TÜRKİYE - LETONYA İŞ KONSEYİ

BALTIK ÜLKELERİ İŞ FIRSATLARI LETONYA – KAYSERİ İŞ DÜNYASI İLE BULUŞMA

BALTIK ÜLKELERİNİN ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ İLE ÖĞLE YEMEĞİ, 25 KASIM 2019, İSTANBUL

Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Annely Kolk, Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Elferts ve Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga ile 25 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da bir çalışma yemeği gerçekleştirildi. Söz konusu yemeğe; Letonya İş Konseyi Başkanı Galip İlter, Litvanya İş Konseyi Başkanı Oktay Gözüdok, Letonya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Serkan Kaptan, Avrupa Bölge Direktörü Dilek Tuna ve İş Konseyleri Koordinatörü Aycan Damalı katılım sağladı.

LETONYA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİSYONU HEYETİ İLE ÖĞLE YEMEĞİ, 7 EKIM 2019, İSTANBUL

Letonya Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Heyeti ile Letonya İş Konseyi 7 Ekim 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi.

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ İLE LETONYA SEMİNERİ, 31 MAYIS 2019, İZMİR
Türkiye-Letonya İş Konseyi insiyatifi ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonuyla 31 Mayıs 2019 tarihinde EİB Üyelerine Letonya'daki gıda ihracatı ve iş yapma ortamının tanıtılması amacıyla İzmir'de bir seminer gerçekleştirildi. Söz konusu seminere Letonya'nın İzmir Fahri Konsolosu Olgu Hikmet Korkmaz, EİB Genel Sekreter Yardımcısı Serap Ünal, Tarım Sektörleri Şefi Gökay Çelikli ve EİB üyesi gıda ihracatı gerçekleştiren firmalar katılım sağladı.
 
T.C. HELSİNKİ VE T.C. RİGA BÜYÜKELÇİLERİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 18 TEMMUZ 2018, İSTANBUL
Yeni atanan T.C. Helsinki Büyükelçisi Mehmet Vakur Erkul ve T.C. Riga Büyükelçisi Gülsun Erkul ile tanışma toplantısı 18 Temmuz 2018 tarihinde büyük bir katılım ile İstanbul'da gerçekleşti. Programda her iki ülkenin politik ve ekonomik durumu, ikili ticarette öne çıkan sektörleri ve gelecek dönem faaliyetleri değerlendirildi.
 
Letonya'ya önümüzdeki dönemde planlanan iş adamı heyetiyle ile ilgili Büyükelçi bilgilendirildi. Üst düzey ziyaretlere ek olarak Letonya'ya sektörel ziyaretlerin planlamasının verimli olacağı tartışıldı. Sektörlerin ileriki toplantılarda belirlenmesine karar verildi. Letonya ile Türkiye'nin üçüncü ülkelere yatırım konusunda fırsatları değerlendirmeleri gerektiği vurgulandı. Büyükelçi Gülsun Erkul, ikili ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi için gerekli çalış- malara destek vereceğini vurguladı. Öte yandan Helsinki ile birlikte çalışmanın büyük önemi olduğunu belirtti.
 
Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk, genel olarak Finlandiya ve Türkiye-Finlandiya ilişkileri ile ilgili bilgi verdi. Eylül ayı başında göreve başlayacak olan Büyükelçi Mehmet Vakur Erkul, ikili ülke ilişkilerinde ekonomik ilişkilerin sağlamlaştırılmasının politik istikrara olan etkisini vurguladı.
 
RAIL BALTICA ZİYARETİ, 27 ŞUBAT 2018, RİGA
Türkiye-Letonya İş Konseyi Başkanı A. Galip İlter, İş Konse- yi hedefleri çerçevesinde Riga'da 27 Şubat 2018 tarihinde Rail Baltica'yı ziyaret etti. Tüm Baltık ülkelerinin yanı sıra Finlandiya ve Polonya'yı kapsayan bir demiryolu projesi olan Rail Baltica'da Türk firmalarının payının arttırılması hedefiyle lobi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen ziyaret neticesinde, Leton iş dünyasına Türk firmaları tanıtıldı.
 
Helsinki, Tallinn, Parnu, Riga, Panevezys, Kaunas ve Vil- nius'u bağlayacak olan Rail Baltica projesinde Türk mü- hendislik ve demir yolu firmalarının yer almasını sağlamak amacıyla farkındalık yaratıldı. Etkinliği takiben T.C. Riga Büyükelçisi Gülsun Erkul ve Letonya'nın Ankara Büyükel- çisi Peteris Elferts ile de bir görüşme gerçekleştirilmesi kararı alındı.
 

Diğer İş Konseyleri