TÜRKİYE - IRAK İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE VE IRAK İŞ DÜNYASI ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Kazımi: "Türk Firmalarına Irak'ta Fırsat Ortamı Sunacağız"

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi'nin Türkiye'ye resmi ziyareti kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Irak Cumhuriyeti Başbakanı Mustafa El-Kazımi'nin Türk İş İnsanları ve Yatırımcıları ile Toplantısı', T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha ve iki ülke iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla hibrit olarak 17 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi, Irak'ta yatırım açısından bakıldığında pek çok bakir alanın olduğunu, tecrübe sahibi Türk firmalarının bu fırsatı değerlendirmesini istediklerini söyledi. Kazımi, hali hazırda Irak'ta ciddi deneyimleri olan Türk özel sektörüne, her ne kadar zorlayıcı etkenler olsa da, Irak'ın kapılarının ardına kadar açık olduğunu söyledi. Irak Hükümeti olarak yeni beyaz bir sayfa açmak üzere karar aldıklarını söyleyen Kazımi, idari ve yapısal sorunların pek çok yatırımcıyı zor duruma soktuğunu bildiklerini, bununla beraber bu sorunların çözümüne ilişkin kollarını sıvadıklarını ifade etti. Kazımi, petrole dayalı ekonomiden sektörel çeşitlendirmeye doğru gitmek istediklerini, bunu gerçekleştirmek üzere Türk firmalarına bütün fırsat ortamlarını açacaklarını ekledi. Türkiye'nin yalnızca ekonomi ve ticaret alanında bir ortak olmadığını belirten Kazımi, Türkiye'nin Irak için dost ve kardeş bir ülke olduğunu, hep beraber iş birliği ile sorunların üstesinden gelinebileceğini söyledi. Irak'ın yeniden imarı için yapılacak yatırımlarda uzaktaki diğer ülkeleri değil komşu ülke Türkiye'nin yer almasını arzu ettiklerini dile getiren Kazımi, sorunların çözümünde ortak komiteler kurulabileceğini ifade etti.

Turagay: "Sektörel çeşitliliği hedefleyen Irak için Türk özel sektörü hazır"

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Kasım ayı itibari ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin 18,1 milyar dolara dayandığını ve daha önce 20 milyar dolar olarak koyulmuş olan hedefinde üstüne çıkacaklarını inandığını söyledi. Irak ile olan dostane ilişkilerin yanı sıra ekonomi ve ticaret faaliyetlerinin de olduğu söyleyen Turagay, Türk müteahhitlerinin şimdiye kadar Irak'ta gerçekleştirdiği iş hacminin 27 milyar dolar olduğunu ve 1000'in üzerinde projeye imza attıklarını söyledi. Petrole dayalı ekonomiden sektörel çeşitliliği hedefleyen Irak için Türk özel sektörünün hazır olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı, bu iş birliklerinin arttırılabilmesi için sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulmasının önemli olduğunu söyledi.  Turagay, ilk atılacak adımların arasında Habur sınır kapısının yanında ikinci bir kapının açılması ve tren yollarının yeniden yapılandırılarak Türkiye'den Bağdat'a olan eski hattın tekrar açılması hususlarının dikkate alınabileceğini ekledi. Bugün imzalanan 'Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması' ile iki ülke iş insanlarının önündeki engelleri ortadan kalktığını vurgulayan Turagay, diğer önemli anlaşmaların imzalanmasıyla da birçok stratejik proje hayata geçirebileceğini söyledi.

Olpak: "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile hız kazanabiliriz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, özellikle son dönemde Irak hükümetinin sanayi üretiminde yerlileşme hedefi olduğunu bildiklerini ve bu kapsamda Türk sanayi kuruluşlarının özellikle enerji, tekstil ve gıda sektörlerindeki deneyimlerini Iraklı ortakları ile paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti. Olpak, bu iş birliklerinin Irak'ın kalkınması adına önemli ölçüde katma değer sağlayacağına inandığını söyledi. Olpak, Türkiye ve Irak arasında uzun süredir gündemde olan "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması"nın imzalanması halinde iki ülke arasındaki yatırım ilişkileri hız kazanacağını, bu konuyu bu toplantıda bir kez daha gündeme getirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Olpak, Irak kamu ihale şartnamelerinde genellikle AB menşeli ürün kullanma zorunluluğu getirildiğini, bu durumun AB standartlarında üretim yapan Türk firmalarının Irak pazarında rekabetçi olmalarını engellediğini söyledi. DEİK Başkanı Nail Olpak, sorunun çözümü hususunda Iraklı yetkililerin atacağı adımların yüksek öneme haiz olduğunu söyledi.

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Tahaise, tek sınır kapısının yanı sıra ikinci bir sınır kapısının açılmasının önemli olduğunu, 2012'ye kadar Türk tırlarının Bağdat'a kadar hareket edebildiğini; ancak şu aşamada bu duruma kısıtlama getirildiğini söyledi. Bu sorunun çözümünün her iki ülke faydasına olacağını belirten Taha, vize hususunda yaşanan sorunların da giderilmesinin iş yapma ortamını kolaylaştıracağını ifade etti. Irak iç piyasasını korumak maksadıyla bazı Türk ürünlerinin ithalatına yasak getirilmesinin Irak'ın lehine olmadığını söyleyen Taha, Türk firmalarının Irak'ta iş ve yatırım yapmak için istekli olduğunu; ancak bu sorunların çözüme kavuşmasıyla birlikte Irak'ın kalkınmasının hızlanabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE-IRAK İŞ FORUMU VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Yaklaşık 500 kadar Türk ve Iraklı iş insanının katılımıyla 20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen Türkiye-Irak İş Forumu'nda ilk sözü alan Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Muhammed Hashim Al Ani, Türk şirketlerinin özellikle sanayi, tarım, altyapı ve inşaat sektörlerinde gelişmiş ülkelerden biri olduğunu belirtti. Bu çerçevede, Türk şirketlerini Irak'ta çeşitli alanlarda yatırım yapmaya çağıran Al Ani, Irak-Türkiye İş Forumu'nun ikili ekonomik ilişkileri derinleştirmek ve çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek açısından önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Programın devamında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından koyulan 20 milyar dolarlık ticaret hedefi kapsamında Bakanlık olarak her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti. 2018 yılında, Irak'ın ülkemizin dünyaya ihracatında 8,3 milyar dolar ile 4'üncü sırada yer aldığını belirten Bakan Pekcan, Irak'ın en çok ithalat yaptığı ülkenin de Türkiye olduğunu anımsattı. Bakan, diğer ülke iş adamlarının Irak'a gelmeye cesaret edemediği dönemlerde dahi, Türk iş insanlarının buraya gelerek korkusuzca Irak'ın ekonomisine katkı sağladığının da altını çizdi. Bakan Pekcan, DEİK-TİM tarafından düzenlenen bu forumun kısa vadede 20 milyar dolar ikili ticaret hacmine ulaşılması hedefine büyük katkı sağlayacağına inandığını da belirtti.

TÜRKİYE-IRAK İŞ FORUMU

T.C. Ticaret Bakanlığı başkanlığında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortak organizasyonunda DEİK üyelerinin yanı sıra pek çok ihracatçı firma temsilcisinin de katılımıyla Bağdat'ta Türkiye-Irak İş Forumu düzenlendi. 19-20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen program kapsamında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk katılımcılar ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. İş Forumunun sonrasında ise firmalar arası ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

IRAK'IN YENİDEN İMARI KONFERANSI

T.C. Ticaret Bakanlığı başkanlığında ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda 25 Nisan 2019'da Bağdat'a bir müteahhitlik heyeti ziyareti gerçekleştirildi. Söz konusu ziyarete, DEİK Genel Sekreterliğini temsilen Orta Doğu ve Körfez Bölgesi Direktörü Suzan Cailliau iştirak etti.

IRAK'TAKİ GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI,İSTANBUL

Türkiye-Irak İş Konseyi olarak 19 Nisan 2019 saat 10.30'da İstanbul Wyndham Grand Hotel'de Bağdat Ticaret Müşaviri Sayın Ferdi Yayla ve T.C. Ticaret Bakanlığı yetkililerinin katılımı ile ‘Irak'taki Güncel Ekonomik Gelişmeler ve İşbirliği İmkanlarına İlişkin Değerlendirme Toplantısı' düzenlenecektir.

2018 ihracat verilerine bakıldığında Almanya, İngiltere ve İtalya'nın ardından dördüncü sırada yer alan Irak, 8 milyar 350 milyon dolar ile Türkiye'nin toplam ihracatındaki yeri %5'tir. Ülkedeki enerji ihtiyacı dikkate alındığında, enerji santralleri, yollar, hastaneler, havalimanları, demiryolları, rafinerilerin inşası başta olmak üzere birçok projenin önümüzdeki dönem hayata geçmesi beklenmektedir. Buna ek olarak gıda, ev tekstili, banyo mobilyaları vb. perakende alanlarında çalışan firmalarımız için fırsatlar olduğu tespit edilmiştir.

Bu minvalde, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 18 Nisan 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/898/12676 bağlantı adresinden kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

IRAK CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Irak Cumhurbaşkanı Berham Saleh'in 3 Ocak 2019'da Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle Külliye'de heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Irak Ticaret Bakanı Muhammed Hashim Abdulmecid Jasim ile yaptığı görüşmede Irak'a giren Türk mallarının çifte vergilendirilmesi konusu gündeme geldi. Diğer yandan yetkililer, ikinci sınır kapısı olarak öngörülen Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılması için de çalışmaların hızlandırılacağını belirtti. Iraklı Bakan, Irak'ın yeniden imar sürecinde Türk firmaları ile çalışmak istediklerini ifade etti. Bunun üzerine Ruhsar Pekcan, yakın tarihte müteahhitlik firmalarımızdan oluşan bir heyetin Bağdat'a ziyaret düzenleyebileceğini ve bu kapsamda bir forum gerçekleştirilebileceğini belirtti.

IRAK'IN YENİDEN İMARI VE KALKINMASI KONULU FORUM

Irak Başbakanı Haidar Ebadi ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un katılımlarıyla 12-14 Şubat 2018'de Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde "Irak'ın Yeniden İmarı Kuveyt Uluslararası Konferansı" gerçekleştirildi. Türkiye'den 40 özel sektör temsilcisinin katıldığı konferansa; DEİK'i temsilen Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau katıldı. Konferansın ilk gününde, birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu Irak'a toplamda 337 milyon ABD Doları tutarında insani yardım taahhüdünde bulundu.

Türkiye-Irak Vize Uygulamaları İle İlgill Bilgi Ve Görüş Paylaşımı Toplantısı

Bilindiği üzere Türkiye'nin Irak vatandaşlarına uygulamaya başladığı yeni vize prosedürleri 6 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye-Irak İş Konseyi olarak söz konusu uygulamaya kolaylıklar getirilmesi için resmi yetkililer ile birtakım görüşmeler yapılmıştır.

Bu çerçevede, İş Konseyi'nin konu ile ilgili çözüm önerilerine dair firmalar ile görüş alışverişinde bulunmak üzere 9 Mart 2016 tarihinde 15.00-17.00 saatleri arasında Istanbul Ceylan InterContinental Otel’de bir toplantı düzenlenecektir.

Anılan Toplantıya Katılmak istemeniz halinde 7 Mart 2016 tarihine kadar http://portal.deik.org.tr/ KatilimFormu/154/6454 bağlantısından kayıt yaptırabilirsiniz.

Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı, 10 Nisan 2015, İstanbul

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin iştirakleriyle, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi ev sahipliğinde 10 Nisan 2015, Cuma günü İstanbul Ceylan InterContinental Oteli’nde “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”nın düzenlenecektir.

Irak Sanayi ve Madenler Bakanı, İletişim Bakanı, Belediyeler ve Altyapı Bakanı, İmar ve İskan Bakan Yardımcısı, Irak Başbakanlığı Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakanlar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı, Trade Bank of Iraq Başkanı, Irak Özel Bankalar Federayonu Başkanı, Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkan Yardımcısı’nın katılacağı “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı” çerçevesinde; bankacılık, sanayi, iletişim ve imar ve iskan sektörlerinde ülkedeki işbirliği ve yatırım imkânlarına ilişkin üst düzey Bakan ve Bürokratların katılımlarıyla paneller gerçekleşecektir.

Ekli program çerçevesinde gerçekleştirilmesi öngörülen “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”na katılmak isteyen şirket ve kurum temsilcilerinin http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/55/29 linki aracılığıyla 8 Nisan 2015 tarihine kadar online kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Katılım ücreti DEİK üyesi şirket temsilcileri için 200 Euro, diğer şirket ve kurum temsilcileri için 300 Euro’dur.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımlarıyla  DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde Türkiye-Irak Çalışma Toplantısını, 25 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı'na ait detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi ile 19 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede,  Irak’taki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Erbilli İşkadınları ile Çalışma Yemeği

İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunan Erbilli İş Kadınları onuruna 26 Nisan 2014 tarihinde, Türkiye-Irak İş Konseyi tarafından bir çalışma yemeği gerçekleştirildi.

Farda Jamil Pasha'nın Erbil’den gelen iş kadınları heyetine başkanlık ettiği etkinlikte; Irak’ta kadının iş hayatına atılması yönünde Türkiye’yi örnek aldıklarını, Erbil’de kadınlara yönelik eğitim programları alanında eksiklikler olduğunu bu nedenle Türkiye ile bu alanda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.
 

Diğer İş Konseyleri