TÜRKİYE - ROMANYA İŞ KONSEYİ

ROMANYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GABRIEL ŞOPANDA'NIN KATILIMLARIYLA İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI, 4 ARALIK 2019, İSTANBUL

İstanbul'da 4 Aralık 2019 tarihinde Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda ile İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı düzenlendi.

T.C. TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN KATILIMIYLA TÜRKİYE – ROMANYA İŞ VE YATIRIM FORUMU, İSTANBUL
T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Sayın Ştefan Radu Oprea'nın katılımlarıyla gerçekleşecek Türkiye – Romanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Birinci Dönem Toplantısı vesilesiyle 19 Nisan 2019 tarihinde Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel'de Türkiye – Romanya İş ve Yatırım Forumu düzenlenecektir. 
 
Romanya'nın GSYİH'sı 2018 verilerine göre 245.590 dolar olmuştur ve %5,1 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2019 yılında ise %3,5 oranında artarak 265,3 milyar dolar olması beklenmektedir. Romanya, Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük ikinci pazarı konumundadır. Türkiye – Romanya ikili ticaret hacmi 2018 yılında 6.3 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. 
Romanya'da 14.000'in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Romanya'daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar doları aşmıştır. 90'dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya'da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.
 
Romanya'da ağır sanayi, otomotiv ve yan sanayi, tekstil, elektrik – elektronik, ağaç işleme, inşaat malzemeleri, tarım, perakendecilik, ulaştırma(otoyollar, demiryolu, havaalanları, kentsel ve sosyal altyapı), turizm, tarım ve hayvancılık, finans, sağlık ve sağlık turizmi, inşaat ( konut, alışveriş merkezi, gayrimenkul, otel), tekstil, çelik, çimento, lastik sanayileri ve medya alanlarında yatırım ve işbirliği imkanları bulunmaktadır. Romanya'da yeni gelişmekte olan kamu – özel sektör ortaklığı (PPP) modelinde iki ülke iş dünyası arasında işbirliği imkanlarının gelişmesi beklenmektedir. Aynı zamanda eğitim alanında da iş birlikleri gerçekleştirilmesi mümkündür.
 
Orta Avrupa'nın coğrafi ve stratejik olarak önemli ülkelerinden birisi olan Romanya'nın önde gelen firma temsilcileri ile ikili görüşme imkanının bulunacağı toplantının programı ekte yer almakta olup toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda yer alan kayıt formunu doldurarak, toplantı katılım bedeli olan 170 Türk Lirası'nın kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 9 Nisan 2019 Salı günü mesai bitimine kadar ödenmesi rica olunur. 
 
 
 
 
Detaylı bilgi için irtibat kişisi: 
Sn. Nil Sarıtepe, (nsaritepe@deik.org.tr; 0212 339 50 20)
 
TÜRKİYE-ROMANYA İŞ VE YATIRIM FORUMU, 19 NİSAN 2019, İSTANBUL

İstanbul'da 19 Nisan 2019 tarihinde Türkiye-Romanya İş ve Yatırım Forumu gerçekleştirildi.

T.C. CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY İLE ROMANYA ÇALIŞMA YEMEĞİ, 29 MART 2019, BÜKREŞ
T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Bükreş ziyareti vesilesiyle 29 Mart 2019 tarihinde İş Konseyi tarafından Romanya'da yerleşik Türk iş insanları ile bir yemek düzenlendi ve mevcut sorunlar görüşüldü.
 
T.C. TICARET BAKANI RUHSAR PEKCAN'IN ZIYARETI VESILESIYLE ROMANYA-TÜRKIYE İŞ FORUMU, 8 ŞUBAT 2019, BÜKREŞ
T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Bükreş resmi ziyareti vesilesiyle Türkiye-Romanya İş Konseyi ve Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR), Türk Romen İş Derneği (TİAD) iş birliğiyle 8 Şubat 2019 tarihinde "Romanya-Türkiye İş Forumu" CCIR'da düzenlendi.
 
T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Romanya İş Çevreleri, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Ştefan-Radu Oprea'nın yanı sıra DEİK Başkan Yardımcısı ve Türkiye Müteahhitler Birlği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, CCİR Başkanı Mihai Daraban, Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli, TİAD Başkanı Güven Güngör ve iki ülkeden çok sayıda iş dünyası temsilcisi katılım sağladı.
 
T.C. TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN ZİYARETİ VESİLESİYLE ROMANYA - TÜRKİYE İŞ KONSEYİ TOPLANTISI, BÜKREŞ
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK), Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Türk Romen İşadamları Derneği (TİAD) iş birliğiyle T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın 8 Şubat 2019 tarihinde Bükreş'e gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında Romanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (CCIR) Romanya - Türkiye İş Forumu gerçekleştirilecektir.  Anılan İş Forumu'nu T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Romanya Cumhuriyeti İş Çevreleri, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Sayın Ştefan-Radu Oprea onurlandıracaktır. 
 
Romanya'nın GSYİH'sı 2018 verilerine göre  245.590 dolar olmuştur ve yüzde 5,1 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2019 yılında ise yüzde 3,5 oranında artarak 265,3 milyar dolar olması beklenmektedir. Türkiye, Romanya'nın AB Üyesi olmayan ülkeler arasındaki en önemli ticaret ortağı konumundadır ve Romanya'nın gerçekleştirdiği ihracatta 7'nci, ithalatında ise 8'inci sıradadır. Türkiye ile ikili ticaret hacmi 5.5 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. Romanya'da 14.000'in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Romanya'daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar dolar aşmıştır. 90'dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya'da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.
 
Romanya'da ağır sanayi, otomotiv ve yan sanayi, tekstil, elektrik – elektronik, ağaç işleme, inşaat malzemeleri, tarım, perakendecilik, ulaştırma(otoyollar, demiryolu, havaalanları, kentsel ve sosyal altyapı), turizm, tarım ve hayvancılık, finans, sağlık ve sağlık turizmi, inşaat (konut, alışveriş merkezi, gayrimenkul, otel), tekstil, çelik, çimento, lastik sanayileri ve medya alanlarında yatırım ve iş birliği imkanları bulunmaktadır. Romanya'da yeni gelişmekte olan kamu – özel sektör ortaklığı (PPP) modelinde iki ülke iş dünyası arasında iş birliği imkanlarının gelişmesi beklenmektedir. Aynı zamanda eğitim alanında da iş birlikleri gerçekleştirilmesi mümkündür.
 
Doğal gaz üretimi yıllar içinde azalmış, başta Rusya'dan olmak üzere doğalgaz ithalatı toplam tüketimin yüzde 30'luk kısmına ulaşmıştır. Romanya son 25 yılda üretimde yaşanan azalmaya rağmen Merkezi ve Doğu Avrupa'nın en büyük petrol üreticisi olma konumunu korumaktadır.
 
Romanya'nın önde gelen firma temsilcileri ile ikili görüşme imkanının bulunacağı toplantının taslak programı ekte yer almaktadır.  Romanya'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güncel pasaportlarında geçerli Schengen vizesi veya Romanya vizesi bulunması gerekmektedir. Konaklama ve uçuş organizasyonlarının katılımcılarımızın kendileri tarafından gerçekleştirilmesi beklenmektedir.      
 
Türkiye ve Romanya arasında yeni iş birliği imkanları yaratılmasında fayda sağlayacak söz konusu İş Forumu'na üyelerinizin katılımınızı diler, katılmak isteyen üyelerinizin aşağıda yer alan kayıt formunu doldurarak, toplantı katılım bedeli için avans olan 250 Türk Lirası'nın kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 6 Şubat 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödenmesi rica olunur. 
 
Katılım formu:
 
T.C. BÜKREŞ BÜYÜKELÇİSİ FÜSUN ARAMAZ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 30 KASIM 2018, İSTANBUL

Türkiye-Romanya İş Konseyi Üyeleriyle Büyükelçi Füsun Aramaz'ın Romanya-Türkiye   ekonomik ve ticari ilişkilerini değerlendirmek üzere 30 Kasım 2018 tarihinde çalışma yemeği gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-ROMANYA EKONOMİ FORUMU VE KAMU ÖZEL SEKTÖR ORTAKLIĞI (PPP) TOPLANTISI, 6 EYLÜL 2018, BÜKREŞ

Türkiye-Romanya İş Konseyi, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası ve TİAD iş birliğiyle Romanya'da yeni gelişmekte olan PPP projeleri hakkında bilgilendirme gerçekleştirmek ve Türk ve Rumen firmalarının iş birliği geliştirmesi için 6 Eylül 2018 tarihinde toplantı düzenlendi.

Ayrıca İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ile karşı kanat Romanya Ticaret ve Sanayi Odasının bir araya getirilmesi amaçlandı.

ROMANYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GABRIEL ŞOPANDA İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 4 NİSAN 2018, ANKARA

Türkiye-Romanya İş Konseyi Üyelerinin katılımıyla Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda'ya 4 Nisan 2018 tarihinde ziyaret gerçekleştirildi.

ROMANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI GENEL BAŞKANI MIHAI DARABAN İLE TOPLANTI, 6 MART 2018, BÜKREŞ
Türkiye-Romanya İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Başkanı Mihai Daraban ile 6 Mart 2018 tarihinde Bükreş'te görüşme gerçekleştirildi.
 
ROMANYA İŞ ORTAMI, TİCARET VE GİRİŞİMCİLİK BAKANI ŞTEFANRADU OPREA ZİYARETİ, 1 MART 2018, BÜKREŞ

Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı ŞtefanRadu Oprea'ya 1 Mart 2018 tarihinde İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli ve Başkan Yardımcısı Güven Güngör tarafından Türkiye-Romanya İş Konseyini temsilen bir ziyaret gerçekleştirildi.

Diğer İş Konseyleri