşkabat-İstanbul uçak biletleri, Aşkabat’ta 5 yıldızlı otelde 3 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehiriçi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel masraflar dahil olmak üzere  1.750 USD tutarındaki avans ücretinin ödendiğine dair banka dekontunu DEİK’e (H. Çağla Mazlum; Tel. 0212.3395010; e-posta: cmazlum@deik.org.tr) iletmelerini rica ederim.  

Türkmenistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vizesi bulunmayan katılımcılar için gerekli işlemler tarafımızdan yapılacaktır. Vizelerin alınması için; pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli olarak taranmış örneği (jpg formatında), 5x6 cm vesikalık fotoğrafın renkli taranmış hali (jpg formatında), ekte verilen dilekçe örneğinin doldurulmuş halinin taranmış nüshası (jpg formatında), Türkmenistan’dan davet yazısı alınması için ekte gönderilen formun eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması (word formatında) önem arz etmektedir.

Diğer İş Konseyleri