TÜRKİYE - ETİYOPYA İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-ETHIOPIA INTERCONNECTED BUSINESS

ETİYOPYA BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE BAHARAT IŞLEMCİLE- Rİ-IHRACATÇILARI BİRLİĞİ (EPOSPEA) İLE TOPLANTI, 29 AĞUSTOS 2019, İSTANBUL

Türkiye-Etiyopya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 29 Ağustos 2019 tarihinde Etiyopya Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Baharat İşlemcileri-İhracatçıları Birliği Heyeti ile ilgili sektördeki firmaların bir araya getirilmesi hedefiyle bir toplantı gerçekleştirildi. Etiyopya İstanbul Başkonsolosu Wondimu Gezahegn Gebremichael'in de katılım gösterdiği İstanbul'da düzenlenen toplantıda; Etiyopya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair bilgilendirmede bulunuldu.

YENİ ATANAN T.C. ADDİS ABABA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN YAPRAK ALP İLE TANIŞMA TOPLANTISI

TÜRKİYE-ETİYOPYA İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU VE

YENİ ATANAN T.C. ADDİS ABABA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN YAPRAK ALP İLE TANIŞMA TOPLANTISI

17 Aralık 2018

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi tarafından, T.C. Addis Ababa Büyükelçiliği'ne atanan Sayın Yaprak Alp ile, Etiyopya'da hali hazırda ticari faaliyet gösteren, yatırımı bulunan veya hedefleyen firmaları bir araya getirmek amacı ile, 17 Aralık 2018, Pazartesi günü DEİK Ofisi, River Plaza'da tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi  Başkanı Emre  Aykar yapmış olduğu açış konuşmasında; Etiyopya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere ilişkin bilgi paylaştı. 2018 yılının Etiyopya açısından hem ekonomik hem de siyasi olarak önemli bir yıl olduğu belirtildi. 2018 yılı içerisinde Etiyopya Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın ve kabine üyelerinin değiştiğini buna bağlı olarak önemli görevlere de yeni atamalar yapıldığını belirtti. DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi'nin hedefinin 2019 yılında iki ülke arasındaki iş birliklerini her alanda arttırmak olduğu ifade edildi. İş Konseyi Başkanı Emre Aykar, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için heyet ziyaretinin ve üst düzey ziyaretlerinin yapılmasının önemini vurguladı. Türk tarafı olarak Etiyopya'ya daha fazla siyasal ilgi gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Yaprak Alp yapmış olduğu konuşmada; Türkiye ve Etiyopya  arasındaki hem ekonomik hem de siyasi ilişkileri değerlendirdi. Ayrıca Büyükelçi Alp, amacının Etiyopya'da başlayacağı görevde Türk firmalarının karşılaştıkları sorunların gerekli merciilere ulaştırılarak çözülmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Bahse konu toplantıda, katılımcılar temsil ettikleri firmaların Etiyopya'da yatırımları ve karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Yaklaşık 20 firma temsilcisinin katılım gösterdiği bahse konu toplantıda aşağıda belirtilen hususlara değinildi;

 • Acemar Dış Ticaret A.Ş. firması 1998 yılından beri çelik ürünleri ihracatı yaptığı belirtilirken, yaşanan Forex problemi yüzünden Etiyopya'dan para almakta sıkıntı yaşandaığı ifade edildi. Ayrıca, THY'nin Etiyopya'ya gönderilen kargo kısmında sorunlar yaşandığı ve anılan problemin çözülmesi gerektiği vurgulandı. Etiyopya'da Türk bankalarının tanınırlığının az olduğu ifade edilirken, Ziraat Bankası'nın bir şubesinin Etiyopya'da açılmasının önemi belirtildi.
 • Elektrik otomasyon ve arıtma tesisleri projelerinde yer alan Yılmaz Elektrik Otomasyon Makine İnşaat San. ve Tic. A.Ş. firması regülasyonlarda sıkıntı yaşandığı belirtti. Ayırca, Etiyopya'da ödeme problemi ile karşılaştıkları ifade edildi.
 • Bilsu Sağlık Hizmetleri Tic. Ve Ltd. Şti firması Etiyopya'da gümrükten malları çekmek konusunda problem yaşadıklarını belirtti.
 • Müteahhitlik sektöründe yer alan Kayı İnşaat, Kenya ve Uganda'daki hastanelerle iş birliği ile sağlık sektörüne adım attıklarını belirtti. Etiyopya'da yaşanan sorunlar nedeni ile yatırım konusunda beklemede oldukları ifade edilirken, siyasi ve ekonomik olarak stabileşme olursa Etiyopya'nın hedef ülke olduğu ifade edildi.
 • Yazılım firması olan Argela Teknoloji, Etiyopya'nın önemli bir pazar olduğunu fakat döviz sıkıntısı nedeni ile kazandıkları şebeke yönetim ihalesinin akreditifini bir yıldır alamadıklarını belirtti.
 • Ataglobal Sigorta ve Resasürans Brokerliği A.Ş. firması, yaklaşık 40 Afrika ülkesine sigorta yardımı ve risk yönetimi konusunda iş yapmakta olup, Etiyopya ile halihazırda bir faaliyetleri olmadığı belirtilmiştir. Fakat, anılan firmanın hedef pazarları arasında Etiyopya'nın bulunduğu ifade edilmiştir.
 • Delta Elektrik Elektronik İmalat San. Tic. Ltd. Şti. Firması yaklaşık tüm Afrika ülkelerine voltaj regülatorü ihracatı yapmakta olduğu ve Etiyopya'nın söz konusu sektör açısından önemli bir pazar olduğu ifade edildi.
 • Acıbadem Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş. firması, Etiyopya ile Turkiye arasındaki sağlık turizmine dikkat çekti. Etiyopya'dan vize rahatlığı nedeniyle Filipinlere ve Tayland'a sağlık ziyaretinin yapıldığı belirtilmiştir. Türkiye'nin anılan alanda Etiyopya'da tanınmadığı ve bu sebeple tercih edilmediği ifade edilmiştir. Etiyopya ve Türkiye arasında sağlık turizminin öncelikli olması gerektiği vurgulanmıştır.
 • İlaç sektöründe yer alan Onko Koçsel İlaçları firmasının, Etiyopya pazarı hakkında araştıma yapmakta oldukları ifade edildi.
 • İpekyolu Uluslararası Fuarcılık Ltd.Şti firması THY uçak biletlerinin fiyatlarının yüksek olduğunu, anılan konu hakkında çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.
 • CNR Holding, Etiyopya'da iş yapmanın zorluklarının yanı sıra potansiyelinin ve fırsatlarının da fazla olduğunu ifade etti. Bahse konu firma, Etiyopya'da bir fuar merkezinin yapımını ve  işletmesini almak çalışmaları içinde olduklarını belirtti.
 • Altınbaş Holding, tarım, tekstil ve imaalat sanayii odaklı işler yaptığı ancak Etiyopya'da yaşanan nedenler dolayısı ile yatırım yapamadıklarını belirtti. İlgilerinin herşeye rağmen devam etmekte olduğunu ifade etti.
 • Buser Enerji Dış Ticaret Ltd.Şti. firması mobilya dizaynı ve imalatı sektöründe yer almakta olup, Etiyopya'da yaşanan problemler nedeni ile iş almakta zorluk yaşadıklarını belirtti.
 • Superlit Boru Sanayi A.Ş. firması 2007 yılından beri Etiopya pazarında bulunmakta olup, 2015 yılından itibaren yaşanan finansal sıkıntılar nedeni ile ülkedeki yatırımlarının azalmaya başladığı belirtilmiştir. Anılan sıkıntılar sebebi ile Etiyopya pazarının ilgi kaybettiği ve bürokrasi nedeni ile çok fazla problem yaşandığı ifade edilmiştir.

Anılan toplantıda, DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi'nin hedeflerinden bahsedilmiştir. Anılan hedefler arasında, Türkiye ve Etiyopya arasındaki hem siyasi hem de ekonomik ilişkileri arttırmak üzere Türk masasının kurulması gerektiği ve anılan konu hakkında çalışmaları başlanması gerektiği ifade edildi. Ayrıca, Etiyopya'da Türk bankalarının tanınırlığının az olması nedeni ile Türk firmalarının sorun yaşadığı ifade edilmiştir.  Bu bilgileri ışığında, Türk bankaları ve Etiyopya bankalarının bir araya getireleceği bir etkinlik öngörülmektedir.

10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu çerçevesinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Afrika Birliği (AfB) tarafından imzalanan mutabakat zabtının aktif hale gelebilmesi adına çalışmaların yapılmasının önemi vurgulandı.

Söz konusu toplantıda, DEİK Sağlık İş Konseyi'nin 2017 yılında gerçekleştirmiş olduğu Etiyopya sağlık heyetinden bahsedildi. Anılan heyet ziyareti kapsamında Etiyopya Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlar ile görüşüldüğü belirtildi. Ayrıca, Etiyopya'da  görüntüleme merkezi, radyoterapi merkezi ve organ nakli konularında ihtiyaç olduğu ifade edildi. Ayrıca

2019 Nisan ayı içerisinde Etiyopya'da düzenlenmesi öngörülen Medikal Kongre'ye DEİK tarafından katılım olmasının beklendiği belirtildi. İki ülkenin Sağlık Bakanlıklarının arasında imzalancak anlaşma ile sağlık turizmi ve bir çok konuda önemli rol oynayacağı ifade edilmiştir.

2019 yılı içerisinde Sn. Alp göreve başladıktan sonra, alınacak üst düzey randevular çerçevesinde İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun Etiyopya'ya bir ziyaret yaparak, mevcut sorunlara çözüm araması ve yeni iş olanaklarının araştırılması kararlaştırıldı.

YENİ ATANAN ETİYOPYA TİCARET MÜŞAVİRİ SEDAT ERDOĞDU İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 13 HAZİRAN 2018, İSTANBUL

Türkiye-Etiyopya İş Konseyi, 13 Haziran 2018 tarihinde Etiyopya ile ticaret hacminin artırılması hususunda değerlendirmelerde bulunma amacıyla yeni atanan Etiyopya Ticaret Müşaviri Sedat Erdoğdu ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi. İş Konseyi Başkanı Emre Aykar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; iş konseyinin faaliyetleri ve Etiyopya'daki projelere ilişkin ticaret müşavirine bilgilendirmede bulunuldu.

ETİYOPYA İNŞAAT BAKANLIĞI DEVLET BAKANI GEBREMESKEL CHALA İLE ÇALIŞMA TOPLANTISI, 14 MAYIS 2018, İSTANBUL

Türkiye-Etiyopya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 14 Mayıs 2018 tarihinde Etiyopya İnşaat Bakanlığı Devlet Bakanı Gebremeskel Chala ve beraberindeki heyeti ile toplantı gerçekleştirildi. Etiyopya İnşaat Bakanlığı Devlet Bakanı Gebremeskel Chala ile gerçekleştirilen çalışma toplantısına; DEİK Başkanı Nail Olpak, Etiyopya İstanbul Başkonsolosu Wondimu Gezahegn, Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı Emre Aykar ve Etiyopya'da ticari faaliyet gösteren 10 firma temsilcisi katılım sağladı.

DEİK Başkanı Nail Olpak yapmış olduğu açılış konuşmasında, DEİK faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye-Afrika ekonomik ilişkilerine dair bilgilendirmede bulundu. Devlet Bakanı Gebremeskel Chala, ülkeyi ziyaret amacının Türkiye'nin inşaat sektöründeki tecrübelerini incelemek olduğunu belirtti.

TÜRKİYE-ETİYOPYA EKONOMİK ILİŞKİLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI, 30 NİSAN 2018, İSTANBUL

Türkiye-Etiyopya İş Konseyi, 30 Nisan 2018 tarihinde Türkiye-Etiyopya Ekonomik İlişkileri Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi. Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh ve İstanbul Başkonsolosu Wondimu Gezahegn'ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda; Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı Emre Aykar ve İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Etiyopya'da iş sorunları ve ülkenin ekonomik durumu hakkında görüş alışverişinde bulundu. İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda, Etiyopya'da yatırım yapmanın zorluklarının nedeni ile vize ve döviz sıkıntısından ötürü yaşanan para çıkışları da değerlendirildi.

ETİYOPYA HEYETİ İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, İSTANBUL

Bakliyat, yağlı tohum ve baharat imalatçısı firmaların üst düzey temsilcilerden oluşan bir heyet, anılan sektörlerde faaliyet gösteren Türk firma ve kurumları ile temaslarda bulunmak üzere 2-7 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye'de ziyaretler gerçekleştirmektedir.

Ziyaret kapsamında, 7 Nisan 2017, Cuma günü 14:30-16:00 saatleri arasında DEİK Ofis, River Plaza'da katılımcı listesi ekte yer alan Etiyopyalı iş insanı heyeti ile yuvarlak masa toplantısı ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Bu çerçevede; kısıtlı katılımın söz konusu olduğu toplantıya katılmak isteyen şirket veya kurum temsilcilerinin 5 Nisan 2017, Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/Katilim Formu/373/8613 bağlantısında yer alan katılım formunu eksiksiz doldurarak DEİK'e iletmeleri rica olunur.


Taslak Program:
14:30-15:00    Açış Konuşmaları
15:00-16:00    İkili İş Görüşmeleri

T.C. EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN ETİYOPYA ZİYARETİ KAPSAMINDA TÜRKİYE-ETİYOPYA İŞ FORUMU, 6-8 EYLÜL 2016, ADDİS ABABA

Eşbaşkanlığı T.C.Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci tarafından deruhte edilen Türkiye-Etiyopya 7.Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı kapsamında, DEİK ve Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri işbirliğinde, 6-8 Eylül 2016 tarihleri arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Türkiye-Etiyopya İş Forumu gerçekleştirilecektir.

Afrika'da en hızlı büyüme kaydeden ülkelerden Etiyopya, 458 milyon nüfuslu Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı (COMESA) üyeliği ile Türk yatırımcılara büyük bir pazara ulaşım imkanı sunmakta olup, Türk özel sektörü için Afrika açılımının merkezi konumundadır. Yaklaşık 94 milyon nüfuslu bir pazar olan Etiyopya'nın Türkiye ile çeşitli iş alanlarında bağlantılarını güçlendirmek, teknoloji ve bilgi transferi sağlamak amaçlarıyla düzenlenecek forum inşaat, tarım sanayi, kimya, tekstil, mobilya, turizm ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren Etiyopyalı firmalarla Türk firmalarını bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. 

Anılan ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması önem arz etmektedir. Etiyopya vize başvuruları, Ankara'daki Etiyopya Büyükelçiliği'nden yapılmaktadır.(http://www.ethiopianembassyankara.org/visa/) Etiyopya için sarıhumma aşısı gerekmekte olup, aşı kartlarının taşınması zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, bahsekonu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, http://portal.deik.org.tr/ KatilimFormu/229/7235 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve  31 Ağustos 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödeme gerçekleştirmeleri önemle rica olunur.

İletişim:
Sena Ağırgün
Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı
africa@deik.org.tr
0212 339 50 70


Katılım Koşulları:

1.    Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2.    DEİK Paket Programı 2250 Avro'dur. Paket programa dahil hizmetler: THY Tarifeli Uçak ile Gidiş-Dönüş (Türkiye içi bağlantı uçuşları dahil değildir.), Addis Ababa Sheraton Oteli'nde Konaklama, Transferler, Çalışma Yemekleri, Tercümanlık Hizmetleri, İş Forumuna Katılım Söz konusu paket program Ekonomi sınıf bileti için geçerli olup, Business sınıf bileti için fark alınacaktır. 

3.    Yerinden Katılım ücreti ise 200 Avro (Konaklama ve uçak bileti katılımcıya aittir.)

4.    Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir. Banka Bilgisi:

Banka Adı: TÜRKİYE İŞ BANKASI GALATASARAY- BEYOĞLU ŞUBESİ (1011) 
Hesap Adı: DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER  KURULU / AFRİKA
Swift: ISBKTRISXXX
IBAN: TR10 0006 4000 0021 0113 3146 42 (AVRO)

5.    Ödemeler için son tarih: 31 Ağustos Çarşamba

6.    Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

Havale yoluyla ödeme yapıldığı takdirde, ödeme dekontlarının DEİK'e (Sena Ağırgün, africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)

ETİYOPYA TAHIL HEYETİ (BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE BAHARAT), 22 NİSAN 2016, İSTANBUL

T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan Kurulumuza iletilen bir yazıda, Etiyopya Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Baharat İhracatçılar Birliği'ne mensup iş heyetinin, 20-24 Nisan 2016 tarihlerinde ülkemize bir Ticaret heyeti düzenleneceği bildirilmektedir. 

Söz konusu ziyaret kapsamında, 22 Nisan 2016 Cuma günü 09.00-13.00 saatleri arasında RIVER Plaza DEİK ofisinde, Etiyopyalı ve Türk firmaları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Bu bilgiler ışığında, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 20 Nisan 2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/184/6671 bağlantısındaki formu doldurmaları rica olunur.

ETİYOPYA TİCARET HEYETİ İLE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, 18 MART 2015, İSTANBUL

Kurulumuz ve DEİK Kurucu Kuruluşu MÜSİAD organizatörlüğünde, 16-20 Mart tarihleri arasında ülkemize ziyarette bulunacak Etiyopyalı işadamı heyeti ile Türk özel sektör temsilcileri arasında 18 Mart 2015 tarihinde MÜSİAD Genel Merkezi'nde ikili görüşmeler gerçekleştirilecektir.

Ekteki listede sunulan Etiyopya heyetinde Elektrik-Elektronik, İnşaat, Tarım ve Hayvancılık, Makine, Gıda, İlaç ve Tekstil başta olmak üzere farklı sektörlerden yaklaşık 45 firma yer almakta olup, heyete Türkiye-Etiyopya Karşı Kanat Başkanı Soloman Afework (ECSA-Etiyopya Sektörler Birliği Odası Başkanı) başkanlık edecektir.

3 milyar dolara ulaşan Türk yatırımları ile ülkemizin Afrika'da en fazla yatırım yaptığı ülkelerin başında yer alan Etiyopya ile Türkiye'nin ticaret hacmi 2014 yılı sonunda 400 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen 10 yılda çift haneli büyüyen ve Afrika Birliği Örgütü'ne ev sahipliği yapıyor olması ile kıtanın merkezi konumunda bulunan Etiyopya, Türk işadamlarımız için önemli yatırım ve ticaret fırsatları sunmaktadır.

Söz konusu etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin katılım kayıtlarını en geç 16 Mart 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/43/18 bağlantısı üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

İrtibat: Evren Doğan | 0212 339 50 51 | afrikabolgesi@deik.org.tr

Tarih   : 18 Mart 2015 Çarşamba

Yer      : MÜSİAD Genel Merkezi

Adres : İmrahor Cad. No.28 Sütlüce (Haliç Kongre Merkezi yakınında)

 

Taslak Program

09:30     Kayıt

10:00     Açılış Konuşmaları

10:30     İkili İş Görüşmeleri

12:30     Kapanış

T.C. EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NIN CİBUTİ VE ETİYOPYA’YA RESMİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA TÜRK İŞ ADAMLARI HEYETİ PROGRAMI, 10-12 ARALIK 2014

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Afrika pazarına yönelik ihracatımızın teşviki ve ihraç ürünlerimizin tanıtımı amaçlarıyla, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci Başkanlığında bir Ticaret ve Müteahhitlik heyetiyle birlikte 10 Aralık 2014 günü Cibuti Cumhuriyeti, 11 Aralık 2014 günü de Etiyopya'yı kapsayan bir ziyaret gerçekleştirecektir. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda DEİK- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu organizasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi desteğiyle gerçekleşecek ziyaretlere iş adamları heyetinin eşlik etmesi öngörülmektedir.

10 Aralık 2014 tarihinde Cibuti'nın başkenti Cibuti'de, Cibuti Ticaret Odası işbirliğiyle "Türkiye – Cibuti İş Forumu" düzenlenecek olup Cibuti'de yatırım olanakları ve iş fırsatları ele alınacaktır. Cibuti Limanı Doğu Afrika ile ticarette önemli bir kapı olma özelliği taşımaktadır. Cibuti'nin transit ticarete açık bir ülke olması nedeniyle Doğu Afrika'ya (Güney ve Doğu Afrika Ortak Pazarı-COMESA ülkeleri) yönelik ihracatımızın bu ülke üzerinden önemli miktarlarda arttırılabileceği düşünülmektedir. İki ülke arasında işbirliğinde öne çıkan sektörler ulaştırma-lojistik, sanayi, inşaat malzemeleri, metal endüstrisi ve tarım-gıdadır.

11 Aralık 2014 tarihinde Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri işbirliğiyle "Türkiye – Etiyopya İş Forumu" düzenlenecek olup iki ülke arasında işbirliğinde öne çıkan sektörler müteahhitlik, tarım, hayvancılık, deri, sanayi, tekstil, hazır giyim, inşaat malzemeleri, metal endüstrisi ve kimyasal ürünlerdir.

Ziyaret programı ve lojistik detaylar bilahare iletilecektir. Anılan ziyarete katılacak iş adamlarımızın geçerli vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması önem arz etmektedir. İki ülke vizesi olmayan iş adamlarımız için Dışişleri Bakanlığımız ilgili ülke Büyükelçiliklerine nota ile bilgi vermektedir. Ayrıca Etiyopya için sarı humma aşısı zorunludur.

Bu bilgiler ışığında, anılan ziyarete katılımınızı diler, katılımınıza ilişkin teyitlerin 8 Aralık 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ekteki form aracılığıyla (ön avans dekontu ile birlikte) DEİK'e (Sn. Sena Ağırgün; Tel. 0212 3395070 ; e-posta: sagirgun@deik.org.tr) iletilmesini rica ederiz.
 

Diğer İş Konseyleri