TÜRKİYE - İSPANYA İŞ KONSEYİ

DEİK, İSPANYA-TÜRKİYE İŞ FORUMUNU MADRİD’TE GERÇEKLEŞTİRDİ

DEİK tarafından düzenlenen İspanya-Türkiye İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Hükümet Başkanı Pedro Sanchez, DEİK Başkanı Nail Olpak, İspanyol İşverenler Konfederasyonu (CEOE) Başkanı Antonio Garamendi, İspanya-Türkiye İş Konseyi ve BBVA Başkanı Carlos Torres Vila, Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Ebru Özdemir ve iki ülke iş insanlarının katılımlarıyla 13 Haziran 2024 tarihinde İspanya'nın başkenti Madrid'te gerçekleştirdi. Forumda, DEİK ve İspanyol İşverenler Konfederasyonu arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Erdoğan: "Ticaret hacmimiz on kat artışla 19,2 milyar dolara ulaştı"

Türkiye ve İspanya arasındaki köklü ve güçlü ilişkilerin, iş dünyasının attığı cesur ve vizyoner adımlardan beslendiğini belirten T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "İlişkilerimizin 2021 yılından itibaren kapsamlı ortaklık olarak tanımlanmasında siz değerli iş insanlarımızın katkısı büyüktür. Son yıllarda gerek Kovid-19 salgını, gerekse yakın coğrafyamızda meydana gelen çatışmalar küresel ticaretin karşı karşıya kaldığı zorlukları artırdı. Mevcut meydan okumalar karşısında dayanışma ve iş birliğimiz hayati önemdedir.

2002 yılı öncesinde 2 milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimiz, geçtiğimiz sene yaklaşık on kat artışla 19,2 milyar dolara ulaştı. Böylelikle 20 milyar dolar hedefimizi neredeyse yakalamış olduk. Bu hacmi hep birlikte el ele vererek sizlerin değerli katkıları ile çok daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. İspanya'nın 740 firma ve yaklaşık 11 milyar dolarlık stokla Türkiye'de en çok yatırım yapan altıncı ülke olması da esasen bu yaklaşımın sonucudur"  dedi.

Sanchez: "Türkiye önümüzdeki 10 yıllarda ekonomik ağırlığını ve önemini artırmaya devam edecektir"

İspanya Hükümet Başkanı Pedro Sanchez, "İspanya ve Türkiye her alanda en muhteşem ilişkilere sahip iki ülke. Bu zirvelerin düzenli yapılması da bunun çok güzel bir örneği. Türkiye, İspanya için anahtar bir ekonomik ortak ve bölgesinde önemli bir oyuncu. "İspanyol şirketleri Türk ekonomisinin iyileşen görüntülerini, alınan tedbirlerin cesaretini, ekonomik programın sağlamlılığını takdir ediyor" dedi.

Türkiye'ye her zaman güven duyduklarını belirten Sanchez, "Bunun için çok sağlam temellerimiz var. Biz hep Türkiye'ye güvendik. Bazıları Türkiye'den çekilirken biz yatırımlarımızı ikiye katladık. Biz bu güveni koruduk. Türkiye önümüzdeki 10 yıllarda ekonomik ağırlığını ve önemini artırmaya devam edecektir. Türkiye ve İspanya birbirine güvenen ve özel ilişkileri olan, dost ülkelerdir" ifadelerini kullandı. İspanya'nın Türkiye ile mevcut Karşılıklı Yatırımların Korunması ve Geliştirilmesi Anlaşması'nı gözden geçirme kararı aldığını ve bunun çok değerli olduğunu belirten Sanchez, "Devlet kurumları arasında imzalanacak 5 mutabakat zaptının yatırımları ve üçüncü ülkelerdeki ortak projeleri daha da hızlandıracağını" söyledi.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "DEİK ve İspanyol İşverenler Konfederasyonu arasındaki MoU anlaşmamızın da hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye ve İspanya Hükümetlerarası Zirve Toplantıları 2009'dan beri yapılıyor. 2021 yılında bu ilişkinin "Kapsamlı Ortaklık" olarak tanımlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bugün de DEİK karşı kanadımız CEOE iş birliği ve BBVA ev sahipliğinde 11 sektörü içeren 4 eş zamanlı panel düzenleyeceğiz. Otomotiv, demir-çelik, tarım ve gıda, bankacılık ve finans, turizm, havacılık ve savunma alanlarındaki mevcut iş birliğimizi, yeni alanlarda da geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Geleceğimizin inşasında büyük öneme sahip, yeşil ve dijital dönüşüm; hem atılması gereken adımlar, hem bu adımların doğuracağı fırsatlar, hem de gerekli adımlar atılmazsa oluşacak tehditler açısından çok önemli" dedi. İspanya'nın Dijital 2025 vizyonuyla yapay zeka ve bulut teknolojisi gibi alanlarda KOBİ'lerin dijital dönüşümünü desteklediğini belirten Olpak, "Türkiye de, KOBİ'ler için dijitalleşmeye büyük önem veriyor ve Dijital Türkiye 2030 yol haritası, stratejilerimizi ortaya koyuyor. DEİK Dijital Teknolojiler İş Konseyimizle birlikte, İspanyol iş dünyası temsilcileriyle daha fazla ortak çalışma yapmayı arzu ediyoruz. Dün 12.'si yapılan İspanya-Türkiye Dijital Platformunda, firmalarımız bunları konuştular ve Dijital Teknolojiler İş Konseyimiz ile İspanya Dijital Ekonomi Derneği (ADIGITAL) arasında bir MoU imzalandı, hayırlı olsun. AB-Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması'nın modernize edilmesi ve kapsamının genişlemesinin çok geciktiğine inanıyor ve İspanyol dostlarımızdan bu konuda daha fazla destek bekliyoruz" dedi.

Forumun açılış konuşmalarının ardından  ‘İş-Yatırım Fırsatları ve Finansmanı', ‘Altyapı, Haraketlilik ve Ulaşım', ‘Enerji, Çevre ve Yeşil Dönüşüm' ve ‘Sanayi ve Teknoloji'panelleri ile B2B görüşmeleri gerçekleştirildi.

Forumun sponsorları ise, Limak Europe, Çimsa Cementos, Türkiye Sigorta, Cerealto, Beldeport, Beyçelik Gestamp, Doğuş Hospitality, Hidromek, Kibar Holding ve Uno oldu.

TÜRKİYE-İSPANYA SANAL İŞ FORUMU

Türkiye-İspanya 1. Dönem JETCO toplantısı vesilesiyle 23 Temmuz 2020 Perşembe günü Zoom Videokonferans Sistemi Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve İspanyol Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Sayın Maria Reyes Maroto Illera'nın katılımlarıyla Türkiye-İspanya Sanal İş Forumu gerçekleştirilecektir. İş Forumu programı ekte yer almaktadır. Forumda, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım fırsatları ile altyapı ve ulaşım sektöründeki iş birliği olanakları ele alınacaktır.

Toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, aşağıdaki link üzerinden online kayıt olması rica olunur.

Link: https://zoom.us/webinar/register/WN_-JI_4EzsQQie-yLg-yqReA

TÜRKİYE İLE İSPANYA’DAN 20 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

Türkiye-İspanya Sanal İş Forumu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Maria Reyes Maroto Illera, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakan Yardımcısı Xiana Méndez, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün'ün katılımıyla DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Erdem'in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye-İspanya ticaret hacmi 12,6 milyar dolar ama bunu yeterli görmüyoruz. Ticaret hacmimizi dengeli bir şekilde 20 milyar dolara çıkarmak için iş insanlarını desteklemeye devam edeceğiz." dedi.  Pandemi nedeniyle zor günlerden geçildiğini ifade eden Pekcan, COVID-19 sürecinde sağlık kadar ekonomik hayatın, üretim süreçlerinin ve ticaretin de etkilendiğini dile getirdi. Normale dönüş ile beraber artık yeniden ivmelenme, toparlanma döneminin yaşandığını aktaran Pekcan, bu süreçte gerçekleştirdikleri JETCO toplantısının, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin derinleştirilmesine, geliştirilmesine vesile olacağını vurguladı. İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Maria Reyes Maroto Illera'ya teşekkürlerini ileten Pekcan, son 3 ayda 3 kez görüştüklerini, karşılıklı şekilde verimli ve olumlu destekleri paylaştıklarını bildirdi.

I. Dönem JETCO Toplantısı Mutabakat Zaptı'nın imzalandığını anımsatan Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Pek çok teknik konu üzerinde görüşmelerimiz oldu. Ticari konuların yanında, yatırım ve müteahhitlik hizmetleri, 3. ülkelerde iş birliği, karşılıklı yatırımların teşviki, sanayi ve teknoloji alanında iş birliği, kültür ve turizme dayalı ekonomik konular, tarım ve eğitim gibi başlıklarda iş birliği hususlarını konuştuk. Mutabakat Zaptına, iki ülke ilişkilerini geliştirmeye yönelik son derece somut ve yapıcı maddeleri dahil ettik. İki ülkenin ticaret hacmi 12,6 milyar dolar ama bunu yeterli görmüyoruz. Ticaret hacmimizi dengeli bir şekilde 20 milyar dolara çıkarmak için iş insanlarını desteklemeye devam edeceğiz. Otomotivden demir-çelik ürünlerine, elektronikten mobilyaya, tekstilden gıda ürünlerine, çok farklı alanlarda Türk ve İspanyol firmalar arasında önemli iş birlikleri var ve daha da potansiyel bulunmaktadır."

 Gümrük Birliği'nin güncellemesi çalışmaları

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği'nin Türkiye ile AB'nin entegrasyonunu derinleştirdiğini belirten Pekcan, "Ancak, 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği'nin iki ülkenin iş dünyasının taleplerini yerine getirmemektedir. Özellikle dijital ekonomi, e-ticaret, hizmetler, tarım ve kamu alımları 1996'da imzaladığımız Gümrük Birliği anlaşmasında bulunmamaktadır. Bunların da dahil olacağı Gümrük Birliği'nin güncellemesi çalışmalarının 2020'nin içinde başlanılarak, hatta bitirilmesini öngörüyoruz" dedi.

İspanyol firmalara İhtisas Serbest Bölgeleri'nde ortak yatırım daveti

Türkiye'nin teknoloji odaklı, katma değerli ürün üretim ve ihracatını teşvik etmek için İhtisas Serbest Bölgeleri projelerinin geliştirildiğini ifade eden Pekcan, "Burada da Türk ve İspanyol firmaları ortak yatırımlar yapabilir. İspanyol firmalarını yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli ürün üretmeye, Ar-Ge ve tasarım dayalı ortak yatırımlara davet ediyoruz. Bunlarla ilgili ciddi teşviklerimiz var." diye konuştu. Pekcan, Türk müteahhitlerinin rekabetçi ve küresel çapta iyi bir konumlarının bulunduğunu anlatarak, Eximbank ve ihracat destek mekanizmalarını ortak anlaşmalarla 3. ülkelerde ortak proje geliştirilmesi için desteklemeye devam edeceklerini söyledi. JETCO toplantısında ve İş Forumu'nda önemli bir başlığı teşkil eden kadın girişimciliği konusuna iki ülkenin bakanları olarak çok önem verdiklerini aktaran Pekcan, kadın girişimcilerin uluslararası ticarette ve dünya ekonomisinde daha fazla ve etkin yer alması için de yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdiklerini, bu toplantılara devam edeceklerini söyledi. 

Illera: "JETCO çok taraflılığı güçlendirmek için doğru bir yol"

İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Maria Reyes Maroto Illera, "Türkiye-İspanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) çok taraflılığı güçlendirmek için doğru bir yol. Ülkelerimizin uluslararası ticarete ihtiyacı var. Buradaki görevimizi, rolümüzü güçlendirmeliyiz. Dünya ticaretini modernleştirmeliyiz." dedi. Sanal ortamda da olsa iki ülke temsilcilerinin ve iş insanlarının bir araya gelmesinin önemini vurgulayan Illera, "Her iki taraf olarak yatırım ve ticari ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. İki ülke olarak her düzeyde iyi ilişkilere sahibiz." diye konuştu.  Bakan Illera, Kovid-19'a rağmen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ikili görüşmeleri gerçekleştirdiklerini, 3 toplantı yaptıklarını ifade ederek,

"Sağlık krizinin önüne geçtik. Eşgüdüm ve iş birliği, çok taraflılığın korunması bizi bütün problemlerden güçlü çıkaracaktır. Ticari anlamda ikili yatırım anlamında bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Bu krizden çok daha güçlü çıkacağız. Bu iş forumu önemli sektörler içinde iş birliği bize başarıyı sağlayacaktır. İspanya olarak Türkiye'nin sunduğu güzel yatırım plan ve programları imkanlarından haberdarız. İspanyol şirketlerini de programlarınıza dahil edin. Türk devleti ve Türk şirketleri, Türkiye'deki yatırım ve ticaret ortamını iyileştirmekte, insan sermayesini de iyileştirmeye yönelik çalışıyorlar. İspanyol şirketlerinin enerji, ulaştırma, alt yapı, turizm ya da tarım gibi sektörlerinde faaliyetlerini biliyoruz. İspanyol şirketlerin Türk kalkınma projelerine ilgisi büyük."

İki ülkenin 3. ülkelerle ortak iş yapma potansiyeline işaret eden Illera, İspanya'daki iş yapma kolaylığı ve doğrudan yatırım yapabilme gücü hakkında bilgi verdi. Illera, sağlık krizinden sonra zor dönemleri atlattıklarını ifade ederek, "JETCO çok taraflılığı güçlendirmek için doğru bir yol. Ülkelerimizin uluslararası ticarete ihtiyacı var. Buradaki görevimizi, rolümüzü güçlendirmeliyiz. Dünya ticaretini modernleştirmeliyiz" dedi.

Olpak: "İki ülke iş birliğinin üçüncü ülkelere taşınması önemli"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise Covid-19 salgını ve sonrasında birçok unsurun eskisi gibi olmayacağı, yeni normalin tesis edileceği bir sürecin konuşulduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Globalleşmeden glokalleşmeye dönüşümü konuştuğumuz, ekonomik rekabette öne çıkan ölçek ekonomisinden bugün tek kaynağa bağlı kalmanın risklerini tartıştığımız, lojistiğin hayatımızdaki yerinin tekrar sorgulandığı, yakınlık veya uzaklık kavramlarının yerine ulaşılabilirlik kavramının çok daha fazla öne çıktığı, Merkez Bankalarının bile alışageldiğimiz rollerinin dışına çıkarak Yatırım Kredilerine destek vermeye başladığı ve yeni normallerin bu veriler altında oluştuğu bir dönemi yaşıyoruz. Bu dönemin kazananı tedarik zincirini bozmadan sürdürebilenler olacak ve dönemin anahtar kelimesi de güven olacak."

Türk ve İspanyol iş dünyalarının altyapı ve müteahhitlik gibi birçok alanda güçlü iş birliklerinin bulunduğuna işaret eden Olpak, bunun 3. ülkelere taşınmasının önemini vurguladı. Salgın sonrasında Çin'den açılacak alanlarda eğitimli iş gücünden daha çok yararlanılarak, sadece tekstil değil, sağlık ve benzeri alanlarda da yeni iş birliklerinin yapılabileceğini anlatan Olpak, gıda ve turizm sektörlerinin de iş birliği potansiyeli taşıdığını kaydetti. Gümrük Birliği Anlaşmasının modernize edilmesi ve kapsamının genişletilmesinin daha da önem kazandığını aktaran Olpak, sınırların açılmasının sadece turizm açısından değil, ekonomik ilişkilerin artmasına ivme kazandıracağına inandığını dile getirdi.

Batur:  "İspanyol yatırımcılarımız 1,8 milyar lira civarında teşvikten istifade etti"

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, Dünya Bankası tarafından ortaya konulan İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye'nin 2018'den 2020'ye 27 sıra yükseldiğini belirterek, "Şu an 33. sıradayız. Sıralamamızı daha yukarı taşıyacağız. Bu anlamda, İspanyol firmalarla müteahhitlik, teknik müşavirlik, turizm, finans gibi farklı sektörlerde de ortaklaşa yatırım ortamının iyileştirilmesine önem vermeliyiz." dedi. Batur, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin olumsuz etkilerinin dayanışma ve iş birliğiyle daha kolay ve hızlı atlatılacağını söyledi.

Bu güne kadar 86 İspanya sermayeli şirketin "yatırımcı dostu" olarak adlandırılan teşviklerden faydalandığını bildiren Batur, "İspanyol yatırımcılarımız, 62 adet teşvik belgesiyle 1,8 milyar lira civarında teşvikten istifade etmiş. Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirmelerine yönelik atılan adımlar sayesinde 2003-2019 döneminde doğrudan yabancı stokumuzda 217,4 milyar dolara ulaşmış durumda, bu da ivmelenmiş olan ilişkilerin uluslararası bazda göstergesi. Bu yatırımlar arasında ise İspanyol firmalarımız çok önemli bir yer tutuyor. 2002-2020 Mayıs dönemine bakarsak, İspanyol firmaların Türkiye'de gerçekleştirdikleri yatırımları yaklaşık 9,5 milyar dolar değerinde. Türkiye'ye yatırım yapmış ülkeler arasında İspanya, 7. sırada. Bu da bizim için çok önemli iş birliği ve entegrasyon göstergesi. Türkiye'de 708 adet İspanya sermayesine ait şirketimiz var ama biz onlara İspanyol firması demiyoruz artık Türk firması diyoruz" dedi.

Mendez: "Mükemmel bir iş birliğimiz var"

İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakan Yardımcısı Xiana Mendez ise Türkiye'nin İspanya için öncelikli  ve stratejik bir pazar konumunda olduğunu söyledi. Mendez, "İspanya için Türkiye, fırsat anlamında en önemli ülkeler listesinde yer alıyor. Farklı sektörlerde iş birliği yapıyoruz. Bizim için özellikle Türk hükümetiyle uyumlu çalışmamız çok önemli. Ayrıca ilişkilerimizin güçlendirilmesi bizim öncelikli konularımızın arasında bulunuyor. 2019 yılında 12 milyar dolardan fazla ticaret hacmimiz oldu. Bizim için Avrupa Birliği dışındaki iş birliklerimizin arasında Türkiye 6. sırada. Türkiye bizim tedarikçimiz. İspanya'nın dünya çapında en büyük 9. tedarikçisi Türkiye. Bu anlamda, Türkiye bizim için çok önemli bir ülke." diye konuştu.

İki ülke arasında ticaretin arttırılması için fırsatların bulunduğunu ifade eden Mendez, "Değerlendirebileceğimiz birçok uygun alan var. İspanyol şirketleri aktif olarak iletişim, çevre, enerji, ulaşım gibi alanlarda yer alıyor. Bu alanlardaki mevcut durumu geliştirebiliriz. Özellikle raylı sistemlerde yapmış olduğumuz iş birliklerini artırabiliriz. İspanyol şirketleri mevcut faaliyetlere devam ederken iş hacimlerini de artırmak istiyor. Ticaret Bakanlığı olarak yeni iş birliklerini mümkün kılmak adına tüm hukuki zemini hazırlamak için varız. Çeşitlilik arz eden mükemmel bir iş birliğimiz var ve hala geliştirilebilecek iş birliği alanlarımız da var."

"Altyapı Sektöründe İş Birliği Fırsatları" oturumu

İspanya Müteahhitler Birliği (SEOPAN) Başkanı Julian Nunez, İspanya'nın her türlü proje geliştirme, kapasite artımı konusunda deneyimlerini paylaşma konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ise, birçok ülkeyle iş birliği protokolü gerçekleştirdiklerini belirterek, İspanya Müteahhitler Birliği ile iş birliği protokolü yapmayı önerdi.

Forum, kapanış oturumunun ardından sona erdi.

 

 

İSPANYA'NIN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU CARLOS DÍAZ VALCÁRCEL VE UND HEYETİ İLE TOPLANTI, 6 MART 2019, İSTANBUL

İspanya İstanbul Başkonsolosluğunda 6 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantı kapsamında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve DEİK Türkiye-İspanya İş Konseyi iş birliğiyle İspanya'nın İstanbul Başkonsolosu Carlos Diaz Valcarcel ziyaret edildi. Söz konusu ziyarete UND Başkan Yardımcısı, Türkiye-İspanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Baykara, UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, DEİK İş Konseyi Koordinatörü Aycan Damalı ile İspanya Başkonsolosluğu vize departmanı sorumluları katılım sağladı. Toplantı UND Başkan Yardımcısı ve Türkiye-İspanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Baykara'nın açılış konuşmasıyla başladı. Baykara, Türk firmalarının artık Bulgaristan veya Romanya gibi asgari ücretin daha cazip olduğu ülkeler yerine yatırım için İspanya'yı tercih ettiğini ancak taşımacılık alanında karşılaşılan sorunların hem ikili ticareti hem de İspanya taşımacılık sektörünü etkilediğini vurguladı. Baykara konuşmasında, kota probleminin geçtiğimiz sene çözüme kavuştuğunu fakat şöförlerin karşılaştığı vize alma problemi ve verilen vizelerin süresinin kısa olması konusunun çözümü yönünde İspanya Başkonsolosluğu'nun desteği rica etti.

IE BUSINESS SCHOOL İLE BLOCKCHAIN UYGULAMALARI VE GİRİŞİMCİLİK FİNANSMANI SEMİNERİ, İSTANBUL

Türkiye-İspanya İş Konseyi ile Madrid IE Business School iş birliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantılarının dördüncüsü "Blockchain Uygulamaları ve Girişimcilik Finansmanı Semineri"  Prof. Alexandre Bussutil'in katılımıyla 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü10:00 - 12:00 arasında DEİK/River Plaza İstanbul'da gerçekleştirilecektir.  

Söz konusu seminerde, 2009 yılından bu yana ‘kripto para' ve girişimcilik alanında çok önemli bir dönüşüm yaratan blockchain uygulamalarının ele alınacak ve girişimciler için farklı fonlama metotları değerlendirilecektir.  Program kapsamında girişimciler için popüler bir fonlama yöntemi olan "Initial Coin Offerings(ICO)" ve geleneksel finansman sistemlerinin ilişkisi, sermayedarlar ile yeni fonlama metotlarının iş birliği ve girişimciler için blockchain uygulamalarının yeni kaynaklara erişim konusunda kattığı inovasyon değerlendirilecektir.

Girişimcilik finansmanı alanında gözlemlenen bu dönüşümün değerlendirileceği seminere katılım ücretsiz olup, toplantı dili İngilizce'dir. Kısıtlı katılımlı seminere katılımınızı diler, katılımınız için aşağıda yer alan başvuru formunun 28 Mayıs 2019 Salı günü mesai bitimine kadar doldurulması önemle rica olunur.

Başvuru formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/944/12984

İSPANYA'DA YATIRIM FIRSATLARI VE İŞ ORTAMI, İSTANBUL

İspanyol AVCO Hukuk Bürosu, Göğüş Hukuk Bürosu ve İspanya'nın İstanbul Ticaret Müşavirliği işbirliği ve DEİK Türkiye - İspanya İş Konseyi desteğiyle 16 Mayıs 2019 Perşembe günü Point Hotel Barbaros'ta "İspanya'da Yatırım Fırsatları ve İş Ortamı" toplantısı gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıda İspanya'da firma kurmak, yatırım ve iş fırsatları değerlendirilecek olup program kapsamında İspanya'nın İstanbul Ticaret Müşaviri Lourdes Cuevas Riaño konuşmacı olarak yer alacaktır.  

İspanya ile iş yapan ve yatırım gerçekleştirmeyi planlayan firmaların bir araya geleceği söz konusu toplantıya katılımınızı diler, katılmak isteyen firma temsilcilerinin en geç  15 Mayıs 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar katılım başvurularını iletmeleri önemle rica olunur.

Ek: Taslak program  

L.C.V.
Sn. Sevgi Keleş, Göğüş Hukuk,
(sevgi.keles@goguslaw.com, 0533 771 00 84) 

MADRİD IE BUSINESS SCHOOL/PROFESÖR JOE HASLAM İLE 'CORPORATE İNNOVATİON & THE NEW ERA OF SCALE-UP ENTREPRENEURSHİP' KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI, 28 MAYIS 2018, İSTANBUL

İstanbul'da düzenlenen toplantı İspanya İstanbul Başkonsolosu Carlos Diaz Valcarcel ve Prof. Joe Haslam'ın katılımlarıyla, 28 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşti. Toplantıda dijitalleşmiş gelecek, yapay zekâ, üç boyutlu baskılar ve otomasyon gibi gelişmeler üzerine konuşmalar yapıldı. Sunumların ardından firma tanıtımları ve soru-cevap bölümü gerçekleştirildi. Hediye takdimi ve fotoğraf çekimleriyle toplantı sonlandırıldı.

TÜRK İŞ DÜNYASI, İSPANYOL YATIRIMCILAR İLE MADRİD'TE BULUŞTU

TÜRK İŞ DÜNYASI, İSPANYOL YATIRIMCILAR İLE MADRİD'TE BULUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım'ın İspanya'yı resmi ziyaretleri kapsamında DEİK tarafından düzenlenen İspanya-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Başbakanı Binali Yıldırım, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İspanya Ticaret, Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Yardımcısı María Luisa Poncela, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Erdem, İspanya İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (CEOE) Başkan Yardımcısı Mr. Joaquín Gay de Montellá'nın katılımları ile 24 Nisan 2018 tarihinde İspanya'nın başkenti Madrid'te gerçekleştirildi.

DEİK tarafından düzenlenen, İspanyol yatırımcılar ile Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı Yuvarlak Masa Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İspanyol iş insanlarına seslenerek, Türkiye'nin çevresindeki ülke pazarlarının da hedef ülke pazarları olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yatırımcılar için, tailor-made yani her projeye özel teşvik sistemi sunduklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, teknoloji ağırlıklı yatırımlara özellikle önem verdiklerini ifade etti. Türk firmalarının İspanya'da önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım, daha fazla ticaret ve yatırım için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, 2018 yılının ilk verilerine göre yılsonunda ikili ticaret hacminin 15 milyar dolara çıkabileceğini söyledi. Zeybekci, 2018 Sonbahar döneminde Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) toplantısının İstanbul'da yapılmasına karar verdiklerini, JETCO mekanizmasıyla her iki ülkeden firmaların karşılaştıkları sorunların kolaylıkla çözümünün sağlanabileceğini açıkladı. İspanyol ve Türk firmalarının üçüncü ülke pazarlarında iş birliği yapmaları için Eximbank'ların ve diğer finansman sağlayıcıların da değerlendirilebileceğini söyleyen Zeybekci, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle iki ülke arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin büyük bir ivme kaydedeceğini ve her iki ülkenin de büyük kazanımlar elde edeceğini vurguladı.

İspanya Ticaret, Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı YardımcısıMaría Luisa Poncela, Türkiye'nin 7.4'lük, İspanya'nın ise 3.1'lik büyüme kaydettiğini belirterek, bu veriler ışığında Türkiye ve İspanya arasında daha iyi bir ticari hacminin yakalanabilecegini belirtti. Türkiye'nin, İspanya'nın AB dışındaki en büyük dördüncü ticari ortağı olduğuna dikkat çeken Poncela, ortak noktaların belirlenmesiyle Afrika, Latin Amerika gibi üçüncü ülke pazarlarında iş birliklerinin değerlendirilebileğini ifade etti.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, iş insanlarının cesaretine vurgu yaparak, DEİK'in çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye-İspanya İş Konseyi'nin 29 yıldır Türkiye ve İspanya için çalıştığını ifade eden Olpak, "Bugün, İspanya ile işi olan ve daha çok iş yapmak isteyen, etkili bir grup iş insanı da benimle birlikte. Barcelona ve Zaragoza ile ticari ilişkileri olmuş, geçen yılda, Endülüs'te5 harika gün geçirmiş bir dostunuz olarak, öğrendiğim güzel bir İspanyol özdeyişiyle‘Hesabımız kitabımız düzgün, ağzımızın tadı yerinde'" diye konuştu.

DEİK/TÜRKİYE-İSPANYA İŞ KONSEYİ'NİN MADRİD TEMASLARI

DEİK/TÜRKİYE-İSPANYA İŞ KONSEYİ'NİN MADRİD TEMASLARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in İspanya'yı ziyareti kapsamında İspanya İşveren Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) tarafından anılan kuruluş üyelerinden 100 civarında firmanın temsilcisinin katılımıyla 28 Eylül 2017'de düzenlenen toplantıda, CEOE Başkan Yardımcısı Juan Pablo Lazaro, İspanya Ticaret Odası Müdürü  İnmaculada Riera, İspanya Ekonomi Bakanlığı Yatırım ve Ticaret Genel Müdürü Jose Luis Kaiser, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Türkiye'de yenilenebiir enerji alanında yatırım yapan Siemens-Gamesa'nı CEO'su Ricardo Chocarro kısa birer konuşma gerçekleştirdi. 

Toplantıda konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB-Türkiye ilişkilerinin ekonomik boyutu ve İspanya ile ticaret ve yatırım ilişkilerini değerlendirdi. İspanyol iş insanlarının Türkiye'deki 8 milyar ABD Doları tutarındaki doğrudan yatırımlarının, İspanyon iş dünyasının Türkiye ekonomisine bugüne kadar duydukları güvenin ifadesi olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, özellikle enerji, altyapı, bilgi iletişim teknolojileri, sağlık teknolojileri gibi alanlarda yatırımlarını daha da artırmaları çağrısında bulundu.

28 Eylül 2017 tarihinde ise, yine CEOE ev sahipliğinde bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Bakan Ömer Çelik'e, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Eşbaşkanı Zeynep Bodur Okyay, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç eşlik etti. Türkiye-İspanya İş Konseyi Eşbaşkanı Juan Canals Oliva, İspanya Ticaret Odası Müdürü İnmaculada Riera, Türk-İspanyol Ticaret Odası Başkanı Esther Gonzalez, Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Fatma Kayhan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı İspanya Temsilcisi Yasemen Korukçu'nun katıldığı toplantıda, Türkiye'de yatırımları bulunan 9 İspanyol firma ve İspanya'da yatırımcı konumunda olan 4 Türk firmanın temsilcileri bir araya geldi. Toplantıda iki ülkenin ilgili kuruluşları arasında işbirliği imkanları ele alınırken; Türkiye'de ve  İspanya'da karşılıklı yatırımları ile iş bağlantıları bulunan firmalar mevcut tecrübeleri ve geleceğe dönük planları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

İspanya’nın Katalonya Bölgesi Yatırım Semineri, 9 Haziran 2015, İstanbul

İspanya Katalonya Bölgesi Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı ACCIO ve DEİK işbirliğiyle Katalonya Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Felip Puig, Bakanlık Müsteşarı Sayın Pere Torres ve ACCIO Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı  Yönetim Kurulu Başkanı Nuria Betriu’nun katılımıyla 9 Haziran 2015 tarihinde saat 14.00 – 16.30 arasında İstanbul TOBB Plaza’da “Katalonya Bölgesi Yatırım Semineri” gerçekleştirilecektir.

 Türkiye'ye 2 saatlik mesafede bulunan Katalonya /İspanya, yaklaşık 500 milyon tüketiciye erişim imkanı sağlamakta ve sanayi üretiminin %65’ini Avrupa’ya ihraç etmektedir. Katalonya Bölgesi hakkında daha kapsamlı bilgi ekte yer almaktadır.

Katalonya’da bulunan işbirliği ve yatırım fırsatları hakkında gerçekleştirilecek seminer kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren iki Katalan bankası ; Banc Sabadell ve La Caixa İstanbul temsilcileri de seminerde yer alarak Türk iş dünyasına sağladıkları finansman imkanlarını tanıtacaklardır.

Katalonya Bölgesi Yatırım Semineri için katılım formu ekte bilgilerinize sunulmakta olup, katılım koşulları hakkında detaylı bilgi ve taslak program formda yer almaktadır.

İspanya’nın Katalonya Bölgesive Avrupa’da yatırım gerçekleştirmek isteyen iş dünyası temsilcilerimiz açısından fayda sağlayacak söz konusu seminere katılımınızı diler, katılıma ilişkin teyitlerin ekteki form aracılığıyla 8 Haziran 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Sn. Aycan Damalı, e-mail: adamali@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 74) iletilmesini rica ederim.

Diğer İş Konseyleri