TÜRKİYE - TACİKİSTAN İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-TACİKİSTAN YUVARLAK MASA TOPLANTISI, DEİK OFİSİ

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Tacikistan İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Tacikistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Tacikistan'dan her düzeyde heyetler ile iş insanlarımızı buluşturma çalışmalarına devam etmektedir.

Bu bağlamda, 16 Ocak 2023, Pazartesi günü 11:00-12:30 saatleri arasında DEİK ofisinde (Huzur Mahallesi, Azerbaycan Caddesi Skyland Sky Office No:4, B Blok Kat: 21, Seyrantepe-İstanbul) Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası, Tajinvest, Yatırımlar ve Devlet Mülk Yönetimi yetkilileri ve Tacikistan'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Ashrafjon Gulov'un yanı sıra farklı sektörlerde faaliyet gösteren Tacik firma yetkililerinin katılımıyla "Tacikistan Yuvarlak Masa Toplantısı''nıngerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Anılan toplantı çerçevesinde katılımcılara Tacikistan hakkında genel bilgi aktarımının yanı sıra, Türk iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanakları hakkında somut bilgi paylaşımı ve karşılıklı olarak soruların cevaplanması öngörülmektedir. Tacikistan'dan gelecek heyet listesi kayıt yaptıran üyelerimize bilahare iletilecektir.

 

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıda yer alan online kayıt formunu en geç13 Ocak 2023, Cuma günü saat 12:00'ye kadar doldurmalarını rica ederiz.

TÜRKİYE-TACİKİSTAN İŞ FORUMU, DUŞANBE

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un ikili ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirmek amacıyla yapacağı Tacikistan ziyareti kapsamında, 10 Kasım 2022, Perşembe günü Duşanbe'de Türkiye-Tacikistan İş Forumu'nun düzenlenmesi planlanmaktadır.

Sayın Bakanımız ve Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Sayın Zavki Amin Zavkizoda'nın teşrifleri ile gerçekleştirilmesi öngörülen İş Forumuna katılmayı arzu eden üyelerimizin 8 Kasım 2022, Salı günü saat 18:00'e kadar bağlantısından kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

Detaylı Bilgi:

Tuğba Bal Bahar, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü, Tel.: 0212 339 50 55,

e-posta: avrasyabolgesi@deik.org.tr

Başvuru ve Katılım Koşulları:

 • Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önem arz etmektedir.
 • İş Forumuna katılım ücretli olup, 100 ABD Doları tutarındaki ücret aşağıdaki hesaba yatırılacaktır:

Hesap Adı       DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU

Banka Adı       YAPI VE KREDİ BANKASI

Şube Adı         GALATASARAY ŞB.

Şube Kodu      495

Para Birimi      USD

Hesap No       70531331

IBAN   TR910006701000000070531331

Ödeme sırasında açıklama kısmında katılımcı adı soyadı ve "Tacikistan İF" yazılması gerekmektedir.

 • Uçak biletleri, Duşanbe'de şehir içi ulaşım ve konaklama katılımcılar tarafından münferit olarak organize edilecektir. Toplantının gerçekleştirileceği yer ve program kayıt yaptıran firma temsilcilerine bilahare iletilecektir. 
 • Tacikistan Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Ülkeye seyahatlerde uçuştan önce en fazla 72 saat içerisinde yapılmış negatif sonuçlu COVID-19 PCR test raporunun veya 2 doz aşı uygulamasını içeren aşı kartının ibraz edilmesi zorunludur. Kare kodu test raporunun İngilizce düzenlenmiş olması gerekmektedir.
TÜRKİYE-TACİKİSTAN TİCARİ, EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLERİ TOPLANTISI

FRANSIZ SCHIEVER FİRMASI TACİKİSTAN TEMSİLCİLERİ İLE TÜRK FİRMALARI İŞ BİRLİĞİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

T.C. Duşanbe Büyükelçiliği tarafında Kurulumuza iletilen bir yazıda, Tacikistan'da faaliyet gösteren Auchan ve B1 Süpermarketler Zinciri Fransız Schiever firmasının altı yıldır Tacikistan pazarında faaliyet gösterdiğini ve Tacikistan'daki talep doğrultusunda daha fazla Türk ürünü getirmek istedikleri belirtilmiştir. Bu çerçevede, anılan firma temsilcilerinin Haziran ayında Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirerek, gıda (paketli ürünler, dondurulmuş ürünler, süt ve süt ürünleri), kişisel temizlik ve hijyen ürünleri (deterjan, şampuan, diş macunu, hijyen pedleri, bebek bezi), hayvan maması, çelik ve plastik ev gereçleri sektöründe faaliyet gösteren Türk tedarikçi firmalarıyla temas etmek istedikleri bildirilmiştir.

 

Bu bağlamda, 3 Haziran 2022, Cuma günü 11.00-12.30 saatleri arasında DEİK Merkez Ofisinde (Huzur Mahallesi Azerbaycan Caddesi Skyland Sky Office No:4 B Blok Kat: 21, Seyrantepe 34485 Sarıyer / İstanbul )"Schiever Firması Temsilcileri ile Türk Firmaları İş Birliği Değerlendirme Toplantısı'' gerçekleştirilmesi planlanmakta olup, anılan toplantıya ilgili sektör firma temsilcilerinin katılımı beklenmektedir. Toplantı çerçevesinde Schiever firmasının talep ettikleri ürünlerin paylaşılması ve bu minvalde iş birliği olanaklarının görüşülmesi planlanmaktadır. Toplantı dili İngilizcedir.

 

Söz konusu toplantıya katılım kontenjanı sınırlı olup, katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıda yer alan kayıt formunu en geç31 Mayıs 2022, Salı günü saat 17.00'ye kadar doldurmaları önemle rica olunur.

 

Detaylı bilgi için: Tuğba Bal Bahar, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü (E-mail: tbal@deik.org.tr; tel: 0531 892 36 72)


Taslak Program Akışı


10.30 – 11.00Kayıt

11.00 – 11.10Açış Konuşması     

11:10- 11:20   Schiever Firması tanıtımı ve talepleri 

11.20 – 12.30Firma tanıtımları

TÜRKİYE-TACİKİSTAN İŞ FORUMU, 13 EKİM 2021, DUŞANBE

Türkiye-Tacikistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'ınKEK 11. Dönem Toplantısı vesilesiyle yapacağı Tacikistan ziyareti kapsamında 13 Ekim 2021, Çarşamba günü Hyatt Hotel, Duşanbe'de Türkiye-Tacikistan İş Forumu'nun düzenlenmesi planlanmaktadır. 

Sayın Bakanımızın teşrifleri ile gerçekleştirilmesi öngörülen etkinliğimize katılmayı arzu eden üyelerimizin 6 Ekim 2021, Çarşamba günü saat 18.00'e kadar bağlantıdan kayıt oluşturmaları rica olunur. 

Uçak biletleri, konaklama ve Duşanbe'de şehir içi ulaşım katılımcılar tarafından münferiden temin edilecek olup, toplantının programı bilgisi kayıt formunu doldurmuş olan katılımcılarımıza bilahare iletilecektir. 

Detaylı bilgi için:Tuğba Bal Bahar, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü | E: tbal@deik.org.tr  | T: 0212 339 5055 

Önerilen Uçuşlar:

İstanbul –Duşanbe / Somon Air

12 Ekim 2021, Salı                    SZ 104               10.45      17.35

Duşanbe – İstanbul / Somon Air

15 Ekim 2021, Cuma               SZ 103                  06.20     09.35

Önerilen uçuşla Duşanbe'ye gidecek katılımcılarımız, 14 Ekim 2021, Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Tacikistan Uluslararası Yatırım Forumu'na da katılım sağlayabilirler. Bahse konu forum hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak içinhttps://dushanbeinvest.com web sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Vize hakkında:

 • Tacikistan'a seyahat için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 güne kadar, resmi pasaporta sahip Türk vatandaşları 60 güne kadar vizeden muaftır.
 • Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Tacikistan'a ziyaret edebilmeleri için vize almaları gerekmektedir.Vizeye tabi umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizelerini Ankara'daki Tacikistan Büyükelçiliği, Tacikistan İstanbul Başkonsolosluğu'na bizzat giderek ya da Tacikistan'a varışlarında Duşanbe Havaalanı'ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı'nın Konsolosluk Bürosu'ndan alabilirler. Vize başvurusu için ayrıca www.evisa.tj adresinden de yararlanılabilmektedir.
 • Vize işlemleri ile detaylı bilgi için: Parviz Sodiqi (Whatsapp: 0553 690 97 91, e-posta:parviz.sodiqi@mfa.tj)

PCR testi hakkında:

 • Tacikistan'a hem gelişlerde hem de dönüşlerde, varıştan en geç 72 saat öncesinde sağlık kuruluşlarınca verilmiş olan PCR test (kare kodlu) sonucunu yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Aşı olan yolcular dahil olmak üzere tüm yolcular PCR testi uygulamasına tabidir. Test raporunun İngilizce veya Rusça düzenlenmiş olması gerekmektedir.
TACİKİSTAN’DAKİ SERBEST EKONOMİK BÖLGELERİN TANITIM TOPLANTISI

TÜRKİYE-TACİKİSTAN TİCARİ, EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER WEBİNARI

TÜRKİYE-TAJIKISTAN INTERCONNECTED BUSINESS

TACİKİSTAN ÜLKE TANITIM TOPLANTISI, ZOOM

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Söz konusu faaliyetler çerçevesinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve tanıtım etkinlikleri kapsamında bu kez, Hadımköy-Arnavutköy Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) iş birliği ile 13 Temmuz 2020, Pazartesi günü saat 16:00'da Zoom Online Konferans Sistemi üzerinden "Tacikistan Ülke Tanıtım Toplantısı" düzenlenecektir.

Tacikistan ekonomisinin değerlendirileceği ve iki ülke ticari ilişkilerin ele alınacağı bahse konu toplantıya Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Mahmadali Radjabiyon ve HASİAD Başkanı Sayın Hüseyin Bozdağ, Tacikistan ile iş yapan ve yapmak isteyen iş insanlarının katılımları beklenmektedir.

Ekli dosyada duyurusu yer alan bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1211/15339 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

TACİKİSTAN TSO VE TAJINVEST İLE ONLİNE TOPLANTI

İş Konseyi çalışmalarımızın mevcut şartlarda devamlılığını sağlamak amacıyla, 22 Nisan 2020, Çarşamba günü 14:00'de Zoom Online Konferans Sistemi üzerinden Tacikistan ve bölge ülkeler bazlı İş Konseyleri üyelerine açık şekilde bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirilecektir. Koronavirüsün ülkeler arasındaki ticari ilişkilerine etkisi hakkında değerlendirme yapılacak olan bahse konu toplantıya, Tacikistan Ankara Büyükelçisi Sayın Mahmadali Rajabiyon, Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Cemşed Cumahonzoda ve Yatırımlar ve Devlet Emlakının İdaresi Komitesi "Tajinvest" Direktörü Sayın Mirzo Khurshed Fayzullozoda'nın katılımları öngörülmektedir.

Bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 21 Nisan 2020, Salı günü saat 12:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1201/14987 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

Detaylı bilgi için:

Tuğba Bal Bahar

DEİK Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü

Tel.: 0212 339 50 55, e-posta: tbal@deik.org.tr

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI, ANKARA
Türkiye-Tacikistan İş Konseyi 1991 yılında DEİK çatısı altında kurulduğundan bu yana, üst düzey devlet yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler dahil olmakla çok sayıda iş forumları, seminerler, bilgilendirme toplantıları, ikili görüşmeler gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Söz konusu faaliyetler çerçevesinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve tanıtım etkinlikleri kapsamında bu kez, DEİK ve Ankara Sanayi Odası (ASO) organizasyonu ve Tacikistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği destekleri ile 20 Şubat 2020 2019 Perşembe günü saat 11:00'de Ankara Sanayi Odası (ASO)'nda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.
 
Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin Özdebir'in ev sahipliğinde, Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Mahmadali Radjabiyon'un katılımları ile düzenlenecek olan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 18 Şubat 2020 Salı günü saat 18:00'e kadar dim@aso.org.tr e-mail adresine teyit vermeleri rica olunur.
TACİKİSTAN TURİZM SEKTÖRÜ TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL
İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Tacikistan İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Tacikistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Tacikistan'dan gelen heyetler ile tanıtım toplantıları organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.
 
Bu kez, Türkiye-Tacikistan 1. Karma Turizm Komitesi Toplantısı bağlamında 19 Aralık 2019 Perşembe günü 13:30-16:00 saatleri arasında DEİK ofisinde (adres: River Plaza, Büyükdere Caddesi, Bahar Sk. No: 13/9 D:10, 34394 Şişli, İstanbul) "Tacikistan Turizm Sektörü Tanıtım Toplantısı"nın gerçekleştirilmesi planlanmakta olup, anılan toplantıya Tacikistan Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Sayın Numon Abdughafforzoda ve Tacikistan Ankara Büyükelçisi Sayın Mahmadali Rajabiyon'un yanı sıra ekte yer alan heyet üyelerinin katılımı beklenmektedir.
 
Toplantı çerçevesinde Tacikistan'dan gelen heyet üyelerinin faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, anılan sektörle ilgili Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.
 
Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1115/14128 internet adresinde bulunan online kayıt formunu en geç18 Aralık 2019  Çarşamba günü saat 18:00'e kadar doldurmaları rica olunur.
 
Taslak Program
13:30 – 14:00  Kayıt
14:00 – 14:30  Açış konuşmaları       
14:30 – 15:00  Sunum 
15:00 – 16:00Soru-cevap                                                             
 
TACİKİSTAN CUMHURİYETİ BAŞBAKAN BİRİNCİ YARDIMCISI DAVLATALI SAİD İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

İş Konseyinin katılım gösterdiği yuvarlak masa toplantısı, 28 Kasım 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

TACİKİSTAN CUMHURİYETİ EKONOMİK KALKINMA VE TİCARET BAKANI NEMATULLO HIKMATULLOZODA İLE KISITLI KATILIMLI TOPLANTI

Kısıtlı katılımlı toplantı, 6 Ağustos 2019 tarihinde Ankara'da düzenlendi.

TACİKİSTAN'DA İŞ VE YATIRIM OLANAKLARI TANITIM TOPLANTISI

Tacikistan'daki yatırım olanaklarının görüşüldüğü toplantı, 18 Haziran 2019'da Gaziantep'te yapıldı.

TACİKİSTAN’DA İŞ VE YATIRIM OLANAKLARI TANITIM TOPLANTISI, GAZİANTEP

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi, 1991 yılında DEİK çatısı altında kurulduğundan bu yana, üst düzey devlet  yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler dahil olmakla çok sayıda iş forumları, seminerler, bilgilendirme toplantıları, ikili görüşmeler gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Söz konusu faaliyetler çerçevesinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve tanıtım etkinlikleri kapsamında bu kez, DEİK ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) organizasyonu, Güney Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) destekleri ile 18 Haziran 2019 Salı günü saat 15:00'te GSO Toplantı Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ünverdi'nin ev sahipliğinde Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Mahmadali Radjabiyon, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Sayın Mahmut Er'in katılımları ile düzenlenecek olan anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan kayıt formunu doldurarak en geç 17 Haziran 2019 Pazartesi gününe kadar sermest@gso.org.tr e-posta adresine veya 0342 230 16 82 numaralı faksa göndermeleri gerekmektedir.

Taslak Program:

14:30 – 15:00    Kayıt

15:00 – 15:45    Açış Konuşmaları

15:45 – 16:15    Sunum

16:15 – 17:00    Soru - Cevap

İlave bilgi için:

DEİK

Batuhan Kurtaran, Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

Tel.: 0212 339 50 55, e-posta: bkurtaran@deik.org.tr

 

Gaziantep Sanayi Odası

Sermest Çapan, Ticaret ve Dış İlişkiler Müdürü

Tel.: 0342 221 09 00, e-posta: sermest@gso.org.tr

 

TACİKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TOPLANTI

2 Mayıs 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen Tacikistan Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon ile olan görüşmeye Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, Yürütme Kurulu Üyesi Halil Avcı, Büyükelçilik Müsteşarı Parviz Sodiqi, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı ve Avrasya Bölge Direktörü Nurengiz Eşki katıldı. Söz konusu toplantı sırasında, önceki dönem yaşanan iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında heyet değişimleri gibi önemli gelişmeler değerlendirilirken önümüzdeki dönemgerçekleştirilmesi öngörülen faaliyetler hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi ile Konya Sanayi Odası(KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018'de Tacikistan Tanıtım Toplantısı etkinliği gerçekleştirildi. Bahse konu etkinlik programı, Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyetin Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı ziyaretiyle başladı. Belediye Başkanı ziyareti kapsamında, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ikili ilişkiler değerlendirilerek gelecek dönemde Konya ile Tacikistan arasında ortak yürütülebilecek proje ve faaliyetler görüşüldü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Uğur İbrahim Altay, kardeşliğin artması ve iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından ziyareti önemsediğini belirtti. Altay; ortak kültüre sahip iki milletin ticari, siyasi, kültürel ve sosyal anlamda birlikte hareket etmelerinin faydalı kapılar açacağının altını çizerek Konya Büyükşehir Belediyesinin birçok ülke ile kardeş şehir ilişkisi yürüttüğünü söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi ziyaretini takiben Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, Elçilik Müsteşarı Parviz Sodiqi, Büyükelçi Özel Kalem Müdürü Anvar Madohirov, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven, KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir, KSO Genel Sekreteri Fatih Bayraktar, KSO Genel Sekreter Yardımcısı Zübeyde Yılmaz, DEİK Avrasya Bölgesi Direktör Vekili Nurengiz Eşki, Avrasya Bölgesi İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı Alperen Ay ve yaklaşık 35 özel sektör temsilcisinin katılımlarıyla Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon ve İş Konseyi Başkanı Mahmut Er'in yaptığı açılış konuşmalarının ardından Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Parviz Sodiqi ve T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı; Tacikistan ekonomisi, ülkede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin sunumlarını gerçekleştirdi.

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI, KONYA

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI

18 Eylül 2018, Konya

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi ile Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018 Salı günü Tacikistan Tanıtım Toplantısı etkinliği gerçekleştirildi.

Bahse konu etkinlik programı Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyetin Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı ziyaretiyle başladı. Belediye Başkanı ziyareti kapsamında Türkiye ile Tacikistan arasındaki ikili ilişkiler değerlendirilerek, gelecek dönemde Konya ile Tacikistan arasında ortak yürütülebilecek proje ve faaliyetler görüşüldü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kardeşliğin artması ve iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından ziyareti önemsediğini belirtti. Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ortak kültüre sahip iki milletin ticari, siyasi, kültürel ve sosyal anlamda birlikte hareket etmelerinin faydalı kapılar açacağının altını çizerek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birçok ülke ile kardeş şehir ilişkisi yürüttüğünü belirtti. 2012 yılında Konya ile Kulob şehri arasında kardeş şehir ilişkisi başlatıldığını dile getiren Belediye Başkanı Altay, ziyaretin bu ilişkilerin artmasına vesile olacağına inandığını ifade etti. Tacikistan ve Konya'nın ortak değeri olan Mevlana Celalettin Rumi'nin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin arttırılması hususunda çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Altay, ülkeler arasında tanıtım programları düzenlemek ve karşılıklı heyet ziyaretleri ve toplantıların düzenlemesinin faydalı olacağını belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi ziyaretini takiben Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, Elçilik Müsteşarı Parviz Sodiqi, Büyükelçi Özel Kalem Müdürü Anvar Madohirov, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven, KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir, KSO Genel Sekreteri Fatih Bayraktar, KSO Genel Sekreter Yardımcısı Zübeyde Yılmaz, DEİK Avrasya Bölgesi Direktör Vekili Nurengiz Eşki, Avrasya Bölgesi İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı Alperen Ay ve yaklaşık 35 özel sektör temsilcisinin katılımlarıyla Konya Sanayi Odası Konferans Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon ve İş Konseyi Başkanı Mahmut Er'in yaptığı açış konuşmalarının ardından Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Parviz Sodiqi ve T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı Tacikistan ekonomisi, ülkede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin sunumlarını gerçekleştirdiler. İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven'in Tacikistan'daki tecrübelerini paylaşmasıyla devam eden toplantı, özel sektör temsilcilerinden gelen soruların yetkililer tarafından cevaplanmasının ardından hediye takdimiyle sonlandırıldı.

Toplantıda yapılan sunumlara https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17385; https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17387 adresli internet bağlantılarından ulaşılabilmektedir.

KSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen Tacikistan Tanıtım Toplantısını takiben diplomatik misyon ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyet T.C. Konya Valisi Yakup Canbolat'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Konya'da eğitim gören 4 bine yakın uluslararası öğrencinin 24'ünün Tacikistan vatandaşı olduğunu belirten Vali Canbolat, bu sayının artması için Tacikistan Ankara Büyükelçiliğinden destek beklediklerini dile getirdi. Konya ve Tacikistan'ın ortak değeri olan Mevlana Celaleddin Rumi'yi anma etkinlikleri kapsamında önümüzdeki dönemde hâlihazırda Tacikistan ve Konya arasında var olan ilişkinin arttırılması gerektiğini vurgulayan Vali Canbolat, karşılıklı olarak yapılacak tanıtım çalışmaları vesilesiyle ülkelerimiz arasında işbirliğinin artmasını ümit ettiklerini ifade etti.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi 1991 yılında DEİK çatısı altında kurulduğundan bu yana, üst düzey devlet  yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler dahil olmakla çok sayıda iş forumları, seminerler, bilgilendirme toplantıları, ikili görüşmeler gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Söz konusu faaliyetler çerçevesinde bu kez, DEİK ve Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018 Salı günü saat 11:30'da KSO Konferans Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er ve Başkan Yardımcısı İrfan Güven'in katılımları ile düzenlenecek olan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin aşağıdaki formu doldurarak en geç 17 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 12:00'ye kadar ccalikusu@kso.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. 

 

Taslak Program:

 

11:00 – 11:30    Kayıt

11:30 – 12:00    Açış Konuşmaları

12:00 – 12:45    Sunum

12:45 – 13:30    Soru - Cevap

T.C. BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN TUĞRUL TÜRKEŞ’İN TACİKİSTAN ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-TACİKİSTAN İŞ FORUMU, 16 ŞUBAT 2017, DUŞANBE

Türkiye ve Tacikistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı olan 2017 yılında gerçekleştirilecek olan bu resmi ziyaret ve bu ziyaret çerçevesinde DEİK / Türkiye-Tacikistan İş Konseyi tarafından organize edilmesi öngörülen Türkiye-Tacikistan İş Forumunun  tarihi  16 Şubat 2017, Perşembe günü olarak belirlenmiştir. Taslak programı ekte sunulan etkinliğe ilişkin her  türlü güncelleme ve detay bilgi, katılım teyidi veren firma temsilcilerine bilahare iletilecektir.

Kurulumuz organizasyonunda yapılacak Duşanbe ziyaretine katılmayı arzu eden üyelerimizin, en geç 9 Şubat 2017, Perşembe günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/338/8109 adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt yaptırarak kişi başı 500 USD tutarında katılım bedelini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Söz konusu katılım ücretine Duşanbe'de 3 gece konaklama, transfer, tercüme hizmetleri vb. dahil olup, uçak biletleri ve vize alımı işlemleri katılımcılar tarafından münferit şekilde sağlanacaktır. Taslak programda belirtilen uçuş saatleri, tercih edilebilecek THY tarifeli seferleridir. 

Tacikistan Cumhuriyeti'ne giriş vizesi ile ilgili işlemler hakkında ayrıntılı bilgi ekte sunulmaktadır.

Etkin ve tatmin edici ziyaret programının hazırlanabilmesi için başvuruların yukarıda belirtilen tarihten önce ve mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir.

Tacikistan Cumhuriyeti “Tojinvest” Heyeti ile Toplantı, 19 Ekim 2016, İstanbul

Tacikistan Cumhuriyeti Yatırımlar ve Devlet Mülklerinin Yönetimi Komitesine (http://www.gki.tj/en/) bağlı bir kamu teşebbüsü olan Tojinvest tarafından, birkaç alanda ülkemizin tecrübelerini öğrenmek amacıyla Türkiye’ye bir heyet ziyareti düzenlenecektir. Tojinvest hakkında ayrıntılı bilgiye http://tajinvest.tj/en/ adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Bu çerçevede, tekstil konfeksiyon, metal ve madencilik, değerli taşların işlenmesi, teknik tarım, kanatlı et, hayvancılık, yaş meyve sebzelerin işlenmesi, enerji, inşaat malzemeleri üretimi, turizm otelcilik, turistik tesisler, sanatoryum, ilaç üretiminde kullanılan bitkilerin yetiştirilmesi alanlarında faaliyet gösteren Türk firma temsilcilerinin katılımıyla 19 Ekim 2016, Çarşamba günü saat 13:00’da DEİK ofisinde (İstanbul River Plaza) bir toplantı yapılması öngörülmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, katılım durumlarını en geç 18 Ekim 2016, Salı günü mesai saati bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/265/7636 adresinde yer alan katılım formu aracılığıyla online bildirmeleri gerekmektedir.

TOJINVEST HEYETİ:

 1. Davlat HABİBOV, Tojinvest Genel Müdür Yardımcısı
 2. Şarofeddin SEYFUDDİNOV, Tojinvest Daire Başkanı
 3. Dilbar TOCEBOYEVA, D Group Firması Genel Müdürü
 4. Zeyneddin ASLOV, D Group Ticaret Müdürü
Tacikistan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanı’nın Katılımıyla Toplantı

26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen 15.MÜSİAD Uluslararası Fuarı’na birçok ülkeden sağlanan katılımların yanı sıra, Tacikistan’dan gelen 10 işadamı heyeti fuar alanında  iki stand ile temsil edildi.

Bu çerçevede, Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Sayın Şarif Rakhimzoda’nın28 Kasım, Cuma günü saat 14:00 – 17:00 arasındafuar alanını ziyareti sırasında, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi tarafından MÜSİAD Başkanı Sayın Nail Olpak, DEİK ve İKV Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan’ınkatılımıyla bir görüşme organize edildi. Anılan görüşmeye ayrıca, Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuğrul Erkin, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, Başkan Yardımcısı Mustafa Özeken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Yenigün İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Edip Yenigün, Coca Cola İçecek A.Ş. Kurumsal İlişkiler Müdürü Demokan Konyalıgil, MÜSİAD Tacikistan Temsilcisi ve Avrasya Koordinatörü, Tacikistan İstanbul Başkonsolosu İlhomcon Abdurahmonov katıldılar.

Söz konusu görüşme sırasında, 123 ülkeden 6.700’ün üstünde yabancı ziyaretçi ile gerçekleşen 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı, ayrıca DEİK ve MÜSİAD hakkında konuk Bakan’a kısa bilgi verilerek, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek, ikili ticaretteki potansiyeli yakalamak amacıyla geçtiğimiz dönemde 4’ten 6’ya çıkarılan uçak sefer sayısının daha da arttırılmasının faydalı olacağı, DEİK / Türkiye-Tacikistan İş Konseyi olarak 2015 yılının ilk yarısında geniş katılımlı Türk işadamları heyeti ile Tacikistan ziyaretinin  planlandığını, Türk firmalarının Tacikistan’da özellikle  inşaat, teknik müşavirlik, tarım, gıda, tekstil gibi alanlarda faaliyetlerinin genişletmelerinin uygun olacağı gibi hususlar dile getirildi.

Türkiye - Tacikistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyelerinin Tacikistan Ziyareti

AKP Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı başkanlığında, İstanbul Milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, CHP Muğla Milletvekili Süha Ökten'den oluşan Türkiye-Tacikistan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri ve onlara eşlik eden Tacikistan Ankara Büyükelçisi Farruh Şaripov ve DEİK / Türkiye-Tacikistan iş Konseyi Başkanı Mahmut Er, 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde Duşanbe'yi ziyaret ettiler.

 

Söz konusu ziyaret çerçevesinde, Tacikistan Parlamentosu (Maclisi Olii) Başkanı Şükürcon Zukhurov, Ekonomi Kalkınma ve Ticaret Bakanı Şarif Rakhimzoda, Dışişleri Bakanı Sirocidin Aslov  ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Tacikistan-Türkiye İş Konseyi Başkanı Şarif Said ile görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Heyet üyeleri ayrıca, Tursunzade şehrinde bulunan alüminyum fabrikasını ve  tarihi Hisar kentini de ziyaret ettiler.

Tacikistan Cumhuriyeti Başbakanı’nın TOBB / DEİK Başkanı ve Türk-Tacik İş Konseyi Başkanı ile Görüşmesi

12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmak üzere Ankara’ya gelen Tacikistan Başbakanı Sayın Kohir Rasulzoda 28 Ağustos 2014, Perşembe günü saat 15:00’da TOBB / DEİK Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk-Tacik İş Konseyi Başkanı Sayın Mahmut Er ile JW Marriott otelde biraraya geldi. Görüşmeye ayrıca, Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kabakçı ve Tacikistan Ankara Büyükelçisi Sayın Farruh Şaripov da katıldılar.

Söz konusu görüşme sırasında, iki ülke iş çevreleri arasındaki ilişkilerin arttırılması hususlarına ağırlık verildi. Sayın Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin gerçek potansiyeli yansıtmadığını vurgulayarak, Türk mallarının büyük bir kısmının AB ülelerine ihraç edildiğini, bunun da ürünlerin kalitesini gösterdiğini belirtti.

Sayın Hisarcıklıoğlu ayrıca, Tacikistan’a direkt uçak seferlerinin arttırılması gerektiğini, işadamlarının karşılıklı olarak gidip gelebilmeleri için uçuş izinlerinin önünün açılmasının önem arz ettiğini ifade etti.

Sayın Rasulzoda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 650 milyon dolar seviyesine ulaştığını ancak yetersiz kaldığını, Tacikistan’da enerji, yol yapımı, inşaat malzemeleri gibi alanlarda Türkiye ile işbirliği yapılabileceğini, Tacikistan’dan Türkiye’ye kuru meyve ithalatının da arzu edildiğini dile getirdi.

Sayın Rasulzoda devamla, iki ülke arasında çok fazla işbirliği alanlarının bulunduğunu, yeni projelerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bu vesileyle Türk yatırımcılarını Tacikistan’a davet etti.

Tacikistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ve Tacikistan’dan Gelen Tekstil Sektörü Heyeti ile Toplantı

26-29 Mart 2014 tarihlerinde TÜYAP’ta düzenlenen “Texpo Eurasia 2014” 31. Tekstil Fuarı’na katılan Tacik iplik, dokuma kumaş ve tekstil üreticileri heyeti ile Türk-Tacik İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin bir araya geldikleri toplantı 28 Mart 2014, Cuma günü saat 17:00 – 19:00 arasında DEİK ofisinde gerçekleştirildi.

Tacik heyete başkanlık eden İstanbul Başkonsolosu İlhomjon Abdurahmonov, konukları takdim ederek ziyaret amaçlarından bahsetti, ayrıca Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticari ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, Konsey tarafından son dönemde yapılan ve önümüzdeki dönem için planlanan faaliyetlerden bahsederek, ikili işbirliğimizde inşaat müteahhitlik, tekstil, gıda, enerji gibi alanlara öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

Aralarında Tacikistan’da Ticaret Alanında İşbirliği Ulusal Program Temsilcisi Nargiza Abdulmacidova, “Spitamen Tekstil” firması Genel Müdürü Mirzokodir Bakayev, “LLC Nohid” Müdür Yardımcısı Mirsaid Kadırov, “LLC Fayzi İstiklol 2011” Satış Müdürü Saidburhon Barotov vd. kişilerin yer aldığı heyeti üyeleri, firma ve kurumlarını tanıtarak Tacikistan’da pamuk, iplik, dokuma ve kumaş üretimini düzenli ve standartlara uygun hale getirilmesi amacıyla yürütülen Devlet Programı çerçevesinde aşamalı üretim mekanizmasının devreye sokulduğu, bu alanda Türkiye tecrübelerinin Tacikistan’daki olanaklarla birleştirerek çok iyi sonuçlara varılabileceği konularını dile getirdiler.

Toplantı sonunda hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi yapıldı.

Diğer İş Konseyleri