TÜRKİYE - KATAR İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-KATAR İŞ FORUMU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Qatar Chamber" ortaklığında 21 Kasım 2019'da düzenlenen Türkiye-Katar İş Forumu'na DEİK'i temsilen Aziz Toprak katıldı. Forum, paylaşılan programa göre icra edildi ve etkinliğe Türkiye'den yaklaşık 200, Katar'dan ise 30 kadar iş insanı katılım sağladı. Toplantıda özellikle; iki ülkedeki yatırım ortamları, hukuk, şirket kurulumu, serbest bölgelerin sağladığı avantajlar, gayrimenkul ve mülk edinme konularına ağırlık verildi ve bu kapsamda kurum temsilcileri, paylaşılan programa göre sunumlar gerçekleştirdi.

TÜRKİYE – KATAR İŞ KONSEYİ’NİN T.C. TİCARET BAKANI SAYIN RUHSAR PEKCAN’I ZİYARETİ

Türkiye – Katar İş Konseyi'nin T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ı Ziyareti

Ticaret Bakanlığı / Ankara

DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, beraberinde İş Konseyi Başkan Yardımcıları Şeyda Sağlamlar ve Murat Kalsın ile birlikte T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ı makamında 31 Ekim 2018 tarihinde ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Ethem Sancak, geçtiğimiz haftalarda Katar İşadamları Derneği Başkanı ve Türkiye-Katar İş Konseyi Eş Başkanı Sheikh Faisal Al Thani'nin Türkiye'ye bir ziyaret bulunduğunu ve T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri'in iştirakleriyle İstanbul'da ‘Türkiye-Katar İş ve Yatırım Forumu' düzenlenmesi yönünde bir öneride bulunduğunu, bu çerçevede söz konusu forumun Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yapılmasının iyi olacağını belirtti.

Ruhsar Pekcan, önümüzdeki Aralık ayında iki ülke arasındaki STA imzalanacağını, bu vesileyle söz konusu Forum'un aynı tarihte düzenlenmesinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

DEİK olarak da gerekli hazırlıklara başlanacağı ifade edildi.

T.C. TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN ZİYARETİ

Katar İş Konseyi Başkan Yardımcıları Şeyda Sağlamlar ve Murat Kalsın T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı makamında ziyaret etti. 31 Ekim 2018'de gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, Katar İşadamları Derneği Başkanı ve Türkiye-Katar İş Konseyi Eş Başkanı Sheikh Faisal Al Thani'nin Türkiye'ye konuk olması ve T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri'in iştirakleriyle İstanbul'da "Türkiye-Katar İş ve Yatırım Forumu" düzenlenmesi yönünde bir öneride bulunuldu. Söz konusu forumun Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yapılmasının iyi olacağını belirtildi.

TÜRKİYE-KATAR İŞ KONSEYİ DOHA ZİYARETİ
Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak başkanlığında 21-23 Mart 2018 tarihinde Doha'ya bir ziyaret gerçekleştirildi. İş Konseyi üyelerinden oluşan 22 firma temsilcisi heyette yer aldı.
 
Ziyaretin ilk günü olan 21 Mart 2018 tarihinde T.C. Doha Büyükelçimiz Fikret Özer ve Ticaret Müşavirimiz Burak Güreşçi'nin de katılımlarıyla bir çalışma yemeği düzenlendi.  Ziyaretin ikinci gününde Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammed Al Attiyah ve Katar Ekonomi Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al-Thani'ye makamında bir ziyaret düzenlendi.
 
Ekonomi Bakanı ile görüşmede karşılıklı olarak yatırımların arttırılması gündeme geldi. Ekonomi Bakanı Katar'ın yatırımcılara çok uygun imkanlar sağladığını, örneğin katar'da aluminyum üretimi olması nedeniyle Türkiye'de savunma sanayiinde kullanılan yedek parçaların Katar'da imal edilebileceğini, iki ülke arasında imzalanma aşamasında olan "Ekonomik Ortajklık Anlaşması" nın yürürlüğe girmesiyle gümrük vergilerinin sıfırlanacağını ve ticaret hacminin daha da artacağını dile getirdi. Bu şekilde yatırımların da daha cazip olacağını söyledi. Türkiye-İran-Katar arasında imzalanan transit taşımacılık anlaşmasının da Türkiye'den Katar'a yapılan ihracata önemli katkı sağladığını belirtti.
 
Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, DEİK ve İş Konseyi'ne dair bilgi aktardıktan sonra, amacın ekonomik ilişkileri siyasi ilişkiler seviyesine getirmek olduğunu, konseyin bu yönde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Ziyaret kapsamında DEİK'in muhatap kuruluşu Katar İşadamları Derneği ile görüşmeler yapılacağını söyledi. Türkiye'den Katar'a olan ihracatın 2016 yılında 439 milyon dolardan 2017 yılında 649 milyon dolara yükseldiğini belirtti. Özellikle Katar'a uygulanan yaptırımların ardından Türk ürünlerine Katar'da büyük rağbet gösterilmesinden büyük memnuniyet duyulduğunu vurguladı.
 
DEİK'in Katar'daki muhatap kuruluşu Katar İşadamları Derneği(QBA) ile yapılan toplantıya Derneğin Başkanı Sheikh Faisal Bin Qassim Al-Thani başkanlık etti. Toplantıya QBA üyelerinden Khaliji Bank Başkanı Sheikh Hamad Bin Faisal Bin Thani Al Thani, Abu Issa Holding başkanı Ashraf Abu Issa, Al Madar Group Genel Müdürü Haider Mashadi, Arabian Exchange Co. CEO'su Maqbool Habeeb Khalfan, Al-Balagh Trading & Contracting İş Geliştirme Müdürü Kaushal Panchal, Al Mana Group Başkan Yardımcısı Saud Almana, Mannai Corporation İcra Kurulu Üyesi Khalid Ahmed Al Mannai, Aamal Medical WLL İş Geliştirme Müdürü Joerg Sternkopf, Qatar Commercial Bank'ı temsilen Atilla Kuruçayırlı katıldılar.
 
Ethem Sancak, iki dost ülke arasında ilişkilerin iyice pekiştiğini, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin siyasi seviye düzeyine getirilmesinin amaçlandığını, bunun için de Türk ve Katarlı firmalar arasında daha fazla ortaklıklar kurulması gerektiğini belirtti. Konsey olarak bu hedef doğrultusunda karşılıklı olarak çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.
 
Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Katar'a uygulanan ambargo nedeniyle pazardan çıkan Dubaili markalar yerine Türk markalarının gelmesini arzu ettiklerini ancak Türk markaları tarafından talep edilen franchising bedellerinin çok yüksek olduğunu, Katar'da halihazırda 20 AVM'nin faaliyet gösterdiğini ve söz konusu AVM'lerin önümüzdeki birkaç ay içinde dolacağını, bu nedenle daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Türk ürünlerinin son derece kaliteli olduğunun bilincinde olduklarını ancak bu konuda Türk firmalarının Katar pazarına girmek üzere daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Özellikle hazır giyim konusunda Türk markalarına Katar'da büyük ilgi olduğunu belirtti.
 
2017 yılında Türkiye'yi ziyaret eden Katar vatandaşı sayısının bir önceki yıla göre %100 artış kaydettiğini, yine Türkiye'den gayrimenkul satın alan Katar vatandaşı sayısında önemli artış olduğunu dile getirdi. Türkiye'ye en yakın zamanda bir heyet ziyareti düzenleneceğini söyledi.
 
Konuşmaların ardından İş Konseyi üyeleri ve Katar İşadamları Derneği üyeleri arasında tanışma gerçekleşti.
 
Aynı gün akşam Qatar Commercial Bank'ın heyet onuruna verdiği akşam yemeğine iştirak edildi.
 
KATAR İŞ KONSEYİ DOHA TEMASLARI

21-23 Mart 2018'de Doha'ya bir ziyaret gerçekleştirildi. Heyette İş Konseyi üyelerinden oluşan 22 firma temsilcisi yer aldı. Heyet, programın ikinci gününde Katar Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammed Al Attiyah ve Katar Ekonomi Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al-Thani'ye makamında bir ziyaret düzenledi. Ekonomi Bakanı ile gerçekleştirilen görüşmede, karşılıklı olarak yatırımların arttırılması gündeme geldi. Ekonomi Bakanı Katar'ın yatırımcılara çok uygun imkânlar sağladığını, örneğin Katar'da alüminyum üretimi olması nedeniyle Türkiye'nin savunma sanayisinde kullanılan yedek parçaların Katar'da imal edilebileceğini, iki ülke arasında imzalanma aşamasında olan "Ekonomik Ortaklık Anlaşması"nın yürürlüğe girmesiyle gümrük vergilerinin sıfırlanacağını ve ticaret hacminin daha da artacağını dile getirdi. Ziyaretlerde DEİK ve İş Konseyine dair bilgi aktardıktan sonra, amacın ekonomik ilişkileri siyasi ilişkiler seviyesine getirmek olduğunu, Konseyin bu yönde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Konuşmaların ardından, İş Konseyi üyeleri ve Katar İşadamları Derneği üyeleri arasında tanışma gerçekleşti.

TÜRKİYE-KATAR İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU’NUN KATAR’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ

TÜRKİYE – KATAR İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU'NUN KATAR'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNİ ZİYARETİ 

Türkiye – Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak başkanlığında Türkiye – Katar İş Konseyi Yürütme Kurulu, Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salem Mubarak Sh. S. Al – Shafi'yi  8 Mart 2018 tarihinde makamında bir ziyaret gerçekleştirdi.

İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, Türikye – Katar ilişkilerinin en üst düzeyde seyrettiğini, İş Konseyi olarak 22 Mart 2018 tarihinde Katar'a bir ziyaret düzenleneceğini ve bu ziyaret vesilesiyle Katar İşadamları Derneği ile de bir toplantı düzenleneceğini belirtti. 

Türkiye-Katar İş Konseyi heyetini kabul etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Büyükelçi, Katar'da Türk firmalarının gösterdiği yüksek performans ve başarılı projelerden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Türk makamlarının başka ülkelere göre Katar pazarında daha yeni olduklarını biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım'ın Katar'ı ziyaretinin sözkonusu olduğunu ve bu vesileyle bir Forum düzenlenmesinin gündemde olduğunu dile getirdi. Son olarak Büyükelçiye plaket takdim edildi.

KATAR ANKARA BÜYÜKELÇİSİ'Nİ ZİYARET

Katar İş Konseyi Yürütme Kurulu, 8 Mart 2018'de Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salem Mubarak Sh.S. Al-Shafı'ye makamında bir ziyaret gerçekleştirdi. İş Konseyi, Türkiye-Katar ilişkilerinin en üst düzeyde seyrettiğini, Konsey olarak 22 Mart 2018'de Katar'a bir ziyaret gerçekleştirileceğini ve bu ziyaret vesilesiyle Katar İşadamları Derneği ile de bir toplantı düzenleneceğini belirtti. Büyükelçi ise Katar'da Türk firmalarının gösterdiği yüksek performans ve başarılı projelerden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade ettikten sonra, ziyaret kapsamında hediye edilen plaketi kabul etti.

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla Türkiye-Katar Ekonomi Forumu, 24-25 Ekim 2016, Doha

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in 24-25 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye-Katar 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na katılmak üzere Doha'ya yapacağı ziyaret vesilesiyle 25 Ekim 2016 tarihinde Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı’nın da iştirakleriyle "Türkiye-Katar Ekonomi Forumu" düzenlenecektir.

Doha’ya yapılacak uçuşta DEİK heyetini T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek onurlandıracak olup, 24 Ekim 2016 akşamı Sayın Başbakan Yardımcısı, katılımcı firmalar ile bir istişare toplantısı gerçekleştirecektir.

Bilindiği üzere, 2022 FIFA Dünya Kupası'nın gerçekleştirileceği Katar'da söz konusu Kupa kapsamında devam eden ve  gerçekleştirilecek olan inşaat/altyapı, mimarlık, çevre, ulaşım ve güvenlik sistemleri projeleri başta olmak üzere 200 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmıştır. Düşen petrol fiyatlarına rağmen, Katar’ın GSYİH’daki büyümenin 2016 yılında %3.9 oranında gerçekleşmesi beklenmektedir. İnşaat sektöründe büyümenin devam ederek 2016 yılında  %9.9’a ulaşması tahmin edilmektedir.

Programı ekte sunulmuş olan söz konusu Forum kapsamında sektörel oturumların da düzenlenmesi öngörülmektedir. Anılan Forum’a katılmak isteyen üyelerimizin en geç 21 Ekim 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/249/7487 adresinden kayıt yaptırmaları ve 1750 ABD doları toplam ödeme yapmaları rica olunur.

Not:500 ABD doları avans ödemesi yapmış olan üyelerimizin 1250 ABD doları ek ödeme yapmaları gerekmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin Katar Ziyaretine Katılım ve Türk-Katar İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı

Diğer İş Konseyleri