TÜRKİYE - MALEZYA İŞ KONSEYİ

MALEZYA BAŞBAKANI TUN DR. MAHATHIR MOHAMAD İLE CEO YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Malezya Başbakanı Dr. Mahathir Mohamad ve Türk iş dünyasının önde gelen 50'den fazla firma ile CEO yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir. İlgili toplantıya, Malezya Dışişleri Bakanı, Malezya Uluslararası Ticaret Bakanı, Malezya Savunma Bakanı ve ülkenin yatırım ajanslarının temsilcileri ile iki ülkeden yaklaşık 90 kişi katılmıştır.

MALEZYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ,

DEİK, MÜSİAD ve MIDA iş birliği ile MÜSİAD Genel Merkez'de, 20 Haziran 2019 Perşembe günü 10.00-12.00 saatleri arasında Malezya'da İş ve Yatırım Fırsatları Semineri düzenlenecektir.

Bahse konu seminerde, Malezya ile Türkiye arasındaki ticari, yatırım ilişkileri ve ikili iş birliklerinin güçlendirilmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunulması hedeflenmektedir. Türkiye'nin Malezya'ya ihracatını yaptığı ürünler başlıca  demir-çelik, değerli taşlar, demiryolu araç ve malzemeleri, elektrikli makineler, inorganik kimyasallar, halı, kireç ve çimentodan oluşmakta olup Malezya'dan ithalatını yaptığı ürünler başlıca hayvansal ve bitkisel yağlar, alimünyum, elektrikli makineler, kauçuk, tekstil ürünleri, organik kimyasallar ve plastikten oluşmaktadır. Başlıca bu alanlarda ve ilgili alanlarda ticaret ve yatırım yapmak isteyen üyelerimizin ilgili seminere katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Bu bilgiler ışığında anılan seminere katılmak isteyen üyelerimizin 19 Haziran Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://uys.musiad.org.tr/OS/ANKET/OA.aspx?AK=12fd94bb-33ca-405e-a809-51cffc2599d2 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir. 

 

PROGRAM / Toplantı dili İngilizce olup, simültane çeviri yapılmayacaktır.

10.00 – 10.30 Kayıt ve İkram

10.30 – 11.30 Oturum

          Moderatör | Tevfik Dönmez (MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi)

          Konuşmacı | Mr. Arham Abdul Rahman- (Deputy CEO of MIDA)

          Konuşmacı | Ceyhun Süer (DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi)

 

11.30 – 12.00 Soru Cevap

12.00 – 12.15 Hediye Takdimi ve Fotoğraf Çekimi

MALEZYA YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ ZİYARETİ

Heyet üyeleri Malezya'da Türkiye'nin yumuşak gücü olarak faaliyetlerini sürdüren, iki ülke arasındaki çok boyutlu ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla; eğitim değişim programları, kültürel faaliyetler ve Türkçe dil eğitimi üzerine çalışmalarıyla ön plana çıkan Yunus Emre Enstitüsü'nü ziyaret ettiler. Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Altun tarafından enstitü faaliyetleri ile ilgili heyetimiz bilgilendirildi.

TAN SRI VINCENT TAN İLE TOPLANTI

Malezya'nın önemli iş adamlarından Tan Sri Vincent Tan ile yapılan toplantıda, Tan Sri Vincent Tan'ın Tzu-Chi Vakfı ile Türkiye'de gerçekleştirmiş olduğu ve Suriyeli mültecilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için destek verdiği sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili İş Konseyi üyeleri bilgilendirildi. "Sınır tanımayan sevgi" anlayışı ile sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdiklerini belirten Tan Sri Vincent Tan ve Tzu-Chi Vakfı temsilcileri, Türkiye'nin insani yardım konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve bu konuda Türkiye'yi desteklediklerini belirttiler.

T.C. KUALA LUMPUR TİCARET MÜŞAVİRİ ELİF HALİLOĞLU GÜNGÜNEŞ İLE TOPLANTI

Türkiye-Malezya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, T.C.Kuala Lumpur Ticaret Müşaviri Elif Haliloğlu Güngüneş'i ziyaret etti. Söz konusu ziyarette İş Konseyi Üyeleri, Malezya-Türkiye İş Adamları Derneği ve MÜSİAD Malezyatemsilcileri ile bir araya geldi. Ticaret Müşaviri Elif HaliloğluGüngüneş, Malezya'nın siyasi, ekonomik ve kültürel özellikleriile ilgili bilgilerini heyete aktararak, Türkiye ve Malezyaarasında ticari ilişkilerin arttırılmasında çokça fırsatların olduğunu ve özellikle ASEAN ülkeleri ile ticari ilişkilerde Malezya'nın stratejik bir merkez olduğunu dile getirdi.

T.C. KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİSİ MERVE SAFA KAVAKÇI İLE TOPLANTI

Türkiye-Malezya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, T.C. Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı'yı ziyaret ettiler. İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri faaliyet alanları, Malezya'da süren çalışmalar ile birlikte gelecekte gerçekleştirmeyi planladıkları projelerle ilgili Büyükelçi Kavakcı'yı bilgilendirdiler.

MALEZYA YATIRIM VE İŞ FIRSATLARI TOPLANTISI, 22 ŞUBAT 2017, ANKARA

DEİK, ATO, ASO, MÜSİAD ve Ankara Platformu işbirliğinde 22 Şubat 2017 Çarşamba günü 15:00-18:30 saatleri arasında Ankara Ticaret Odası'nda "Malezya Yatırım ve İş Fırsatları Toplantısı" düzenlenecektir. 

Söz konusu etkinlik, Malezya Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, DEİK, TMB, ATO, ASO, MÜSİAD, Ankara Platformu, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurumu (MATRADE) ve Malezya Yatırım Geliştirme Otoritesi (MIDA)'nin katılımları ile gerçekleşecektir. Toplantıda, alanında uzman kişilerin yapacağı özel konuşmalar ve sunumlarda Türkiye-Malezya Ekonomik İlişkileri, Yatırım Fırsatları, Ticaret Hacimlerinin Arttırılması Kapsamında Ülkeler Arası İhracat ve İthalat Fırsatları ve Malezya ile Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar konularına yer verilecektir.

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 17 Şubat 2017 Cuma gününe kadar DEİK (Sn. Ecem Mirzaloğlu Tel: 0212 339 50 18, E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Malezya Ülke Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Toplantısı, 7 Nisan 2016, Kocaeli

Kocaeli Ticaret Odası ve DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi işbirliğinde, 7 Nisan 2016 Perşembe günü 14.00-17.00 saatleri arasında Kocaeli Ticaret Odası’nda “Malezya Ülke Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Toplantısı” düzenlenecektir.

Kişi başı geliri 16 bin dolar olan ve yaklaşık 30 milyonluk nüfusuyla ekonomisi 2015 yılında yüzde 5 büyüyen Malezya; siyasi istikrar, çok kültürlü yapısı, yatırımcı dostu ekonomi politikalarıyla Güneydoğu Asya'nın en önemli ülkelerinden biri konumundadır. Ayrıca 2015 Temmuz ayında resmi gazetede yayınlanan "Türkiye Malezya Serbest Ticaret Anlaşması" bu pazarı daha avantajlı kılmaktadır.

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin http://goo.gl/forms/IAkbTJoaZR bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

"Malezya-Türkiye Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın Katkıları" İstişare Toplantısı, 20 Ocak 2016, Ankara

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) ve DEİK işbirliğinde, 20 Ocak 2016 Çarşamba günü 10:30-15:00 saatleri arasında Hilton Hotel Ankara’da "Malezya-Türkiye Arasındaki Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi ve Serbest Ticaret Anlaşmasının Katkıları" başlıklı bir istişare toplantısı düzenlenecektir.

Malezya Türkiye Büyükelçisi Sn.Dato'Amran Mohamed Zin’in katılımlarıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıda, Türkiye-Malezya ikili ekonomik ilişkilerine ilişkin gelişmeler, iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın ticarete yansımaları ve Türkiye iş dünyasının Malezya devlet kurumları ile ticari ilişkilerinin geliştirilmesi konuları ele alınacaktır.

Anılan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 15 Ocak 2016 tarihine kadar http://www.tiwe.org/mtbusinessnetwork linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

13th Franchising&Brand Dealership Trade Fair’ ve Türkiye-Malezya Yuvarlak Masa Toplantısı, 15 Ekim 2015, İstanbul

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, 15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında DEİK kurucu kuruluşu UFRAD tarafından İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde ‘13th Franchising&Brand Dealership Trade Fair’ düzenleneceği bildirilmektedir.  

Malezya İç Ticaret ve Tüketici İşleri Bakanı Sayın Dato’ Hamzah Zainudin’ın katılımlarıyla, 15 Ekim 2015 Perşembe günü saat 11:00’de Fuar Açılışı ve saat 13:30’da CNR Expo Hall 5’te Malezya Franchise Derneği-UFRAD MOU İmza Töreni yapılacaktır. 

Bu çerçevede, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) ve Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) organizasyonu ve DEİK işbirliğinde, Türkiye ile Malezya arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik 15 Ekim 2015 Perşembe günü 14:00-16:30 saatleri arasında WOW Hotels & Convention Center Istanbul’da ‘Türkiye-Malezya Yuvarlak Masa Toplantısı’ ve ikili iş görüşmeleri düzenlenecektir. 

Anılan etkinliğe katılım sağlayan Malezyalı iş adamlarının listesi ekte yer almakta olup, katılmayı arzu eden üyelerimizin 14 Ekim 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr /KatilimFormu/111/5526 linkinde yer alan online başvuru formunu doldurmaları rica olunur.

Diğer İş Konseyleri