TÜRKİYE - İSPANYA İŞ KONSEYİ

İSPANYA'NIN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU CARLOS DÍAZ VALCÁRCEL VE UND HEYETİ İLE TOPLANTI, 6 MART 2019, İSTANBUL

İspanya İstanbul Başkonsolosluğunda 6 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantı kapsamında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve DEİK Türkiye-İspanya İş Konseyi iş birliğiyle İspanya'nın İstanbul Başkonsolosu Carlos Diaz Valcarcel ziyaret edildi. Söz konusu ziyarete UND Başkan Yardımcısı, Türkiye-İspanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Baykara, UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, DEİK İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı ile İspanya Başkonsolosluğu vize departmanı sorumluları katılım sağladı. Toplantı UND Başkan Yardımcısı ve Türkiye-İspanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Baykara'nın açılış konuşmasıyla başladı. Baykara, Türk firmalarının artık Bulgaristan veya Romanya gibi asgari ücretin daha cazip olduğu ülkeler yerine yatırım için İspanya'yı tercih ettiğini ancak taşımacılık alanında karşılaşılan sorunların hem ikili ticareti hem de İspanya taşımacılık sektörünü etkilediğini vurguladı. Baykara konuşmasında, kota probleminin geçtiğimiz sene çözüme kavuştuğunu fakat şöförlerin karşılaştığı vize alma problemi ve verilen vizelerin süresinin kısa olması konusunun çözümü yönünde İspanya Başkonsolosluğu'nun desteği rica etti.

IE BUSINESS SCHOOL İLE BLOCKCHAIN UYGULAMALARI VE GİRİŞİMCİLİK FİNANSMANI SEMİNERİ, İSTANBUL

Türkiye-İspanya İş Konseyi ile Madrid IE Business School iş birliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantılarının dördüncüsü "Blockchain Uygulamaları ve Girişimcilik Finansmanı Semineri"  Prof. Alexandre Bussutil'in katılımıyla 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü10:00 - 12:00 arasında DEİK/River Plaza İstanbul'da gerçekleştirilecektir.  

Söz konusu seminerde, 2009 yılından bu yana ‘kripto para' ve girişimcilik alanında çok önemli bir dönüşüm yaratan blockchain uygulamalarının ele alınacak ve girişimciler için farklı fonlama metotları değerlendirilecektir.  Program kapsamında girişimciler için popüler bir fonlama yöntemi olan "Initial Coin Offerings(ICO)" ve geleneksel finansman sistemlerinin ilişkisi, sermayedarlar ile yeni fonlama metotlarının iş birliği ve girişimciler için blockchain uygulamalarının yeni kaynaklara erişim konusunda kattığı inovasyon değerlendirilecektir.

Girişimcilik finansmanı alanında gözlemlenen bu dönüşümün değerlendirileceği seminere katılım ücretsiz olup, toplantı dili İngilizce'dir. Kısıtlı katılımlı seminere katılımınızı diler, katılımınız için aşağıda yer alan başvuru formunun 28 Mayıs 2019 Salı günü mesai bitimine kadar doldurulması önemle rica olunur.

Başvuru formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/944/12984

İSPANYA'DA YATIRIM FIRSATLARI VE İŞ ORTAMI, İSTANBUL

İspanyol AVCO Hukuk Bürosu, Göğüş Hukuk Bürosu ve İspanya'nın İstanbul Ticaret Müşavirliği işbirliği ve DEİK Türkiye - İspanya İş Konseyi desteğiyle 16 Mayıs 2019 Perşembe günü Point Hotel Barbaros'ta "İspanya'da Yatırım Fırsatları ve İş Ortamı" toplantısı gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıda İspanya'da firma kurmak, yatırım ve iş fırsatları değerlendirilecek olup program kapsamında İspanya'nın İstanbul Ticaret Müşaviri Lourdes Cuevas Riaño konuşmacı olarak yer alacaktır.  

İspanya ile iş yapan ve yatırım gerçekleştirmeyi planlayan firmaların bir araya geleceği söz konusu toplantıya katılımınızı diler, katılmak isteyen firma temsilcilerinin en geç  15 Mayıs 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar katılım başvurularını iletmeleri önemle rica olunur.

Ek: Taslak program  

L.C.V.
Sn. Sevgi Keleş, Göğüş Hukuk,
(sevgi.keles@goguslaw.com, 0533 771 00 84) 

MADRİD IE BUSINESS SCHOOL/PROFESÖR JOE HASLAM İLE 'CORPORATE İNNOVATİON & THE NEW ERA OF SCALE-UP ENTREPRENEURSHİP' KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI, 28 MAYIS 2018, İSTANBUL

İstanbul'da düzenlenen toplantı İspanya İstanbul Başkonsolosu Carlos Diaz Valcarcel ve Prof. Joe Haslam'ın katılımlarıyla, 28 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşti. Toplantıda dijitalleşmiş gelecek, yapay zekâ, üç boyutlu baskılar ve otomasyon gibi gelişmeler üzerine konuşmalar yapıldı. Sunumların ardından firma tanıtımları ve soru-cevap bölümü gerçekleştirildi. Hediye takdimi ve fotoğraf çekimleriyle toplantı sonlandırıldı.

TÜRK İŞ DÜNYASI, İSPANYOL YATIRIMCILAR İLE MADRİD'TE BULUŞTU

TÜRK İŞ DÜNYASI, İSPANYOL YATIRIMCILAR İLE MADRİD'TE BULUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım'ın İspanya'yı resmi ziyaretleri kapsamında DEİK tarafından düzenlenen İspanya-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Başbakanı Binali Yıldırım, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İspanya Ticaret, Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Yardımcısı María Luisa Poncela, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Erdem, İspanya İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (CEOE) Başkan Yardımcısı Mr. Joaquín Gay de Montellá'nın katılımları ile 24 Nisan 2018 tarihinde İspanya'nın başkenti Madrid'te gerçekleştirildi.

DEİK tarafından düzenlenen, İspanyol yatırımcılar ile Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı Yuvarlak Masa Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İspanyol iş insanlarına seslenerek, Türkiye'nin çevresindeki ülke pazarlarının da hedef ülke pazarları olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yatırımcılar için, tailor-made yani her projeye özel teşvik sistemi sunduklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, teknoloji ağırlıklı yatırımlara özellikle önem verdiklerini ifade etti. Türk firmalarının İspanya'da önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım, daha fazla ticaret ve yatırım için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, 2018 yılının ilk verilerine göre yılsonunda ikili ticaret hacminin 15 milyar dolara çıkabileceğini söyledi. Zeybekci, 2018 Sonbahar döneminde Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) toplantısının İstanbul'da yapılmasına karar verdiklerini, JETCO mekanizmasıyla her iki ülkeden firmaların karşılaştıkları sorunların kolaylıkla çözümünün sağlanabileceğini açıkladı. İspanyol ve Türk firmalarının üçüncü ülke pazarlarında iş birliği yapmaları için Eximbank'ların ve diğer finansman sağlayıcıların da değerlendirilebileceğini söyleyen Zeybekci, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle iki ülke arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin büyük bir ivme kaydedeceğini ve her iki ülkenin de büyük kazanımlar elde edeceğini vurguladı.

İspanya Ticaret, Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı YardımcısıMaría Luisa Poncela, Türkiye'nin 7.4'lük, İspanya'nın ise 3.1'lik büyüme kaydettiğini belirterek, bu veriler ışığında Türkiye ve İspanya arasında daha iyi bir ticari hacminin yakalanabilecegini belirtti. Türkiye'nin, İspanya'nın AB dışındaki en büyük dördüncü ticari ortağı olduğuna dikkat çeken Poncela, ortak noktaların belirlenmesiyle Afrika, Latin Amerika gibi üçüncü ülke pazarlarında iş birliklerinin değerlendirilebileğini ifade etti.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, iş insanlarının cesaretine vurgu yaparak, DEİK'in çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye-İspanya İş Konseyi'nin 29 yıldır Türkiye ve İspanya için çalıştığını ifade eden Olpak, "Bugün, İspanya ile işi olan ve daha çok iş yapmak isteyen, etkili bir grup iş insanı da benimle birlikte. Barcelona ve Zaragoza ile ticari ilişkileri olmuş, geçen yılda, Endülüs'te5 harika gün geçirmiş bir dostunuz olarak, öğrendiğim güzel bir İspanyol özdeyişiyle‘Hesabımız kitabımız düzgün, ağzımızın tadı yerinde'" diye konuştu.

DEİK/TÜRKİYE-İSPANYA İŞ KONSEYİ'NİN MADRİD TEMASLARI

DEİK/TÜRKİYE-İSPANYA İŞ KONSEYİ'NİN MADRİD TEMASLARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in İspanya'yı ziyareti kapsamında İspanya İşveren Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) tarafından anılan kuruluş üyelerinden 100 civarında firmanın temsilcisinin katılımıyla 28 Eylül 2017'de düzenlenen toplantıda, CEOE Başkan Yardımcısı Juan Pablo Lazaro, İspanya Ticaret Odası Müdürü  İnmaculada Riera, İspanya Ekonomi Bakanlığı Yatırım ve Ticaret Genel Müdürü Jose Luis Kaiser, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Türkiye'de yenilenebiir enerji alanında yatırım yapan Siemens-Gamesa'nı CEO'su Ricardo Chocarro kısa birer konuşma gerçekleştirdi. 

Toplantıda konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB-Türkiye ilişkilerinin ekonomik boyutu ve İspanya ile ticaret ve yatırım ilişkilerini değerlendirdi. İspanyol iş insanlarının Türkiye'deki 8 milyar ABD Doları tutarındaki doğrudan yatırımlarının, İspanyon iş dünyasının Türkiye ekonomisine bugüne kadar duydukları güvenin ifadesi olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, özellikle enerji, altyapı, bilgi iletişim teknolojileri, sağlık teknolojileri gibi alanlarda yatırımlarını daha da artırmaları çağrısında bulundu.

28 Eylül 2017 tarihinde ise, yine CEOE ev sahipliğinde bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Bakan Ömer Çelik'e, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Eşbaşkanı Zeynep Bodur Okyay, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç eşlik etti. Türkiye-İspanya İş Konseyi Eşbaşkanı Juan Canals Oliva, İspanya Ticaret Odası Müdürü İnmaculada Riera, Türk-İspanyol Ticaret Odası Başkanı Esther Gonzalez, Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Fatma Kayhan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı İspanya Temsilcisi Yasemen Korukçu'nun katıldığı toplantıda, Türkiye'de yatırımları bulunan 9 İspanyol firma ve İspanya'da yatırımcı konumunda olan 4 Türk firmanın temsilcileri bir araya geldi. Toplantıda iki ülkenin ilgili kuruluşları arasında işbirliği imkanları ele alınırken; Türkiye'de ve  İspanya'da karşılıklı yatırımları ile iş bağlantıları bulunan firmalar mevcut tecrübeleri ve geleceğe dönük planları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

İspanya’nın Katalonya Bölgesi Yatırım Semineri, 9 Haziran 2015, İstanbul

İspanya Katalonya Bölgesi Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı ACCIO ve DEİK işbirliğiyle Katalonya Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Felip Puig, Bakanlık Müsteşarı Sayın Pere Torres ve ACCIO Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı  Yönetim Kurulu Başkanı Nuria Betriu’nun katılımıyla 9 Haziran 2015 tarihinde saat 14.00 – 16.30 arasında İstanbul TOBB Plaza’da “Katalonya Bölgesi Yatırım Semineri” gerçekleştirilecektir.

 Türkiye'ye 2 saatlik mesafede bulunan Katalonya /İspanya, yaklaşık 500 milyon tüketiciye erişim imkanı sağlamakta ve sanayi üretiminin %65’ini Avrupa’ya ihraç etmektedir. Katalonya Bölgesi hakkında daha kapsamlı bilgi ekte yer almaktadır.

Katalonya’da bulunan işbirliği ve yatırım fırsatları hakkında gerçekleştirilecek seminer kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren iki Katalan bankası ; Banc Sabadell ve La Caixa İstanbul temsilcileri de seminerde yer alarak Türk iş dünyasına sağladıkları finansman imkanlarını tanıtacaklardır.

Katalonya Bölgesi Yatırım Semineri için katılım formu ekte bilgilerinize sunulmakta olup, katılım koşulları hakkında detaylı bilgi ve taslak program formda yer almaktadır.

İspanya’nın Katalonya Bölgesive Avrupa’da yatırım gerçekleştirmek isteyen iş dünyası temsilcilerimiz açısından fayda sağlayacak söz konusu seminere katılımınızı diler, katılıma ilişkin teyitlerin ekteki form aracılığıyla 8 Haziran 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Sn. Aycan Damalı, e-mail: adamali@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 74) iletilmesini rica ederim.

Diğer İş Konseyleri