TÜRKİYE - FİLDİŞİ SAHİLİ İŞ KONSEYİ

FİLDİŞİ SAHİLİ BANKACILAR HEYETİ İLE TOPLANTI, 26 HAZİRAN 2019, İSTANBUL

Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi organizasyonu kapsamında 26 Haziran 2019 tarihinde Türk ve Fildişi Sahili bankacılarını bir araya getirme amacıyla Fildişi Sahili bankacılar heyeti ile toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda, Türk ve Afrikalı bankaların aracı banka olmaksızın doğrudan çalışması gerekliliğine vurgu yapıldı. Toplantıda, bankacılık sektörü ile ilgili sorunların çözümü için, bankacılık sektörüne ilişkin Fildişili ve Afrikalı bankacıların sorularının cevaplandırılması adına bir komitenin kurulabileceği ifade edildi.

FİLDİŞİ SAHİLİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TOPLANTI, 29 MAYIS 2019, ANKARA

Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi organizasyonu kapsamında 29 Mayıs 2019 tarihinde, Fildişi Sahili İş Konseyi ile Büyükelçi'nin görüş alışverişinde bulunması ve Büyükelçi'nin bahsini etmek istedikleri projelerin tanıtımının yapılması amacıyla Fildişi Sahili Ankara Büyükelçisi Yacouba Atta ile toplantı gerçekleştirildi.

 

Büyükelçi Atta, tarım ve turizm alanlarında önemli iş birliği fırsatları olduğunu ve bu konunda Türk özel sektör temsilcilerinin girişimlerini arzu ettiklerini dile getirdi. Ayrıca Büyükelçi Yatta, ilgili hedef sektörün tanıtılması ve yerinde pazar araştırması yapılması için DEİK tarafından 2019 yılının son çeyreğinde Abidjan'a özel sektör heyet programının yapılması konusunda destek talebinde bulundu.

T.C. ABİDJAN BÜYÜKELÇİSİ YONCA ÖZÇERİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 10 ARALIK 2018, İSTANBUL

Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi organizasyonu ile 10 Aralık 2018 tarihinde İş Konseyi üyeleri ve yeni atanan Abidjan Büyükelçisi Yonca Özçeri tanışmasını sağlamak amacıyla tanışma toplantısı gerçekleştirildi. İş Konseyi Başkanı ve üyelerinin, ülkenin ekonomik ve siyasi durumu hakkında görüşlerini aktardığı toplantıda; ülkenin ekonomik olarak büyüme trendinde olduğu, düşük enflasyon oranı ve dış ticaret fazlası veren bir ekonomiye sahip olduğu, genel hukuk sistemi ve özelinde ticaret mahkemelerinin adil kararlar alabildiği vurgulandı. Büyükelçiliğin yeni dönemde temel olarak tanıtım ve ekonomik konular üzerinde çalışmalar gerçekleştireceği üzerine bilgilendirme yapılan toplantıda; Afrika Kalkınma Bankasının merkezinin Abidjan'da bulunması ve Büyükelçiliğin banka ile geliştireceği ilişkilerin ülkemiz için önemi üzerinde duruldu.

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı’nın Ziyareti Çerçevesinde Türkiye-Fildişi Sahili İş Forumu, 27 Mart 2015, İstanbul

T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan aldığımız yazıya istinaden, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Alassane Ouattara, 25-27 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Bu ziyaret vesilesiyle 27 Mart 2015 Cuma günü, Wyndham Grand İstanbul Levent Oteli’nde, 10:30-17:30 saatleri arasında Türkiye-Fildişi Sahili İş Forumu düzenlenecektir. Söz konusu Forum kapsamında yaklaşık 100 Fildişi Sahilli işadamının katılımıyla sektörel ikili görüşmeler yapılacaktır. Firma listesi ekte yer almaktadır.

 

Batı Afrika'nın giriş kapısı ve bölgesinde lider bir ülke olan Fildişi Sahili, zengin doğal kaynakları, yaklaşık 10 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve sanayi, finansal, ulaştırma altyapısıyla Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) ekonomisinin % 40’ını oluşturmaktadır. Türkiye’nin, ekonomik altyapısı tarıma dayanan Fildişi Sahili’ne ihracatı son 10 yılda istikrarlı artarak 2014'te 93 milyon dolara ulaşmıştır. Kakao, kauçuk ve pamuk ithal ettiğimiz Fildişi Sahili, gıda işleme ve paketleme, enerji ve madencilik, orman ürünleri, tarımsal ekipmanlar, inşaat malzemeleri, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv, altyapı ve deniz ulaştırması, toptan ticaret, bankacılık ve sigorta, balıkçılık ve turizm alanlarında işadamlarımıza işbirliği fırsatları sunmaktadır. Türk Havayolları’nın doğrudan uçuşu olan Abidjan’ın firmalarımız için dağıtım merkezi olabileceği değerlendirilmektedir.

 

Bu bilgiler ışığında, ilgilenen üyelerimizin katılım kayıtlarını aşağıda yer alan web bağlantısı üzerinden gerçekleştirerek ödeme dekontunu 25 Mart 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (afrikabolgesi@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

 

Katılım Koşulları:

• Katılım formuna erişim için web bağlantısı: http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/46/20

• DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı katılım ücreti 100 TL’dir.

• DEİK üyesi olmayan firma temsilcileri için kişi başı katılım ücreti 150 TL’dir.

• Katılım ücretlerinin bilgileri aşağıda yer alan hesaba yatırılarak ödeme dekontunun 24 Mart Salı günü mesai bitimine kadar DEİK’e (afrikabolgesi@deik.org.tr) iletilmesi gerekmektedir.

 

Banka        : T.İş Bankası Beyoğlu (1011)

Swift         : ISBKTRISXXX

Hesap Adı : Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Afrika           

Hesap No  : TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 (TL)

 

Taslak Program

11:30 Kayıt
12:00 Fildişi Sahili Yatırım ve Ticaret Fırsatları Sunumu
12:30 Protokol Konuşmaları
13:30 Öğle Yemeği & İkili İş Görüşmeleri
16:00 Kapanış

Diğer İş Konseyleri