TÜRKİYE - AFGANİSTAN İŞ KONSEYİ

AFGANİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI ASHRAF GHANI İLE TOPLANTI

DEİK Başkanı Nail Olpak'ın Başkanlığında; İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, Genel Sekreter Yardımcısı Ayşegül Arıcan ve Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü Alperen Ay'ın katılımlarıyla 8 Aralık 2019'da İstanbul‘da Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ve beraberindeki heyet ile toplantı gerçekleştirildi. Olpak, Türk iş dünyası temsilcilerinin Afganistan'ın kalkınmasında önemli rol oynayacağını belirterek özellikle inşaat, altyapı, enerji, ulaştırma ve tarım gibi sektörlerde pay sahibi olma arzularının olduğunu aktardı.

AFGANİSTAN İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI TOPLANTISI

Afganistan İslam Cumhuriyeti Finans Bakanı Mohammad Qayoumi'nin resmî ziyareti çerçevesinde, DEİK Başkanı Nail Olpak ve İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv'in yanı sıra 50 Türk iş dünyası temsilcisinin katılımlarıyla 5 Aralık 2019'da İstanbul'da Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları toplantısı gerçekleştirildi. Afganistan ile Türkiye arasındaki yakın ilişkilere ve tarihî bağlarımıza vurgu yaparak konuşmasına başlayan Olpak, DEİK ve özellikle İş Konseyi faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Bakan Qayoumi, Türk iş dünyası temsilcileri ile görüşmekten memnuniyetini dile getirerek başladığı konuşmasında,iki ülke insanının kültürel ve tarihsel yakınlığının iş dünyasını pozitif etkilediğini belirtti.

AFGANİSTAN İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI TOPLANTISI, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Afganistan İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Afganistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Afganistan'dan gelen heyetler ile tanıtım toplantıları organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.

Bu bağlamda, Afganistan Finans Bakanı Sayın Dr. Mohammad Humayon Qayoumi ve ekte yer alan Ulusal İhale Kurulu (NPA) yöneticilerinden oluşan heyet üyelerinin katılımlarıyla 5 Aralık 2019, Perşembe günü 10:00-12:30 saatleri arasında River Plaza'da "Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı"nın gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Toplantıda Afganistan'dan gelen heyet üyelerinin güncel ekonomik durum, ihale süreçleri, çeşitli projeler, iş ve yatırım fırsatları hakkında bilgi vermeleri ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır. Öğleden sonra gerçekleştirilecek B2G oturumunda Afganistan'da faaliyetleri bulunan Türk iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelinecek olup, heyet üyelerine sunulmak üzere ekte yer alan formatta İngilizce firma tanıtım yazılarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Toplantı dili İngilizce olacak etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1105/13986 internet adresinde bulunan kayıt formunu en geç 4 Aralık 2019, Çarşamba günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca, B2G oturumuna katılmak isteyen firma temsilcilerinin yukarıda belirtilen firma tanıtım yazısını Direktörlüğümüze (aay@deik.org.tr) göndermeleri rica olunur.

AFGANİSTAN HAVA MEYDANLARI EKONOMİK KALKINMA KOMİSYONU YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞME

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile yapılan toplantı, 23 Ekim 2018 tarihinde Süleyman Ciliv ile Afganistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy'un açılış konuşmaları ile başladı. Afganistan'daki askerî havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda Türkiye'den gelecek potansiyel yatırımcılar için önemli fırsatlar olduğuna dikkat çeken Ciliv, söz konusu toplantı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti. Sultanzoy, ABD ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ait olup Kabul ve Kandahar gibi stratejik açıdan önemli noktalarda bulunan hava meydanlarının tahliye edileceğini belirtti.

AFGANİSTAN HAVA MEYDANLARI EKONOMİK KALKINMA KOMİSYONU İLE TOPLANTI, İSTANBUL

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile Toplantı

23 Ekim 2018, River Plaza, İstanbul

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile toplantı, 23 Ekim 2018 Salı günü saat 10:00'da Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv ile Afganistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy'un açış konuşmaları ile başladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Afganistan İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Afganistan arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda Türkiye'den gelecek potansiyel yatırımcılar için önemli fırsatlar olduğuna dikkat çeken Ciliv, söz konusu toplantı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy, sözlerine Türkiye ve Afganistan arasındaki kültürel bağların ne kadar gelişmiş olduğunu ve iki dost ülke olduklarını vurgulayarak başladı. Sayın Sultanzoy, ABD ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ait olup, Kabul ve Kandahar gibi stratejik açıdan önemli noktalarda bulunan hava meydanlarının tahliye edileceğini belirtti. Söz konusu bölgelerde madencilik alanında ciddi potansiyel olduğuna dikkat çeken Sultanzoy, günümüzde Afganistan'ın tarım ve madencilik alanlarında uluslararası yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Serbest ticaret bölgelerine dönüştürülecek havaalanlarının özellikle altın, kömür ve demir madenleri ile doğalgaz, petrol ve mermer üretimi açısından da çok verimli olduğunu ifade etti. Afganistan'da yatırım yapmanın, kendi ayakları üzerinde duran Afgan güvenlik güçleri sayesinde artık güvenli olduğunu belirten Sultanzoy, bu konuda Kandahar şehrinin pilot bölge seçildiğini söyledi. Kandahar'da yılda iki sezon tarım üretimi yapılabildiğine ve dünyanın en saf ve büyük demir madeninin de burada bulunduğuna dikkat çeken Komisyon Başkanı Sultanzoy, bölgeye ilk gelen yatırımcıların büyük pay alacağını belirtti. Türkiye ve Afganistan halkı arasında tarihten gelen köklü dostluk bağlarının ve iki halkın birbirlerine olan sevgisine atıfta bulunan Sultanzoy, Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi sürecinde Türkiye'deki yatırımcıların aktif rol almasının kendilerini mutlu edeceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmalar sonrasında soru ve cevap şeklinde ilerleyen toplantı, toplam 25 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ETKİNLİK DUYURUSU

T.C. Ticaret Bakanlığından Kurulumuza iletilen bir yazıda Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda faaliyet gösteren Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Daoud Sultanzoy ve beraberindeki yetkililerin ülkemizi ziyaret edeceği bildirilmiş olup, bu ziyaret kapsamında heyet üyeleri ile Afganistan'da halihazırda iş yapan veya iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 23 Ekim 2018 Salı günü 10:00-12:00 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (İstanbul River Plaza) bir toplantı düzenlenecektir.   

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin 19 Ekim 2018 Cuma günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/746/11567 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.  

YENİ ATANAN AFGANİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ İSTANBUL TİCARET ATAŞESİ SAYIN ABDUL QAYOOM BASSAM İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Yeni Atanan Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Sayın Abdul Qayom Basam ile Tanışma Toplantısı

2 Ağustos 2018, River Plaza İstanbul

Yeni atanan Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Sayın Abdul Qayom Basam ile Tanışma Toplantısı, 2 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 15:00'da Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv ve Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra Afganistan'da halihazırda yatırım yapmış veya yatırım yapmayı planlayan yaklaşık 20 yatırımcı iş dünyası temsilcisinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Afganistan İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Afganistan arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. İş Konseyi Başkanı Ciliv, tanışma toplantısı vesilesi ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Sayın Abdul Qayom Basam, sözlerine Türkiye ve Afganistan arasındaki kültürel bağların ne kadar gelişmiş olduğunu ve iki dost ülke olduklarını vurgulayarak başladı. Göreve başladığı gün itibariyle gelecek dönemde iki ülke arasında var olan ticari faaliyetlerin geliştirilmesi için fırsatların birlikte yaratabileceğini dile getirdi.

Katılımcıların kendilerini tanıtmaları ve soru-cevap ile devam eden toplantı sonunda Afganistan'da yatırım ortamı ile ilgili detaylı sunum gerçekleştirildi. Bahse konu sunuma https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18001 internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

ETKİNLİK DUYURUSU

Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi görevine atanan Sayın Abdul Qayoom Bassam ile Afganistan'da halihazırda iş yapan veya iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 2 Ağustos 2018 Perşembe günü 15:00-16:30 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (River Plaza, İstanbul) bir toplantı düzenlenecektir.   

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin 31 Temmuz 2018 Salı günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/693/11215bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.  

YENİ ATANAN AFGANİSTAN İSLAM CUMHURİYETi İSTANBUL TİCARET ATAŞESİ ABDUL QAYOM BASAM İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Yeni atanan Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Abdul Qayom Basam ile Tanışma Toplantısı, 2 Ağustos 2018'de Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv ve Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra Afganistan'da hâlihazırda yatırım yapmış veya yatırım yapmayı planlayan yaklaşık 20 iş dünyası temsilcisinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. DEİK ve Türkiye-Afganistan İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Süleyman Ciliv, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Afganistan arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. Ciliv, tanışma toplantısı vesilesi ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

TÜRKİYE-AFGANİSTAN II. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Türkiye-Afganistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) II. Dönem Toplantısı çerçevesinde; 10 Mayıs 2018'de Türkiye ve Afganistan tarafından katılan ilgili bakanlık, devlet, kamu kurum ve kuruluşları temsilcilerinden oluşan teknik heyet üyeleri, bir arayagelerek protokol metni üzerinde çalışmaya başladı. 11 Mayıs 2018'de iki tarafın teknik heyet üyeleri, T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Afganistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Humayoon eş başkanlıklarında toplanarak Türkiye-Afganistan KEK II.Dönem Protokolünün İmza Töreni'ne şahitlik etti.

Özel Sektör Heyet Ziyareti, 31 Mayıs – 2 Haziran 2016, Kabil

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Afganistan İş Konseyi organizasyonunda,  31 Mayıs – 2 Haziran 2016 tarihlerinde Kabil’e özel sektör heyet ziyareti düzenlenecektir.  

Ziyaret programı çerçevesinde, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanlığı, Kentsel Kalkınma Bakanlığı, Su ve Enerji Bakanlığı, Afganistan Yatırım Ajansı, Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası gibi kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirilecektir.  

Zengin doğal kaynaklara sahip olan Afganistan, yapımına başlanan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı sayesinde enerji alanında bölgenin önemli  ülkelerinden birisi konumuna gelmiştir. Tarıma elverişli geniş topraklara sahip olan ve ekonomik kalkınmanın hızlandırılması için uluslararası kuruluşların çeşitli projelere önemli miktarlarda fon ayırdığı Afganistan’da kamu-özel sektör ortaklığı modelinin yaygınlaşmaya başlaması yatırımcılarımız için büyük fırsatlar sunmaktadır. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde başlıca sektörler olarak inşaat, inşaat malzemeleri, mermercilik, tekstil, enerji ve gıda sektörleri öne çıkmaktadır. 

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımı arzu eden üyelerimizin, 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/207/6840 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Kabil-İstanbul uçak biletleri, Kabil’de 2 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehiriçi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel masraflar dahil olmak üzere 800 USD tutarındaki ücretinin ödendiğine dair banka dekontunu DEİK’e   (H. Çağla Mazlum; Tel. 0212.3395010; e-posta: cmazlum@deik.org.tr) iletmelerini rica ederim.  

Afganistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vizelerin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için katılım formunu dolduran ve ziyaret bedelini yatıran katılımcıların bilgileri Ankara ve İstanbul’daki Afganistan Konsosluk Bölümlerine iletilecektir. Vize başvuruları münferit yapılacaktır.

Diğer İş Konseyleri