TÜRKİYE - RUSYA İŞ KONSEYİ

NIJNIY NOVGOROD VE YAROSLAVL BÖLGELERİ HEYETİNİN KATILIMIYLA TOPLANTI VE İKİLİ GÖRÜŞMELER

Etkinlik, Türkiye-Rusya İş Konseyi ev sahipliğinde 6 Kasım 2019'da İstanbul'da düzenlendi. Avrasya Bölge Direktörü Nurengiz Eşki'nin DEİK ve Türkiye-Rusya İş Konseyi hakkında bilgi verdiği toplantıda, Rus heyete başkanlık eden Leader İş Uygulama Merkezi'nden Olga Balushkina Nijniy Novgorod ve Yaroslavl bölgelerindeki yatırım fırsatlarına ilişkin sunum gerçekleştirdi. Türk yatırımcılarını her zaman bölgelerinde görmek istediklerini belirten Balushkina, iki ülke arasındaki ticaretin farklı alanlarda da ilişkileri geliştirdiğini ve ekonomi ile sınırlı kalmadığını söyledi.

RUSYA FEDERASYONU NİJNİY NOVGOROD VE YAROSLAVL BÖLGELERİ HEYETİNİN KATILIMIYLA TOPLANTI VE İKİLİ GÖRÜŞMELER, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez, "Merkez Rusya" tabir edilen, başkent Moskova'ya yakın coğrafi konumu ve tarihi Altın Halka (Golden Ring of Russia) kapsamında yer alan Nijniy Novgorod ve Yaroslavl bölgelerinden ülkemizi ziyaret edecek olan firma temsilcilerinin katılımıyla 6 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 10:00'da DEİK ofisinde Tanıtım Toplantısı ve İkili Görüşmelerin düzenlenmesi planlanmaktadır.

Anılan toplantı sırasında, ekli listede belirtilen konuk firma temsilcilerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1079/13798 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 4 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 18:00'e kadar doldurmaları rica olunur.  

 

Taslak Program

10:00-10:30 Kayıt

10:30-11:15 Takdim ve sunumlar

11:15-12:30 İkili iş görüşmeleri

 

*Toplantı sırasında Türkçe-Rusça ardıl çeviri yapıalcaktır.

 

Ek :Heyet listesi (2 sayfa)

RUSYA FEDERASYONU MOSKOVA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL
İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmaların devam etmektedir.
 
Bu kez Rusya'nın en önemli bölgelerinden, ekonomi ve ticaretin merkezi olarak bilinen Moskova Bölgesinden Vali Yardımcısı Vadim Khromov ve beraberindeki iş dünyası heyetinin katılımlarıyla 31 Ekim 2019, Perşembe günü 10.30-14.00 saatleri arasında River Plaza'da "Rusya Federasyonu Moskova Bölgesi Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.
 
RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin de hazır bulunacağı bahsi geçen toplantı sırasında heyet listesinde belirtilen katılımcıların Moskova Bölgesi ekonomisinde öne çıkan sektörler hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır. 
 
Taslak programı aşağıda yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1056/13667 adresli bağlantıda bulunan online kayıt formunu en geç 28 Ekim 2019, Pazartesi günü saat 12.00'ye kadar eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca toplantı organizasyonel giderlerinin dahil olduğu katılım bedelini (DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı: 65 TL, DEİK üyesi olmayan firma temsilcieri için kişi başı: 80 TL) kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.
 
 
Bilgilerinize saygılarımla sunarım.
 
 
Taslak Program
 
10:30-11:00 Kayıt
11:00-11:20 Açış konuşmaları
11:20-12:15 Sunumlar
12:15-12:30 Soru-cevap
12:30-14:00 İkili iş görüşmeleri
 
*Detaylı program kayıt olan katılımcılarımıza bilahare iletilecektir.
 
 
 
Ekler: 
İş dünyası heyet listesi (2 sayfa)
Resmi heyet listesi (1 sayfa)
 
RUSYA FEDERASYONU MOSKOVA ŞEHİR HÜKÜMETİ YETKİLİLERİ İLE TİCARET, YATIRIM, TURİZM VE KÜLTÜR ALANINDA İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI, İSTANBUL
İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.
 
Bu kez Rusya'nın ticaret merkezi olarak öne çıkan, başkent Moskova'dan Türkiye'de çeşitli ziyaretlerde bulunacak ekte belirtilen hükümet temsilcilerinin katılımlarıyla 10 Eylül 2019 Salı günü 14:00-17:00 saatleri arasında River Plaza'da "Rusya  Federasyonu Moskova Şehir Hükümeti Yetkilileri ile Ticaret, Yatırım, Turizm ve Kültür Alanında İş Birliği Toplantısı" gerçekleştirilecektir.
 
RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin de hazır bulunacağı bahsi geçen toplantı sırasında heyet listesinde belirtilen katılımcıların Moskova ekonomisinde öne çıkan sektörler hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır. 
 
Taslak programı ekte yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1006/13463 adresli bağlantıda  bulunan online  kayıt formunu en geç 9 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir.
RUSYA FEDERASYONU MOSKOVA ŞEHİR HÜKÜMETİ YETKİLİLERİ İLE TİCARET, YATIRIM, TURİZM VE KÜLTÜR ALANINDA İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI

Rusya Federasyonu Nijniy Novgorod ve Yaroslavl Bölgeleri Heyetinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı 10 Eylül 2019 tarihinde İstanbul'da yapıldı.

TÜRKİYE - RUSYA İŞ KONSEYİ XX. ORTAK TOPLANTISI, ANTALYA
Türkiye-Rusya İş Konseyi XX. Ortak Toplantısının, Türkiye tarafı Başkanı Sayın Tuncay Özilhan ve Rusya tarafı Başkanı Sayın Ahmet Palankoyev ev sahipliğinde 26 Temmuz 2019 tarihinde Antalya Rixos Downtown Oteli'nde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
 
T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Sayın Aleksandr Novak'ın teşrifleri ile bu yıl yirmincisi yapılacak olan İş Konseyi Ortak Toplantısı, İş Konseyi'nin kurulduğu 1991 yılından bu yana dönüşümlü olarak Türkiye ve Rusya Federasyonu'nda yapılmaktadır. Gündeme aldığı sorunlar ve katılımcıların nitelik ve niceliği açısından özel sektörde iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin kilometre taşlarını oluşturan Ortak Toplantının gündemine bu yıl inşaat müteahhitlik, ulaştırma lojistik, enerji ve karşılıklı yatırımlar alanında işbirliği konularının alınması öngörülmektedir.
 
Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/978/13068 adresli internet bağlantısındaki katılım formunu en geç 24 Temmuz 2019, Çarşamba günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurmaları, DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı 290 TL, DEİK üyesi olmayan firma temsilcileri için kişi başı 350 TL olan katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.
 
Toplantı yerine ulaşım ve konaklama işlemleri katılımcılar tarafından münferit şekilde organize edilecek olup, son başvuru tarihine kadar kontenjanın dolma ihtimaline karşın başvuruların mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir. 
INNOPROM 2019 ULUSLARARASI SANAYİ FUARI VE TÜRKİYE-RUSYA İŞ FORUMU, YEKATERINBURG / RUSYA FEDERASYONU
8-11 Temmuz 2019 tarihlerinde Rusya'nın Yekaterinburg kentinde düzenlenecek olan INNOPROM 2019 Fuarı (https://www.innoprom.com/en/) çerçevesinde, 8 Temmuz 2019 tarihinde fuar alanında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Tuna Turagay'ın katılımları ile Türkiye-Rusya İş Forumu gerçekleştirilecektir.
 
Yekaterinburg'da bu sene onuncusu yapılan fuarda Türkiye partner ülke olarak yer almaktadır. Avrasya bölgesinde en hızlı gelişen fuarlardan birisi olan INNOPROM Fuarına bu yıl dünyanın 107 ülkesinden 45 binin üzerinde ziyaretçi beklenmektedir. 600'den fazla firmanın geliştirdikleri ürün ve teknolojileri tanıtmak üzere stand açacağı fuarda bu firmaların yetkilileri, Rusya ve diğer ülkelerden üst düzey kamu görevlileri, iş dünyası örgütleri yöneticileri ve uluslararası kurum temsilcilerinin katılımıyla yaklaşık 160 etkinliğin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
 
Bahse konu fuara ve fuar çerçevesinde yapılacak olan Türkiye-Rusya İş Forumu'na katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 28 Haziran 2019 Cuma günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/964/13065 adresli internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 
Uçuş, konaklama ve Yekaterinburg'da şehir içi ulaşım katılımcılar tarafından münferit olarak sağlanacaktır.
 
Rusya'ya seyahat edecek hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Rusya vizesi olmayan katılımcılarımızın ivedilikle vize başvurularını tamamlamaları ve bu konuda DEİK'i bilgilendirmeleri önem arz etmektedir. 
TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI RUSTAM MİNNİHANOV’UN ÜLKEMİZİ ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-TATARİSTAN İŞ FORUMU,İSTANBUL

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov'un ülkemizi  ziyareti  vesilesi  ile 16 Mayıs 2019, Perşembe günü Raffles Hotel İstanbul'da (Adres: Levazım Mahallesi, Zorlu Center, Koru Sokağı, 34340 Beşiktaş) Türkiye – Tataristan İş Forumunun düzenlenmesi planlanmaktadır.

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın teşrifleri öngörülen etkinliğe konuk Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Albert Karimov, Tarım ve Gıda Bakanı Sayın Marat Ahmetov,  Ekonomi Bakanı Sayın Farid Abdulganiev'in yanı sıra üst düzey resmi görevliler ve özel sektör temsilcilerinin katılımı beklenmektedir. Açış konuşmaları ve sunumları müteakip firmalar arasında ikili görüşmelerle devam edecek olan İş Forumun taslak programı ekte yer almaktadır.

Bahse konu etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 15 Mayıs 2019, Çarşamba günü saat 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/925/12881  adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt formunu doldurarak, DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı 150 TL, DEİK üyesi olmayan firma temsilcileri için 190 TL olan katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

Ek:

 • Tataristan Cumhuriyeti heyet listesi (4 sayfa)
 • İş Forumu taslak programi (1 sayfa)
RUSYA FEDERASYONU ADIGEY CUMHURİYETİ BAŞKANI’NIN KATILIMIYLA İŞ FORUMU, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, ilişkileri çeşitlendirmek ve canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.

Bu kez Rusya'nın Güney Kafkasya Bölgesinde yer alan, tarım ve yer altı kaynakları zenginliğiyle öne çıkan, Krasnodar'a 130 km mesafede konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara ve demir yollarının kesiştiği Adıgey Cumhuriyeti'nden Türkiye'yi ziyaret ederek Ankara, Düzce ve İstanbul'da resmi temaslarda bulunacak Sayın Başkan Murat Kumpilov ve kendisine eşlik edecek yetkililer ve özel sektör temsilcileri ile 26 Nisan 2019, Cuma günü 14.30-18.00 saatleri arasında River Plaza'da "Türkiye-Adıgey İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri" gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin de hazır bulunacağı bahsi geçen toplantı sırasında bölge ekonomisinde öne çıkan sektörlerde faaliyet gösteren heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır. 

Taslak programı aşağıda yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/913/12800 adresli bağlantıda bulunan online kayıt formunu en geç 25 Nisan 2019, Perşembe günü saat 12.00'ye kadar doldurmaları ve kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına toplantı katılım bedelini (DEİK üyesi firma temsilcileri: kişi başı 100 TL, DEİK üyesi olmayan firma temsilcileri: kişi başı 150 TL) yatırmaları gerekmektedir.  

 

Taslak Program:

14.30 – 15.00 Kayıt 

15.00 – 15.45 Açış Konuşmaları

15.45 – 17.00 Sunumlar / Soru-Cevaplar

17.00 – 18.00 İkili İş Görüşmeleri

 

Adıgey Cumhuriyeti Tanıtım Sunumu: https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18829

Ek: Heyet listesi (1 sayfa)

RUSYA FEDERASYONU ADIGEY CUMHURİYETİ BAŞKANI'NIN KATILIMIYLA İŞ FORUMU

Rusya Federasyonu (RF) Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov'un Türkiye ziyareti çerçevesinde Türkiye- Rusya İş Konseyi organizasyonunda düzenlenen Türkiye- Adıgey İş Forumu, 26 Nisan 2019'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Güney Rusya İş Komitesi Başkanı, Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül ve Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov'un konuşmaları ile başladı. Sonrasında Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşıgullin, Adıgey Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Anzaur Kuanov ve Başbakan Yardımcısı Viyaçeslav Sapiyev; bölge ekonomisi, yatırım fırsatları ve turizm potansiyeli hakkında sunumlarını gerçekleştirdi.

T.C. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN RUSYA'YA RESMÎ ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE RUSYA-TÜRKİYE KISITLI KATILIMLI İŞ DÜNYASI BULUŞMASI

Recep Tayyip Erdoğan'ın başta Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı olmak üzere bir dizi resmî temaslarda bulunmak üzere 8 Nisan 2019 tarihinde Moskova'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde, DEİK organizasyonunda Türkiye'den önde gelen iş insanları heyetine yönelik program gerçekleştirildi.DEİK Başkanı Nail Olpak'ın Başkanlık ettiği, aralarında Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, TİM Başkanı İsmail Gülle, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TMB Başkanı Mithat Yenigün, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, UND Başkanı Çetin Nuhoğlu'nun yanı sıra DEİK ve TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve firma temsilcilerinin yer aldığı toplam 27 kişilik heyet katılımcıları, öğle saatlerinde düzenlenen yemekte bir araya geldi. Program çerçevesinde Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başkanlıklarında Kremlin Sarayı'nda Rusya-Türkiye kısıtlı Katılımlı İş Dünyası Buluşması düzenlendi. Söz konusu buluşmada; T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, T.C. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, T.C. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerkhov, Ekonomi Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve ayrıca Rusya Ticaret ve Sanayi Odası, Lukoil, Rusya Helikopterleri (Vertoletı Rossii), FosAgro, Kamaz, VTB Bank, Miratorg, Rosatom gibi önemli kuruluş ve şirket yöneticileri hazır bulundu.

RF SVERDLOVSK BÖLGESİNİN TANITIM TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Rusya Federasyonu Sverdlovsk Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 14 Mart 2019'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır ve Sverdlovsk Bölgesi Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova'nın açılış konuşmaları ile başladı. Rusya Federasyonu Sverdlovsk Bölgesi Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova, gerçekleştirdiği sunum ile bölge hakkında genel sosyo-ekonomik bilgiler verdi. Gayrisafi bölgesel hasılanın 34,6 milyar dolar olduğunu belirten Kazakova, Sverdlovsk bölgesinin geçtiğimiz yıl 6,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirmişken 3,7 milyar dolar da ithalat yaptığını belirtti. İhracat kompozisyonu hakkında detaylı bilgi veren Kazakova, ihracatın yüzde 56,1'inin metal ve metal ürünleri, yüzde 14,9'unun kimyasal ürünler, yüzde 14,5'inin makine sanayi ekipmanları, yüzde 3,5'inin madeni ürünler ve geri kalan yüzde 10,8'inin çeşitli kategorilere ait olduğunu ifade etti.

RUSYA FEDERASYONU / SVERDLOVSK BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya'nın  yer altı kaynakları zenginliğiyle öne çıkan, Ural Dağları'nın doğusunda konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara ve demir yollarının kesiştiği Sverdlovsk Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova ve Bölge Uluslararası ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı İvan Detçenya'nın yanı sıra ekte yer alan katılımcı listesinde belirtilen kamu ve özel sektör temsilcileri ile 14 Mart 2019 Perşembe günü 14:30-18:00 saatleri arasında River Plaza'da "Sverdlovsk Bölgesi Tanıtım Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında bölge ekonomisinde öne çıkan sektörlerde faaliyet gösteren heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Taslak programı aşağıda yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/870/12406 adresli bağlantıda  bulunan online  kayıt formunu en geç 13 Mart 2019 Çarşamba günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir.  

 

Taslak Program:

 

14:30-15:00         Kayıt

15:00-15:30         Açış konuşmaları

15:30-16:15         Sverdlovsk Bölgesi tanıtım sunumu

16:15-17:00         Soru, cevap

17:00-18:00         İkili İş Görüşmeleri

 
RUSYA FEDERASYONU (RF) X. INNOPROM ULUSLARARASI SANAYİ FUARI TANITIM TOPLANTISI,İSTANBUL RİVER PLAZA

Türkiye ve Rusya'nın ilgili bakanlık ve kurum temsilcilerinin katılımıyla 20-22 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen Sanayi Çalışma Grubu Toplantısı sırasında, 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'na ülkemizin milli katılım organizasyonunun düzenlenmesi kararı alınmış olup, Fuarla eşzamanlı olarak T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle İş Forumu tertiplenmesi planlanmaktadır. Söz konusu Fuara ilişkin Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Fuarlar Daire Başkanı  Sergey Selivanov, Fuarın operatörlüğünü üstlenen Formika Şirketler Grubu temsilcisi Anton Atroşkin ve Ortak Ülke Sorumlu Direktörü  Anastasia Boryak ve RF Ticaret Mümessilliği yetkililerinin katılımıyla 7 Şubat 2019 Perşembe günü 11:00-13:00 saatleri arasında River Plaza'da "X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

Toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/849/12249  adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir. 

X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı hakkında detaylı bilgiye https://www.innoprom.com/en/ internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

RUSYA FEDERASYONU ULUSLARARASI SANAYİ FUARI İNNOPROM-2019 LANSMAN TOPLANTISI

Rusya Federasyonu X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarının Tanıtım Toplantısı, 7 Şubat 2019'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Özkan Aydın'ın açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye ve Rusya'nın ilgili bakanlık ve kurum temsilcilerinin katılımıyla 20-22 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen Sanayi Çalışma Grubu Toplantısı sırasında, 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'na Türkiye'nin millî katılım organizasyonunun düzenlenmesi konusunda mutabık kalındı. Cengiz Gül, Türkiye-Rusya arasındaki ticaret hacmini gelecek dönemde 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Türk iş dünyası temsilcileri için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi. Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı ilan edilen 2019'da çok önemli gelişmelerin beklendiğini ifade ederek iki ülke liderlerinin aldıkları ortak karar ile Türkiye'nin INNOPROM Fuarı'nda "Partner Ülke" statüsünde yer alacağını belirtti. X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı tanıtımının DEİK'te yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Gaşigullin, Türkiye-Rusya ticari ve ekonomik ilişkilerinde DEİK'in önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etti.

T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ GÖREVİNE ATANAN MEHMET SAMSAR İLE TANIŞMA TOPLANTISI

T.C. Moskova Büyükelçiliği vazifesine atanan Mehmet Samsar ile Rusya'da hâlihazırda ticari faaliyet gösteren, yatırımı bulunan veya hedefleyen firmaları bir araya getirmek amacı ile İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan'ın Başkanlığında 28 Kasım 2018 tarihinde DEİK Ofisinde tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Mehmet Samsar, yapmış olduğu konuşmada Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri değerlendirdi. Büyükelçi Samsar, Rusya ile önümüzdeki dönem gerçekleştirilmesi planlanan önemli etkinliklere de değinerek Rusya'da iş yapan veya yapmayı planlayan iş insanlarına büyükelçilik kapılarının her zamanki gibi açık olacağını, yerelde faal Türk firmaları ile aylık bazda düzenli toplantıların yapılacağını aktardı.

T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ GÖREVİNE ATANAN SAYIN MEHMET SAMSAR İLE TANIŞMA TOPLANTISI, İSTANBUL

T.C. Moskova Büyükelçiliği görevine atanan Sayın Mehmet Samsar ile Rusya Federasyonu'nda iş yapan veya yapmayı planlayan üyelerimizi bir araya getirmek amacıyla 28 Kasım 2018, Çarşamba günü saat 14.30'da DEİK ofisinde (İstanbul River Plaza) Tanışma Toplantısı yapılması öngörülmektedir.

Söz konusu toplantıya katılacak üyelerimizin, firmaları ve faaliyet konuları ile ilgili Sayın Büyükelçiye toplantı öncesinde sunulmasında  uygun görecekleri hususları ve toplantıya katılım durumlarını en geç 27 Kasım 2018 Salı günü saat 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/794/11815adresinde yer alan katılım formu aracılığıyla bildirmeleri gerekmektedir.

RUSYA FEDERASYONU/KOSTROMA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI

Rusya Federasyonu Kostroma Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 12 Ekim 2018 tarihinde Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet Ekmekçibaşı ve Kostroma Bölge Valisi Sergey Sitnikov'un açılış konuşmaları ile başladı. DEİK ve Türkiye-Rusya İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Ekmekçibaşı, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı sağlayacağını ifade etti.

RUSYA FEDERASYONU / KOSTROMA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

RUSYA FEDERASYONU KOSTROMA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

12 EKİM 2018, RİVER PLAZA, İSTANBUL

Rusya Federasyonu Kostroma Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 12 Ekim 2018 Cuma günü saat 14:00'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet Ekmekçibaşı ve Kostroma Bölge Valisi Sergey Sitnikov'un açış konuşmaları ile başladı.

DEİK ve Türkiye-Rusya İş Konseyi  hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet Ekmekçibaşı, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. Türkiye ve Rusya arasında artan ikili siyasi ilişkilerin iki ülke arasında olumlu bir hava yarattığını belirten Ekmekçibaşı, Kostroma bölgesinden gelen heyet ile gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Kostroma Bölge Valisi Sergey Sitnikov ise yaptığı sunum ile bölgeyi tanıttı. Kostroma bölgesinin federal yolların kesişim noktası olduğuna dikkat çeken Sitnikov, bölgede dört ana yatırım dalı bulunduğunu belirtti. Makine sanayinin en büyük sanayi dalı olduğunu söyleyen Sitnikov, Rusya Federasyonu'nda üretilen her 5 vinçten birinin Kostroma menşeli olduğunu söyledi. Kostroma Bölgesinin yaklaşık yüzde 60'ının ormanlarla kaplı olduğunu belirten Sitnikov, orman ve orman ürünleri imalatı yapan Türkiyeli firmalar için bölgede geniş imkanlar olduğunu ifade etti. Ayrıca, bölgenin zengin enerji kaynaklarına sahip olduğunu belirten Sitnikov, Avrupa'nın en büyük elektrik santralinin bölgede yer aldığını ve Kostroma'nın sadece bu santralde üretilen enerjinin yüzde 28'ini kullandığını açıkladı. Bölgenin süt ürünleriyle de ünlü olduğunu sözlerine ekleyen Kostroma Valisi; bitki, süt, et ve yemlik bitkilerin yetiştirildiğini belirtti. Son olarak, Kostroma'nın Rusya Federasyonu'nun kuyumculuk payitahtı olduğuna dikkat çeken Sitnikov, bölgede binlerce KOBİ, akademi ve yüksek okullar ile tasarımcılar yetiştirdiklerine ve mücevherat alanında üretim yapan Türkiye firmaları için bölgede geniş imkanlar olduğuna dikkat çekti.

Toplantının devamında söz alan Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerin hızla gelişmekte olduğuna dikkat çekti. Bu siyasi gelişmelerin uzaydan tekstile kadar her alanda ikili ilişkilere katkı sunduğunu belirten Gaşigullin; mücevher, e-ticaret ve inovasyon konularında yeni işbirlikleri geliştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

40'tan fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen, hediye takdimi sonrasında birebir görüşmeler ile sonlandırılan toplantıda yapılan sunuma https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17529 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya Federasyonu'nun sanayi bölgelerinden olan, Moskova'nın 320 km doğusunda konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara, su ve demir yollarının kesiştiği, Kostroma Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Bölge Valisi Sergey Sitnikov ve Sanayi Bölgeleri ve Yatırım Projelerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Yuriy Markov'un yanı sıra ekte yer alan katılımcı listesinde belirtilen özel sektör temsilcileri ile 12 Ekim 2018 Cuma günü 14:00-17:00 saatleri arasında River Plaza'da "Kostroma Bölgesi Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında bölge ekonomisinde önemli paya sahip bina inşaatında kullanılan ahşap, kereste ve inşaat malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların cevaplanması planlanmaktadır.Kostroma Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17482 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Taslak programı ekte yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/745/11553 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç11 Ekim 2018 Perşembe günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir.

RUSYA ÜLKE GÜNÜ, ADANA

RUSYA FEDERASYONU ÜLKE GÜNÜ TOPLANTISI

26.09.18

Hükümetin 100 Gün Eylem Planı çerçevesinde hedef ülkelerden Rusya'ya yönelik Adana Sanayi Odası (AdaSO) evsahipliğinde T.C. Ticaret Bakanlığı ve DEİK işbirliğiyle 26 Eylül 2018, Çarşamba günü "Rusya Federasyonu Ülke Günü Toplantısı" düzenlendi.

AdaSO Sakıp Sabancı Toplantı Salonunda yapılan etkinliğe  Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gasigullin, T.C. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırımlar ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hasan Murat Nesimoğlu ve Türk-RusTicaret Evi (ROST) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıda, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin mevcut durumu, potansiyel işbirliği konuları, Rusya ekonomisi ve olası yatırımlar ile ilgili hususlar ele alınarak, Adanalı iş dünyası temsilcilerinden gelen sorular yanıtlandı. 

Hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona eren toplantı sırasında yapılan Ticaret Bakanlığı sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17804 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

DEİK kurucu kuruluşlarından Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde, Kurulumuz destekleri ile 26 Eylül 2018 Çarşamba günü 16:00-19:00 saatleri arasında Adana Sanayi Odası'nda Rusya Ülke Günü etkinliği gerçekleştirilecektir.

Taslak programı ekte sunulan söz konusu tolantıya katılmak isteyen üyelerimizin http://faaliyet-kayit.adasoportal.com/faaliyet-basvuru.aspx?c=05e58 adresinde  bulunan  online  kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir. 

Ayrıntılı bilgi için:

 

Adana SO

Tolga Temizyürek

e-posta: proje@adaso.org.tr

Tel.: 0322 436 63 63 – dah. 146

DEİK

Nurengiz Eşki

e-posta: neski@deik.org.tr

Tel.: 0212 339 50 54

 

ADANA SANAYİ ODASI'NDA RUSYA ÜLKE GÜNÜ

T.C. Ticaret Bakanlığı ve DEİK iş birliğiyle 26 Eylül 2018'de Rusya Federasyonu Ülke Günü Toplantısı düzenlendi. AdaSO Sakıp Sabancı Toplantı Salonu'nda yapılan etkinliğe Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gasigullin, T.C. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırımlar ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hasan Murat Nesimoğlu ve Türk-Rus Ticaret Evi (ROST) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş konuşmacı olarak katılım gösterdi. Toplantıda; Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin mevcut durumu, potansiyel iş birliği konuları, Rusya ekonomisi ve olası yatırımlar ile ilgili hususlar ele alındı.

RUSYA FEDERASYONU VOLGOGRAD BÖLGESİ TSO HEYETİ İLE TOPLANTI

RUSYA FEDERASYONU VOLGOGRAD BÖLGESİ TSO HEYETİ İLE TOPLANTI

14 Eylül 2018, River Plaza, İstanbul

Rusya Federasyonu Volgograd Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Heyeti ile 14 Eylül 2018 Cuma günü saat 14:30'da DEİK Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantıya Volgograd TSO Başkanı Vadim Tkaçenko, Volgograd Bölgesi İhracatı Teşvik Merkezi Yöneticisi Viktoria Afanasova, Volgograd Bölgesi'nde faaliyet gösteren 4 iş dünyası temsilcisi, DEİK Avrasya Bölgesi Bölge Direktörü Vekili Nurengiz Eşki ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Alperen Ay katıldı.

Söz konusu toplantı çerçevesinde DEİK faaliyetleri, Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ticari ilişkiler, Volgograd Bölgesi'nde yürütülen ticari faaliyetler ve yatırım fırsatlarına ilişkin bilgilendirme yapılmış olup, DEİK ve Volgograd TSO arasında önümüzdeki dönemde kurulabilecek iş birlikleri görüşülmüştür.

Toplantıya katılan Volgograd Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmaların tanıtım sunumlarına aşağıda bulunan internet sayfalarından ulaşılabilmektedir.

AKD Project

Alfa Express

Donskoy

Reka

Volgograd Bölgesi İhracat Kataloğu

PENZA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

Rusya Federasyonu Penza Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 5 Eylül 2018'de Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül ve Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Nikolay Simonov'un açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmine ilişkin verilere değinen Cengiz Gül, 2012 yılında yakalanan 33 milyar doların üzerindeki rekor ticaret hacminin aradan geçen altı yılda önemli oranda azaldığını ve 2016 yılında ikili ticaret hacminin 1,7 milyar dolarlık ihracat ve 15,2 milyar dolarlık ithalat ile 17 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Nikolay Simonov ise Türkiye ile Penza bölgesinin ortak noktalara sahip olduğunu, iki tarafın da katma değeri yüksek yatırımlara ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Penza'da uzun yıllardır üretim yapan Türk şirketlerini örnek gösteren Simonov; başta tarım, demir-çelik sanayi, tekstil sanayi ve mobilya sektörü olmak üzere farklı alanlardan Türk kökenli yatırımlara kolaylıklar sağlayabileceklerini aktardı.

RUSYA FEDERASYONU PENZA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, RİVER PLAZA, İSTANBUL

RUSYA FEDERASYONU PENZA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

5 Eylül 2018, River Plaza, İstanbul

Rusya Federasyonu Penza Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 5 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 15:00'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül ve Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Nikolay Simonov'un açış konuşmaları ile başladı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ticaret hacmine ilişkin verilere değinen Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül, 2012 yılında yakalanan 33 milyar doların üzerindeki rekor ticaret hacminin aradan geçen 6 yılda önemli oranda azaldığını ve 2016 yılında ikili ticaret hacminin 1,7 milyar dolarlık ihracat ve 15,2 milyar dolarlık ithalat ile 17 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Son dönemde ikili siyasi ilişkilerde yaşanan olumlu havanın iki ülke arasındaki ticarete de olumlu etkisi olduğunu belirten Gül, 2018 yılının ilk 7 aylık periyodunda Türkiye'nin Rusya'ya ihracatının 1,9 milyar dolar iken, ithalatımızın 13,5 milyar dolar olduğunu ifade etti. Gül, Penza bölgesinden gelen heyet ile gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Nikolay Simonov ise Türkiye ile Penza bölgesinin ortak noktalara sahip olduğunu, iki tarafın da katkı değeri yüksek yatırımlara ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Penza'da uzun yıllardır üretim yapan Türk şirketlerini örnek gösteren Simonov, başta tarım, demir-çelik sanayi, tekstil sanayi ve mobilya sektörü olmak üzere, farklı alanlardan Türk yatırımlara kolaylıklar sağlayabileceklerini ifade etti.

Toplantının devamında Penza Bölgesi Girişimcilik, Yatırım ve İş Geliştirmeden Sorumlu Hükümet Başkanı Yardımcısı Andrey Luzgin söz alarak, bölgedeki mevcut yatırımlara ve yeni imkanlara dair bir sunum gerçekleştirdi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Luzgin, Türk şirketlerin yapacağı yatırımların bölgenin kalkınmasında oynayacağı önemli rolü ifade etti.

Rusya Federasyonu Ticaret Mümessilliği'nden katılımcıların da bulunduğu toplantı yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hediye takdimi sonrasında birebir görüşmeler ile sonlandırılan toplantıda yapılan sunuma https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17204 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya Federasyonu'nun sanayi bölgelerinden olan, Moskova'nın 600 km güneyinde konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara ulaştırma ve demir yollarının kesiştiği, Çin'i Avrupa'ya bağlayan "Bir Kuşak Bir Yol" projesi ve Kuzey-Güney Ulaşım Koridoru üzerinde bulunan Penza Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Bölge Valisi Ivan Belozertsev, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Podobed ve Oda yetkililerinin yanı sıra özel sektör temsilcileri ile 5 Eylül 2018, Çarşamba günü 15:00-17:00 saatleri arasında River Plaza'da "Penza Bölgesi Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında tekstil, demir-çelik, gıda, mobilya, tarım ve makina sektörlerinde faaliyet gösteren heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Penza Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17115 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/701/11296 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç3 Eylül 2018, Pazartesi günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir.  Penza Bölgesinden toplantıya iştirak edecek heyet üyelerinin ayrıntılı listesi karşı taraftan iletilmesini takiben kayıt olan tüm katılımcılarımızla paylaşılacaktır.

 

RUSYA FEDERASYONU TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI RUSTAM MINNIHANOV'UN TÜRKİYE ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE - TATARİSTAN İŞ FORUMU

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'un Türkiye ziyareti kapsamında, 27 Nisan 2018 tarihinde İstanbul'da Türkiye- Tataristan İş Forumu düzenlendi. Türkiye-Rusya İş Konseyi ve Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilciliği iş birliğinde icra edilen etkinliğe; R. Minnihanov, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelışev, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Tataristan hükümet yetkilileri, özerk cumhuriyette faaliyet gösteren büyük sanayi işletmelerinin üst düzey yöneticileri ve Türk kurumlarının temsilcileri katıldı. Özilhan, yaptığı açılış konuşmasında Rusya'nın ekonomik açıdan en gelişmiş bölgelerinden birisi olan Tataristan'ın; sanayi üretiminde 5'inci, tarımsal üretimde ise 3'üncü sırada bulunduğunu ve yeni iş olanakları anlamında büyük bir potansiyel vadettiğini belirterek Türkiye-Tataristan ticari ve ekonomik iş birliğinin Türkiye-Rusya ilişkilerini de olumlu etkilediğini dile getirdi. Tataristan'da faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketler arasında Türk firmalarının ilk sırada olduğunu ve bölgedeki yabancı yatırımların yaklaşık dörtte birinin Türkiye'nin payına düştüğünü vurgulayan Özilhan, önümüzdeki dönemde enerji, imalat sanayisi ve turizm hizmetleri alanında yeni projelerin hayata geçirilmesinin planlandığını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

RYAZAN VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, 24 NISAN 2018, İSTANBUL RIVER PLAZA

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya Federasyonu'nun sanayi bölgelerinden olan, Moskova'nın 150 km güneydoğusunda konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara, su ve tren yollarının kesiştiği Ryazan Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Bölge Valisi Nikolay Lubimov, Vali Yardımcısı Nailya Chernikova, bölge Ulaştırma ve Otoyollar Bakanı Andrey Savichev, Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ve özel sektör temsilcileri ile 24 Nisan 2018, Salı günü 10:00-12:30 saatleri arasında River Plaza'da bir Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında, ekte yer alan konuk heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Ryazan Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-16675 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir. 

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/638/10679 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 20 Nisan 2018, Cuma günü saat 12:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir.

 

TÜRKİYE-RUSYA İŞ KONSEYİ ORGANİZASYONUNDA ÖZEL SEKTÖR HEYETİNİN ROSTOV ZİYARETİ VE İŞ FORUMU

DEİK / Türkiye-Rusya İş Konseyi olarak, Rusya Federasyonu bölgelerinin tanıtılması, o bölgelerdeki iş ve yatırım potansiyelinin yerinde incelenmesi, yerel yönetim ve özel sektör temsilcileri ile doğrudan temasların sağlanması amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Son olarak Kasım 2017'de İş Konseyinin Türkiye ve Rusya kanatlarının XIX.Ortak Toplantısını Rusya'nın Voronej şehrinde düzenlemiş, akabinde üyelerimizden olumlu dönüşler almış bulunmaktayız. Bahsi geçen etkinliğin başarısı Rusya'daki diğer bölgelerin de dikkatini çekmiş ve benzer ziyaretlerin düzenlenmesi talepleri T.C. Moskova Büyükelçiliğimiz, RF Türkiye Ticaret Mümessilliği gibi makamlar aracılığıyla Kurulumuza iletilmiştir.

Bu çerçevede, Rusya Federasyonu Güney Federal Biriminde Don nehri üstünde yerleşik, coğrafik konumu nedeniyle Kuzey Kafkasya ile diğer bölgeler arasında ulaşım bağlantıları merkezi görevini  üstlenen, hem kendi sınırları içerisinde hem de komşu bölgelerde kömür, petrol, doğalgaz, metalurji, makina sanayi, tarım makine ve aletleri imalatı, kimya, tarım, buğday yetiştiriciliği, hayvancılık sektörlerinin oldukça gelişmiş olduğu Rostov şehrine İş Konseyimiz organizasyonunda bir ziyaret programının düzenlenmesi öngörülmektedir. Türkiye özel sektörünün, inşaat müteahhitlik, metal işleme, hafif sanayi, lojistik merkezlerin kurulması ve işletilmesi gibi başlıca alanlarda işbirliği olanakları çerçevesinde ilgisini çekebilecek Rostov Bölgesi hakkında sunumlara  https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-16668 ve https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-16670 adresli internet bağlantılarından  ulaşılabilmektedir.

19 Nisan, Perşembe günü Rostov Valisi Vasiliy Golubev, T.C. Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz'ün katılımlarıyla gerçekleştirilecek İş Forumu ve firmalar arasında ikili görüşmelerin yanı sıra, ertesi gün sektör bazında tesis ziyaretleri planlamakta olan taslak programı ekte iletilen ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 10 Nisan 2018, Salı günü saat 18:00'a kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/632/10637 adresli internet bağlantısı üzerinden kayıt yaptırmaları, otelde konaklama, havaalanı ve şehir içi transferler, rehber tercüman hizmetleri ve diğer organizasyonel giderlerin dahil olduğu katılım bedeli avans tutarını kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. İstanbul – Rostov – İstanbul uçak biletleri katılımcılar tarafından münferiden temin edilecektir.

T.C. vatandaşlarının Rusya'ya girişlerinde vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bahsi geçen ziyarete katılım teyidi veren katılımcıların pasaport bilgileri DEİK Avrasya Koordinatörlüğü tarafından  RF İstanbul Başkonsolosluğuna iletilecek olup, vizesi onaylanan katılımcıların anılan diplomatik misyon temsilciliğine bizzat giderek vize bitiş tarihinden minimum 6 ay geçerli olan pasaportu, yazıcıdan çıktısı alınan ve eksiksiz doldurulan vize anketi (https://visa.kdmid.ru/), vesikalık fotoğraf ve vize ücretini teslim etmeleri  gerekmektedir.

Anılan ziyaret programına ilişkin her türlü  güncelleme ve detay bilgi katılım teyidi veren firma temsilcilerine bilahare iletilecektir. Etkin ziyaret programının hazırlanabilmesi için başvuruların, yukarıda belirtilen tarihten önce mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir.  

TÜRKİYE - AFGANİSTAN İŞ KONSEYİ KABİL ZİYARETİ VE RESMİ TEMASLAR PROGRAMI

Türkiye – Afganistan İş Konseyi organizasyonunda  15 – 16 Nisan 2018 tarihlerinde Kabil'e özel sektör heyetinin ziyareti düzenlenecektir.  

Söz konusu ziyaret programı çerçevesinde Afganistan Kentsel Kalkınma Bakanlığı, Su ve Enerji Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Yatırım Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odası gibi yerel kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirilecek, ayrıca heyetimiz Afganistan Cumhurbaşkanı Sayın Eşref Gani tarafından kabul edilecektir. 

Zengin doğal kaynaklara sahip olan Afganistan, yapımına başlanan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı sayesinde enerji alanında bölgenin önemli  ülkelerinden birisi konumuna gelmiştir. Tarıma elverişli geniş topraklara sahip olan ve ekonomik kalkınmanın hızlandırılması için uluslararası kuruluşların çeşitli projelere önemli miktarlarda fon ayırdığı Afganistan'da kamu-özel sektör ortaklığı modelinin yaygınlaşmaya başlamaştır. Başta müteahhitlik, maden, tarım, sağlık, enerji, çimento ve telekomünikasyon altyapısı sektörleri olmak üzere yatırımcılarımız için büyük fırsatlar sunulmaktadır. 

Bu bağlamda, anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin, 10 Nisan 2018 Salı günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/644/10694 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Kabil-İstanbul ekonomi sınıfı uçak biletleri, Kabil'de 2 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehir içi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel giderlerin dahil olduğu katılım bedeli avans tutarını kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. 

Afganistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vizelerin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için katılım formunu dolduran ve ziyaret bedelini yatıran katılımcıların bilgileri Ankara ve İstanbul'daki Afganistan konsolosluk bölümlerine iletilecektir. Vize başvuruları münferit yapılacaktır. 

RUSYA FEDERASYONU / ÇEREPOVETS HEYETİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya Federasyonu'nun sanayi bölgelerinden Vologda Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Çerepovets Belediye Başkan Yardımcısı Ananyin, Kamu Projeleri Geliştirme Departmanı Başkanı Çumina ve Çerepovets Limanı Genel Müdürü Novaçenko'dan müteşekkil bir heyet ile 9 Şubat 2018, Cuma günü saat 14:00'da River Plaza / DEİK ofisinde bir Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında, konuk heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/ 584/10334  adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 8 Şubat 2018, Perşembe günü saat 12:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir. 

TÜRKİYE-RUSYA İŞ KONSEYİ XIX. ORTAK TOPLANTISI, VORONEJ

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerinde yaşanan kısa süreli düşüşten sonra, ikili ticaretimizde önceki yıllarda yakalanan yaklaşık 33 milyar USD gibi yüksek seviyeye en kısa zamanda tekrar gelinmesi ve 100 milyar USD hedefine ulaşılması amacıyla yeni dönemde hem hükümetler, hem de iş çevreleri olarak gerekli çabayı sarf etmemiz önem taşımaktadır.

Zira, 21 Ekim 2017 tarihinde Kazan'da gerçekleştirilen Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 15. Dönem Toplantısında imzalanan KEK Prokotolünde yer verilen diğer önemli hususuların yanı sıra, gündeme aldığı sorunlar ve katılımcıların nitelik ve niceliği açısından özel sektörde iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin kilometre taşlarını oluşturan en önemli etkinliklerden biri olan ve  bu yıl 19'uncusu yapılacak Türkiye-Rusya ve Rusya-Türkiye İş Konseyleri Ortak Toplantılarının 30 Kasım 2017 tarihinde Rusya Federasyonu'nun Voronej şehrinde düzenlenmesi maddesi derç edilmiştir.

Bu bağlamda, ekteki taslak program çerçevesinde düzenlenecek olan Voronej ziyaretine katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 15 Kasım 2017 Çarşamba günü, saat 18:00'a kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/519/9385 adresli internet bağlantısı üzerinden kayıt yaptırmaları; İstanbul – Voronej – İstanbul uçak biletleri, Voronej'de 3 gece konaklama, havaalanı ve şehir içi transferler, rehber tercüman hizmetleri ve diğer organizasyon giderlerinin dahil olduğu katılım bedeli avans tutarını kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. 

Söz konusu etkinliğe kendi imkânları ile katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ise https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/520/9385 adresli internet bağlantısından kayıt yaptırmaları mümkün olup; her iki katılım şeklinde Rusya'ya giriş için iş vizesi katılımcılar tarafından münferit olarak temin edilecektir. Rusya Federasyonu'na giriş vizesi işlemleri hakkında detaylı bilgiye http://www.vhs-turkey.com/ adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir. Vize işlemlerin hızlandırılması amacıyla, kayıt formunda iş vizesine ihtiyacı olduğunu belirten katılımcıların isimleri Rusya'daki makamlara bildirilerek karşı taraftan davet yazıları talep edilecek olup, ilgili yazılar Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğuna tarafımızdan iletilecektir. Anılan ziyaret programına ilişkin her türlü  güncelleme ve detay bilgi katılım teyidi veren firma temsilcilerine bilahare iletilecektir.

Etkin ve tatmin edici ziyaret programının hazırlanabilmesi için başvuruların yukarıda belirtilen tarihten önce ve mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir.  

Saygılarımla.


Ek : Voronej bölge tanıtım sunumu https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-15717
Ek : Voronej tarım sektörü tanıtımı https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-15715

RUSYA FEDERASYONU / ADIGEY YATIRIM FORUMU, MAYKOP

Rusya Federasyonu'nun Kuzey Batı Kafkasya bölgesinde yerleşen, gelişen ekonomi yapısında turizm, tarım, gıda, içecek, tütün mamulleri, kerestecilik, metalurji ve çelik konstrüksiyonlar, makine imalatı gibi sektörlerin öne çıktığı, ülkemize coğrafi ve kültürel yakınlığı ile bilinen Adıgey Cumhuriyeti'nin başkenti Maykop'ta 9 Kasım 2017 tarihinde "Adıgey Yatırım Forumu" düzenlenecektir. Söz konusu Forum'a birkaç yabancı ülkeden katılımcıların yanı sıra Türkiye'den işadamlarının aktif katılımına yerel yönetim tarafından önem verilmektedir.  

Bu çerçevede, anılan etkinliğe Türkiye-Rusya İş Konseyimiz organizasyonunda Türkiye'den işadamları heyetinin katılımı öngörülmekte olup, planlanan seyahatin taslak programı ekte sunulmaktadır. Bahse  konu  ziyarete  katılmayı  arzu  eden  firma  temsilcilerinin  en geç 23 Ekim 2017, Pazartesi günü saat 18:00'a kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/492/9416 adresli internet bağlantısında bulunan formu doldurarak, Maykop'ta 3 gece konaklama, havaalanı ve şehir içi transferler ve diğer organizasyon giderlerinin dahil olduğu katılım bedelini kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. 

Ayrıca, söz konusu Yatırım Forumuna kendi imkanları ile katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ise https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/493/9416 adresli internet bağlantısından kayıt yaptırmaları mümkün olup, her iki katılım şeklinde taslak programda tavsiye niyetinde belirtilen uçuşlara gidiş dönüş biletleri ve Rusya'ya giriş için iş vizesi katılımcılar tarafından münferit olarak temin edilecektir.

Kayıt formunda iş vizesine ihtiyacı olduğunu belirten katılımcıların isimleri Adıgey Cumhuriyeti yetkili makamlarına bildirilerek karşı taraftan davet yazıları talep edilecek olup, işlemlerin hızlandırılması amacıyla ilgili yazılar RF Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonolosluğuna tarafımızdan iletilecektir. Ayrıca, arzu eden katılımcılar uçak bileti ve vize işlemleri için, ekte bilgileri yer alan Adıgey tarafınca tavsiye edilen  tur acentesi hizmetinden yararlanabilirler. 

Anılan seyahate ve Yatırım Forumu içeriğine ilişkin her türlü  güncelleme ve detay bilgi katılım teyidi veren firma temsilcilerine bilahare iletilecektir.

RUSYA FEDERASYONU / NİJNİY NOVGOROD HEYETİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez, Nijniy Novgorod Bölgesinden gelerek ülkemizi ziyaret edecek olan firma temsilcilerinin katılımıyla 1 Kasım 2017, Çarşamba günü saat 13:30'da DEİK ofisinde Tanıtım Toplantısının düzenlenmesi planlanmaktadır.

Anılan toplantı sırasında, ekli listede belirtilen konuk firma temsilcilerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/497/9507 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 28 Ekim 2017, Cumartesi günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir.  

İZMİR ENTERNASYONAL FUARI ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-RUSYA İŞ FORUMU, İZMİR

İlgide kayıtlı yazımızda, bu yıl "Partner Ülke Rusya" teması ile 86'ncı defa düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı çerçevesinde  18 Ağustos 2017, Cuma günü Türkiye-Rusya İş Forumunun organize edilmesinin planlandığı belirtilmişti.

Ege İhracatçı Birlikleri destekleri ile DEİK organizasyonunda gerçekleştirilecek olan İş Forumunun taslak programı ekte sunulmakta olup, etkinliğin açış oturumunda T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın katılımcılara hitap etmeleri, peşi sıra düzenlenecek eşzamanlı oturumlar çerçevesinde ise sanayi, inovasyon, enerji, özel ekonomik bölgelerin tanıtımı, turizm ve bölgelerarası işbirliği konularının masaya yatırılarak iki ülkeden ilgili bakanlık, kurum ve firma temsicileri tarafından karşılıklı olarak değerlendirmeleri öngörülmektedir.

Söz konusu etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/438/8949 adresinde bulunan  online  kayıt formunu en geç 14 Ağustos 2017, Pazartesi günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir. İş Forumuna ilişkin güncel program ve Rusya heyet listesinin nihai hali, kayıt yapan katılımcılara bilahare iletilecektir. Katılımcıların İzmir'e ulaşımı, konaklama, toplantı yerine transfer vb. işlemler kendi imkanları ile organize edilecektir.

 

RUSYA FEDERASYONU ULYANOVSK BÖLGESİNİN TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

Türkiye ile Rusya arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren İş Konseyimiz, birçok başarıya imza atmış ve ülkelerimiz arasındaki ikili ticarete ivme kazandıran çalışmalar yapmıştır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla 2017-2018 yılları döneminde de Rusya Federasyonu bölgelerinin tanıtımına yönelik etkinliklerimizi devam ettirmeyi planlamaktayız. Bu bağlamda, bugüne kadar Rusya Federasyonu'nun Türkiye'deki Ticaret Mümessilliği ile işbirliğinde başta Mariy El, Tataristan, Dağıstan, Adıge Özerk Cumhuriyetleri, Pskov, Soçi, Leningrad Bölgesi olmak üzere, Rusya'daki birçok bölgenin tanıtım toplantıları Türk iş çevrelerinin geniş katılımıyla İş Konseyimiz organizasyonunda gerçekleştirilmiştir.

Bu bağlamda, 24 Nisan 2017, Pazartesi günü saat 14:00 – 15:45 arasında Ulyanovsk Bölgesi Valisi Sergey Morozov başkanlığındaki heyetin katılımı ile "Ulyanovsk Bölgesinin Tanıtım Toplantısı"nın İş Konseyimiz ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanmaktadır. 

Anılan bölgedeki iş ve yatırım olanakları hakkında bilgi, son olarak  2013 yılında yine Türkiye-Rusya İş Konseyi organizasyonunda yapılan etkinlik sırasında Türkiye iş çevreleri ile paylaşılmış ve büyük ilgi görümüştü. Nitekim, Vali Morozov Rusya dönüşü toplantıya katılan firma temsilcileri ile temasları sürdürmüş ve birçok üyemizin ilgi alanına göre işbirliği teklifi sunmuştur. Halihazırda Türk firmaları tarafından bu bölgede hayata geçirilen projeler arasında oto koltuk üretimi, bira fabrikası, kaynak teli fabrikası gibi yatırım örnekleri ilgi çekmektedir.

Taslak programı ekte sunulan Tanıtım Toplantısı sırasında Rusya Federasyonu'nun hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Ulyanovsk'ta başta tekstil, kumaş, iplik, hazır giyim, ayakkabı üretimi,  tarım, hayvancılık, bitki yetiştiriciliği, gıda ürünlerinin işlenmesi, süt ve süt ürünleri, küçük ev aletleri, beton, seramik, vitrifiye, mobilya ve rüzgar enerjisi alanlarında yaşanan gelişmeler, bölgede yatırımların teşvik mekanizmaları hakkında güncel bilgilerin katılımcılara aktarılması öngörülmektedir.

Taslak programı ekte sunulan etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/Katilim Formu/377/8512  adresinde  bulunan  online  kayıt formunu en geç 20 Nisan 2017, Perşembe günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir.

T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım‘ın Rusya Ziyareti Çerçevesinde İş Forumu, 7 Aralık 2016, Kazan

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım‘ın Rusya Federasyonu resmi ziyareti kapsamında, 7Aralık 2016 tarihinde Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da bir İş Forumunun gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. 

Çeşitli sektörlerden firma ve kurumlarımızın katılımında fayda görülen bahsekonu İş Forumuna katılmayı arzu eden üyelerimizin 4 Aralık 2016, Pazar günü saat 12:00'ye kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/303/7768 adresli internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kazan'a gidiş ve dönüş uçak biletlerinin, keza Kazan'da konaklama ihtiyacı duyulması halinde otel rezervasyonu işlemlerinin anılan ziyarete katılacak firma temsilcileri tarafından münferit olarak organize edilmesi öngörülmekte olup, ekte sunulan programda uçuş ve otel alternatifleri belirtilmektedir.

T.C. vatandaşları Rusya'ya girişte vizeye tabi tutulmakta olup, bahsekonu ziyarete katılım teyidi veren firma temsilcilerinin bilgileri RF Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluklarına tarafımızdan bildirilerek 5 Aralık, Pazartesi günü vize başvurulararının şahsen yapılması gerekmektedir.

Türkiye-Rusya İş Konseyi XVIII. Ortak Toplantısı, 12 Ekim 2016, İstanbul

İlgi’de kayıtlı yazılarımızda, Türkiye-Rusya İş Konseyi XVIII. Ortak Toplantısının 3 Ekim 2016 tarihinde Moskova’da gerçekleştirilmesi planlandığı ancak İş Konseyi karşı kanadının çalışma takvimindeki değişiklik nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği bildirilmişti.

Söz konusu etkinliğimizin ekte sunulan revize programa uygun olarak, belirtilen tarihte saat 12:30 – 18:00 arasında İstanbul Conrad Oteli Junior Balo Salonunda yapılması öngörülmektedir.

Anılan toplantıya katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin en geç 10 Ekim 2016, Pazartesi günü saat 18:00’a kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/243/7407 adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt yapmaları gerekmektedir.

VIII. Uluslararası Rusya ve İİT Ülkeleri Ekonomi Zirvesi’ne Türkiye Heyetinin Katılımı, 19-21 Mayıs 2016, Kazan

“KazanSummit” Uluslararası Rusya ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ülkeleri Ekonomi Zirvesi, 2009 yılından bu yana Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov himayelerinde düzenlenmekte olup, anılan etkinliğe her yıl İİT üyesi 30’un üstünde ülkeden katılımın yanı sıra, Rusya Federasyonu bölgelerinden gelen devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri temsilcileri, işadamları, yatırımcılar, araştırmacı ve uzmanların katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

Bu sene 19-21 Mayıs 2016 tarihlerinde sekizincisi yapılacak olan KazanSummit’e Türkiye’den katılacak işadamları heyetinin DEİK / Türkiye-Rusya İş Konseyi tarafından organize edilmesi öngörülmektedir. Taslak programı ekte sunulan söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerinizin en geç 6 Mayıs 2016, Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/196/6758 adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt yaptırmaları, kişi başı 1500 USD avans tutarını online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Söz konusu avans tutarına Rusya Federasyonu’na tek girişli iş vizesi bedeli, Zirve’ye katılım ücreti, Kazan’da 3 gece konaklama, şehiriçi transferler, tercüme vb. hizmetler dahil olup, uçak biletleri katılımcılar tarafından münferit şekilde temin edilecektir. Üzerinde katılımcının ad ve soyadının belirtildiği katılım ücretinin yatırılmış olduğunu gösterir dekontların neski@deik.org.tr e-posta adresine iletilmesi rica olunur.

Rusya Federasyonu’na giriş vizeye tabi olup (umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamili dahil), kayıt yaptırarak katılım ücretini yatıran firma temsilcilerinin http://www.vhs-turkey.com/main.php?id=business&lang=tr internet sayfasında belirtilen evrakları (resmi makamlarca verilecek davetiye DEİK tarafından temin edilecektir) vakitlice hazırlamaları, bilahare duyurulacak tarihten itibaren Türkiye’deki diplomatik misyon temsilciliklerine şahsen başvurmaları öngörülmektedir.

Etkin ve tatmin edici ziyaret programının hazırlanabilmesi amacıyla ve Rusya Federasyonu’na giriş vizelerinin alınması için yeterli sürenin gerekli olması nedeniyle başvuruların yukarıda belirtilen tarihten önce, mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir. 

Rusya Federasyonu Leningrad Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 3 Haziran 2015, İstanbul

RF “Leningrad Bölgesinde İş ve Yatırım Olanakları” Tanıtım Toplantısı, 3 Haziran 2015, Çarşamba günü saat 09:30’da Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve RF İstanbul Ticaret Mümessili Sayın Albina Rakhimullina’nın açış konuşmaları ile başladı. Açış konuşmalarını peşi sıra Leningrad Bölgesi Vali Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma ve Yatırım Faaliyetleri Komitesi Başkanı Sayın Dmitriy Yalov hoşgeldiniz konuşmasını ve anılan bölgede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin genel tanıtım sunumu yaptı.

Toplantı çerçevesinde, Yılmaden Holding Tikhvin Projesi Müdürü Sayın Barış Elçi bölgedeki yatırımlarına ilişkin sunum, Rönesans İnşaat CEO’su Sayın Andrey Vlasenko Kola Endüstriyel Parkı, Kuzey Batı Tıp, İlaç Sanayi ve Nükleer Teknolojiler Kümelenmesi Gayri Ticari Ortaklık Direktörü Sayın Elnur Hüseynov Nanopark Gatçina Kuzey Batı Nano Teknolojiler Merkezi, YuIT Sankt-Peterburg Ticari Gayrimenkul Satışlar Müdürü Sayın Mariya Kravtsova ise Greenstate Sanayi Parkının sunumlarını yaptılar.

Leningrad Bölgesi Ekonomik Kalkınma Ajansı ile DEİK Arasında İşbirliği Anlaşmasının imza töreni devam eden toplantı, katılımcıların networking yapma imkanı buldukları kokteyl ile sona erdi.

Tanıtım toplantısı sırasında gerçekleştirilen sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilmektedir:

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6160

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6161

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6162

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6163

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6164

Türkiye-Tataristan İş Forumu, Ankara, 30 Nisan 2015

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov’un katılımlarıyla 30 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye – Tataristan İş Forumu’na ilişkin sonuç raporu ekte sunulmaktadır.

Türkiye-Rusya İş Forumu, Antalya, 22 Nisan 2015

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Sayın Aleksey Ulyukayev’in katılımlarıyla 22 Nisan 2015 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye – Rusya İş Forumu’na ilişkin sonuç raporu ekte sunulmaktadır.

Rusya Federasyonu Adıge Cumhuriyeti Tanıtım Toplantısı

RF Adıge Cumhuriyeti Tanıtım Toplantısı, 7 Nisan 2015, Salı günü saat 14:30’da Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve RF İstanbul Ticaret Mümessili Sayın Albina Rakhimullina’nın açış konuşmaları ile başladı. Açış konuşmalarını peşi sıra Adıge Başbakanı Murat Kumpilov anılan bölgede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin bir konuşma yaptı.

Daha sonra  Maykop Belediye Başkanlığı Yatırımlar ve Projeleri Destekleme Departmanı Başkanı Raşid Zaves, Adıge Cumhuriyeti’nde iş ve yatırım olanaklarına, ayrıca Maykop Sanayi Parkı projesine ilişkin sunum yaptı.

Aralarında Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Vekili Cihan Candemir, Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül’ün de bulunduğu yaklaşık 70 kişinin katıldığı söz konusu toplantı sırasında katılımcılardan gelen sorular cevaplanarak, konuk heyet üyeleri ile birebir görüşmeler yapıldı.

Hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona eren toplantı sırasında yapılan sunumlara https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5834ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5835 adresli internet bağlantılarından ulaşılabilmektedir.

Rusya Federasyonu St.Petersburg TSO Başkanı Vladimir Katenev ile Görüşme

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda gerçekleştirilen St.Petersburg Ticaret ve  Sanayi  Odası  Başkanı  Vladimir  Katenev’in Türkiye ziyareti çerçevesinde 6 Nisan 2015, Pazartesi günü DEİK’te bir görüşme gerçekleştirildi.

Söz konusu görüşmeye DEİK / Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı İlkay Dalkılıç, Yürütme Kurulu Üyesi Sadi Yalçın, Gün+Partners Avukatlık Bürosu temsilcisi Hümeyra Mutlu katıldı. Toplantıda ayrıca, Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye’deki Temsilcisi Pavel Şamray hazır bulundu.

İş Konseyi Başkan Yardımcısı Dalkılıç, konuk Başkana DEİK, Türkiye-Rusya İş Konseyi ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek, bu vesileyle 1995 yılında İş Konseyi çatısı altında oluşturulan St.Petersburg İş Komitesinin canlandırılmasının arzu edildiğinden bahsetti.

Konuk TSO Başkanı Katenev, son dönemde Batı ülkeleri tarafından Rusya’ya yönelik uygulanan ekonomik yaptırımlar kapsamında, özellikle gıda üreticileri ve ihracatçıları ile görüşmek üzere Türkiye’ye geldiklerini, 5 milyon nüfuslu St.Petersburg şehrinin gıda ürünleri ile temininin söz konusu olduğunu, halihazırda 1 milyon USD seviyesinde olan Türkiye ile St.Petersburg arasındaki ikili ticaret hacminin arttırılabileceğini, bunun yanı sıra her alanda Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini, TSO olarak 100 kişilik daimi, dönemsel olarak ise 200 kişiyi bulan kadro ile mal denetimi, ekspertiz, menşe şahadetnamesi, sertifikasyon, mücbir sebeplerin saptanması, eğitim programları vs.hizmet verdiklerini belirtti.

Sayın Katenev ayrıca, Odalarının DEİK ile benzer amaçlara hizmet verdiklerini, bu bağlamda DEİK ile işbirliğine hazır olduklarını, karşılıklı heyet değişimlerinin yapılabileceğini, öncelikli olarak tarım, inşaat, otelcilik, lokantacılık vb. gibi alanlarda işbirliği fırsatlarının yakalanabileceğini dile getirdi.

Tataristan-Türkiye İş Forumu ve Türkiye-Rusya İş Konseyi XVII.Ortak Toplantısı Sonuç Raporları, Kazan – Moskova, 27-30 Mart 2015

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’ne resmi ziyareti çerçevesinde Kurulumuz tarafından Kazan’da düzenlenen Tataristan-Türkiye İş Forumu ve Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya İş Konseyi’nin XVII. Ortak Toplantısına ilişkin sonuç raporları ilişikte sunulmaktadır.

Rusya Federasyonu’ndan İşbirliği Teklifleri

Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki Ticaret Mümessilliği aracılığıyla Kurulumuza iletilen işbirliği teklifleri, bölge ve sektörel tanıtım bilgileri aşağıda sunulmaktadır:

 

-       Araştırma ve danışmanlık alanında faaliyet gösteren COUNTBOX şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5650adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Rusya’nın Batı Sibirya Bölgesi’nde kontrplak üretimi yapan “Tyumen Plywood Plant” fabrikasının tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5665adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       All-Russian Union of Oils and Fats 50’den fazla üyesiyle 1999 yılından günümüze kadar Moskova bölgesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Birliğin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5666adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Geliştirilebilir enerji sistemleri ve ürünleri alanında faaliyet gösteren JURDEN şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5667adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       10 yılı aşkın süredir Rusya’da spor malzemeleri, elektronik ekipmanlar, turistik hizmetler alanlarında ticaret yapan FLK şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine (Rusça) https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5668 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Rusya’nın en büyük cam üreticilerinden biri olan RASKO şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5669 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Mobilya üretimi alanında faaliyet gösteren FELIX şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine http://www.felix-furniture.com/ ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5670 adresli bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

-       Rusya’nın Kaluga bölgesinde 1500 personeliyle çelik boru üretimi yapan AGRISOVGAZ şirketinin ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5657adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Zemin araştırmaları alanında faaliyet gösteren GEOLOGICAL PROSPECTING şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5671 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       1962 yılından beri çatı kaplama alanında Rusya’nın önde gelen şirketlerinden olan KRZ’nin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5672adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       20 yılı aşkın süredir Rusya’da ofis ekipmanları ve kapı üretimi yapan RUSSKAYA PROMGRUPPA şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5673  adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       2012 yılından beri deniz taşımacılığı alanında faaliyet gösteren INTERCOM şirketinin ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5674adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       12 yılı aşkın süredir kalıp makinaları ve kalıp üretimi yapan IZHREST şirketinin tanımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5675adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       İnşaat malzemeleri alanında üretim yapan POLIKOMPOZIT şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5655adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       2015 yılında Samara bölgesinde yapılacak olan sergi ve fuar bilgilerine  https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5677ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5678adresli bağlantılardan ulaşılabilmektir.

-       300 kilometrelik Rusya-Kazakistan sınırında depo işletme faaliyetleri sürdüren LEADER INDUSTRIAL PARK şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5679adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Uluslararası nakliye alanında faaliyet gösteren ATLANTIK şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5659adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       7 yıldan beri Rusya’nın önde gelen optik fiber kablo üreticilerinden INCAB şirketinin tanıtımına http://en.incab.ru/incab/ adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Rusya’da üretim yapan her türlü kompleks için filtre üretimi yapan MIKRO TEKNOLOGY şirketinin tanıtımına http://mst56.ru/en/ adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Taş kömürü çıkarımı ve işleme alanında faaliyet gösteren VIP URAL şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5681adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       2000 yılından beri çelik boru üretim faaliyetlerini sürdüren MADESTA şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5682adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Gemi inşaatı alanında faaliyetlerini sürdüren LOTUS şirketinin tanıtımına ve ticari teklifine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5652adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       90 yılı aşkın deneyimiyle elektrik üretimi alanında faaliyetlerini sürdüren OAO ENERGIA şirketinin tanıtımına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5651adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-       Tataristan Cumhuriyeti’nde bulunan farklı sektörlerden firma ve kuruluşların tanıtım bilgisine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5680 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

 

Söz konusu firma ve kurumlarla işbirliği yapmak isteyen üyelerimizin doğrudan bağlantı kurmaları veya RF Ticaret Mümessilliğine (Ankara ofis: tel. 0312- 425 20 90, 425 46 90, e-posta: trade.ankara@yandex.ru/ İstanbul ofis: tel. 0212-244 35 87 / e-posta: rustradeist@yandex.ru )  başvurmalarıgerekmektedir.

Rusya Federasyonu Pskov Bölgesinin Tanıtım Toplantısı

Pskov Bölgesinin Tanıtım Toplantısı 9 Aralık 2014, Salı günü saat 10:30’da Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Kemal Koloğlu ve RF İstanbul Ticaret Mümessili Sayın Albina Rakhimullina’nın açış konuşmaları ile başladı.

Açış konuşmalarını peşi sıra Pskov Vali Yardımcısı Sayın Sergey Pernikov söz alarak, anılan bölgede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin bir konuşma yaptı ve “Moglino” Özel Ekonomik Bölgesinde yatırım potansiyeline ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı.

30’a yakın Türk firma temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantı sırasında katılımcılardan gelen sorular cevaplandı, ayrıca alınan faydalı bilgiler ışığında yerinde incelemelerin yapılabilmesini teminen Türkiye-Rusya İş Konseyi tarafından organize edilecek bir işadamları heyeti ile Pskov bölgesine ziyaret düzenlenmesi önerildi.

Hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona eren toplantı sırasında yapılan sunuma (İngilizce)  https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5313adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

Rusya Federasyonu Mordoviya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı ile Görüşme

Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgeleri, Serbest Ekonomi Bölgeleri tecrübesi ile tanışmak, kendi bölgelerindeki iş ve yatırım olanaklarını tanıtmak amacıyla ülkemizi ziyaret eden RF Mordoviya Cumhuriyeti Ekonomik İlişkiler Bakanı, Hükümet Başkanı Yardımcısı Sayın Vladimir Mazov ve beraberindeki yetkililer heyeti ile 3 Aralık 2014, Çarşamba günü DEİK Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan ile biraraya geldiler. Toplantıda ayrıca, RF İstanbul Ticaret Mümessili Albina Rahimullina, Orteksan Danışmanlık Ltd. Genel Müdürü Berksan Büyükyıldız, DEİK / Avrasya Bölge Koordinatörü H.Çağla Mazlum ve İş Konseyi Koordinatörü Nurengiz Eşki hazır bulundular.

Konuk Bakan, Mordoviya Cumhuriyeti’nin ekonomik yapısından bahsederek, bölgede her türlü ışıklandırma sistemleri, aydınlatma armatürleri, demiryolu ile yük taşıma sistemleri (vagonlar, tankerler, araç taşıma platformları vb.), makine sanayi, metal işleme, inşaat malzemeleri, ilaç sanayi, tarım ve gıda ürünleri gibi sektörlerin geliştirmeye elverişli olduğunu, bu alanlarda Türkiye’den yatırım ve ortak üretim imkanlarının bulunduğunu dile getirdi.

Sayın Mazov devamla, Rusya’da yapılacak 2018 Avrupa Futbol Şampiyonası oyunlarının yapılacağı şehirlerin arasında Mordoviya başkenti Saransk’ın da bulunduğunu hatırlatarak, bu bağlamda Türk müteahhit  ve teknik müşavirlik firmalarının ilgili projelerde yer almaları için fırsat olduğunu, stadyum, spor tesisleri, oteller vd. inşaat projelerinin yanı sıra bölgeye yabancı yatırımcı çekmek amacıyla gerekli ortamın yaratıldığını, yatırımcıya sunulan avantajlar arasında elektrik ve doğalgaz gibi girdilerin elverişli şartlarda temin edildiğini, ucuz ve kaliteli iş gücü, demiryolu bağlantıları gibi koşulların yanı sıra, Dünya Bankası reytingine göre iş yapma rahatlığı konusunda  Rusya bölgeleri arasında ikinci sırada yer alan Mordoviya Cumhuriyeti’nde düşük suç oranı, sağlıklı yaşam tarzının benimsenmiş olması ve yüksek çevrecilik bilincinin hakim olduğunu vurguladı.

DEİK ve İş Konseyleri faaliyetlerini hakkında kısaca bahseden Sayın Vardan, Mordoviya hakkında verilen son derece faydalı bilgilerin üye firmalara aktarılacağını, bunun yanı sıra Türkiye’deki daha geniş iş çeverelerine ulaşabilmek adına 2015 yılı ilk çeyreğinde Mordoviya’dan gelecek yetkililer ve işadamları heyetinin katılımıyla bir tanıtım toplantısı ve ikili görüşmelerin düzenlenebileceğini ifade etti.

Toplantı sırasında yapılan Mordoviya Cumhuriyeti sunumuna (Türkçe) https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5296  adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanı ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı'nın Katılımı ile Kısıtlı Katılımlı Çalışma Kahvaltısı

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) organizasyonunda, 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da  düzenlenen çalışma kahvaltısında Türk işadamlarıyla biraraya geldi. 

Toplantıya DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK/Türk-Rus İş Konseyi Başkan Vekili Cihan Candemir, Başkan Yardımcısı İzzet Ekmekçibaşı ve  DEİK üyelerinden aralarında Zorlu Holding  Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Anadolu İçecek Grubu Başkan Yardımcısı Hüseyin Akın, Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Enerji İş Konseyi Başkanı Süreyya Yücel Özden, Uluslararası Teknik Müşavirlik Konseyi Başkanı Demir İnözü, Türkiye Müteaahitler Birliği Başkan Yardımcısı Burak Talu, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Keten, Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener’in de bulunduğu 21 işadamı katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rus meslektaşı ile neredeyse iki günde bir görüşerek iki ülke iş dünyası arasındaki ilişkilerin nabzını yakın bir şekilde tuttuklarını, ikili ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için aynı duygu ve düşüncede olduklarını, Rusya ile serbest ticarette iki ülkenin hiçbir sınırlaması olmamasına rağmen Avrupa Gümrük Birliği ile işbirliği, Rusya’nın Kazakistan ve Belarus’la mevcut Gümrük Birliği üyeliği nedeniyle her iki taraftan kısıtlamalar yaşandığını ifade etti. Sayın Zeybekçi, herşeye rağmen halihazırdaki 32 milyar dolarlık ikili ticaret hacminde 2023 yılında 100 milyar dolar seviyesinin yakalnması amacıyla her türlü çabayı sarf edeceklerini belirtti.

RF Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, öncelikle kısa sürede organize edilen bu buluşma için teşekkür ederek, meslektaşının sözlerini doğrular nitelikte, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla ilk etapta lojistik, nakliye, gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi, daha sonra ise finansman, devlet destekli yatırım projeleri, yerel para birimlerinin daha geniş kullanımı gibi alanlara el atılması gerektiğini, Türkiye ve Rusya olarak üçüncü ülkelerde ortak yatırım projelerin gerçekleştirilebileceğini dile getirerek, özellikle inşaat ve müteahhitlik alanında Türkiye’den firmaların etkinliği ve uzmanlığı hakkında bahsetti. Sayın Ulyukayev devamla, Rusya Federasyonu’nun Lipetsk ve Alabuga (Tataristan) Özel Ekonomik Bölgelerinde faaliyet gösteren Türk firmalarını örnek göstererek, ülkede kurulmasına karar verilen Kalkınmada Öncelikli Bölgelerde (TOR) de iş yapmaya Türk işadamlarını davet etti.

Sayın Ulyukayev ayrıca, petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen Rusya’da yeni büyük projelere başlanacağını, bu bağlamda örneğin otoyol inşaatı projelerinde Türk firmalarını görmek istediklerini, Rusya’da yurtdışından gelen sadece büyük firmaları değil KOBİ’leri de görmek istedikleri, bu şirketlere vergi muafiyetleri, gümrük işlemlerin hızlandırılması, kayıt prosedürünün basitleştirilmesi, sıkı denetimden uzak tutulması gibi desteklerin olabileceği hususunda bilgi verdi.

DEİK Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan, Rusya Federasyonu’ndan kıymetli misafirleri ülkemizde ağırlamaktan memmnuniyet duyduğunu,  iki ülke bakanlarının bu toplantıya iştirak etmesi, ikili ekonomik ilişkilere verilen önemi göstermekte olduğunu, söz konusu toplantı vesilesiyle Sayın Bakanlarla beraber iki ülke arasındaki ticari ve yatırım fırsatlarını değerlendirme ve varsa sorunları konuşabilme imkânını elde edebilmenin, iş dünyasını inanılmaz bir şekilde motive ettiğini dile getirerek, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki nitelik, nicelik ve konumu itibariyle Rusya Federasyonu, Türkiye için vazgeçilmez bir komşu ve stratejik bir partner olduğunu ifade etti. 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu hakkında bilgi veren Vardan, uzun yıllardır iki ülkenin devlet makamları ile yürütülen çalışmalar ve DEİK bünyesinde geliştirilen projeler çerçevesinde, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi, özellikle inşaat, müteahhitlik, sağlık, sağlık turizmi, petrokimya, otomotiv yan sanayi, tarım gibi öncelikli alanlarda işbirliği imkanlarının bulunduğu düşüncesiyle, ilişkilerin sektörel ve bölgesel düzeyde yeni bir boyuta taşınması amacıyla iş forumları, ikili görüşmeler, konferans ve seminer gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek bu yönde gerekli çabayı sarf etmeye devam ettiğini belirtti.

Toplantıya katılan Türk işadamları tarafından dile getirilen hususlar aşağıda özetlenmiştir:

 • Rusya topraklarında üretim yapan firmaların yedek parça ve hazır ürüne aynı oranda ithalat vergisi uygulanması;
 • İmzalanan yatırım anlaşmasında, belediyenin sübvansiyonlu fiyatından yüksek olması durumunda aradaki farkın belediye bütçesinden karşılanması hususunun belirtilmesine rağmen doğalgaz ve elektrik gibi girdilerin yüksek fiyattan temin edilmesi;
 • Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlik sebebiyle Rus ithalatçıların karayoluyla Ukrayna üzerinden mallarının taşınmasını istememeleri nedeniyle nakliye firmalarının alternatif güzergahlar kullanmları neticesinde maliyetlerin artması; bunun önüne geçilmesi amacıyla Karadeniz’de Türkiye ve Rusya arasında çok acilen doğrudan bir RoRo hattının kurulması hususu;
 • Geçiş belgeleri sayısının yetersizliği;
 • Soçi Kış Olimpiyatları kapsamında yapılan inşaat projelerinde yer alan Türk müteahhitlerinin halen alacaklarının tamamen ödenmemiş olması;
 • Rusya  gıda sektöründe ithal mallara yönelik kota sistemi uygulanmakta, daha rekabetci olabilmesi için Türkiye’ye ayrı bir kota uygulanması;
 • Ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarının yaşadıkları her türlü sıkıntının aracı olan bankacılık ve finans kurumlarını da etkilemesi;
 • Yatırımların teşviki için gerekli bürokratik altyapının düzenlenmesi, Rusya gümrüklerinde uygulanan  referans fiyat uygulamasının fiyat rekabetini zorlaştırdığı;
 • Rusya Federasyonu’ndaki otoyol, yol, köprü, viyadük işlerinde Türkiye’den teknik müşavirlik  firmalarına tasarım hizmetleri işlerinin verilmesi;
 • Tarım ürünlerinin Türkiye’den Rusya’ya ithalatında,  Novorossiysk Limanı’nda yaşanan beklemeler sonucu ürün kalitesinin düşmesi;
 • Türk-Rus turizm yatırımları ile ilgili bir komisyon kurulması

hususları dile getirildi.

Soruları dikkatle dinleyen RF Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Soçi projelerinde yaşanan alacaklar sıkıntısının ayrı ayrı vaka başına incelenmesi gerektiğini, TIR geçiş belge sayısının arttırılması yönünde talebinin ayrıca inceleneceğini, genel olarak firmaların yaşadıkları problemleri çözmek amacıyla başvuracakları mecranın kendisinin başkanlık ettiği Yabancı Yatırımlar Yüksek danışma Kurulu olduğunu, ancak bu birimin federal düzeyde iş yaptığını, bazen yerel düzeyde de çözüm aranması gerektiğini belirterek, Ro-Ro taşımacılığı konusunda ayrı bir karar alınacağını, Rusya’da bira reklamlarının kaldırıldığı konusunda değinerek bunun gençleri korunması kapsamında bir devlet politikası olduğunu, ancak yakın zamanda konuyla ilgili regulasyın yapılacağını dile getirdi.

Sayın Ulyukayev devamla, tarım ürünlerinin ülkeye ithalatında Türkiye için zaten muafiyet uygulandığını, örneğin İran’dan getirilen ürünlerde çok daha yüksek vergilendirme olduğunu, ancak gümrük işlemlerinde hızlandırmanın önemli rol oynadığını kabul ettiklerini, turizm yatırımlarında toprak tahsisi konusunun kolaylaştırılması yönünde bu yıl içinde gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını, ayrıca yabancı işçi/uzman istihdamı kotalarının yükseltileceğini, bu ve diğer sıkıntılarla ilgili yazılı bilginin Bakanlıklarına iletilmesini arzu ettiklerini ifade ederek, son olarak toplantı katılımcılarını 18-20 Haziran 2015 tarihlerinde  Devlet Başkanı’nın himayesinde, Bakanlıklarının koordinasyonunda yapılacak St.Petersburg Ekonomik Forumu’na davet etti.

Türkiye – Rusya Hükümetlerarası KEK XIII. Dönem Toplantısı

Türkiye – Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) XIII. Dönem Toplantısı 24-26 Kasım 2014 tarihlerinde Moskova’da gerçekleştirilmiş ve söz konusu toplantı Protokolü 1 Aralık 2014 tarihinde Üst Düzey İşbirliği Konseyi V.Dönem Toplantısı sırasında Ankara’da imzalanmıştır.

Söz konusu protokol metnine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5302 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

“Türkiye ile Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Işığında Soçi Şehrinin İhtiyaçları ve Yeni Olanaklar” Tanıtım Toplantısı

Rusya Federasyonu Soçi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Soçi Tanıtım Toplantısı 14 Ağustos 2014 tarihinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Soçi TSO Başkanı Sayın Vadim Levçenko moderatörlüğünde yapılan toplantının açış konusmasını Soçi Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Oleg Yasyuk gerçekleştirdi. Sayın Yasyuk, konuşmasında Soçi’deki  turizm fırsatlarına değindi.

Türk-Rus İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın İzzet Ekmekçibaşı katılmcıları DEİK adına selamlayarak, Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerindeki olumlu gelişmelere dikkat çekerek turizm konusuna değindi. Sayın Ekmekçibaşı, ikili ticari ve ekonomik ilişkileri destekleyen etkinlikler düzenleyen DEİK’i tanıtarak, bu bağlamda Türk-Rus İş Konseyi tarafından düzenlenen tanıtım toplantıları, çalıştaylar, ikili görüşmeler vs.faaliyetlerden bahsetti.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Soçi’de yapılabilecek yatırımlardan ve turizm sektöründeki gelişmelerden bahsederek, turizm yatırımları için Soçi’nin tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi. Soçi TSO Başkanı  Sayın Vadim Levçenko ise konuşmasında Soçi’nin güzelliğinden bahsederek söz konusu bölgedeki gelişen turizm imkanlarından söz etti. Soçi’yi Rusya’nın incisi olarak nitelendiren Sayın Levçenko, Türk girişimcilere yatırım ve iş birliği çağrısında bulundu.

Toplantıda devamla, Soçi’deki turizm olanaklarının tanıtımı ayrıntılı sunum şeklinde yapıldı. Sunumda özellikle son 5 yılda Soçi’de hızla gelişen turizm sektörü alanında yapılan çalışmalar ve gelişmelere yer verildi; yaz turizminin yanı sıra kış turizminde de  imkanların hızla arttığını, uluslararası turizm için elverişli alanların oluşturulması için çalışmaların sürdürüldüğü ifade edildi; Soçi’de eğitilmiş 4000 personelin hazır olması, kaliteli hizmet imkanının sağlanması, yaz ve kış turizminin yanı sıra iş turizmi potansiyelinin de bulunduğuna, ayrıca Soçi’nin dünya spor merkezi olarak görüldüğü ve bu alanda da büyük avantajların bulunduğu gibi hususlara dikkat çekildi.

Sayısı hızla artan, kaliteli hizmet sunan yeni tatil köylerinin, otellerin, misafir komplekslerinin kısaca tanıtılmasının ardından Soçi’de bulunan otel yetkilileri sırayla otel tanıtımlarını yaptılar. Tanıtımları yapılan oteller:Solis Sochi Otel, Rosa Khutor Otel, Gorki Otel, Bridge Resort Sochi, Imeretinsky Leisure Resort, City Hotel Barkhatnye Sezony, Grand Hotel Zhemchuzhina, Azimut Otel, Vesna Otel, Rixos Krasnaya Polyana Sochi, Radisson Blu Paradise Resort&Spa Otel.

Toplantı, Türkiye tarafından yaklaşık 80 katılımcı ve Soçi’den gelen heyet üyeleri arasında yapılan ikili görüşmeler ile sona erdi.

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un Katılımı ile “Türkiye – Tataristan Akdeniz Ekonomi ve Ticaret Forumu”

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un Türkiye’yi ziyareti çerçevesinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) organizasyonunda 30 Mayıs 2014, Cuma günü Mersin HiltonSA otelinde “Türkiye – Tataristan Akdeniz Ekonomi ve Ticaret Forumu”  düzenlendi.

Saat 09:30 ile 11:00 arası gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile başlayan etkinlik, saat 11:00 itibariyle resmi hitaplarla devam etti. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Şahin Bilgiç’in açış konuşmasını takiben T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov katılımcılara hitap ettiler. Toplantının devamında, Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı sayın Aleksandr Yepifanov, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Ravil Zaripov, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, DEİK Başkan Yardımcısı Sayın Şerafettin Aşut, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz, DEİK / Türk-Rus İş Konseyi Başkan Vekili Sayın Cihan Candemir ve Tataristan’ın Alabuga Özel Ekonomi Bölgesinde aktif faaliyet gösteren “Kastamonu Entegre” firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Onur Güven birer konuşma yaptılar.

Forum sırasında ayrıca, OAO KİP Master ile Koluman Holding A.Ş., Nijnekamsk ve Mersin Belediyeleri, Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile DEİK / Türk-Rus İş Konseyi, Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB arasında işbirliği anlaşmaları, konuk Cumhurbaşkanı ve Ekonomi Bakanı’nın huzurlarında imzalandı.

Tataristan’dan gelen 30 kişilik resmi heyetin yanı sıra toplam 400 kişilik katılım ile gerçekleştirilen etkinlik, Mersin Büyükşehir Belediyesi evsahipliğinde verilen öğle yemeği ile sonra erdi.

Rusya Federasyonu Dağıstan Cumhuriyeti Sanayici ve İşadamları Birliği Başkanı ile Toplantı

RF Dağıstan Cumhuriyeti Sanayici ve İşadamları Birliği Başkanı Anvar M.Kadiyev’in Türkiye’yi ziyareti çerçevesinde 7 Mayıs 2014, Çarşamba günü saat 12:00’da İstanbul TOBB Plaza’da bir toplantı yapıldı. Toplantıya Türk-Rus İş Konseyi Başkan Yardımcısı İlkay Dalkılıç, Yürütme Kurulu Üyeleri Cengiz Gül ve Levent Metinoğlu, Trakya Cam Sanayi A.Ş. İş Geliştirme Direktörü Altuğ Özeren, Gürsan Teknik Hizmetler A.Ş. İş Geliştirme Uzmanı Pınar Turan, RF Ticaret Mümessilliği İstanbul Şubesi Müdürü Albina Rakhimullina katıldılar.

Söz konusu toplantı sırasında, adı geçen Birlik ile İş Konseyi arasında 1994 yılında imzalanan İşbirliği Anlaşmasına atıfta bulunularak, yeni dönemde Dağıstan ile ekonomik ve ticari ilişkilerin derinleştirilmesi ve ayrıca, İş Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Dağıstan İş Komitesi çalışmalarını canlandırmak amacıyla yeni işbirliği anlaşmasının imzalanabileceği, iki taraflı heyet değişimlerinin, tabıtım ve bilgilendirme toplantılarının yapılabileceği ifade edildi.

Bu bağlamda, Dağıstan’da düz cam ve camdan eşya üretimi, inşaat müteahhitlik gibi sektörlerde işbriliği imkanlarının bulunduğu vurgulanırken, ilgili bakanlık ve yetkili kurumların destekleri ile sektörel fuarların düzenlenebileceği hususu dile getirildi.

Rusya Federasyonu Mariy El Cumhuriyeti Tanıtım Toplantısı

Mariy El Cumhuriyeti’nin Tanıtım Toplantısı 17 Nisan 2014, Perşembe günü saat 10:00’da DEİK ve Türkiye ekonomisi tanıtım filminin gösterimi ile başladı. Hoşgeldiniz konuşmasını Türk-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Türk-Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül’ün yaptığı söz konusu toplantının açış konuşmalarını Rusya Federasyonu İstanbul Ticaret Mümessili Albina Rakhimullina ve Mariy El Ekonomik Kalkınma Bakanı Yardımcısı Margarita Lejnina yaptılar.

Toplantıda devamla, Yatırım Ajansı Başkanı İgor Gubin Mariy El Cumhuriyeti’nde iş ve yatırım olanaklarından bahsetti. Konuk heyette yer alan, oto yedek parça, tarım makineleri, elektrik malzemesi, ahşap ve plastik ürünler imaları ile iştigal eden “Kopir”, giyim, ayakkabı, çanta, mobilya vs. üretimi için suni deri üretimi yapan “İskoj” ve metal ve seramik alaşımlı ürünler “Metma” fabrikalarının üst düzey yöneticileri tarafından birer sunum yapıldı.

26 Türk firma temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, sunumların ardından soru cevap, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Toplantı sırasında yapılan sunumlara ulaşmak için:

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4700

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4699

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4698

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4697

Türkiye-Rusya KEK Kapsamında Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu Toplantısı

20 Nisan 2013 tarihinde Antalya’da imzalanan Türkiye – Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) XII. Dönem Toplantısı Protokolü ile KEK mekanizması kapsamında kurulmuş bulunan Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu toplantısı 26 Mart 2014 günü Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Salonunda (Ankara) başladı.

Açış konuşmalarını T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre ve RF Bölgesel Kalkınma Bakan Yardımcısı Vasiliy Kopılov’un yaptıkları toplantı gündemine her iki ülke ekonomilerindeki son gelişmeler, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin, ayrıca bölgesel işbirliği ve karşılıklı yatırım imkanlarının değerlendirilmesinin yanı sıra ulaştırma ve lojistik, müteahhitlik alanlarda bölgelerarası işbirliğini geliştirecek adımlar vd.konular alındı.

27 Mart günü devam eden toplantıda sırasıyla, Kareliya Cumhuriyeti, Krasnodar Bölgesi, Dağıstan Cumhuriyeti, İnguşetya Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti ve Rostov Bölgesinde planlanan projeler ve mevcut işbirliği imkanlarına ilişkin sunumlar, anılan bölgelerden gelen üst düzey yetkililer tarafından yapıldı.

Sunumlara ulaşmak için:

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4578: İnguşetiya.ppt

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4579: Tataristan.ppt

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4580: Kareliya.ppt

https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4581: Krasnodar.ppt

Söz konusu toplantı, Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu I. Dönem Toplantısına İlişkin Protokolün imza töreni ile sona erdi.

Kocaeli Sanayi Odası Evsahipliğinde “Rusya Tanıtım Toplantısı”

27 Şubat 2014, Perşembe günü saat 09:30’da başlayan toplantı, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy’un hoşgeldiniz konuşması ile açıldı. Ardından DEİK Türk-Rus İş Konseyi Koordinatörü Nurengiz Eşki “Rusya Ekonomisi ve Türkiye-Rusya İlişkilerine Genel Bakış” sunumunu yaptı.

Toplantıda sırasıyla Rusya Federasyonu Vladimir Bölgesi Kalkınma Şirketi Müdürü Sergey Borodin, T.C. Moskova eski Ticaret Başmüşaviri Attila Kızılarslan ve EAE Elektrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hikmet Kaya konuşmalarını yaparak, Vladimir bölgesinde iş ve yatırım olanaklarında bahsettiler, bölgede bulunan “Aleksandrova Sloboda” Sanayi Bölgesi (ASIA) hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundular.

Söz konusu toplantıya Kocaeli Kaymakamı Osman Kaymak ve 30’un üstünde yerel işadamı katıldı.

Diğer İş Konseyleri